Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Lampa Moser

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 rumegus, on 10 septembrie 2013 - 21:00, said:

Daca inalbitorul e doar pt alge, poti incerca cu aghiasma, nici aia nu face alge. Exista si antigel rosu, pt atmosfera, nici ala nu face alge, cel putin eu n-am vazut alge-n motor.
Algele sunt organisme, cum dracu ssa supravietuiasca la temperaturile din motor? Poti sa pui si apa de balta...

Edited by alexx1402, 10 September 2013 - 21:25.


#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Am si antigel ramas de 5-6 ani in bidon, nici ala n-a facut alge. :P

#21
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
E cam frectie la picior de lemn.....Nu prea vad cu ce ma ajuta???S-au terminat geamurile din lume????Asta o fi inventat si gaura la macaroana???
Iei un geam,tai acoperisul (ca oricum trebuie sa-l tai si la sticla) si il pui cu mastic din ala,exact ca sticla si gata treaba!Eu nu prea inteleg cu ce e mai bun ca geamul....

#22
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Mi se pare ca trasul curentului, ca volum de munca, e comparabil cu gauritul acoperisului pentru sticle, asta daca ai de unde sa il tragi...

Un geam pe acoperis nu se pune asa simplu, cel mai bine se face cu o fereastra de mansarda (sunt incepand cu 3 milioane) pentru ca e e greu sa confectionezi ceva incat sa nu intre apa.

#23
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Hai, dati-o-n fasole, iei un cablu cu doua fire multifilare (de ala cu izolatie de cativa mm, sectiune de 2,5 mm) si il tragi pana la hambar. Acolo il bagi intr-o doza, pui o priza, tragi un bec si un salter si aia e. Iti ia maxim o ora si nu ai nevoie de taieri, spanzurat pe scara sau suit pe acoperis, silicoane si alte alea. Apesi pe intrerupator si ai lumina instant. Vrei sa dai drumul la vreun consumator- bagi in priza. La iesirea spre hambar pui o siguranta bipolara, in felul asta poti sa tai complet curentul cand nu folosesti hambarul o perioada mai lunga. Ce naiba, nu e inginerie mare.

Sa ma sui pe casa pentru a baga sticle in acoperis? Neah, not for me. Sa ma mai rada si vecinii...

#24
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sau poti sa faci rost de niste night goggles sau o lanterna de pus pe frunte. E oricum mai cool decat o gaura in tavan.

Edited by chilly willy, 10 September 2013 - 22:57.


#25
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012
pare o solutie ieftina pentru locatiile fara electricitate.

eu as incerca insa cu o bucata de policarbonat,,, un fel de fereastra,,, fixa. care nu se deschide

sau- si mai ok- daca exista posibilitatea- fir electric eventual sustinut se sufa. becurile consuma foarte putin acum... 3w, 11 w....

#26
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
O solutie si mai simpla (in 3 pasi) ar fi asa :

1) Te urci pe acoperis, sari pe el pana faci o gaura prin care ajungi in interior.
2) Iei una bucata ondulina transparenta [ http://www.fibra-sticla.ro/images/produse/galerie/1/1_image_4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]te urci pe acoperis si o pui deasupra gaurii. (poti s-o lipesti cu silicon sa nu o ia vantul).
3) Relaxare la o tigara in atelierul proaspat iluminat natural Posted Image

#27
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006
@A_shot_of_JB, cred ca iesi mai ieftin si cu mai putine probleme (etansare acoperis) daca folosesti cateva lanterne cu LED moderne.

 george_eu25, on 10 septembrie 2013 - 22:23, said:

E cam frectie la picior de lemn.....Nu prea vad cu ce ma ajuta???S-au terminat geamurile din lume????Asta o fi inventat si gaura la macaroana???
Iei un geam,tai acoperisul (ca oricum trebuie sa-l tai si la sticla) si il pui cu mastic din ala,exact ca sticla si gata treaba!Eu nu prea inteleg cu ce e mai bun ca geamul....
Pai solutia cu lampa minune este special creata pentru tarile din lumea a 3-a (catre care tinde Romania se pare), unde sticla este exorbitanta pentru populatie.

#28
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
E clar, au intrat deja aia de la Velux in panica.

#29
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
O alta solutie mult mai eleganta este tigla din sticla sau plexiglas:
http://www.bramac.ro...ansparenta.html

Attached Files


Edited by mymothman69, 14 January 2014 - 10:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate