Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ASUS R501VB-S3116D. Esal.ro e de incredere?

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
roduto

roduto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2013
Salut, am tot cautat in ultimul timp un notebook care sa se invarta undeva in jur la 3000 RON maxim. Cumva am ajuns la ASUS R501VB-S3116D, pe care l-am gasit pe PCGarage - http://www.pcgarage....740m-2gb-black/ - si-am am zis ca mai scot un 150 RON din buzunar pentru ca raportul calitate-pret mi se pare ok, avand in vedere configuratia lui. Eram pregatit sa-l comand azi si am zis sa mai astept putin, iar intre timp am intrat pe price.ro si am gasit un deal pentru acest model pe Esal - http://www.esal.ro/n...dos-p59580.html .

Diferenta de pret mi se pare destul de mare (aprox 350 RON) avand in vedere ca vorbim de acelasi notebook asa ca vreau sa cer niste pareri despre acest site, cu care nu am avut nici o tangenta, inainte de a sari cu capul inainte. Nici macar nu e trecut ca o promotie, deci s-ar putea sa fie ceva in neregula? Produsele sunt noi pe Esal, nu? As dori un raspuns de la cei care au folosit acest site, daca e sau nu de incredere, daca au existat probleme cu livrarea, garantia, etc.

Mersi anticipat!

#2
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
In ce privinta ai emotii cu ei? Poate e o oferta de ochii lumii si sa nu te anunte ca nu il mai au pe stock cand o sa faci comanda.
Daca laptopul nu e conform cu specificatiile ii faci retur. Din punct de vedere al garantiei sa nu iti faci griji caci ea este asigurata de Asus nu de magazin! Iar ca un atuu observ ca firma are vechime, e pe piata dinainte de 2007.

P.S. Am observat ca frecventa memoriei RAM difera.

#3
B1u2eyes

B1u2eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 12.10.2010
Știu că diferența de preț se simte la buzunar dar...
Întodeauna comentariile clienților ce au achiziționat un produs de pe un sait, e primul lucru la care mă uit..
Când mi-am achiziționat laptopul meu, aveam aceiași tentație cu cel.ro în defavoarea prețului de la emag..
Dar de multe ori cei de pe cel.ro le cam înflorește în specificații..
Așa că am mers pe o mănă mai sigură și e totul ok și în ziua de azi...
Mai fă unele săpături pe net, cu privire la acel sait... să nu ajungi să-ți pară rău mai târziu..

#4
roduto

roduto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2013
@RCmake Am citit si eu cate ceva despre firma, am vazut ca e cu vechime. Apropo de RAM, cum se poate ca aceasta sa difere, ea nu vine direct de la ASUS in configuratia asta? In caz contrar cum, e montata ulterior? In orice caz, vreau sa comand telefonic, ca sa pot cere si niste informatii: daca e pe stock, sa intreb de frecventa RAM, date de livrare exacte, etc.

@B1u2eyes Stiu si eu caut ceva comentarii sau reviweuri de obicei, dar fiind vorba de exact acelasi laptop pot spune ca mi-am facut o parere despre el din comentariile de pe PCGarage. Ce ma intriga pe mine acum e disconcordanta intre frecventele RAM. O sa mai astept putin, poate intre timp apare si vreun client al siteului.

In orice caz, mersi amandurora pentru raspunsuri.

#5
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010
Salut! Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine (urmaresc acelasi laptop de ceva vreme, eu insa vreau varianta de 17"). Am gasit cateva pareri legate de site, poate te ajuta. http://forum.lab501....read.php?t=7581

#6
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Ieri dupa-masa am comandat exact acest laptop, de pe site-ul esal.ro. Astept sa fie livrat azi, cel tarziu maine. Singura chestie ce m-a deranjat la ei e, e ca nu se poate face plata ramburs. La comenzi de depasesc 1000 Ron trebuie facuta plata prin banca. Astept sa vad ce ajunge :)

#7
roduto

roduto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2013
@rovi Si mai aiurea asa, chiar nu-mi vine sa dau banii fara sa vad ce comand. Daca ai timp scrie si aici cum ti s-a livrat sau daca e in regula.

@adyd94 Mersi de link, am citit.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@roduto, daca dai banii pe o cutie in care nu poti vedea ce se afla te simti mai bine? :)

#9
roduto

roduto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2013
@LensFlare Legat de asta, am un prieten care si-a cumparat recent R701 de la Asus de pe PCGarage si l-a lasat sa deschida cutia cand a venit curierul si abia apoi a platit, la asta ma refer. Nu stiu sigur daca au cei de la PCGarage ca si cei de la Emag chestia cu descrierea coletului la livrare sau doar a fost curierul baiat de treaba.

#10
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
N-am ce face, pretul e prea bun ca sa imi scape :). O sa va dau de veste maine cand ajunge coletul.

#11
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Cum poti plati produsul prin curier in afara de rambus? Se poate si cu cardul?

la pc garage ma refer

#12
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Da, La PCGarage se poate:

www.pcgarage.ro/info/plata/card/###checkout

#13
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Salut baieti, a ajuns laptopul la mine, toate bune :)

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cum am spus,de ajuns ajunge,vedem la garantii,desi sper sa nu fie cazul. :)
Sa`l folosesti sanatos.

#15
czm

czm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2007
@rovi Sa-l stapanesti sanatos si fara probleme

Am facut si eu pasul, acum vin  de la banca, le-am trimis banutii pt acelasi laptop, de-acum Dumnezeu cu mila Posted Image


LE: @rovi pana la urma cum e cu frecventa RAM-ului 1333 sau 1600? As vrea sa incep sa caut inca o placuta de 4 GB si macar din punctul asta de vedere sa fie la fel. Merci anticipat

Edited by czm, 22 August 2013 - 10:56.


#16
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
mersi, e foarte ok laptopul, la instalare windows face cateva figuri, de vina e hard-ul, nu e in formatul care trebuie. De altfel merge doar Windows 8 64 bit pe el, alte drivere nu se gasesc. acum sunt la instalarea de windows. Bafta :)

In caz ca ai nevoie sa stii cum se face:
http://www.eightforu...ble-disk-2.html

#17
czm

czm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2007
Eu sunt mai capos de fel. O sa incerc la inceput un win 7 , poate am noroc si isi gaseste ceva driver-e singur, daca nu.. trecem fortat la Windows "No start button" 8 Posted Image

Edited by czm, 22 August 2013 - 11:03.


#18
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
au bagat in windows 8.1 butonul de start dar nu e la fel ca pe 7 :) S-a instalat totul beton, nici-o eroare. poate iti merg cu DVD-ul de driver de windows 8 care e in pachet. Bafta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate