Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Lampa Moser

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Am la tara o magazie aprox 30 mp,facuta din tabla dar nu are curent tras,ma batea gandu sa-i fac deoarece mai mesteresc una alta prin ea,mai tin scule,ceva lemne de foc etc.

Apoi am vazut chestia asta cu Lampa Moser, care am inteles ca in tarile sarace din America de Sud si mai nou din Asia se bucura de o popularitate mare, conceptul este simplu , o sticla de apa 2 L pusa in acoperis care este umpluta cu apa si 3-4 capacele de inalbitor.

Am observat in videourile de pe YT ca pare sa emita destul de multa lumina, si ma cam bate gandul sa o testez pe aceasta magazie.

Asta ar fi minunea :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/owsZxIVc9DE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar asa s-ar cam construi :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i5YQ4t5apPM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt curios daca a testat-o cineva pe aici, as fi interesat sa aud niste pareri de la cei care deja au instalat asa ceva,daca chiar lumineaza destul de bine,etc

#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Dai gauri in acoperis. Yea, genius!

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Asa e un fel de hai sa descoperim gaura in tavan Posted Image

#4
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
nu dati cu pietre :P vreau sa aud o parere de la cineva care a incercat asta , iar sticla aia pare sa fie mai mult decat o gaura in acoperis,cel putin asa reiese din videouri

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si iarna-i bagi antigel?

#6
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Interesant !
Uite si astea:
http://www.misiuneac...-electricitate-
http://www.tehnicain...rt.asp?artnr=27

#7
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Sigur n-ai nici un loc de geam pe acolo? Gaseste un loc central si pune vreo 2 sticle din astea apropiate, vezi cum le izolezi. Nu-ti place, maresti gaura si faci un luminator.

#8
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
hehe nu stiu Posted Image cum am zis ,sunt populare in America de Sud ( gen Brazilia) si Asia (Filipine ,etc) , nu cred ca aia au zapada Posted Image

inalbitorul am inteles ca este pentru apa sa nu faca alge sau alte microorganisme , apa ar fi de preferat sa fie distilata ,pt o puritate mai mare. daca ii pui antigel ar trebui sa cauti unul incolor,nu albastru/verde/etc cum se gasesc majoritatea pe piata,ca altfel s-ar face discoteca in magazie

Edited by A_shot_of_JB, 10 September 2013 - 20:39.


#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007

View PostWzzz, on 10 septembrie 2013 - 20:36, said:

Interesant !
Uite si astea:

Totusi, vorbim de o magazie de tabla.

@initiator - io nu as opta pt. varianta cu pet-urile in tavan.

#10
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

View PostWzzz, on 10 septembrie 2013 - 20:36, said:


Interesante,dar cautam o solutie ieftina Posted Image oricum momentan ,trasul curentului la acea magazie este inca pe lista, desi mi-ar surade ideea cu sticla , dar mai intai as vreau sa cercetez mai mult despre acest proiect,de aceea am deschis acest subiect , poate avem pe aici persoane care deja l-au pus in practica.sa ne impartaseasca si noua mai multe detalii.

Edited by A_shot_of_JB, 10 September 2013 - 20:42.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostA_shot_of_JB, on 10 septembrie 2013 - 20:33, said:

iar sticla aia pare sa fie mai mult decat o gaura in acoperis,cel putin asa reiese din videouri
E un simplu difuzor de lumina. Nu face decat sa modifice traseul fotonilor ce vin de la soare in partea superioara si sa-i oblige sa emita cat mai omnidirectional in incapere (rolul inalbitorului pe langa acela de a limita algele). E ca un geam mai mare (luminator) comprimat intr-un spatiu mai restrans.

#12
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

View Postandreic, on 10 septembrie 2013 - 20:42, said:

E un simplu difuzor de lumina. NU face decat sa modifice traseul fotonilor ce vin de la soare in partea superioara si sa-i oblige sa emita neregulat in incapere (rolul albitorului).

inalbitorul nu cred ca are niciun efect asupra luminii,din ceea ce am mai citit pana acum,singurul rol este acela de a impiedica dezvoltarea algelor/microorganismelor in sticla de apa pentru a nu duce la blocarea luminii.

#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
@edy, nici eu.

Edited by e_bulu, 10 September 2013 - 20:49.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostA_shot_of_JB, on 10 septembrie 2013 - 20:45, said:

inalbitorul nu cred ca are niciun efect asupra luminii,din ceea ce am mai citit pana acum,singurul rol este acela de a impiedica dezvoltarea algelor/microorganismelor in sticla de apa pentru a nu duce la blocarea luminii.
Asa zic aia dar fa un experiment si o sa vezi ca lumina este mai difuza cu inalbitor. De ex da un laser in apa pura si intr-una cu inalbitor sa vezi diferenta.

#15
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Poti sa pui in grajd cu antigel verde inauntru astfel incat iarna cand dai hrana uscata la animale, sa li se para verde.

#16
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

View Postedy_wheazel, on 10 septembrie 2013 - 20:39, said:


Totusi, vorbim de o magazie de tabla.

@initiator - io nu as opta pt. varianta cu pet-urile in tavan.

Nu am zis ca optez inca, dar este pe lista , magazia nu este de o importanta mare , de aceea mi-ar fi suras ceva iluminare alternativa care sa fie pusa in practica cu,costuri mici :)

View Poste_bulu, on 10 septembrie 2013 - 20:49, said:

Poti sa pui in grajd cu antigel verde inauntru astfel incat iarna cand dai hrana uscata la animale, sa li se para verde.

n-am grajd si nici animale Posted Image

#17
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De cele mai multe ori ai nevoie de lumina pe timpul noptiisi nu e de folos PET-ul transparent. Daca e mai intunecata magazia si pe timpul zilei ce faci ? Pe la tara mai existau licurici. Cred ca 100- poate doua ar rezolva problema in mod ECO.

Edited by keta, 10 September 2013 - 21:00.


#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca inalbitorul e doar pt alge, poti incerca cu aghiasma, nici aia nu face alge. Exista si antigel rosu, pt atmosfera, nici ala nu face alge, cel putin eu n-am vazut alge-n motor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate