Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3547
cipry81

cipry81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.10.2010
Buna ziua!
Va deranjez cu o intrebare.
Pe un sistem RO se poate monta membrana de ultrafiltrare in loc de cea de osmoza?
Va multumesc anticipat.

#3548
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Buna ziua,

Am nevoie de sfatul dvs.
Stiu ca probabil raspunsul se afla in topic insa sunt multe pagini iar buburuza mea de 8 luni nu ma lasa sa respir.
Vreau sa cumpar un filtru de apa. Locuiesc in sectorul 5, la bloc. Din cate am citit cel mai indicat ar fi filtru cu ultrafiltrare insa nu stiu ce model sa aleg. Cineva care are un astfel de filtru iar ulterior sa fi facut analiza apei exista? Ce marca imi recomandati? Ca si buget as avea 1000 lei maxim.

Va multumesc tare mult!

#3549
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postcipry81, on 25 august 2017 - 20:09, said:

Buna ziua!
Va deranjez cu o intrebare.
Pe un sistem RO se poate monta membrana de ultrafiltrare in loc de cea de osmoza?
Va multumesc anticipat.

Da, daca vorbim de gabaritul de 10".

View Postanasstasia, on 29 august 2017 - 10:03, said:

Stiu ca probabil raspunsul se afla in topic insa sunt multe pagini iar buburuza mea de 8 luni nu ma lasa sa respir.

Este recomandat sistemul care permite spalarea camerei de filtrare. De evitat sistemele care au membrana montata intrun cartus tip "online", de unica folosinta.

#3550
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013

View Postargonaut, on 29 august 2017 - 15:51, said:


Da, daca vorbim de gabaritul de 10".



Este recomandat sistemul care permite spalarea camerei de filtrare. De evitat sistemele care au membrana montata intrun cartus tip "online", de unica folosinta.

Imi puteti recomanda ceva? Va multumesc!

#3551
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Salut,
Adresez si eu o intrebare catre voi legata de filtre pt apa, tip "borcan". Locuiesc la bloc si recebt am tras apa separat. As vrea totusi ca la subsol sa montez 1 sau 2 filtre tip borcan. Deja am cumparat unul de 7" cu sita din plastic (naylon) pt particule ceva mai grosiere deoarece am observat mici impuritati, in principal nisip si pietricele mici. Tipul de la magazinul de la care am cumparat spunea ca ar fi recomandat ca imediat dupa acest filtru sa montez un filtru cu carbon activ sau polipropilena. Este corect sfatul pe care mi l-a dat? Ce fel de filtru as putea monta care sa aiba costuri decente?
Merci anticipat!

#3552
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgavroche83, on 29 august 2017 - 19:23, said:

Tipul de la magazinul de la care am cumparat spunea ca ar fi recomandat

1. De ce sa le montezi la subsol ? Nu-i incomod sa cobori acolo sa vezi daca s-au infundat sau sa le schimbi ?!
2. Tipul de la magazin ar fi trebuit sa spuna ca ar fi recomandat ca pentru un apartament sa folosesti un filtru cu volum mai mare, nu sa-ti recomande unul de 7" pe care sa-l servisezi in fiecare saptamana :D
3. Polipropilena e corect recomandata, dupa sita si inaintea carbunelui.

View Postanasstasia, on 29 august 2017 - 18:07, said:


Imi puteti recomanda ceva? Va multumesc!

Google :  "ultrafiltrare spalare manuala"  da rezultate :D

#3553
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
argonaut : il montez la subsol pt a face economie de spatiu si chiar nu imi este greu sa cobor la subsol, accesul este facil.
Din ce spui tu tb sa montez 3 filtre: sita naylon, polipropilena si carbon activ?
Merci oricum pentru comentariu.

#3554
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Parerea mea e ca daca apa ti-e potabila nu ai de ce sa pui carbune decat daca te deranjeaza gustul.

Pune polipropilena de 20" daca te incapatanezi sa montezi in casa, desi nu stiu cu ce te ajuta ca faci dus cu apa filtrata, o sa-l tot schimbi la cateva saptamani.
Eu am de 10" sub chiuveta de la bucatarie.

#3555
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Cum zice @Mizu, 10" sub chiuveta este suficient, PP + GAC iar la subsol 10" sita si esti rezolvat :)

#3556
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Mizu: este nevoie de filtrare nu neaparat pentru dus, acolo am racordata si masina de spalat.

#3557
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009

View Postargonaut, on 29 august 2017 - 20:50, said:

Cum zice @Mizu, 10" sub chiuveta este suficient, PP + GAC iar la subsol 10" sita si esti rezolvat Posted Image

:)..nu inteleg ce inseamna "GAC"

#3558
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Granular Activated Carbon

Sa nu uitam, la subsol diametrul racordului de 1" sau peste !!!

Edited by argonaut, 29 August 2017 - 21:55.


#3559
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009

View Postargonaut, on 29 august 2017 - 21:53, said:

Granular Activated Carbon

Sa nu uitam, la subsol diametrul racordului de 1" sau peste !!!
Asta chiar daca teava este de 3/4?

#3560
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgavroche83, on 29 august 2017 - 21:59, said:

Asta chiar daca teava este de 3/4?

Nu, daca-i 3/4 asta e, sa nu fie mai mic, pentru evitarea caderii de presiune.

#3561
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 17.03.2009
Multumesc baieti pentru explicatii, maine la ddMan si iau ce trebuie conf. recomandarilor voastre, o seara buna!

#3562
bobman

bobman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2005
Salutare,
A auzit cineva de solubilizator de calcar? Pare a fi un inlocuitor pentru dedurizatorul clasic care nu mai necesita consumabile (sare pastilata) si nici evacuare.
http://www.faracalca...de-functionare/
http://www.anticalcareposeidon.it/

#3563
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Daca nu le faci reclama, la preturile alea mai bine un dedurizator decat avioane d-astea :)

#3564
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Excluzand reactia chimica si numele pompoase gen "Poseidon", aparatul e ceva care fuctioneaza pe principiul mult mai cunoscutului "Calmat" (google). Practic ei spun ca reusesc sa faca "piatra" sa se formeze in interiorul fluxului de apa rezultand o forma asemanatoare cretei, mult mai moale decat forma care se depune pe baterii, etc. Am si eu o chestie de asta luata din Germania cu reviewuri bune pe Amazon, dar in cel mai bun caz ajuta sa nu iti mai distrugi bateriile dar in nici un caz nu elimina problema. Pe cabina mea de dus inca se depune piatra la greu, dar bateriile arata mai bine pentru ca acolo folosesti apa rece mai multa si chestia asta e mai eficienta pe apa rece. Per total, mai mult de 100E nu merita chestiile asta oricat de pompoasa ar fi prezentarea.

Edited by filipxxx, 05 September 2017 - 18:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate