Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfaturi cultivare pepeni rosii

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sa vezi ce frumos este cand pui ardei gogosar de la tine din patul si iese iute, nici dracu nu ti-l mai cumpara!

#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Harbuz, lubenita, pepene = Citrullus lanatus
Daca e sa-i categorisim dupa culoarea coaja/miez, ar fi
-verde/rosu
-verde/galben
-verde/oranj
-galben/rosu
N-am auzit de galben/galben, dar nu e exclus!
Iar sub denumirea de verde, sunt tot felul de nuante, de la verde inchis (aproape negru), pana la verde 'prazuliu', plus cei 'raiati'
:-)

P.S.
@Rich:
Prietene, pe asta al meu din poza chiar l-ai numi pepene 'verde'???...sau mai degraba 'lubenita galbena'???

:-)

Prin afara Olteniei aici in Baragan, lubenitele sunt denumite chestiile alea lunguiete uriase, gen Charleston Gray...

Attached Files



#21
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Da, dar ai cel mai smecher gogosar iute....

#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Io nu, prefer sa cumpar gogosarii de la piata, la pret de nimic!
:-)

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sa-i gusti inainte, sa nu ai surprize...
ala tot pepene verde este, in nici un caz pepene rosu.

pe mine ma enerveaza denumirea asta de "pepene rosu" fiindca o mai aud pe la TV, chiar intr-o reclama, spusa de niste corporatisti d-astia!

Edited by rich1974, 11 August 2013 - 21:14.


#24
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
La pretul de nimic cu care se comercializeaza toamna pt conserve, imi permit sa cumpar cu sacul si sa-l dau pe tobogan daca e 'ciusca'!
:-)
Revenint la pepeni, ma bate gandul ca pt la anul sa incerc niste lubenite verde/oranj, soi american, nu pt comertul 'en gros', doar asa pt sufletelul meu, ca se zice ca ar fi cele mai gustoase si parfumate...dezavantajul ar fi ca sunt tare tardive...

@c14h3r:
Ia gandeste un pic omule, cum ar fi sa vinzi la turisti niste 'galbiori' dintr-astia de-ai mei...ai rupe gura targului, s-ar vinde totul la pret dublu/triplu, n-ai mai sta ca Pacala in soare pe marginea soselei sa ti se cloceasca 'lubenitele'!
Think positive...man!
Daca ai o suprafata mica, singura solutie de succes e legumicultura 'de nisa'...n-ai sa te imbogatesti niciodata din barabule si folostina si nici din patlagele rosii storcosite la soare in asteptarea cumparatorilor...

Edited by subway_guru, 11 August 2013 - 21:25.


#25
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Ce-ai cu mine bre?!?! Ca io n-am avut nimic cu tine... Io chiar ma gandeam cu placere la niste gogsari murati si iuti...  In fine... intrebare retorica...
Vrei sa-ti spun un lucru cu "galbiorii" tai? Daca o sa-i dai dublu/triplu, fa-o undeva printre vedete ca altfel o sa-ti putrezesca tot dublu/triplu...

Edited by c14h3r, 11 August 2013 - 21:30.


#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
@Rich:
Eu le spun 'chior'...pepene!
spre deoasebire de 'ceilalti', care sunt 'pepene galben'!

@c14h3r:
N-am nimic, dar chiar nimic cu tine, doar ca n-am inteles prea bine treaba cu gogosarii...pe topicul cu pepeni...poate-mi explici la ce te-ai gandit cand ai 'dat din clape'...

#27
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
subway, oi fi eu "plecat de acasa" dar tu ma depasesti..Posted Image Citeste deasupra topicului tau... De obicei postarea implica si citirea topicului asa cum si eu ar fi trebuit sa ma refer direct la acel raspuns cu gogosarii.. Se continua discutia de pe pagina 1 si era ca raspuns la postul# 19 al lui rich.... Si totusi gogsarii murati sunt mult mai buni daca sunt si iuti..

Edited by c14h3r, 11 August 2013 - 21:37.


#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
OK, lasam in pace gogosarii, postul ala 'l-am ratat', ca lucram la 'compunerea' mesajului meu, eu scriu mai incet, incerc sa gandesc ceva inainte de a da din clape...trei vorbe s-un cuvant...
Dar Rich avea perfecta dreptate in ceea ce spunea acolo, pepenii sunt cu polenizare incrucisata, albinuta sa traiasca, si daca ai mai pus si samanta de hibrid, colectata din cel mai mare si mai tare harbuz cumparat pe marginea soselei,,,orice surpriza e...binevenita
:-)
Venim totusi la pepenei?

#29
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 subway_guru, on 11 august 2013 - 21:45, said:

OK, lasam in pace gogosarii, postul ala 'l-am ratat', ca lucram la 'compunerea' mesajului meu, eu scriu mai incet, incerc sa gandesc ceva inainte de a da din clape...trei vorbe s-un cuvant...
Dar Rich avea perfecta dreptate in ceea ce spunea acolo, pepenii sunt cu polenizare incrucisata, albinuta sa traiasca, si daca ai mai pus si samanta de hibrid, colectata din cel mai mare si mai tare harbuz cumparat pe marginea soselei,,,orice surpriza e...binevenita
:-)
Venim totusi la pepenei?
Vezi daca aduci din state, samanta de pepeni sa nu ai surprize cu ei la adaptare si rasarire .Dupa indelungi eforturi, am facut rost din state, de samanta de pepeni uriasi Carolina cross si nici morti nu au vrut sa germineze in solar.Chestia cu pepeni verzi este relativa, exista pepeni cu coaja alba Charleston Grey si Timpuriu de Canada si foarte multe alte varietati,pepenele din poza, ta cred ca este Golden midget.

#30
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Cine poate sa-mi spuna si mie de ce nu prea mai gasesc pepenii verde inchis la coaja?
Peste tot dai numai de pepenii vargati.
Am intrebat pe unul la taraba si mi-a spus ca e chestie de saminta care e mai ieftina si mai productiva.
Vroiam sa aud o parere avizata de pe aici.

Multumesc!

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
inainte de revolutie se gaseau aproape nimei d-aia negri, acum e invers.
soiul crimson sweet si hibrizii aferenti sunt mai productivi si parca au si pulpa mai crocanta, mai placuta.

#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012

 NOSZTALGIA, on 12 august 2013 - 13:18, said:

Vezi daca aduci din state, samanta de pepeni sa nu ai surprize cu ei la adaptare si rasarire .Dupa indelungi eforturi, am facut rost din state, de samanta de pepeni uriasi Carolina cross si nici morti nu au vrut sa germineze in solar.Chestia cu pepeni verzi este relativa, exista pepeni cu coaja alba Charleston Grey si Timpuriu de Canada si foarte multe alte varietati,pepenele din poza, ta cred ca este Golden midget.

In privinta germinarii semintelor incapatanate, am metodele mele de 'descantare'...
:-)
Pepenele din poza mea e hibrid Golden Pioneer...11brix dulceata...bun de cules la 50zile de la legat fructul...

Edited by subway_guru, 12 August 2013 - 18:49.


#33
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012

 c14h3r, on 11 august 2013 - 21:28, said:

Ce-ai cu mine bre?!?! Ca io n-am avut nimic cu tine... Io chiar ma gandeam cu placere la niste gogsari murati si iuti...  In fine... intrebare retorica...
Vrei sa-ti spun un lucru cu "galbiorii" tai? Daca o sa-i dai dublu/triplu, fa-o undeva printre vedete ca altfel o sa-ti putrezesca tot dublu/triplu...

Eu nu mi-am propus sa dau 'galbiorii' la vanzare, mi-am propus sa-i diger de unul singur si cu cei dragi mie...
Dar ma uit si eu la ce se intampla in jurul meu...
Uite, spre exemplu in comuna unde am eu gradina e o familie ce vinde produsele la sosea...cu un avantaj competitiv fata de ceilalti...'mici fermieri'...au la vanzare patlagele vinete 'albe' si tomate 'portocala romaneasca'...bun, mai au si altele, dar astea doua sunt piesele 'de rezistenta' si 3/4 din cei ce opresc la mica lor taraba opresc pentru ca apreciaza aceste 'raritati', si mai cumpara si celelalte barabule si folostine 'ca adaos bonus', ca daca tot ai oprit, mai faci si de o saftea...iar daca la vecinii lor nu opreste nimeni, la ei treaba 'merge struna'...
Bun, au si vecinii astia ai mei de-i dau de exemplu aceleasi 'mentalitati romanesti paguboase'...
In primul an au cumparat samanta de vinete albe 'Bibo' autentica, au avut o recolta fantastica si si-au facut 'reclama' cu produsele 'de exceptie'...dupa care in anii urmatori s-au zgarcit la tarate si au folosit samanta proprie F2, fructe mai mici, mai diforme, mai putin comerciale...dar marketingul era deja facut!
Mentalitate de roman...in loc sa mentina standardul de excelenta...'lasa ca merge si asa!'
Cam asta e 'piata' in Romania si nu vad ce jena ai avea sa-i 'jumulesti' de bani pe asa-zisele 'vedete' daca stii si poti...prost sa fii sa nu o faci, daca ai posibilitatea!
Daca ai alte exemple sugestive...baga-le!
Ca nu e prost cine cere, prost e cine da!
:-)
P.S.
Mai exista o vorba 'americaneasca' ce se potriveste la ce zici tu:Lumea e plina de prosti, singura problema e sa-i gasesti!
Asa ca...va urez spor la recoltat...prostii de serviciu!
:-)
Oare dupa 25ani de capitalism salbatic chiar nu intelege nimeni cum functioneaza 'economia de piata?'
:-(

Edited by subway_guru, 12 August 2013 - 20:01.


#34
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

#35
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
De 3 ani ma chinuiesc sa cultiv cateva tufe de pepeni in gradina, cresc pana ajung cam cat o minge de handbal dupa care gata.Oare de ce? ii ud destul, cred eu , si au spatiu si lumina.

#36
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Care e natura terenului?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate