Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3583
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
0.5 microni filtreaza si mineralele din apa?

#3584
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Eu patesc asta cand vasul de expansiune de la boiler ramane fara aer si prea multa apa zace in el. Incearca prima data sa refaci perna de aer a vasului, lasa sa curga multa apa calda pt a schimba practic apa din boiler si vezi rezultatul.

#3585
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 utzi22, on 12 septembrie 2017 - 22:56, said:

Salutare,

Am nevoie de ajutorul vostru pt rezolvarea unor probleme cu apa:

1. Apa calda miroase foarte urat (a sulf/oua clocite) - Apa calda provine dintr-un boiler de 200 L + centrala condensare
2. Am facut analizale apei din put si rezultatul este ca manganul precum si NTG 37/22 sunt peste valorile admise (vezi mai jos rezultatele).

Imi puteti spune ce sisteme imi trebuiesc pentru rezolvarea acestor probleme?

Pentru prima problema ma gandeam la o instalatie de clorinare inainte de boiler, dar nu stiu care sunt bune si care nu.
Pentru a doua problema...nu am nici cea mai vaga idee ce sa fac.
  

Va multumesc anticipat pt ajutor!
1 e rezultatul punctului 2. Iti trebuie statie de demanganizare - deferizare. Altfel nu rezolvi problema. Nu mai intreba pe forum ca o sa primesti tot felul de raspunsuri traznite multi batand groaznic de mult aratura. Contacteaza o firma care vinde statii de dedurizare, demanganizare , deferizare...si te lamuresc ei ....Sa nu te astepti la mai putin de 3000 ron. Ai si duritate mare....deci apa ta e varza. Din pacate datorita clorului nu poti monta dedurizator.....posibil nici demanganizator ..deci trebuia sa scapi de clor mai intai ..Stai bine  cu bacteriile ca daca nu mai puneai vreo 2000 ron.

Edited by Clovis, 17 September 2017 - 11:14.


#3586
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Am un filtru cu cartus de inox pe care il curat la 7-8 luni pt depunerile de fier din apa. Ultima oara l-am curatat in noiembrie. In seara asta mi-am adus aminte ca ar fi cazul sa-l curat. Cand ma duc la el, surpriza, curat bec. Nimeni altcineva nu ar fi putut sa-l curete, de obicei il spalam cu detartrant sa-l scot la lumina. Acum 2-3 saptamani s-a tocat turbina pompei submersibile si am inlocuit-o in aceeasi zi cu alta. Ce s-a intamplat cu depunerea de rugina din filtru. Poza e facuta azi.

Attached Files



#3587
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Pt nitratii din apă e bun un filtru cu zeolit?

#3588
utzi22

utzi22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.11.2007
Multumesc pentru sfaturi. Voi apela la o firma specializata.
Va tin la curent cu solutia propusa de ei. Poate mai ajuta pe cineva.

#3589
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,343
  • Înscris: 29.07.2013
Prima data trebuie sa cunosti continutul de mangan, fier, etc. In functie da asta exista solutii, si altele decat demanganizarea cu scula aia scumpa.

#3590
utzi22

utzi22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.11.2007
Pai am facut analizele apei. Am atasat rezultatele cateva posturi mai sus.
Dar nu sunt in masura sa le interpretez si cu atat mai mult sa mai vin si cu solutia salvatoare. De aceea am apelat la forum, dar voi cere cateva oferte si la o firma specializata.
Mersi!

#3591
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
buna ziua,
ce filtre se monteaza pentru apa care intra in centrala termica ?
apa care vine din strada (apa nova ploiesti) nu am nici un filtru pe teava montat, ce vine pe teava o beau si intra si la masina de spalat si in curand si in centrala termica.
daca se poate si cateva link-uri.

#3592
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca o bei, o folosesti si la spalat inseamna ca e buna si pt centrala. Ar fi de verificat duritatea sa nu fie mai mare de 7-8dH ca se depune in schimbator.

#3593
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Va salut cu respect
Am facut si eu analiza apei, am atasat poza.
Apa este dintr-un put forat la 110m, netratata. Am facut analiza cum e scoasa ea de la Dumnezeu Posted Image)

In afara de duritate la care ma asteptam si o sa o corectez dupa ce montez dedurizatorul, singurele valori care sunt aproape de limita sunt fierul si manganul.
Ce doresc sa va intreb este daca am o alta solutie pentru filtrarea apei DUPA dedurizare in afara de a recurge la osmoza inversa.
Apa este buna si asa, adica eu am mai baut, ma gandeam insa daca pot trata un pic fierul si manganul in sensul de a NU recurge la o statie de deferizare, etc.

Cat de problematica este acea valoare de fier si mangan daca ar ramane netratata?
Tin sa precizez ca in casa, traseul apei se face pe o conducta de cupru ( stiu ce inseamna dar nu pot remedia ).
Va multumesc anticipat pentru pareri.

L.E. Problema se pune din punct de vedere al consumului si de copii / animale de companie pe langa adulti.
L.E.2 Pentru dedurizare, ce putere a dedurizatorului ati recomanda sa fie sigur atat pentru consum cat si pentru electrocasnice si instalatie termica la un debit de varf de 31l/m ?

Attached Files


Edited by victor29cr, 29 September 2017 - 22:57.


#3594
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Exista un echipament care scoate calcarul, fierul si manganul in acelasi proces. Manganul nu-l vad in buletin si fierul e totusi in limita admisa.
Eu am duritate 19, fierul de 3 ori mai mare si ceva mangan in plus. Folosesc de 5 ani o statie cu 50 litri de rasini mixte si totul e ok. Capacitatea asta face fata la 1,8mc/h.

#3595
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ce stupid am fost, am citit fier,mg si am dedus ca mg = mangan ))

ce capacitate ciclica imi puteti recomanda pentru duritatea de 15.6 grade germane inca apa sa fie folosita si pentru gatit/baut si pentru instalatia termica / electrocasnice?
Este vreun risc de sanatate daca imi iese apa cu duritate sub 5 pentru uzul casnic / baut / gatit? Dar daca intra apacu 5 grade germane in instalatia termica?
Cum as putea sa impac si capra si varza?
Multumesc.

#3596
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Salut baieti, revin si eu pe forum, apa mea de la put e calcaroasa si are fier, pana sa imi iau statia de dedurizare, deferizare, demanganizare vreau sa mai "carpesc" un pic. Am pompa submersibila Torrent 140 debit 2.4 mcubi. Am trei vase de filtrare de 10". Acum am un filtru lavabil, dupa care unul de bumbac, al treilea cu polifosfati sa imi reduca (cica) calcarul. Am vazut la Leroy un filtru cu carbune si argint (il au si Romstal), Aquaphor l-as pune in locul celui de bumbac. Reduce particule pana la 1 micron. E drept ca am vazut unul care reduce de la 0.1 la 0.01 microni, deci bacterii e.coli si altele... In fine, in specificatii spun ca debitul de filtrare e de 2 l/minut.
Intrebarea e, pot pune astfel de filtru si sa fie si eficient?

Edited by Techno, 30 September 2017 - 20:38.


#3597
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Noi folosim apa cu 0dH la absolut tot in casa, inclusiv la baut. Eu nu pot regla duritatea ca nu am by pass reglabil. Bem apa asa de 5 ani si inca suntem bine conform analizelor. Doar aroma  cafelei e mai slaba. 5dH pt inst de incalzire nu e mare lucru, la preparea apei calde sunt lucruri care se pot colmata in ani mai multi.
Capacitatea ciclica la statia mea e de 7mc.
@Techno, sigur erau microni?

Edited by camsonat, 30 September 2017 - 20:59.


#3598
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Da, sigur sunt microni.

https://aquaphor.ro/hollow-fiber/

#3599
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Nu pot edita mai sus, asta e filtrul de 0,01-0,1 microni:

https://www.romstal....-p13387906.html

Pe mine debituul de filtrare ma nelinisteste, unele au 1,5l/min altele pana la 4-5l/min, mi-e sa nui treaca apa ca prin branza sau invers, sa blocheze cumva debitul...

Edited by Techno, 01 October 2017 - 12:33.


#3600
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Am uitat sa precizez ca am si vas de presiune, filtrele sunt montate inainte de acesta chiar la intrarea apei in casa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate