Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Mozilla Firefox

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4089 replies to this topic

#1549
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
este de vreo saptamana acea versiune, daca nu chiar mai veche de atat

#1550
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009

View PostNero-d, on 16 octombrie 2015 - 08:06, said:

windoz 7 ultimate, fara ragalii in PC si fara procese dubioase... mozilla, cand nu reuseste sa incarce o pagina, (pica internetul spre exemplu), hangs.
ramane agatata, se albeste, zice ca not responding si-mi pune pe butuci intreg sistemul de operare...



Eu dupa ani de zile am renuntat temporar la Mozilla exact din pricina asta. Agata mult, pot sa am si 2 tab-uri deschise ca tot are un lag cert si suparator la redarea continutului si in plus creste enorm consumul procesorului intre 20-50% dintr-un I5 4570. Uneori inchid browser-ul si procesul inca e activ si dupa 30 de secunde sau mai bine de-un minut cu consumul urias de resurse aferent. Imi mananca mult si Flash-ul lui Mozilla, l-am suspectat si pe el si inca il suspectez pentru ca imi mai si zice ca flash is not responding / crashed si trebuie sa il inchid si sa dau refresh. Astazi am dezinstalat FF, sters toate fisierele sale de prin Windows si rulat Tuneup ca sa scot tot din el, asta dupa ce i-am dat un reset browserului. Am sa mai incerc dar la cat am patimit cu el imi e si teama s-o fac. Problemele mele au inceput acum mai putin de-o luna, pana atunci mergea uns de vreo 2 ani si ceva chiar si cu peste 100 de tab-uri concomitent.

Edited by asda, 26 October 2015 - 18:07.


#1551
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008

View Postasda, on 26 octombrie 2015 - 17:38, said:

Eu dupa ani de zile am renuntat temporar la Mozilla exact din pricina asta. Agata mult, pot sa am si 2 tab-uri deschise ca tot are un lag cert si suparator la redarea continutului si in plus creste enorm consumul procesorului intre 20-50% dintr-un I5 4570. Uneori inchid browser-ul si procesul inca e activ si dupa 30 de secunde sau mai bine de-un minut cu consumul urias de resurse aferent. Imi mananca mult si Flash-ul lui Mozilla, l-am suspectat si pe el si inca il suspectez pentru ca imi mai si zice ca flash is not responding / crashed si trebuie sa il inchid si sa dau refresh. Astazi am dezinstalat FF, sters toate fisierele sale de prin Windows si rulat Tuneup ca sa scot tot din el, asta dupa ce i-am dat un reset browserului. Am sa mai incerc dar la cat am patimit cu el imi e si teama s-o fac. Problemele mele au inceput acum mai putin de-o luna, pana atunci mergea uns de vreo 2 ani si ceva chiar si cu peste 100 de tab-uri concomitent.

E strict de la voi boss.

#1552
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la mine merge snur. singurele probleme sunt pe w10, insa acolo nu pot acuza firefox, atata vreme cat si w10 are problemele lui

#1553
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcut3ryan, on 26 octombrie 2015 - 18:31, said:

E strict de la voi boss.


O fi obosit browserul nu zic dar celelalte instalate pe sistem zboara, mai putin IE caruia ii plac erorile. Am sa incerc zilele astea sa repun mozilla pe picioare, daca merge tot asa renunt dar totusi mi-ar parea rau pentru ca ani de zile a fost browserul cu care imi faceam 75% din treaba.

View PostDany_Darke, on 26 octombrie 2015 - 18:42, said:

la mine merge snur. singurele probleme sunt pe w10, insa acolo nu pot acuza firefox, atata vreme cat si w10 are problemele lui

Tocmai de asta astept si eu sa se maturizeze vreun an doi si w10 pana sa trec pe el...

#1554
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sa verifici si addonurile. eu am avut probleme cu firefox si tot dadeam vina pe el, dar problema era la addon, nu la firefox.

#1555
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Sa stii ca le-am verificat pana la momentul in care n-a mai ramas decat blockerul si flashul, pe al doilea il suspectez serios.

#1556
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu am ultima versiune de flash si merge bine, iar aici ma refer chiar si pe w10

pe 2 noiembrie vine v42, poate ai noroc mai mult atunci

Edited by Dany_Darke, 26 October 2015 - 18:53.


#1557
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Ai incercat versiunea de 64bits? Eu ma gandesc s-o incerc.

Edited by _-_, 26 October 2015 - 21:19.
eliminare citat postat anterior


#1558
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu am incercat-o inca. fiind si pe w10, nu ma bag la astfel de teste, momentan vreau sa testez stabilitatea sistemului in sine.

nu mai cita postarea imediat anterioara, nu este necesara, se polueaza topicul degeaba.

#1559
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Da insa uneori se baga cateunul si nu se intelege ce si cui ii e adresata replica.

#1560
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mereu va vaitati ca merg prost browserele, fie ele Chrome, Firefox sau altceva. Si pot functiona prost pe buna dreptate!

Dar intr-un sistem decent modern, cu software la zi, fara probleme, trebuie sa functioneze. Restul e cancan.
Daca sistemul e antic ca si CPU/RAM, va functiona foarte greu si prost. Am vazut pe un sistem cu W8.1 si 1GB RAM, software la zi, nu sunt probleme, dar si OS-urile si browserele moderne necesita RAM, asta e realitatea. Site-urile de acum nu sunt un fundal alb cu 10 linii text si doua URL-uri, facute in Notepad. Toate scripturile, zecile de imagini, ADs, etc, necesita resurse. Cand se lucreaza cu multe tab-uri, site-uri precum Facebook/Google Maps/YouTube etc, fiind pline de continut media, lucrurile se complica. Flash-ul e si mai nasol, dar la capitolul resurse, imi merge mai bine decat HTML5 pe multe sisteme - nu o fi sigur, dar pare mai optimizat oricum, de atatia ani.
Daca software-ul e invechit, fie OS, browsere, addon-uri sau altceva, deasemenea pot exista probleme si unele lucruri nu vor functiona, sau vor functiona prost/lent.
Daca exista probleme de securitate/conflicte/scannere care verifica absolut orice fisier de orice marime, totul e incetinit mult si se simte.

Am mai avut si eu mici probleme, dar rezolvabile la urmatorul update de Firefox, daca era vreo eroare din el, dar nimic care sa persiste. Si in general, majoritatii le merg OK, dar trebuie sa fim realisti, nu poti cere performanta daca nu sunt toti factorii optimi.

Asadar, in 99% din situatii, problema e de la sistemul X, Y, Z in particular. Rar au fost lansate aplicatii complet busite (si nu ma refer la certificate/securitate) incat sa nu mearga la nimeni.

#1561
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View Postasda, on 26 octombrie 2015 - 18:58, said:

Ai incercat versiunea de 64bits? Eu ma gandesc s-o incerc.

View PostDany_Darke, on 26 octombrie 2015 - 19:17, said:

nu am incercat-o inca. fiind si pe w10, nu ma bag la astfel de teste, momentan vreau sa testez stabilitatea sistemului in sine.
Firefox 42 ar trebui sa fie prima versiune stabila in varianta pe 64bit, dar va fi urcata doar pe ftp, nu va aparea si pe site. https://bugzilla.moz...?id=1181014#c24

sylvestre from Mozilla said:

We won't update the download page with Windows 64 builds for 42. We are waiting for some partner changes before making that public.
However, the binaries will be available on the ftp for testing:
https://ftp.mozilla....eleases/latest/

Edited by deathnite, 27 October 2015 - 01:06.


#1562
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Eu am reusit sa downloadez de pe site-ul lor o versiune care se cheama firefox-43.0a2.en-US.win64.installer.exe.

#1563
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
a2 e Developer Edition (Aurora). Puteai mai degraba sa descarci versiunea beta daca vroiai pe 64bit. https://www.mozilla....refox/beta/all/

#1564
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Am sa incerc cu beta sa vad cum fuge.

#1565
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Mie Firefox imi functioneaza fara probleme pe toate site-urile.....Posted Image

#1566
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Există vreo metodă prin care să poată fi schimbată culoarea marginii de sus a Firefox-ului în Windows 10? Adică să nu mai fie gri și să-i poți pune altă culoare?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate