Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sa pun termopane la balcon sau la sufragerie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Ma gindesc sa-mi imbunatatesc confortul termic si sa-mi reduc factura la electricitate, insa nu am bani suficienti astfel incit sa-mi pun termponane in sufrageria ce are iesire in balcon cit si in balcon.
Asa ca, ma gindesc ca as putea sa pun doar in una din doua; numai ca intervin doi factori.

1. Pretul pentru balcon vs pretul pentru sufragerie
2. Cum ies mai bine dpdv termic ?

Eu unu, nu-mi dau seama unde e logic si goposdaresc sa-l pun ( banuiesc in ambele locuri, insa nu dispun de bani )


Balconul are aproximativ 3 metri pe lungime si aprox 1.5 metri pe latime, iar de termopan as avea nevoie doar de la brau in sus. De la brau in jos e un perete subtire, cei drept, ce insa cred ca ar merge dublat pe interior cu niste ceva izolator.

Sufageria nu are niciun perete in exterior, cu exceptia unei bucati de 1m care da in exterior, caci se termina balconul brusc.
Daca ar fi sa pun termopanul in sufragerie, ar insemna geam dublu + o usa.

V-am atasat o schema orientativa.
Mentionez ca momentan balconul e facut din geam normal prins in cornier sudat de un mester acu 25 de ani.

Attached File  schemaCasa.jpg   38.04K   33 downloads

Edited by InTech, 13 August 2013 - 22:46.


#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Daca izolezi balconul, castigi spatiu si poate  o sa vrei sa extinzi sufrageria.

In niciun caz nu izola pe interior ! O sa se formeze mucegai si va fi vai de nasul tau peste cativa ani

#3
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
@ BlueSoon

Cand zici sa izolez balconul, te referi sa ii pun termopan ?
Cand zici sa nu izolez pe interior, te referi la izolarea balconului de la brâu în jos sau la montarea termopanului in sufragerie ?

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Înainte de toate, blocul va fi izolat de către primărie, în viitor ?!

Dacă da, poţi să izolezi pe interior, eu nu am absolut nici un mucegai în fostul balcon, dar am încălzire acolo şi în peretele care dă spre exterior.

Eu zic să măreşti camera, o să te feliciţi după un timp.

#5
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Postcrisstonne, on 13 august 2013 - 23:02, said:

Eu zic să măreşti camera, o să te feliciţi după un timp.

Eu nu sunt de acord cu ideea de a mari camera extinzand-o in detrimentul balconului. Am vazut la cunostinte si mi se pare o greseala. Acel spatiu oricum nu vei putea sa-l utilizezi cu cine stie ce folos, iar a-ti usca hainele in casa mi se pare o aiureala din cauza aspectului dar si a umiditatii (mai ales iarna).

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Păreri și păreri...

Eu am făcut ceva elegant cu nișe în care stau flori, cu spoturi cu led și încălzit în podea, cine a văzut a sesizat diferența.

Dacă păstrezi balconul, ai tentația să colectezi acolo fel de fel de angheboate, așa era la mine, oricând vei privi spre geamuri, ai să vezi și butoiul de varză.

După ce am ,,asanat '' vechiul balcon, sa văzut diferența.

Edited by crisstonne, 14 August 2013 - 00:23.


#7
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Poti sa aranjezi frumos balconul fara sa extinzi camera.

Ca raspuns pentru initiator: Factura la caldura va scadea cu FIX 0 LEI.  Personal termipanele nu le consider nici macar estetice. Mai bine faci altceva cu banii astia. Ia-ti un televizor care consuma mai putin sau altceva daca chiar vrei sa reduci o cheltuiala.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Exact asa au si parintii mei.
Au pus doar usa si geam termopan la sufragerie.
Au iesit mai ieftin pt ca nu e pe toata lungimea de 3m a balconului.
In balcon au lasat structura veche de 35 de ani pusa de demult tot pe cornier cu cheder.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
^ Si la mine la fel, termopan la sufragerie. Un MARE geam fix + usa Posted Image

E mai ieftin, si poti avea rufele in balcon la uscat, iarna poti lasa acolo mancare...ai un spatiu de depozitare (daca ai nevoie)

Faza cu 'extinderea' sufrageriei in balcon mi se pare de prost gust, si am vazut 3-4 cazuri, nu doar unul !
Nu zic ca poate nu sunt si exceptii (crisstonne de mai sus), dar a se vedea ca te costa multi bani

Quote

Eu am făcut ceva elegant cu nişe în care stau flori, cu spoturi cu led şi încălzit în podea, cine a văzut a sesizat diferenţa.
Ma iau dupa ce spune, nu stiu cat de 'elegant' mi s-ar parea mie.

Si ce am observat e ca acel spatiu 'castigat' cu balconul de fapt e cam pierdut, nefiind spatiu practic Posted Image

As merge la cativa care si-au marit sufrageria cu balconul si vezi daca-ti place

Edited by sirgoofy, 14 August 2013 - 06:52.


#10
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Nu as inchide balconul cu termopane....Acolo poti sa cresti si tu niste verdeturi, o leguma, gaini, iepuri, poti sa mai faci un gratar,etc...

#11
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Cea mai buna varianta este sa inchizi balconul cu termopane, o sa ai uscator iarna. Cand mai aduni bani, pui termopane si la sufragerie. Exact asa am facut si eu. Sunt in faza in care adun bani sa pun termopan si la iesirea pe balcon, care da din camera mica, dar mai mult pentru estetic. Parintii mei au facut invers, au pus termopane la sufragerie si dupa cativa ani au inchis si balconul. Treaba cu extensia camerei e o prostie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate