Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Ciudatenie sau hotie bancara?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Buna,

Mi-am facut recent un Visa Business pentru firma, cu cont in USD.
Am niste plati in USD, si m-am gandit ca decat sa imi tot bat capul cu cursul valutar, tin dolari si fac plata in dolari.

Si vine chestia "funny"
In data de 21, efectuez o plata online in valoare de $60
In data de 25, imi apare plata pe extras, dar cu valoarea de $61.24

Nu este vorba de comisioane. Citesc notele de pe extras si incerc sa descurc povestea.
Ce reiese de acolo, este urmatorul fapt :

Banca a convertit $60 in RON, in data de 21, iar in data de 25, a reconvertit acei RON in USD si a reiesit $61.24
Matematica iese ok.

Nedumerirea :
- De ce **** mea ar face aceea conversie?
- Eu cum justific asta in contabilitate? Nu o pot trece la diferente de curs, pentru ca ii factura in USD, achitata in USD.

Nu sunt paranoic ... dar asta miroase a hotie.
Mai am un card in USD (personal) la Raiffeisen, si cand platesc X dolari, pe extras apar X dolari.

A mai intalnit cineva situatia? Ceva sugestii?

#2
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
eu cred ca bancile trebuie sa-si tina contabilitatea in lei si de aia ti-a transformat suma in lei si apoi din nou in dolari. mai bine ridicai suma in lei

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,701
  • Înscris: 26.11.2001
Fugi de aici :)
E anormal ceea ce ti se intampla.
Ia banca de gat si daca mai vin cu chestii de acest gen renunta la ei.

cipri21 - ceea ce spui tu e o aberatie. Tu iti dai seama cat ar castiga banca in acest fel daca la orice tranzactie in valuta ar lua practic comision de schimb ?
Eu fac multe plati cu cardul in USD si crede-ma ca platesc exact cat trebuie prin Raiffeisen.

#4
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@cipri : la extrasele de cont pentru conturile in valuta, se trece si echivalentul in RON la cursul zilei, dar este cu scop pur informativ ... nu se face o conversie.

@Courage : Dupa N telefoane, nimeni nu a putut sa imi ofere un raspuns.
Poate ca sunt fixist, dar 1.) imi place sa am toate actele firmei in regula, si tot ceea ce face firma este 101% legal 2.) Cum explic eu la o adica(control) ... diferenta aia de bani? 3.) Chiar daca sunt doar $1.24, sunt bani mei.

Mi-au confirmat si ei ca intr-adevar, in 21 s-au convertit $60 in RON, si in 25 s-a reconvertit aceeiasi suma in USD, si mi s-a debitat contul. Aceste miscari nu sunt nicaieri evidentiate.

Ma duc maine sa vad care ii miscarea. Daca nu imi ofera nici un rapuns, depun o reclamatie la politia ecomica (sau care sunt organele competente) ... si macar imi acopar spatele asa.

Si eu am un card in USD de la Raiffeisen (card personal), si am platit exact la aceeiasi firma ca si in situatia curenta. Culmea ii ca acolo totul este OK.

O faza mega freaky : La unul din telefoane, angajata de la banca raspunde : Pai da, clientul are extrasul de cont semnat si stampila.

Sunt curios ce zic aia de la BNR? Cred ca le fac o vizita ... ca imi sunt aproape.

Trebuie sa recunosc ca asa hotie PE FATA nu am mai vazut.

#5
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
nu neaparat hotie, poa sa fie prostie :) reclama i, si ca sa i doara, la BNR si VISA ( daca stii de unde sa i iei ).

Edited by Kidu, 05 December 2005 - 23:58.


#6
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
M-au sunat ieri ca se va storna tranzactia si banca "va suporta" diferenta de $1.24 pentru ca a fost vina lor.

@Kidu:
Ma duc si eu si fur o masina. Daca ma prinde politia, imi cer scuze si returnez masina. Daca nu ... m-am aranjat cu o masina :)

Tai cardul in doua si mut contul firmei la alta banca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate