Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Foobar2000

- - - - -
  • Please log in to reply
265 replies to this topic

#91
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Sal.Am bagat si yo footbar dar se aude mult mai incet si sunetul nu este asa de calitate.Poate sa-mi spuna cineva ce setari sa fac mai exact?????

#92
moivre

moivre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.08.2005

oandrei, on Oct 21 2004, 09:47, said:

Salut!
   Vad ca nu raspunde nimeni la problema de mai sus, de unde trag concluzia ca nu exista inca un plug-in care sa o rezolve. Pacat. Ar fi bine daca s-ar gindi cineva sa introduca si acest format printre cele compatibile cu acest player.

   Dar sa trec la un alt aspect, de asemenea minor, dar ... lucrurile mici ne fac viata mai usoara:
    Melodiile adunate pe hdd din diverse surse nu au toate acelasi volum "nativ" ca sa zic asa, astfe incit atunci cind le ascult la gramada, ca sa am aproximativ aceeasi galagie in casa ;) trebuie ca la unele sa dau volumul mai mic (din boxe sau din playerul cu care ascult).
    Cei de la Apple (iTunes) s-au gindit la o chestie. Cind creezi un playlist, programul analizeaza toate melodiile din el si uniformizeaza volumul.

   Intrebarea e: exista si la foobar asa ceva. unde?

   In rest playerul e f. ok.
Merci!

Bafta!

<{POST_SNAPBACK}>


Pentru wma este plugin: foo_wma, trebuie sa ai insa instalat pe sitem si windows media 9 series, altfel refuza sa se incarce.
Pentru uniformizarea sunetului foobar-ul are replaygain scanner. Poate scana o piesa sau un intreg album ca o singura piesa (ca sa nu fie dezacorduri prea mari intre intentiile producatorilor si rezultat, vezi unele albume Pink Floyd de exemplu); rezultatele le scrie in tag-ul piesei: track gain si album gain, niste valori pozitive sau negative, in functie de cat de tacuta sau zgomotoasa e piesa. Cand canta piesa respectiva, foobarul citeste din tag valoarea gain-ului si-si modifica volumul in acord.

Foobar arata urat? Incercati foo_columns_ui: http://music.morbo.org/columns.php, e uimitor ce poti face cu el, lucruri la care winamp nici nu a visat. Vedeti aici exemple: http://foobar.nub4life.net/columns/
E normal sa fie asa modular, cu plugin pentru orice, doar in afara de core, totul e open-source, oricine isi poate scrie plugin-ul propriu. Exista de exemplu plugin pentru slider de volum, pentru teste ABX, pentru afisarea si cautarea copertilor albumelor pe net, etc.
Are shortcut-uri customizabile. Eu mi-am asociat de exemplu egalizatorul la q. Care e rostul faptului de a tine la vedere egalizatorul tot timpul, te joci cu el la fiecare piesa?
A, si daca nu a-ti incercat masstager-ul si converter-ul, nu a-ti gustat cu totul puterea foobar-ului!
Si e gratis, spre deosebire de Steinberg sau Izotope Ozone. Daca chiar vreti sa le folositi in foobar, exista plugin (infamul) wrapper pentru winamp dsp, care chiar functioneaza.
Nu prea vad ce-i lipseste.
moivre

#93
loft

loft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.08.2005
Se pare ca anumite elemente au stricat aspectul acestui thread (nu stiu in ce masura pentru ca nu am avut nervi sa il citesc pe tot). Totusi...
Pana acum vreo 4-5 luni foloseam si eu Winamp-ul. A fost OK pana la introducerea motorului de randare video si a skin-urilor "moderne" (chestii destul de aiurea). Ca si plugin de DSP foloseam 'Sound Solution', un fel de egalizator dinamic pe 5 benzi, super plugin!
Primul meu contact cu foobar2000 (undeva la inceputul acestui an) a fost scurt si dezamagitor din cauza interfetei. Insa i-am mai dat o sansa si de cand i-am descoperit secretele nu ma mai pot desparti de el! Adio Winamp!
Plugin-uri? Da, "out of the box" vine cu cam putine, dar "stie" multe formate (ceea ce e foarte important!!!). La un moment-dat facusem rost de niste DTS-uri pentru care mi-a trebuit plugin, dar cam atat.
Altfel de plugin-uri? Wow! Winamp-ul se poate ascunde! Da, are si el o droaie, dar multe sunt variatiuni pe aceeasi tema (am "scanat" lista de plugin-uri Winamp cel putin o data). Cand vine vorba de foobar2000... Slabe sperante sa nu gasesti ceea ce "ti-a fatat mintea" ca iti trebuie! Si daca cumva ti-e bolnava mintea, exista emulatoare pentru plugin-uri Winamp (vis & dsp).
De ce imi place mie foobar2000? Interfata! E absolut SUPERBA! Cu putina imaginatie si ceva cunostinte de programare (mai degraba de logica) iti faci ce vrei! Majoritatea muzicii pe care o ascult e grupata pe albume. Sa disting clar albumele in Winamp? (altfel decat punand sa imi afiseze numele albumului)? NO WAY? In schimb pentru foobar2000 am gasit cod inclusiv ca sa iti faci sa clipeasca background-ul piesei care ruleaza (in playlist, normal)! Alte atuuri? OSD. Posibilitatea de atasare a unei combinatii de taste orcarei functii (inclusiv butoane multimedia). Afisare album-art. Spectrum analizer. Waveform analizer stereo. Playlist-uri multiple. Algoritm de rating (in functie de cat de des asculti piesele). Scheduler. History. ABX. Playlist generator. Egalizator (...care desi nu e vizibil direct in interfata e MULT mai bun ca al Winamp-ului!). Masstagger. Si multe, multe altele...
Ma intreb de ce audiofilii de la http://www.hydrogenaudio.org il folosesc?  :P
Daca regret Winamp-ul? ah... Nu prea.
Daca cineva are nevoie de ajutor... oricand! Daca vreti foobar-ul meu (mai exact, daca vreti sa vedeti cum mi-am configurat foobar-ul) mai asteptati o luna cand o sa am banda larga (are totusi vreo 6MB arhivat si eu doar dial-up).
Versiunea 0.9 finala apare in toamna asta! O sa aveti ceva surprize!
Bafta!


PS: E 'Winamp' nu "WinAmp'! si 'foobar2000' nu 'Foobar 2000'!

Edited by loft, 02 September 2005 - 22:17.


#94
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

NextLevel, on May 30 2005, 20:45, said:

unde se gasesc setarile astea ?
La tine se aud toti 4 sateliti ? la mine se aude buferul si satelitii din fata si nu prea-mi place... singurul player pe care se aud toate boxele e windows media player (care se aude naspa...)

<{POST_SNAPBACK}>

cum adica se aude Bufferul?  ce buffer?

#95
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
hai sa va arat fubarul meu:

1.

#96
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
si 2.

#97
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

loft, on Sep 2 2005, 22:14, said:

Pana acum vreo 4-5 luni foloseam si eu Winamp-ul. A fost OK pana la introducerea motorului de randare video si a skin-urilor "moderne" (chestii destul de aiurea). Ca si plugin de DSP foloseam 'Sound Solution', un fel de egalizator dinamic pe 5 benzi, super plugin!

<{POST_SNAPBACK}>


Ai idee daca se poate folosi Sound Solution pe foobar? Sau ce as putea folosi in locul lui?

#98
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
M-ati incitat cu acest thread si am incercat si eu foobar2000. "Testele" le-am facut pe o placa de sunet M-Audio Revolution 7.1 (care are codecuri AKM, profi) si o pereche de casti Technics. Fara sa fiu Gica - contra, concluziile mele sunt urmatoarele:

- foobar2000 chel suna exact la fel ca winamp 5.1 chel
- cu toate ca nu s-a blocat, mi-a creat o senzatie de instabilitate din cauza intreruperilor pe piese care au aparut in timp ce umblam la setarile plug-in-ului de compresie si din cauza ca sunetul a disparut la un moment dat si a revenit dupa cateva secunde
- si eu sunt adeptul unei interfete simple, insa cea a foobar-ului mi se pare exagerat de simpla
- managementul playlist-urilor este, intr-adevar, interesant. Dar si winamp are ceva asemanator. Se numeste Winamp Library, parca. Poate incarca piesele pe categorii specificate de utilizator, poate supraveghea directoarele specificate de utilizator si poate face modificari si in lista lui daca apar sau dispar piese, poate lucra cu mai multe playlist-uri.
- nu am avut timp sa studiez problema plug-in-urilor de foobar. Cele cu care vine "din fabrica" nu au reusit sa ma impresioneze sub nici o forma.

In fine, sunt convins ca foobar are un viitor destul de luminos in fata.. chiar daca, poate, nu va deveni mai performant  / popular decat winamp. Momentan, din punctul meu de vedere, nu se merita inlocuirea winamp-ului cu acest player. Mai ales ca eu folosesc un winamp cu sqr advanced crossfading, cu Sound Solution + Shibatch Super EQ care mixeaza si se aude comparabil cu un post FM (pastrand proportiile :) ).

#99
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
Cum fac si io foobaru sa arate zuper ? La mine e doar "o fereastra" cum zicea un prieten :)

#100
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

horia.popescu, on Sep 6 2005, 14:30, said:

M-ati incitat cu acest thread si am incercat si eu foobar2000. "Testele" le-am facut pe o placa de sunet M-Audio Revolution 7.1 (care are codecuri AKM, profi) si o pereche de casti Technics. Fara sa fiu Gica - contra, concluziile mele sunt urmatoarele:

- foobar2000 chel suna exact la fel ca winamp 5.1 chel
- cu toate ca nu s-a blocat, mi-a creat o senzatie de instabilitate din cauza intreruperilor pe piese care au aparut in timp ce umblam la setarile plug-in-ului de compresie si din cauza ca sunetul a disparut la un moment dat si a revenit dupa cateva secunde
- si eu sunt adeptul unei interfete simple, insa cea a foobar-ului mi se pare exagerat de simpla
- managementul playlist-urilor este, intr-adevar, interesant. Dar si winamp are ceva asemanator. Se numeste Winamp Library, parca. Poate incarca piesele pe categorii specificate de utilizator, poate supraveghea directoarele specificate de utilizator si poate face modificari si in lista lui daca apar sau dispar piese, poate lucra cu mai multe playlist-uri.
- nu am avut timp sa studiez problema plug-in-urilor de foobar. Cele cu care vine "din fabrica" nu au reusit sa ma impresioneze sub nici o forma.

In fine, sunt convins ca foobar are un viitor destul de luminos in fata.. chiar daca, poate, nu va deveni mai performant  / popular decat winamp. Momentan, din punctul meu de vedere, nu se merita inlocuirea winamp-ului cu acest player. Mai ales ca eu folosesc un winamp cu sqr advanced crossfading, cu Sound Solution + Shibatch Super EQ care mixeaza si se aude comparabil cu un post FM (pastrand proportiile :) ).

<{POST_SNAPBACK}>



foloseste-l vro saptamana, ia-ti ceva "components"  si uita-te cate resurse mananca. si cum se misca in general ;)

#101
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

dncrash, on Sep 7 2005, 18:22, said:

Cum fac si io foobaru sa arate zuper ? La mine e doar "o fereastra" cum zicea un prieten :)

<{POST_SNAPBACK}>



sunt mai multe posibilitati, eu folosesc colums_ui.

#102
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
hm...sorry. asta nu trebuia sa fie :(

Edited by dncrash, 09 September 2005 - 15:16.


#103
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
Wow...nu credeam ca o sa reusesc sa fac ceva (am mai incercat si innainte). Am dat un search pe google, am copiat un cod ciudat, l`am pus in colums_ui si ...tadam
Lookie here :Attached File  foobar.bmp   1.98MB   142 downloads

Nu sunt autorul "skin`ului"! Doar l`am copiat.

#104
sensation.xx

sensation.xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.12.2004
Foobarul meu:


Attached File  foobar.jpg   1.37MB   340 downloads

PS:Columns_ui + toaster    :coolspeak:

Stie cineva cum folosesc albumart_ui ? Adica sa arate cd coverul ?!

Edited by sensation.xx, 10 September 2005 - 10:43.


#105
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
tre sa mai pui un DLL de ala am impresia /:)

puneti si voi .fcs-urile aici

am sa-l pun si eu cat de curand

#106
sensation.xx

sensation.xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.12.2004
am pus dllu..dar nush cum sa il fac sa apara in player ...cred ca e ceva din setari...care sunt foarte multe... :P

-am incercat sa postez fcsu dar nu a mers

Ps: Add da idu tau pe pm si iti pot trimite pe mess .fcs-u   ---si cine mai vrea

Postati si un screenshot cu foobaru vostru

Edited by sensation.xx, 10 September 2005 - 12:34.


#107
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
l-am instalat si eu acum. am o palca creative sound blaster Live! 7.1 si un sistem 5.1 comep. nu mi s-a auzit niciodata asa de bine pana acum. nu am nici o problema cu el si dupa 2 minute de folosire sunt fac foobar :D
sper sa nu ma dezamageasca. pana acum totul e ok: sunetul, ramul, fiabilitatea
Foobar rulz  :coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:

#108
Vladinho

Vladinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2005
DE unde iau si eu toaster?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate