Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

ATACAND 16mg

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Elissa777

Elissa777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.09.2013
Buna seara! Am o mare rugaminte la Dvs sa-mi raspundeti la o intrebare : tatal meu 82 ani,hipertensiv,noaptea spre dimineata tensiune (mereu) 18-19 ia 1/2 atacand de 16 mg si o clorhidrina 0,15 sau 30 mg,ziua fara pastile are tensiunea 10 sau 13,doar seara de la orele 22 incepe sa creasca si mereu spre dimineata asa cum am mentionat mai sus. Doctorul cardiolog asa ia prescris aceste pastile cu mg respective.Intrebarea mea este : poate sa creasca doza la 16 mg Atacand (adica o pastila intreaga) plus sau minus cloridina? Sau o pastila intreaga poate sa-i faca rau? Dupa cat timp poate sa-i scada la o tensiune normala dupa acea pastila atacand? pt ca atunci cand a luat cum ia recomandat medicul 1/2 atacand nu ia scazut,a trebuit sa ia si 1 cloridina? Ce sfat ne dati?
Mii de multumiri!

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
[ http://doblelol.com/uploads/6/old-man-funny-pictures.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
sincer, eu nu m-as juca cu viata tatalui meu pe un forum...mai bine cere opinia si a altui DR cardiolog...

#4
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Nu ar fi rau sa reformulezi, ca sa intelegem ce e pe acolo.
Al doilea medicament e clonidina.
Cand ia tatal tau medicamentele ??

Si cat e 'tensiunea mica'?

#5
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

 cephalophodes, on 10 septembrie 2013 - 20:28, said:

sincer, eu nu m-as juca cu viata tatalui meu pe un forum...mai bine cere opinia si a altui DR cardiolog...

problema e ca lui ala trebuie sa-i dea spaga.

referitor la doza. nu se recomanda sa ia direct o doza mare si nici nu trebuie sa intrerupi tratamentul de hipertensiune. consecintele sunt grave.

 oaspetele, on 10 septembrie 2013 - 20:53, said:

Si cat e 'tensiunea mica'?

ce e mai si tensiunea mica? sistolica sau diastolica? daca esti medic vorbeste te rog in vocabularul corespunzator medical nu cel de infermier

#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Apoi daca avataru ala nu-ti spune nimic...in plus, crezi ca daca ma exprimam in termeni de "neinfermier" lol ma intelegea Ellissa ?

#7
Elissa777

Elissa777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.09.2013
Buna si multumesc celor care mi-au scris si vor sa ma ajute! Mii de scuze daca nu am reusit sa explic bine! Eu nu ma joc cu viata tatalui meu,din contra,eu vreau sa il ajut chiar interesandu-ma pe forum si am sa va spun de ce pe forum?! Parintii mei au facut,la batranete greseala sa se mute din Bucuresti intr-o comuna cam departe de Bucuresti. Parintii mei avand varsta de 82 ani nu mai au cum sa mearga la vreun spital sau policlinica fiind prea departe de ei.Tatal meu fiind hipertensiv de 5-6 ani a f la medic in Bucuresti in primavara si-a facut control inima este sanatoasa.Ia spus sa continuuie cu 1 cloridina 15 mg si mai nou ia dat Atacand 16 mg spunandu-i sa ia 1/2 pastila.Pt ca tensiunea este ciudat de oscilanta spun "ciudat"pt ca ziua nu ia niciun medicament si are tensiunea 12 sau 13...chiar si 10,iar cum se apropie seara incepand de la orele 22 incepe tensiunea sa creasca la 18 sau 19 sau chiar si 20...ia 1/2 de atacand de 16mg si nu ii scade deloc apoi ia si o pastila de cloridina 0,15mg si ii scade la 15-14 apoi in fiecare dimineata in jur de 4-5 dimineata ii creste iar la 18-19 iar inghite pastilele alea si ii mai scade.Deci,aici este ciudatenia,ziua are o tensiune spre normal sau mica fara pastile,iar noaptea ii creste periculos de mult.Nu este gras,la inaltimea de 1.75 are 76 kg,nu isi arata varsta cine il vede ar crede ca are 65 ani...iar varsta reala a lui este de 82 ani...nu mananca gras,mananca doar pui,legume,nu bea,nu fumeaza,nu sarat,sta bine cu rinichii,nu se stie de unde aceste ciudate oscilatii dupa cum le-am descris mai sus. A dat o gramada de bani la cabinete particulare ani de zile si tot degeaba.
Nu mai stim ce se poate face ca sa-si stabilizeze tensiunea pt ca nu e normal sa-i scada brusc ziua.Stiu ca si din cauza insomniilor pe care le are de ani de zile poate afecta. Atacandul de 2-3 zile a luat  1/2 pastila si nu ii scade deloc decat daca ia si 1 cloridina ,nu se stie daca ia o pastila intreaga de atacand ce se intampla?Nu mai stim ce sa facem,este incurcat rau de aceea mi-a f si greu sa explic aici pe forum.Sper ca am reusit sa explic cat de cat mai bine!
Mii de multumiri pt cei care vor sa ma ajute!

Edited by Elissa777, 11 September 2013 - 10:54.


#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
In mod firesc nu se dau sfaturi medicale sau se propun tratamente pe forumuri. Eu as face altceva : mi-as lua tensiunea zilnic de mai multe ori si mi-as face un fel de tabel, grafic.
As face astfel : mi-as lua tensiunea cu o jumatate de ora inainte de a lua Atacand-ul, apoi peste o jumatate de ora dupa ce l-am luat, apoi dupa ce am luat clonidina, apoi peste cateva ore.
Si asta pret de 3-4 zile. Si cu graficul asta m-as duce la un cardiolog.

Edited by oaspetele, 11 September 2013 - 20:15.


#9
Elissa777

Elissa777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.09.2013
Multumesc f mult pt raspuns! Pai,tatal meu asa face mereu,in fiecare zi si mai ales in fiecare seara/noapte,are o evidenta stricta,in detaliu: ziua,gradul de intensitate al tensiunii la ora de...Si fiindca nu are cum sa ajunga la un cardiolog bun...fiind destul de departe...nu are cum sa ajunga la el...am zis ca sa mai intreb eu pe forumuri...sa punem in "balanta"parerile...si sa vedem.Daca avea cum sa ajunga la doctor...numai rascoleam eu siturile,forumurile in aflarea unui raspuns,dar din pacate...Mii de multumiri!

#10
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Incearca la un medic de familie, nu se poate ?

#11
Elissa777

Elissa777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.09.2013
Cred ca se poate...dar scuze...medicii de familie sunt f "slabuti" in toate "materiile" daramite...cardiologie. Eu in Bucuresti...si am un medic de familie "slab"rau in ale medicinii...daramite in...comune...Multumesc f mult pt interes si o seara minunata!

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Elissa777, on 11 septembrie 2013 - 10:41, said:

Buna si multumesc celor care mi-au scris si vor sa ma ajute! Mii de scuze daca nu am reusit sa explic bine! Eu nu ma joc cu viata tatalui meu,din contra,eu vreau sa il ajut chiar interesandu-ma pe forum si am sa va spun de ce pe forum?! Parintii mei au facut,la batranete greseala sa se mute din Bucuresti intr-o comuna cam departe de Bucuresti. Parintii mei avand varsta de 82 ani nu mai au cum sa mearga la vreun spital sau policlinica fiind prea departe de ei.Tatal meu fiind hipertensiv de 5-6 ani a f la medic in Bucuresti in primavara si-a facut control inima este sanatoasa.Ia spus sa continuuie cu 1 cloridina 15 mg si mai nou ia dat Atacand 16 mg spunandu-i sa ia 1/2 pastila.Pt ca tensiunea este ciudat de oscilanta spun "ciudat"pt ca ziua nu ia niciun medicament si are tensiunea 12 sau 13...chiar si 10,iar cum se apropie seara incepand de la orele 22 incepe tensiunea sa creasca la 18 sau 19 sau chiar si 20...ia 1/2 de atacand de 16mg si nu ii scade deloc apoi ia si o pastila de cloridina 0,15mg si ii scade la 15-14 apoi in fiecare dimineata in jur de 4-5 dimineata ii creste iar la 18-19 iar inghite pastilele alea si ii mai scade.Deci,aici este ciudatenia,ziua are o tensiune spre normal sau mica fara pastile,iar noaptea ii creste periculos de mult.Nu este gras,la inaltimea de 1.75 are 76 kg,nu isi arata varsta cine il vede ar crede ca are 65 ani...iar varsta reala a lui este de 82 ani...nu mananca gras,mananca doar pui,legume,nu bea,nu fumeaza,nu sarat,sta bine cu rinichii,nu se stie de unde aceste ciudate oscilatii dupa cum le-am descris mai sus. A dat o gramada de bani la cabinete particulare ani de zile si tot degeaba.
Nu mai stim ce se poate face ca sa-si stabilizeze tensiunea pt ca nu e normal sa-i scada brusc ziua.Stiu ca si din cauza insomniilor pe care le are de ani de zile poate afecta. Atacandul de 2-3 zile a luat  1/2 pastila si nu ii scade deloc decat daca ia si 1 cloridina ,nu se stie daca ia o pastila intreaga de atacand ce se intampla?Nu mai stim ce sa facem,este incurcat rau de aceea mi-a f si greu sa explic aici pe forum.Sper ca am reusit sa explic cat de cat mai bine!
Mii de multumiri pt cei care vor sa ma ajute!
din pacate, aceeasi problema o am si eu cu mama mea. dimineata are 13-14 cm iar seara tensiunea creste catre 18. acum "doo" sapramani a fost la medic, i-a facut si ecografie la inima si i-a spus ca e sanatoasa. pe langa tratamentul cu atakand pe care il avea (o juma de pastila de 32/ de doua ori pe zi, deci o pastila pe zi in total), i-a mai adaugat si o pastila de texacum seara.  pe langa astea, mai ia si o jumatate de anxiar. din pacate, tensiunea se comporta la fel. va puteti juta cu vreun sfat? ca de doctori, sunt cam satul, tind sa cred ca mai bine merg pe la babe.   are cineva experienta cu vreun regim alimentar ca a scazut macat cu 2-3 cm tensiunea? mama mea implineste in aprilie 80.  va multumesc anticipat!

#13
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Sa manance alimente bogate in potasiu (peste, lapte, iaurt, banane, portocale, cartofi, spanac, rosii) si sa le evite pe cele care contin sodiu in exces.
Sa manance ciocolata neagra, fructe de padure, alimente care contin calciu si magneziu din abundenta
Nu dulciuri, bauturi carbogazoase.
Nu cafea.
Nu stres.
Nu alcool, tutun
Miscare in fiecare zi (urcat scari, facut curat in casa).
Yoga (foarte recomandat) 45 minute pe  zi, 3 zile pe saptamana
Meditatie (dimineata si seara, cate 10 minute)

ar trebui sa faca un holter TA de 24 de ore ca sa vada exact cum stau treburile.

#14
debate

debate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 03.01.2010
Sistolică 18-19 la nu sună bine. Nu-l speria cu asta dar fă tot posibilul să meargă cât mai curând la medic. Un vecin cu mașină, ceva, se găsește.

#15
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Oare mai traieste?Ar trebui sa aiba aproape 87 de ani.

 debate, on 20 ianuarie 2018 - 12:08, said:

Sistolică 18-19 la nu sună bine. Nu-l speria cu asta dar fă tot posibilul să meargă cât mai curând la medic. Un vecin cu mașină, ceva, se găsește.


#16
debate

debate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 03.01.2010

 paznicmare, on 20 ianuarie 2018 - 13:57, said:

Oare mai traieste?Ar trebui sa aiba aproape 87 de ani.
:)) N-am remarcat cât e de vechi postul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate