Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De ce la 'pocaiti' baticul se poarta mai tot timpul (fata de ortodocsi)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
942 replies to this topic

#73
mariconn

mariconn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 28.02.2014
Dacă tot vor să își astupe capul ar trebuii să poarte un voal care să le acopere toată podpaba capilară.

Ce acoperământ e ăla când îți pui în cap o dantelă sau o broderie ? Posted Image

#74
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmariconn, on 08 martie 2014 - 15:17, said:

Dacă tot vor să își astupe capul ar trebuii să poarte un voal care să le acopere toată podpaba capilară.

Ce acoperământ e ăla când îți pui în cap o dantelă sau o broderie ? Posted Image
eventual o cagula. Posted Image

#75
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Chestia si porunca este pentru a preveni curvia..., o femeie dezvelita , si golasa ii ispiteste si pe ingeri, d-apoi pe barbati ?
aici nu avem ce comenta, stiu ca la fete si femei nu le place supunere asa ca isi dezonoreaza capul....asta e cauza principala a divorturilor...din 100 de casatorii numa 48% rezista, e jalnic, daca femeile casatorite nu ar preacurvi, barbatii rebeli ar ramane de rusine... s-ar intoarce acasa si rata divorturilor ar fi foarte scazuta practic 0
In lume pacatul si moartea a intrat prin Eva, dar nu avem ce face, e un rau necesar, fara femeie un barbat nu are busola nici directie de navigatiePosted Image

#76
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Ideal ar fi un batic dar fara el conteaza coafura .
Daca e una de bun simt cu parul strins in coada impletit si potrivit de lung nu bate la ochi.


#77
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmariconn, on 08 martie 2014 - 15:17, said:

Dacă tot vor să își astupe capul ar trebuii să poarte un voal care să le acopere toată podpaba capilară.

Ce acoperământ e ăla când îți pui în cap o dantelă sau o broderie ? Posted Image
Exact. Un hijab ar fi numai potrivit.

Numai tu știi unde ai văzut așa ceva.

#78
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostHellada, on 27 august 2013 - 16:06, said:

Da,dar daca te uiti pe strada ai sa vezi ca in majoritatea lor covarsitoare, fetele si femeile pocaite POARTA ceva pe cap,tot timpul ! Deci ....?
Nu știu unde ai văzut așa ceva. Pe nici una dintre amicele/prietenele mele tinere neoprotestante nu le-am văzut vreodată cu capul acoperit într-un loc public, cu excepția locului unde se adună ei și a drumului parcurs pînă acolo. Și nu aparțin unui singur cult neoprotestant.
Atenție, nu vorbesc de persoanele mai în vîrstă.

#79
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcleopatra00, on 13 aprilie 2014 - 16:36, said:

Nu știu unde ai văzut așa ceva. Pe nici una dintre amicele/prietenele mele tinere neoprotestante nu le-am văzut vreodată cu capul acoperit într-un loc public, cu excepția locului unde se adună ei și a drumului parcurs pînă acolo. Și nu aparțin unui singur cult neoprotestant.
Atenție, nu vorbesc de persoanele mai în vîrstă.
m-da, porunca ar fi ca femeile crestine, care prorocesc sau se roaga Lui Dumnezeu sa aiba invelitoare a capului... este biblic ...nu avem ce comenta, la musulmani cu acoperire integrala si haine lungi  care arata ca niste stafii, este inexplicabil, oameni bolnavi la minte, magari salbatici cum zice si scriptura despre semintia lui Ismael
Acuma sa revenim la crestinismul autentic din cultul Penticostal

din vedenii si profetii din partea Domnului in acest domeniu rezulta ca orice sora care este chemata sa fie prorocitza trebuie sa poarte mereu batic-invelitoare, chiar si cand doarme noaptea

avem aici o marturie interesanta descrisa de sora Hanis

nu am reusit sa gasesc documentarea originala...am sa revin

#80
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcleopatra00, on 13 aprilie 2014 - 16:36, said:

Atenție, nu vorbesc de persoanele mai în vîrstă.
mdea...cele mai tinere nu umbla cu batic/esarfa, ci cu flori de plastic in cap, sau tocuri de X'' si fuste mini...Posted Image

LE de la ce secte neoprotestante sunt prietenele alea ale tale? Posted Image

View Postenohabel, on 13 aprilie 2014 - 22:40, said:

din vedenii si profetii din partea Domnului in acest domeniu rezulta ca orice sora care este chemata sa fie prorocitza trebuie sa poarte mereu batic-invelitoare, chiar si cand doarme noaptea
cine a primit acele vedenii si profetii?

Edited by Dude_2nd, 15 April 2014 - 07:52.


#81
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostDude_2nd, on 15 aprilie 2014 - 07:46, said:

mdea...cele mai tinere nu umbla cu batic/esarfa, ci cu flori de plastic in cap, sau tocuri de X'' si fuste mini...Posted Image

LE de la ce secte neoprotestante sunt prietenele alea ale tale? Posted Image
Nici vorbă de așa ceva. De unde le tot inventezi? Cele de care vorbești tu nu sînt persoane religioase.
Nu știu la ce flori de plastic în cap te referi. Posted Image

Cea mai bună prietenă a mea, care acum nu mai e în țară, aparține Cultului baptist. Celelalte cunoștințe sînt tot baptiste, penticostale sau adventiste, posibil și altceva. Cred că îmi scapă ceva acum.

P.S. Acum cel tendențios ești tu. Posted Image

#82
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcleopatra00, on 15 aprilie 2014 - 12:35, said:

Nici vorbă de așa ceva. De unde le tot inventezi? Cele de care vorbești tu nu sînt persoane religioase.
Nu știu la ce flori de plastic în cap te referi. Posted Image

Cea mai bună prietenă a mea, care acum nu mai e în țară, aparține Cultului baptist. Celelalte cunoștințe sînt tot baptiste, penticostale sau adventiste, posibil și altceva. Cred că îmi scapă ceva acum.

P.S. Acum cel tendențios ești tu. Posted Image
mdea...perfect.

baptistele au voie cam cu de toate.
penticostalele, au voie doar cu flori de plastic in cap sau bijuterii de orice fel numai sa nu fie din aur/argint/platina sau alte metale pretioase[preferabil tot din plastic].
adventistele trebuie sa fie vegetariene, cum spune Spiritul Profetic, dar cu fusta cat mai scurta si tocurile cat mai lungi...

Posted Image


rareori sunt abateri de la acest sablon.

ps: atentie, nu vorbesc despre femeile mai in varsta. Posted Image

LE: florile de plastic din cap, sunt accesoriile alea penibile ce si le pun unele in cap, datorita frustrarii ca religia in care au intrat nu le da voie sa umble cu bijuterii autentice... :yes:

Edited by Dude_2nd, 15 April 2014 - 15:11.


#83
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostDude_2nd, on 15 aprilie 2014 - 14:59, said:

mdea...perfect.

baptistele au voie cam cu de toate.
penticostalele, au voie doar cu flori de plastic in cap sau bijuterii de orice fel numai sa nu fie din aur/argint/platina sau alte metale pretioase[preferabil tot din plastic].
adventistele trebuie sa fie vegetariene, cum spune Spiritul Profetic, dar cu fusta cat mai scurta si tocurile cat mai lungi...

Posted Image

rareori sunt abateri de la acest sablon.

Or fi avind baptistele voie, daca tu spui, dar nu a fost cazul. Probabil a fost o abatere de la sablonul tau. Posted Image
La penticostale, la fel.
La adventista, idem.
Eu nu imi dau seama in ce lume te invirti tu, dar sigur e una crepusculara, adica paralela. Posted Image Posted Image

View PostDude_2nd, on 15 aprilie 2014 - 14:59, said:

ps: atentie, nu vorbesc despre femeile mai in varsta. Posted Image
Foarte haios! Posted Image

View PostDude_2nd, on 15 aprilie 2014 - 14:59, said:

LE: florile de plastic din cap, sunt accesoriile alea penibile ce si le pun unele in cap, datorita frustrarii ca religia in care au intrat nu le da voie sa umble cu bijuterii autentice... Posted Image
Am inteles. Multumesc pentru lamurire.

P.S.Totusi, curios cum tocmai tu ai atitea preconceptii legate de toate acestea. Posted Image

#84
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcleopatra00, on 15 aprilie 2014 - 15:35, said:

Or fi avind baptistele voie, daca tu spui, dar nu a fost cazul. Probabil a fost o abatere de la sablonul tau. Posted Image
La penticostale, la fel.
La adventista, idem.
uite, putem face un pariu.
iei pe rand cele trei Biserici ale Sectelor Neoprotestante amintite de mine.
o sa-ti ia doua saptamani. adica trei zile.

o sa ti se confirme Sablonul ce ti l-am creionat sumar... :whistling:


View Postcleopatra00, on 15 aprilie 2014 - 15:35, said:

Eu nu imi dau seama in ce lume te invirti tu, dar sigur e una crepusculara, adica paralela.
e un mod modern de a spune ca nu fac parte din lume? :whistling:


View Postcleopatra00, on 15 aprilie 2014 - 15:35, said:

Am inteles. Multumesc pentru lamurire.
P.S.Totusi, curios cum tocmai tu ai atitea preconceptii legate de toate acestea.
"toate acestea" fiind ce?

#85
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postenohabel, on 09 martie 2014 - 18:32, said:

Chestia si porunca este pentru a preveni curvia..., o femeie dezvelita , si golasa ii ispiteste si pe ingeri, d-apoi pe barbati ?
aici nu avem ce comenta, stiu ca la fete si femei nu le place supunere asa ca isi dezonoreaza capul....asta e cauza principala a divorturilor...din 100 de casatorii numa 48% rezista, e jalnic, daca femeile casatorite nu ar preacurvi, barbatii rebeli ar ramane de rusine... s-ar intoarce acasa si rata divorturilor ar fi foarte scazuta practic 0
In lume pacatul si moartea a intrat prin Eva, dar nu avem ce face, e un rau necesar, fara femeie un barbat nu are busola nici directie de navigatiePosted Image

Al dracu' femeie daca-i frumoasa, eh?
Bah, de unde scoateti prostiile astea?
Daca un dobitoc nu-si poate stapani penisu' atunci sa stea-nchis in casa nu sa iasa p-afara sa-i curga balele si sa faca lege din nebunia sa.

#86
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSOCRATE_MMXII, on 15 aprilie 2014 - 16:09, said:

Daca un dobitoc nu-si poate stapani penisu' atunci sa stea-nchis in casa nu sa iasa p-afara sa-i curga balele si sa faca lege din nebunia sa.
Adevarul e undeva la mijloc...

#87
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostDude_2nd, on 15 aprilie 2014 - 16:08, said:

uite, putem face un pariu.
iei pe rand cele trei Biserici ale Sectelor Neoprotestante amintite de mine.
o sa-ti ia doua saptamani. adica trei zile.

o sa ti se confirme Sablonul ce ti l-am creionat sumar... Posted Image
Nu e nevoie. Te cred pe cuvînt. Dar eu vorbeam de cazurile acelea concrete. De cele amintite de tine, m-aș pronunța doar în necunoștință de cauză.

View PostDude_2nd, on 15 aprilie 2014 - 16:08, said:

e un mod modern de a spune ca nu fac parte din lume? Posted Image
Nu, am vrut să spun doar că nu știu prin ce medii de învîrți tu, de vezi numai fuste scurte și tocuri de nu știu care, purtate de neoprotestante. Posted Image

View PostDude_2nd, on 15 aprilie 2014 - 16:08, said:

"toate acestea" fiind ce?
Toate acestea însemnînd modul în care se prezintă cele descrise de tine, legat de îmbrăcăminte și accesorii de plastic sau altele.
Am crezut că vorbești doar așa, dar dacă spui tu că așa se întîmplă, așa o fi. Eu am spus doar ceea ce am văzut eu, nimic mai mult.

#88
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcleopatra00, on 15 aprilie 2014 - 16:25, said:

Nu, am vrut să spun doar că nu știu prin ce medii de învîrți tu, de vezi numai fuste scurte și tocuri de nu știu care, purtate de neoprotestante. Posted Image
...in medii neoprotestante, evident... :whistling:

View Postcleopatra00, on 15 aprilie 2014 - 16:25, said:

Eu am spus doar ceea ce am văzut eu, nimic mai mult.
pai daca ce ai spus tu e adevarat, interesant lucru.
mai rar asa exceptii [care sa imi intareasca regula=Sablonul]

:whistling:

#89
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostDude_2nd, on 15 aprilie 2014 - 16:29, said:

...in medii neoprotestante, evident... Posted Image
Cred că mediile tale neoprotestante sînt, de fapt, neoneoprotestante, dacă înțelegi ce vreau să spun. Posted Image

View PostDude_2nd, on 15 aprilie 2014 - 16:29, said:

pai daca ce ai spus tu e adevarat, interesant lucru.
mai rar asa exceptii [care sa imi intareasca regula=Sablonul]
Posted Image
Nu, am inventat eu. Posted Image Interesant, sigur. Cînd am spus eu de lumea aceea paralelă, am știut eu ce spun. Posted Image

#90
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcleopatra00, on 15 aprilie 2014 - 16:34, said:

Cred că mediile tale neoprotestante sînt, de fapt, neoneoprotestante, dacă înțelegi ce vreau să spun. Posted Image
nu.
nu inteleg. :whistling:

View Postcleopatra00, on 15 aprilie 2014 - 16:34, said:

Cînd am spus eu de lumea aceea paralelă, am știut eu ce spun. Posted Image
când te-am invitat sa dai o tura in Bisericile celor trei Secte amintite, stiam eu ce spuneam... ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate