Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Modem USB de la DIGI

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#55
newastral

newastral

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.08.2010
Nu stiu la voi cum a fost dar sa va spun patania mea cu "teapa" numita "internet mobil oferit gratuit" de la RDS. In 2013, prin februarie, am hotarat sa fac abonament de internet si la RDS, cu toate ca aveam de la Romtelecom, pentru ca doream viteza mai mare (pe care Romtelecom nu o poate asigura in orasul meu). Am studiat oferta si am vazut ca la "Digi Net Fiberlink 100" (era cea mai mare viteza oferita de RDS la acel moment) se ofera si "internet mobil gratuit". M-am prezentat la sediul RDS pentru încheierea contractului unde domnisoara care l-a intocmit mi-a spus ca voi fi conectat in max. 7-10 zile, ocazie cu care voi primi si stick-ul "bonus" pentru internet mobil. Au trecut 10 zile - nimic, au trecut 15 zile - nimic, iar dupa 20 zile de asteptare am sunat la RDS. Ii explic unei doamne ca astept de 20 zile sa fiu conectat iar ea imi raspunde "a..., poi nu avem aparate domnule... si nici nu stiu când o sa avem". Afost primul "dus rece". Noroc ca pastrasem si internetul de la Romtelecom. Dupa 7 saptamani, când imi luasem gândul ca voi mai fi conectat, a venit o echipa si m-a bransat. Ii intreb despre stick-ul promis iar ei zic "pentru ala trebuie sa va duceti la sediu". Bun, a doua zi dupa conectare ma prezint la sediu pentru ridicarea stick-ului "bonus". Aceeasi domnisoara care imi incheiase contractul imi spune, pe un ton foarte respingator: "a..., poi stick-uri nu avem in stoc" iar la întrebarea "când veti avea ?" raspunde "nu stiu..., oricum sunt altii inaintea dumneavoastra, ... va vom anunta noi când va vine rândul". Am plecat indignat si am facut o sesizare la RDS central. Nu am primit nici-un raspuns si dupa un timp m-am resemnat si am uitat de stick. Mi-am dat seama ca este doar o "pacaleala" pentru atragerea de clienti. Dar, surpriza, când mai erau aprox. 2 saptamani pana la expirarea contractului (contract pe 1 an) primesc un mesaj: "pentru ridicarea stick-ului comandat de dvs. va rugam sa va prezentati la sediul nostru". Cu toate ca uitasem de stick, am zis: in sfarsit dupa 1 an "mi-a venit si mie rândul". M-am prezentat la sediul RDS pentru ridicarea stick-ului unde o (alta) domnisoara imi spune "pentru ridicarea stik-ului trebuie sa prelungiti contractul cu cel putin 1 an" . La care eu zic: "pardon ???!!!... eu m-am prezentat sa ridic stick-ul aferent incheierii contractului nu prelungirii lui... nu vreau sa fiu luat de fraier pentru a 2-a oara". Si am plecat din nou indignat. Nu mai prelungesc contractul, il las in "deriva" pentru ca acum sunt eu la "butoane"- il pot rezilia oricând. Sa mai fie si RDS la "mana mea" ca pana acum am fost eu la "mana lor" Astept sa vina "nemtii". Din septembrie vine T - mobile (in loc de Romtelecom) si sper sa bage fibra optica si la noi in oras.

#56
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postnewastral, on 16 aprilie 2014 - 11:57, said:

Nu stiu la voi cum a fost dar sa va spun patania mea cu "teapa" numita "internet mobil oferit gratuit" de la RDS. In 2013, prin februarie, am hotarat sa fac abonament de internet si la RDS, cu toate ca aveam de la Romtelecom, pentru ca doream viteza mai mare (pe care Romtelecom nu o poate asigura in orasul meu). Am studiat oferta si am vazut ca la "Digi Net Fiberlink 100" (era cea mai mare viteza oferita de RDS la acel moment) se ofera si "internet mobil gratuit". M-am prezentat la sediul RDS pentru încheierea contractului unde domnisoara care l-a intocmit mi-a spus ca voi fi conectat in max. 7-10 zile, ocazie cu care voi primi si stick-ul "bonus" pentru internet mobil. Au trecut 10 zile - nimic, au trecut 15 zile - nimic, iar dupa 20 zile de asteptare am sunat la RDS. Ii explic unei doamne ca astept de 20 zile sa fiu conectat iar ea imi raspunde "a..., poi nu avem aparate domnule... si nici nu stiu când o sa avem". Afost primul "dus rece". Noroc ca pastrasem si internetul de la Romtelecom. Dupa 7 saptamani, când imi luasem gândul ca voi mai fi conectat, a venit o echipa si m-a bransat. Ii intreb despre stick-ul promis iar ei zic "pentru ala trebuie sa va duceti la sediu". Bun, a doua zi dupa conectare ma prezint la sediu pentru ridicarea stick-ului "bonus". Aceeasi domnisoara care imi incheiase contractul imi spune, pe un ton foarte respingator: "a..., poi stick-uri nu avem in stoc" iar la întrebarea "când veti avea ?" raspunde "nu stiu..., oricum sunt altii inaintea dumneavoastra, ... va vom anunta noi când va vine rândul". Am plecat indignat si am facut o sesizare la RDS central. Nu am primit nici-un raspuns si dupa un timp m-am resemnat si am uitat de stick. Mi-am dat seama ca este doar o "pacaleala" pentru atragerea de clienti. Dar, surpriza, când mai erau aprox. 2 saptamani pana la expirarea contractului (contract pe 1 an) primesc un mesaj: "pentru ridicarea stick-ului comandat de dvs. va rugam sa va prezentati la sediul nostru". Cu toate ca uitasem de stick, am zis: in sfarsit dupa 1 an "mi-a venit si mie rândul". M-am prezentat la sediul RDS pentru ridicarea stick-ului unde o (alta) domnisoara imi spune "pentru ridicarea stik-ului trebuie sa prelungiti contractul cu cel putin 1 an" . La care eu zic: "pardon ???!!!... eu m-am prezentat sa ridic stick-ul aferent incheierii contractului nu prelungirii lui... nu vreau sa fiu luat de fraier pentru a 2-a oara". Si am plecat din nou indignat. Nu mai prelungesc contractul, il las in "deriva" pentru ca acum sunt eu la "butoane"- il pot rezilia oricând. Sa mai fie si RDS la "mana mea" ca pana acum am fost eu la "mana lor" Astept sa vina "nemtii". Din septembrie vine T - mobile (in loc de Romtelecom) si sper sa bage fibra optica si la noi in oras.

Te-a pacalit nu trebuia sa te oblige cu prelungirea,  in contract apare ca si oferta gratuita la abonare, dar vroia sa faca si ea un bonus sa fie bine vazuta de sefi.

Felicitari ca nu ai pus ,,botul"!

Scuze de exprimare!

#57
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
chiar daca este moka in baza fl100
stickul este un serviciu de sine statator
pentru fiecare serviciu in parte incepe perioada contractuala din momentul punerii in functiune
nu face nimeni bonusuri oferind servicii gratuite ;)

#58
nelutu_pop

nelutu_pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 01.11.2008
Si au venit nemții cu T-mobile și nu au învestit în rețea cred că deloc,doar au umplut de reclame pentru servicii foarte scumpe pe care nu știu cine o să le cumpere așa la coadă cum ar vrea ei....eu sânt pe Cosmote cred că ma mut pe Digi mobil din decembrie 2015 când îmi expiră contractul.

#59
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cum este cu modemul usb de la Digi? Daca cumpar unul de pe piata, mi-l activeaza imediat? Am urgent nevoie de internet mobil.

#60
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007

View Postionut27, on 12 ianuarie 2015 - 18:40, said:

Cum este cu modemul usb de la Digi? Daca cumpar unul de pe piata, mi-l activeaza imediat? Am urgent nevoie de internet mobil.
Ca porcu ,Uite aici viteza de, citez "Pana la 21Mbps"Posted Image
Si acum o sa-mi sara unii in cap ca am ceva cu rds...

Attached Files


Edited by alin2o, 12 January 2015 - 19:38.


#61
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 26.02.2010
Viteza se incadreaza in parametrii, este de tipul ”best effort”.

#62
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
Imi aduce aminte de epoca Dial-up . O sa pun ceasul sa sune la 2 noaptea poate merge mai bine.Posted Image

#63
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Ieri am sunat la rds sa iau un modem pentru o prietena aflata la nevoie. Mi-au zis sa fac cerere si ma suna ei cand au pe stoc sa merg sa-l ridic. Le-am spus ca vreau modem-ul pe loc nu sa ma rog de ei luni de zile, sau sa-mi spuna un magazin cu stocuri sa merg acolo. Mi-au zis ca asta este procedura si nu am ce face. Astazi am avut trecere prin Cora si am vazut un magazin Digi. Am intrat sa platesc factura si am intrebat daca au modem-uri. Mi-au spus ca da si ca il pot lua pe loc. Dupa 5 minute ieseam victorios cu un modem nou nout!
Am o intrebare: cartela primita are si numar de telefon? Pot suna de pe ea? Daca da, la ce tarife?

#64
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 03.02.2005
Cartela primita are un numar de telefon, dar nu are servicii de voce si SMS active.
Deci nu poti sa suni, sa fii sunat sau sa trimiti si primesti SMS-uri, doar serviciul de date e activ pe acea cartela.

#65
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,292
  • Înscris: 25.02.2009
Buna,am si eu un stick de la Digi si as vrea sa il conectez la o tableta Vonino.
Stie careva daca e necesar ca tableta sa fie 3g? pt ca am incercat cu PPP Widget si nu merge.Am rootat tableta,am completat la APN tot dar nu ma lasa sa bifez optiunea de a activa APN-ul nou creat.
Ceva pareri? Multumesc.

#66
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 03.02.2005
1. Daca o tableta are 3G inseamna ca are integrat un modem ce inlocuieste un "stick" (impropriu zis asa, de fapt e un modem 3G USB), de asemenea ar avea o fanta sau o alta varianta de montat un SIM de la un operator de telefonie mobila, exact ca la un telefon mobil, la unele trebuie sa scoti bateria, la altele bagi SIM-ul ca-ntr-un sertar.

2. Tableta aceea trebuie sa aiba integrate in kernel drivere pentru stick-ul tau.
Asadar, cum ma indoiesc ca ai tableta cu suport 3G, cel mai probabil ai nevoie de o varianta de stick suportat. Vezi pe pagina producatorului ce modemuri USB suporta. Daca nu exista o lista, atunci poate daca-i contactezi vei primi un raspuns.
Programe, gen PPP Widget, nu instaleaza si drivere pentru asemenea modemuri, doar fac setari pentru conexiuni 3G.

Pentru ca compatibilitatea tableta - modem 3G extern prin USB este critica si greoaie, mai bine ai folosi un mini router ce are suport pentru modemuri 3G si fac o conexiune WiFi, gen:
1. mini 3g router wifi, presupune folosirea a doua dispozitive, un mini router cu port USB in care se conecteaza modemul;
2. mifi router, este un singur dispozitiv, incorporeaza in interior un router si un modem de telefonie mobila, de cele mai multe ori 2G si 3G.
In prima varianta ai posibilitatea sa pui modemuri ce ar suporta 4G, a doua varianta "moare" cu ceea ce are, un 2G+3G nu poate fi convertit sa suporte si 4G.

Eu folosesc, nu pentru tableta, ci pentru telefoane si laptopuri, in concediu un router de la TP-Link M5360 (mifi router) (review-ul meu).

Edited by Ciubex, 13 February 2015 - 23:06.


#67
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,292
  • Înscris: 25.02.2009
Multumesc frumos pt explicatii.Am cautat pe site-ul lor si nu au drivere,deci se pare ca nu va merge pe tableta asta.
O sa incerc sa imi iau alta tableta mai performanta,poate va functiona.
Mersi inca odata.

#68
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,552
  • Înscris: 16.12.2006
Gresit. Stick-ul de internet mobil se ofera in custodie. La FL. 200 (39 lei), FL 500 (45 lei), FL. 1000 (55 lei) ai abonamentul de internet mobil gratuit.

La FL 100 (29 de lei) platesti 10 lei abonament pentru internet mobil.

#69
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Daca ai deja un stick de 7,2 Mbps exista posibilitatea sa-l schimbi cu unul de 21,6 Mbps? Sau primesc numai cei care nu au deloc? Am intrebat intr-un magazin si doamna de la comercial nu a stiut sa-mi dea lamuriri.

#70
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,552
  • Înscris: 16.12.2006
Nu exista posibilitatea asta. Nu se schimba stick-urile de 7,2 cu 21,6 Mbps.

Singura varianta este sa reziliezi stick-ul actual si peste 1 luna sa te abonezi iar la internet mobil.

#71
AOADRIAN

AOADRIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 21.09.2012
Intrebare:

Daca schimb SIM-ul in alt modem WI-FI de la ORANGE care a fost decodat se poate utiliza ? Si daca da, ce setari trebuie sa fac.

Multumesc.

Edited by AOADRIAN, 26 September 2015 - 13:00.


#72
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,666
  • Înscris: 14.10.2004
Banuuesc ca new apn... ca la telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate