Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce la 'pocaiti' baticul se poarta mai tot timpul (fata de ortodocsi)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
942 replies to this topic

#37
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Să te duci pe lume....sărăcuța mai avea puțin și răsturna cristelnița. Așa se întâmplă când cutuma nu e conformă cu dogma.
Mai am o curiozitate: nași o fi avut adolescenta?!

Dacă popii i s-a sculat atunci al lui să fie păcatul!

Iertat să-mi fie off topicul!

#38
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostHellada, on 25 august 2013 - 23:39, said:

Preotii au gresit pur si simplu,si trebuiau sa fi primit vreo sanctiune pentru asta,eu asa cred .
Sa speram....asta era o chestie de logica si bun simt primordial totusi...nici nu trebuiau sa se uite in biblie sau in ceaslov ca sa-si dea seama ca fac ceva gresit

View Postspider_zero_sapte, on 25 august 2013 - 23:53, said:

Să te duci pe lume....sărăcuța mai avea puțin și răsturna cristelnița. Așa se întâmplă când cutuma nu e conformă cu dogma.

Asa e cand interpretezi ce/cum vrei, ca pana la urma rezultatul sa fie ce vrei tu. Nu sunt religioasa de nici o culoare, prea putin imi pasa insa totusi ma irita cand aud placa aceea cu credinta cea dreapta, ca toate celelalte is spalaturi, ca doar cei in dreapta credinta vor ajunge in rai, ca Romania e vreo tara "aleasa", etc.

Niste agitatori care sustin xenofobia....

Edited by corina_geo, 26 August 2013 - 01:03.


#39
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

De ce la 'pocaiti' baticul se poarta


De aceea, femeia, din pricina ingerilor (imputernicitilor, celor mai puternici), trebuie sa aiba pe cap un semn al stapanirii ei. (1Cor.11:10)

Iar ca sa intelegi  ...

Barbatilor, purtati-va si voi, la randul vostru, cu intelepciune cu nevestele voastre, dand cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unele care vor mosteni impreuna cu voi harul vietii, ca sa nu fie impiedicate rugaciunile voastre. (1Pet.3:7)

... femeia este un vas mai slab insa are putere in sine prin puterea stapanirii ei care este Cristos. dupa cum scrie.

Asa ca nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. (Marc.10:8)

Intr-un cuvant ;

cel ce se atinge de voi se atinge de lumina ochilor Lui. (Zah.2:8)

Evident daca intelegi ca biserica este comparata cu femeia credincioasa care are semnul prezentei , al apartenentei ei la Dumnezeu.

Asa ca daca niste nemernici pun mana pe ea dupa semn ar trebui sa  interebe,

- Ba al cui este femeia ,.. hei, ia dativa la o parte...este sotia lui X ...Stapanul  celor drepti in Tara de Jos...sarutmana Doamna... va putem fi de folos ?


.

Edited by husand, 26 August 2013 - 09:47.


#40
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Nu sunt religioasa de nici o culoare, prea putin imi pasa...

Daca nu ai culoarea apartenentei la Cel Drept nu inseamna ca nu ai culoare.
Biblia stabileste ca nu poti fi duplicitar .
nici nedefinit;

Edited by husand, 26 August 2013 - 10:08.


#41
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postzexelica, on 25 august 2013 - 23:02, said:

ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α΄ 11
10δια τουτο οφειλει η γυνη εξουσιαν εχειν επι της κεφαλης δια τους αγγελους

In koine nu exista cuvantul semn (semeion). Iar exousian se traduce cu totul altfel decat supunere

Marcu 13
34Se va întîmpla ca şi cu un om plecat într'altă ţară, care îşi lasă casa, dă robilor săi putere, arată fiecăruia care este datoria lui, şi porunceşte portarului să vegheze.

ἐξουσίαν se traduce corect putere, in cel mai rau caz autoritate.

Oricum se vede ca nimeni nu a studiat pe aici subiectul...........

Topicul lui Hellada dezbatea problematica purtarii baticului din partea femeilor, de unde reiese acest lucru (Eu credeam ca doar femeile maritate (cel putin in traditia noastra crestin ortodoxa) ar trebuie sa poarte ceva pe cap (si vorbesc de tinuta in biserica,nu in afara ei !) ..... dar la pocaiti si fetele chiar de mici,unele, poarta batic zi de zi.)?
De aceea am dat citatul biblic, care specifica acoperirea capului in timpul rugaciunilor.

#42
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostPicoDazore, on 26 august 2013 - 10:47, said:

Eu credeam ca doar femeile maritate (cel putin in traditia noastra crestin ortodoxa) ar trebuie sa poarte ceva pe cap (si vorbesc de tinuta in biserica,nu in afara ei !)
De aceea am dat citatul biblic, care specifica acoperirea capului in timpul rugaciunilor.
Nu e adevărat. Toate femeile și fetele trebuie să aibă capul acoperit. Din ce știu eu învățătura Bisericii Ortodoxe spune că orice femeie trebuie să aibă capul acoperit când se roagă. Deci nu doar în biserică ci și atunci când se roagă acasă. Știu că o dată am dormit la o tipă și am văzut că atunci când s-a pus la rugăciune și-a pus batic pe cap. Problema mea e în schimb cu altceva și anume baticurile purtate de unele domnișoare neoprotestante ( de la care văd că au început să copieze și fetele noastre ortodoxe ). Adică eu când aud batic mă gândesc la ce purtau în cap bunicuțele alea de 70-80 de ani, nu tot felul de chestii moderne ce pun unele domnișoare și care sunt acolo mai mult din formalism.

View Postcorina_geo, on 25 august 2013 - 23:34, said:

Daca era nepermis, nu s-ar fi intamplat Posted Image
Deci din moment ce există crime în lumea asta să înțeleg că sunt permise? Posted Image

Edited by dan-s, 26 August 2013 - 14:55.


#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPicoDazore, on 26 august 2013 - 10:47, said:

Topicul lui Hellada dezbatea problematica purtarii baticului din partea femeilor, de unde reiese acest lucru (Eu credeam ca doar femeile maritate (cel putin in traditia noastra crestin ortodoxa) ar trebuie sa poarte ceva pe cap (si vorbesc de tinuta in biserica,nu in afara ei !) ..... dar la pocaiti si fetele chiar de mici,unele, poarta batic zi de zi.)?
De aceea am dat citatul biblic, care specifica acoperirea capului in timpul rugaciunilor.

Da, stimabile, este corect biblic. Insa eu am explicat ce inseamna dpdv duhovnicesc, ceea ce nu se explica pe la nicio biserica, bisericile ignorand acest inteles, ceea ce denota lipsa Duhului diin adunari.

1 Corinteni 2
10Nouă însă Dumnezeu ni le -a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adînci ale lui Dumnezeu.
11În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.
12Şi noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.
13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, întrebuinţînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.

Deocamdata p-aici se discuta numai cu intelepciune omeneasca, nimic care sa arate ca oamenii implicati in dialog sunt crestini, adica nu au Duhul lui Hristos.

Edited by zexelica, 26 August 2013 - 18:05.


#44
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postdan-s, on 26 august 2013 - 14:55, said:

Adică eu când aud batic mă gândesc la ce purtau în cap bunicuțele alea de 70-80 de ani, nu tot felul de chestii moderne ce pun unele domnișoare și care sunt acolo mai mult din formalism.
Dacă ar fi să respecte întocmai ceea ce spune apostolul  când face referire la "învelitoare", chiar şi bunicuţele alea ar fi pe lângă Biblie. Ortodoxe, ori neoprotestante deopotrivă. Nu cred că ar conveni vreunei femei creştine să respecte o prescripţie socială şi culturală a acelei epoci care numai a "batic" nu semăna... Mai bine s-ar îndrepta spre prescripţia natural-biblică, purtându-şi cu demnitate părul ca "învelitoare a capului".

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 26 august 2013 - 18:06, said:

Dacă ar fi să respecte întocmai ceea ce spune apostolul  când face referire la "învelitoare", chiar şi bunicuţele alea ar fi pe lângă Biblie. Ortodoxe, ori neoprotestante deopotrivă. Nu cred că ar conveni vreunei femei creştine să respecte o prescripţie socială şi culturală a acelei epoci care numai a "batic" nu semăna... Mai bine s-ar îndrepta spre prescripţia natural-biblică, purtându-şi cu demnitate părul ca "învelitoare a capului".

Vad ca tu ai gasit textul biblic cu descrierea fizica a "invelitorii". Ia baga sa vedem si noi de unde ai scos-o, ca nu merge cu "vremea de atunci". Orice concluzie trebuie sa aiba la baza numai Scriptura, stimabile. Asta daca chiar vrei sa tii la fatada de crestin. Daca nu, fa ca tovarasii tai, care o dau numai in filozofie.

#46
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 26 august 2013 - 19:35, said:

Vad ca tu ai gasit textul biblic cu descrierea fizica a "invelitorii". Ia baga sa vedem si noi de unde ai scos-o, ca nu merge cu "vremea de atunci".
Iar ne ameţeşti cu descrierea duhovnicească? Păi dacă învelitoarea trebuie să fie duhovniceaască, înseamnă cu nu mai e fizică. Hotăreşte-te cu ce votezi.

#47
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Zexe le amesteca. Si cand ii dai versetul, spune ca nu e tradus corect. Stie el... are imaginatie bogata..

#48
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostDidymus, on 26 august 2013 - 18:06, said:

Mai bine s-ar îndrepta spre prescripţia natural-biblică, purtându-şi cu demnitate părul ca "învelitoare a capului".

Atentie !

Pavel nu spune ca un par lung poate tine locul acoperamantului ! Daca citim textul biblic, observam ca ambele sunt necesare in cazul surorilor, adica si sa poarte parul lung dar si "acoperamantul" (acesta din urma se poarta pentru ingeri, ca ingerii sa constientizeze cat de bine necesitatea supunerii fatza de autoritate).

Surorile nu trebuie sa poarte tot timpul acoperamantul ci numai atunci cand se roaga sau proorocesc, deci cand merg la adunare. Acolo sunt frati barbati si surorile trebuie sa se arate supuse.

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 26 august 2013 - 19:53, said:

Iar ne ameţeşti cu descrierea duhovnicească? Păi dacă învelitoarea trebuie să fie duhovniceaască, înseamnă cu nu mai e fizică. Hotăreşte-te cu ce votezi.

Stimabile, botezul inseamna SPALARE, se face cu apa (reprezinta Cuvantul=Hristos) duhovniceste inseamna spalarea de pacate pe care a facut-o Hristos alesilor Sai.
Sau, acuma botezul in biserica nu se mai face cu apa?

La fel si invelitoarea fizica reprezinta spiritual ceva. Si frangerea painii are inteles spiritual, insa s eface si fizic. Vrei tu sa ignoram intelesul duhovnicesc?

#50
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View Postblueday, on 27 august 2013 - 07:08, said:


Atentie !

Pavel nu spune ca un par lung poate tine locul acoperamantului ! Daca citim textul biblic, observam ca ambele sunt necesare in cazul surorilor, adica si sa poarte parul lung dar si "acoperamantul" (acesta din urma se poarta pentru ingeri, ca ingerii sa constientizeze cat de bine necesitatea supunerii fatza de autoritate).

Surorile nu trebuie sa poarte tot timpul acoperamantul ci numai atunci cand se roaga sau proorocesc, deci cand merg la adunare. Acolo sunt frati barbati si surorile trebuie sa se arate supuse.

Da,dar daca te uiti pe strada ai sa vezi ca in majoritatea lor covarsitoare, fetele si femeile pocaite POARTA ceva pe cap,tot timpul ! Deci ....?

#51
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View Postblueday, on 27 august 2013 - 07:08, said:

Atentie !

Pavel nu spune ca un par lung poate tine locul acoperamantului !
Daca citim textul biblic, observam ca ambele sunt necesare in cazul surorilor, adica si sa poarte parul lung dar si "acoperamantul" (acesta din urma se poarta pentru ingeri, ca ingerii sa constientizeze cat de bine necesitatea supunerii fatza de autoritate).

Surorile nu trebuie sa poarte tot timpul acoperamantul ci numai atunci cand se roaga sau proorocesc, deci cand merg la adunare. Acolo sunt frati barbati si surorile trebuie sa se arate supuse.

Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului. 1 Cor.1:15b

Restul e disuasiunea diviziilor religioase.


----------------------
In computer science, divide and conquer (D&C) is an important algorithm design paradigm based on multi-branched recursion.

A divide and conquer algorithm works by recursively breaking down a problem into two or more sub-problems of the same (or related) type, until these become simple enough to be solved directly.
The solutions to the sub-problems are then combined to give a solution to the original problem.

#52
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostVali29, on 27 august 2013 - 17:07, said:

Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului. 1 Cor.1:15b



pai voi chiar nu ganditi?
ce rost mai avea Pavel sa invete surorile sa poarte acoperitoare, daca le-a interzis sa-si tunda parul si parul era acoperitoarea?

nu era parul acoperitoarea? nu, parul e invelitoare a capului insa acoperitoarea se pune pentru ca femeia sa arate ca e supusa.

4. Orice barbat care se roaga sau proroceste cu capul acoperit isi necinsteste capul sau.
5. Dimpotriva, orice femeie care se roaga sau proroceste cu capul dezvelit isi necinsteste capul ei, pentru ca este ca una care ar fi rasa.


cum ar avea barbatul capul acoperit? doar prin purtarea unei caciuli sau sepci ! pentru ca parul, pe care majoritatea barbatilor il au cu exceptia celor chei, nu este acoperitoare dupa cum se vede foarte clar !
caci daca parul barbatului, la fel ca parul femeii, este acoperitoare, atunci barbatul tot timpul si-ar necinsti capul !

si daca barbatul isi pune caciula [in biserica], se cheama ca are capul acoperit si astfel isi necinsteste capul !

TARE VA MAI RATACITI !

6. Daca o femeie nu se inveleste, sa se si tunda! Iar, daca este rusine pentru o femeie sa fie tunsa ori rasa, sa se inveleasca.

deci, degeaba are sora parul lung, care e invelitoare, totusi, daca nu se inveleste cu o acoperitoare, trebuie sa se rada in cap !

#53
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View Postblueday, on 27 august 2013 - 17:23, said:


pai voi chiar nu ganditi?
ce rost mai avea Pavel sa invete surorile sa poarte acoperitoare, daca le-a interzis sa-si tunda parul si parul era acoperitoarea?

nu era parul acoperitoarea? nu, parul e invelitoare a capului insa acoperitoarea se pune pentru ca femeia sa arate ca e supusa.

4. Orice barbat care se roaga sau proroceste cu capul acoperit isi necinsteste capul sau.
5. Dimpotriva, orice femeie care se roaga sau proroceste cu capul dezvelit isi necinsteste capul ei, pentru ca este ca una care ar fi rasa.


cum ar avea barbatul capul acoperit? doar prin purtarea unei caciuli sau sepci ! pentru ca parul, pe care majoritatea barbatilor il au cu exceptia celor chei, nu este acoperitoare dupa cum se vede foarte clar !
caci daca parul barbatului, la fel ca parul femeii, este acoperitoare, atunci barbatul tot timpul si-ar necinsti capul !

si daca barbatul isi pune caciula [in biserica], se cheama ca are capul acoperit si astfel isi necinsteste capul !

TARE VA MAI RATACITI !

6. Daca o femeie nu se inveleste, sa se si tunda! Iar, daca este rusine pentru o femeie sa fie tunsa ori rasa, sa se inveleasca.

deci, degeaba are sora parul lung, care e invelitoare, totusi, daca nu se inveleste cu o acoperitoare, trebuie sa se rada in cap !

Deci din punctul tau de vedere, cum e ideal ? capul acoperit doar in biserica ? si doar la femeile maritate,sau si la cele nemaritate ?

#54
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostHellada, on 27 august 2013 - 17:26, said:


Deci din punctul tau de vedere, cum e ideal ?

nu cum e ideal ci cum scrie in Biblie.

View PostHellada, on 27 august 2013 - 17:26, said:

capul acoperit doar in biserica ?

da, intelegand prin biserica orice adunare in numele Domnului.

View PostHellada, on 27 august 2013 - 17:26, said:

si doar la femeile maritate,sau si la cele nemaritate ?

toate, Pavel nu face vreo exceptie.

View PostHellada, on 27 august 2013 - 16:06, said:


Da,dar daca te uiti pe strada ai sa vezi ca in majoritatea lor covarsitoare, fetele si femeile pocaite POARTA ceva pe cap,tot timpul ! Deci ....?

eu nu vad lucrurile asa, deoarece Pavel spune:

Dimpotriva, orice femeie care se roaga sau proroceste cu capul dezvelit isi necinsteste capul ei, pentru ca este ca una care ar fi rasa. (1Cor.11:5)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate