Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Imaginea prea obositoare.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006
Am cumparat un monitor led Samsung S24B350 si mi se pare ca imaginea este prea stralucitoare, prea obositoare, nu stiu exact cum sa explic...Ce as putea face sa o modific sa fie cat mai odihnitoare pentru ochi? M-am jucat cu diferiti parametrii ai imaginii, dar parca tot nu am obtinut ceva care sa ma satisfaca.

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.739
  • Înscris: 28.12.2008
Încearcă programul ăsta. http://justgetflux.com/

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.261
  • Înscris: 24.02.2007
Scazi brightness si contrast (multe monitoare vin cu ele setate la maxim)
Cumperi un colorimetru

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006

Vizualizare mesajdani.user, pe 01 septembrie 2013 - 10:30, a scris:

Scazi brightness si contrast (multe monitoare vin cu ele setate la maxim)
Cumperi un colorimetru

Da, dar am citit ca daca scazi luminozitatea atunci incep sa palpaie ledurile datorita unei chestii numite "pulse width modulation" si atunci e si mai obositor. M-am uitat printr- camera video la ecran si intradevar se vede ca apar niste linii ce baleiaza cand scad luminozitatea. Liniile dispar insa daca tin luminozitatea la maxim. Deocamdata am scazut culorile RGB din meniu si imaginea e mai putin luminoasa, dar parca tot nu sunt multumit.
Eu am mai cumparat un monitor LCD in 2003 insa am renuntat la el dupa cateva zile, deoarece mi se parea la fel obositor, albul era prea intens si culorile nu pareau naturale. Am stat numai pe CRT de atunci. Am trecut acum 2 ani la televizor LCD si imaginea e OK, ma pot uita la el fara probleme ore in sir dar cu monitorul asta ceva parca nu e in regula.

#5
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.251
  • Înscris: 28.07.2010
Trage perdeaua, lasa soarele in casa.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.261
  • Înscris: 24.02.2007
Colorimetrul iti arata exact cata lumina scoate monitorul. Ei recomanda sa-l duci la o valoare de 120 cd/m2, mie mi se pare si asta prea mult asa ca il tin pe la 95.

Deasemenea iti va scade contrastul selectiv (tu daca scazi acum, manual, incat sa fie albul mai putin intens, vei face ca zone mai intunecate sa nu se mai distinga intre ele) si face culorile sa fie mult mai "naturale".

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
Nu-ti are monitorul niste moduri de setari? Al meu are mai multe moduri si cel mai sanatos e sRGB, pe asta pot sta doua zile non stop la calculator. Cel standard cu care venise ma obosea dupa 3-4 ore.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Pune un filtru de sticla fumurie in fata monitorului.

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.057
  • Înscris: 10.09.2005
@SfPetru mersi de recomandare, am dat si eu acum pe al meu la sRGB. Eu il aveam pe "Movie" si parca tot ma rupea de ochi.

#10
newman10

newman10

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 411
  • Înscris: 02.11.2012
Si eu am avut prob mai demult,stateam aproape 30-40 cm de ecran din cauza coada (crt),chiar lipit de perete. Acum de cand cu led-ul folosesc prog de care zice  driftking91, F.lux este benefic si fara prob,si stau "departe" de ecran 80-90 cm.

#11
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006

Vizualizare mesajSfPetru, pe 01 septembrie 2013 - 11:04, a scris:

Nu-ti are monitorul niste moduri de setari? Al meu are mai multe moduri si cel mai sanatos e sRGB, pe asta pot sta doua zile non stop la calculator. Cel standard cu care venise ma obosea dupa 3-4 ore.
Are cateva moduri: standar, cinema, game, unul mai intens decat altul....Oricum nu sunt decat variatii alte luminozitatii si contrastului care se pot face si manual. Dar scaderea luminozitatii iese din ecuatie deoarece incep ledurile sa palpaie...
Rezultate mai bune am avut din driverele placii video - se poate schimba si acolo independent luminozitatea, contrastul,etc.. dar nu prea stiu ce valori ar fi optime.

Vizualizare mesajmyshyk, pe 01 septembrie 2013 - 11:08, a scris:

Pune un filtru de sticla fumurie in fata monitorului.
Am avut asa ceva la vechiul monitor.....Unde gasesc filtru pentru un display de 24"?

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006

Vizualizare mesajgerbil, pe 01 septembrie 2013 - 11:10, a scris:

@SfPetru mersi de recomandare, am dat si eu acum pe al meu la sRGB. Eu il aveam pe "Movie" si parca tot ma rupea de ochi.
Movie are o culoare mai albastruie, distruge ochii. Dar cel mai rau e Game, intr-o ora am nevoie de comprese ca sa nu ma mai usture ochii :))

#13
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006
Se zice ca lumina albastruie  a ledurilor e cea mai obositoare, si de-aia exista softuri gen f.lux care iti fac imaginea mai galbuie, si cu mai putin albastru....In fine,eu m-am mai documentat pe net, mai stie cineva alte trucuri sau care are la fel probleme ca si mine?

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.261
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajGonthar, pe 01 septembrie 2013 - 10:39, a scris:

M-am uitat printr- camera video la ecran si intradevar se vede ca apar niste linii ce baleiaza cand scad luminozitatea.

Tare cred ca ce ai vazut tu e mai degraba moire datorat camerei decat vreo problema a ecranului.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
La firmele de design publicitar gasesti stiplex de orice nuanta, fumuriu, maroniu, gri-albastru. La sticla, nu prea stiu, desi ar trebui sa fie si acolo ceva.

#16
blocust

blocust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 155
  • Înscris: 27.07.2008
Verificați și cum este calibrat, în lipsa altor mijloace se poate încerca :
http://www.lagom.nl/lcd-test/

#17
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 523
  • Înscris: 31.01.2009
Schimba-l naibii si ia-ti un monitor ca lumea. Samsung is recunoscuti pt faptul ca fac display-urile prea stralucitoare, sa ia ochii prostimii. Eu am un Dell 23" IPS pus la luminozitate 25 si contrast 75 si stau ore intregi la el fara sa ma doara capu, nu flickareste nici dracu (am verificat acum cu camera video ca m-ai facut curios). Iti recomand ceva cu panou IPS sau PVA, diferenta e uriasa.

#18
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006

Vizualizare mesajcypris, pe 01 septembrie 2013 - 13:00, a scris:

Eu am un Dell 23" IPS pus la luminozitate 25 si contrast 75 si stau ore intregi la el fara sa ma doara capu, nu flickareste nici dracu (am verificat acum cu camera video ca m-ai facut curios). Iti recomand ceva cu panou IPS sau PVA, diferenta e uriasa.

La luminozitate 100% niciunul nu flickareste. Nu stiu cum zici tu ca la 25 nu se vede nimic....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BogPfvzTTPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate