Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2431
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Daca nu pui mana sa citesti sa faci bine sa bei pana capeti acest prost obicei, informarea.
Alea.sunt niste banale baterii, costa 45 ron paharul si 50 maxim toate 3 filtrele, sunt si aiurea configurate(2 propikene identice...de ce?) Si costa si ca porcul...
Alea se schimba cand se incarca, vezi si tu.jegul pe ele si functie.de.asta le.schimbi...e.filtru mecanic, strecoara apa, tu ce crezi, rin 6 luni si expira sau tin cat tin, pana se duc, sa ti se face tie sila sa bei...functie.de.sursa.de.apa?

Dai banii aiurea pe tampenii, pune mana si afla.ce sunt alea si ce face fiecare, iei pahare separate. 2,3, 5, cate e nevoie, cartuse de care ai nevoie si gata...va prostesc astia cu toate porcariile...

#2432
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ok.
E adevarat ca nu m-am informat...poate imi dai tu o recomandare daca tot esti asa de bine informat.
Ms mult.

#2433
bogdanfnf

bogdanfnf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2014
salutare ,

ma poate ajuta cineva cu descifrarea si cu ceva sfaturi ,legate de buletinul de analiza a apei .


multumesc

Attached Files



#2434
mariuscasian

mariuscasian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2015
Buna ziua

ma poate ajuta cineva..sa imi explice cum functioneaza o statie de dedurizare NobeL.??
principiu de functionare.
firma NOBEL. model sv60/..

#2435
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 I2O, on 15 ianuarie 2015 - 16:43, said:

Ok.
E adevarat ca nu m-am informat...poate imi dai tu o recomandare daca tot esti asa de bine informat.
Ms mult.
Pai sa iti recomand ce? Filtrele se pun functie de apa...sfoara retine.particule mai mari de x microni..nisip, rugina, etc... exista si site daca scoti din fantana cu nisip la greu.
Apoi carbunele...exista granule ca ala din link sau cartus compact de carbune activ...mai retine ceva minerale, ceva clor, ceva microorganisme, implicit o parte din mirosurile datorate acestora..asta vezi in specificatii...
Apoi exista dezinfectare cu uv,dar iesi deja din ce stie mizeria din link..
Functie.de.apa alegi combinatia necesara...cu cat mai compact e filtrul, cu atat apa trece mai greu deci scade presiunea si debitul...
Oricum 100 lei 2 pahare si 40 de lei 2 cartuse, un 5u si un carbune fac fix.ce.face ala si costa aproape jumate...le gasesti in orice market pt constructii...


#2436
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,342
  • Înscris: 29.07.2013

 I2O, on 15 ianuarie 2015 - 16:23, said:

Am inteles ca filtrul asta filtreaza 4000 de l de apa...ce fac daca nu beau in 6 luni atata apa,mai trebuie sa schimb filtrele sau le schimb doar cand ajung la valoarea de 4000?

Vad ca esti chiar "pe dinafara"! Posted Image

Un cartus filtrant se "uzeaza" pe masura ce trece apa prin el. Vanzatorii care recomanda schimbarea "dupa X luni" sunt interesati sa-si vanda consumabilele ( apropo, cand alegi un sistem de filtrare te uiti si la pretul consumabilelor puse la dispozitie de furnizor ! - in linkul tau, cartusul PP are pret aproape dublu fata de alti furnizori )

Sistemul din link este ( vorba @parinte-lui ) un fas !
Modelele respective se utilizeaza numai amplasate langa chiuveta, unde ocupa mult spatiu. Raportul pret/calitate este clar in defavoarea produsului !

Un filtru cat de cat "serios", care sa-si merite banii, ar trebui sa-ti treaca apa prin porozitati de 0,2 - 0,001 microni, ca sa poti obtine o apa sigur potabila.

Exista filtre cu cartuse ceramice ( 0,2 - 0,1 microni ) sau Ultrafiltrarea ( 0,005 - 0,001 microni ). De asemenea recomand filtrele "undersink" ( amplasate sub chiuveta ) pentru economie de spatiu !

#2437
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 parintele, on 15 ianuarie 2015 - 16:39, said:

Daca nu pui mana sa citesti sa faci bine sa bei pana capeti acest prost obicei, informarea.
, sunt si aiurea configurate(2 propikene identice...de ce?) ...
Descrierea componentelor este gresita,dar cand vei citi la consumabile vei vedea ca sunt 2 filtre de polipropilena de 5 microni(CA 06) si de 1 micron(CA 07)..

#2438
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Diferenta intre 5 si 1 fiind? Bun ca nu e si 25 , 50 sita..


#2439
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 bogdanfnf, on 15 ianuarie 2015 - 18:58, said:

salutare ,

ma poate ajuta cineva cu descifrarea si cu ceva sfaturi ,legate de buletinul de analiza a apei .


multumesc


De la ce adancime este apa si din ce zona (de curiozitate)? Eu am avut niste analize asemanatoare numai ca valorile erau in general diferite (ceva mai bune). Faptul ca ai bacterii in apa poate fi de la put sau pur si simplu furtunul de pe care ai scos apa sa fi fost infestat. Si mie mi-au iesit. Problema mare dupa mine sunt nitratii au valori ff mari. Valoare al mine era aprox jumatate din cat ai tu si am rezolvat cu un sistem de osmoza inversa. Dupa osmoza nitratii au ajuns la 6-7 mg/l iar bacteriile nu se mai vedeau deloc. Daca iei un sistem similar cu al meu probabil ca vei avea in jur de 15 mg/l de nitrati dupa osmoza. E o valoare maricica, insa mult sub limita admisa. S-ar putea insa sa nu fie chiar ok pentru copii., aproape sigur nerecomandata sugarilor.

#2440
bogdanfnf

bogdanfnf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2014
Adancime aputului este de 21 de metrii , in zona Brancoveanu Bucuresti !

Am inteles ca nu am "limpezit " suficient putul dupa finalizare , am tras apa cateva ore deoarece apa era limpede , lucru care nu ar fi ok deoarece nu am eliberat suficient izvorul !
Nu stiu ce sa zic !

@M_ierdnA , filtru de osmoza l-ai montat doar la chiuveta din bucatarie sau pe toata casa ?

#2441
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu am putul la Magurele, tot pe la 20 m, insa iti spun, nitratii la mine sunt la nivel de 80 mg/l. Cine stie de pe unde vin apele astea si ce car acu ele?

Nu stiu exact cum e cu limpezirea putului. Eu nu am fost de fata cand l-au facut pe al meu. Oricum din al meu a curs garla ca s-a construit casa pe langa. Poti sa dai drumu la apa sa curga ca nu costa cine stie ce. De obicei insa cred ca e vorba mai mult de nisip, substantele dizolvate tot alea or sa fie.

Filtrul de osmoza l-am montat numai sub chiuveta si il folosesc numai pentru apa de baut (eventual spalat fructe/legume) si cate un pahar pentru spalatul pe dinti al copiilor. In rest in casa am apa cu nitrati

#2442
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013
Salut!

Am mai semnalat aceasta problema in trecut asa ca revin cu date noi.
Instalatia pe care o am: put forat la 40 metri, vas de expansiune micut (80l-100l cred.. ), pompa submersibila, dedurizator Blue Soft K70-VR34 si 2 filtre ( sita + carbon).

Problema este ca apa calda miroase!! Si are momente, ba miroase mai tare ba miroase mai putin.
Nu cred ca e o problema cu bacteriile pentru ca toti vecinii avem aceasta problema ( Chiajna Ilfov).
Am inteles ca problema ar fi la continutul de sulf/hidrogen sulfurat.

Ce solutii am pentru a rezolva aceasta problema si cam cat ar costa echipamentul necesar ( raport calitate pret ok).

Multumesc!

#2443
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,342
  • Înscris: 29.07.2013

 depp14, on 20 ianuarie 2015 - 07:57, said:

Salut!
Am mai semnalat aceasta problema in trecut asa ca revin cu date noi.

Ce tip de rasina ai in dedurizator ?

#2444
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012

 depp14, on 20 ianuarie 2015 - 07:57, said:

Salut!

Am mai semnalat aceasta problema in trecut asa ca revin cu date noi.
Instalatia pe care o am: put forat la 40 metri, vas de expansiune micut (80l-100l cred.. ), pompa submersibila, dedurizator Blue Soft K70-VR34 si 2 filtre ( sita + carbon).

Problema este ca apa calda miroase!! Si are momente, ba miroase mai tare ba miroase mai putin.
Nu cred ca e o problema cu bacteriile pentru ca toti vecinii avem aceasta problema ( Chiajna Ilfov).
Am inteles ca problema ar fi la continutul de sulf/hidrogen sulfurat.

Ce solutii am pentru a rezolva aceasta problema si cam cat ar costa echipamentul necesar ( raport calitate pret ok).

Multumesc!
Citeste in cartea tehnica a centralei sau boilerului folosit si vezi ce scrie despre functia antibacteri, daca nu are aceasta functie, incearca tu sa lasi centrala sau boilerul sa furnizeze 15-30 min ACM la temperatua maxima la pe care o poate furniza echipamentul tau, pentru o curatire a instalatie de bacteri,  faci treaba asta odata pe saptamana si ai sa vezi rezultatele.

Edited by romulus69ro, 20 January 2015 - 08:32.


#2445
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013

 argonaut, on 20 ianuarie 2015 - 08:21, said:

Ce tip de rasina ai in dedurizator ?

Nu stiu, cum imi dau seama? A fost instalat si pus in functiune direct.. acum vad ca este o solutie in el..

 romulus69ro, on 20 ianuarie 2015 - 08:31, said:

Citeste in cartea tehnica a centralei sau boilerului folosit si vezi ce scrie despre functia antibacteri, daca nu are aceasta functie, incearca tu sa lasi centrala sau boilerul sa furnizeze 15-30 min ACM la temperatua maxima la pe care o poate furniza echipamentul tau, pentru o curatire a instalatie de bacteri,  faci treaba asta odata pe saptamana si ai sa vezi rezultatele.

Nu cred ca are aceasta functie. Este un Immergas Zeus Superior. O sa incerc cu temperatura la maxim. Totusi, asa se va "curata" doar traseul de la centrala in casa. Vasul de expansiune nu va beneficia de acest tramatent..
Oricum, multumesc!

#2446
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Mirosul de sulf, vine doar pe conducta de apa calda, acest miros, se simte mai puternic la folosirea dusului sau si la folosirea  apei calde la bucatarie respectiv bateria lavoar, daca se simte doar atunci cand folosesti dusul,  poti curata furtunul de la dus cu o solutie de clor, desfacand para dusului si introducant o solutie de clor pe furtun si lasat sa actioneze 10-20 min, ai sa vezi ca la deschiderea apei pe dus o sa curga o apa, foarte murdara, chiar neagra, poti folosi si solutie anti mucegai de la savo.

#2447
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013
Mirosul de sulf vine de la orice baterie din casa, pe unde curge apa calda. De aceea eu cred ca apa in sine are un continut problematic...
O sa fac si acest test, cu curatatul furtunului sa vad daca s-a depus ceva.

Este vorba totusi de o casa noua, cu tevi noi, dus nou etc.. care de la prima folosire au mirosit..

Merita sa fac si o analiza a apei? Daca da unde recomandati?

#2448
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,342
  • Înscris: 29.07.2013

 depp14, on 20 ianuarie 2015 - 08:48, said:

Merita sa fac si o analiza a apei? Daca da unde recomandati?

Intereseaza-te la furnizorul dedurizatorului in legatura cu tipul de rasina furnizat.

Solutia ar fi sa utilizezi rasina in sistem "dual bed" adica un strat de rasina cationica si un strat de rasina anionica.

"E100 SO4 ( Ionic Form Cl-  OH - ) is widely used in multiple and mixed bed demineralizers, wherever
complete ion removal and physical and osmotic stability are required. Its high total capacity and low
swelling on regeneration provides maximum operating capacity in deionization applications for all
applications from ultra pure to waste water treatment and precious metal recoveries.
E100 SO4 strongly anionic resin together with weak basic resin used in dual bed,
prepares pure water and ultra pure water. The real density and particle size range of two resins are
quite different. They can be easily separated."

Analiza apei era normal sa o faci inainte de a alimenta casa. Dar nu e tarziu nici acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate