Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Mozilla Firefox

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4089 replies to this topic

#1153
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
se mai muleaza si dupa cantitatea de ram instalata. la fel cum face si windows-ul. la mine e vb de 12gb, asa ca se intinde cat vrea.

#1154
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Acum avem si Pocket by default, super.

#1155
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dupa ce am efectuat update-ul la versiunea 38.0.5 am bifat la loc Options > Advanced: "Use hardware acceleration when available" si pana acum nu m-am confruntat cu nicio problema.

#1156
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postasda, on 02 iunie 2015 - 13:28, said:

De ceva vreme observ ca imi functioneaza foarte foarte lent mozilla 38.01 pe w7 x64. Cred ca e de la flash. De obicei imi apare :
[ http://s22.postimg.org/h6m1yg631/bug.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am probleme de lag si cand mut intre tab-uri, un delay la fiecare pagina accesata, etc, nu era asa inainte, nu stiu ce sa fac sa scap, e foarte deranjant.

nu e de la flash; tine de Java

Quote

jQuery is a fast, small, and feature-rich Javascript library
dezinstaleaza Java si vezi daca mai apare

Edited by STARTREK1, 03 June 2015 - 20:58.


#1157
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Java si Javascript sunt lucruri diferite. Javascript-ul ruleaza si fara Java.
Eu unul nu am mai instalat Java de ani de zile. Printre putinele site-uri care cer Java e pingtest.net.

Quote

Despite some naming, syntactic, and standard library similarities, Javascript and Java are otherwise unrelated and have very different semantics. http://en.wikipedia....wiki/Javascript

View Postmarcel201, on 03 iunie 2015 - 20:16, said:

Acum avem si Pocket by default, super.
As fi preferat sa nu fie integrat, nu folosesc, dar din fericire se poate dezactiva. browser.pocket.enabled false
Simpla ascundere a iconitei nu dezactiveaza serviciul.
La fel si pentru serviciul Firefox Hello. loop.enabled false

View PostDany_Darke, on 03 iunie 2015 - 21:36, said:

mie nici macar nu-mi apare acel pocket. azi cand am facut update la cel de la munca, mi-a aparut imediat, insa acasa nu apare si nici nu am modificat ceva in setari.
de asemeni, la munca, am vazut ca mi-a aparut un buton, chiar langa cel de refresh, asemeni cartii care imi apare si in imaginea postata, ceva cu reading si nu mai stiu ce.
Unele servicii sunt US only, posibil sa nu iti apara daca ai Firefox varianta RO.
Reading list e compatibil doar cu unele site-uri. Pentru a dezactiva reader-ul. reader.parse-on-load.enabled false

Quote

Pocket is available in Firefox Accounts in U.S. English, German, Japanese, Russian and European Spanish while we continue to add support for more languages and features. https://blog.mozilla...ur-online-life/

Edited by deathnite, 03 June 2015 - 21:54.


#1158
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mie nici macar nu-mi apare acel pocket. azi cand am facut update la cel de la munca, mi-a aparut imediat, insa acasa nu apare si nici nu am modificat ceva in setari.

a nu se intelege ca imi lipseste, nici nu ma pasioneaza asa ceva, dar spun ca idee

de asemeni, la munca, am vazut ca mi-a aparut un buton, chiar langa cel de refresh, asemeni cartii care imi apare si in imaginea postata, ceva cu reading si nu mai stiu ce. dar acasa nu am acea functie. in tabul de customizare, desi apare acea carticica, nu este activa. ciudata ideea.

Attached Files



#1159
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mie mi se pare prea mult deja... Mi-a aparut butonul Pocket, am buton Reader View (in address bar, pe anumite site-uri apare doar http://techcrunch.co...ee-reader-view/ ), dar numai inutilitati.

Pocket mi se pare prin definitie inutil, desi unii sunt foarte incantati. Daca sunt in browser, de ce as vrea sa salvez un link in Pocket? Pot apasa pe steluta si se adauga automat la Bookmarks. Si sincronizare exista, deci apare si pe mobil.
Reader View iarasi inutil, pentru ca desi iti afiseaza o pagina cu text mare si fara toate pozele si prostiile, mi se pare risipa de spatiu, chiar mai greu de citit. Dar cine stie la ce se gandeste Mozilla.

#1160
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Mie pocket mi se pare util. Poti schimba backgroundul la pagina. Sa citesti text gri pe fundal negru, oboseste mai putin ochiul.

#1161
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
De asta au introdus si Reader View in Firefox, dar pe mine si multi altii, sunt sigur, nu ne ajuta, si probabil nici nu o sa fie prea folosita optiunea.
Sunt de parere ca web designerii lucreaza luni bune (la site-urile mari/complexe) la un design mai destept pentru a putea fi citit usor, si apoi vin astia cu software-ul si trantesc o optiune care scoate tot si lasa o coloana de text si o poza amarata. Un fel de site pe care-l faci in Notepad in 60 de secunde.

Asta despre aspect. Ca salvatul linkurilor mi se pare si mai tampit prin Pocket. Salvezi in pocket, apoi din Bookmarks te duci pe pagina Pocket, de acolo deschizi linkul X care se deschide formatat, trebuie sa dai pe View Original, si abia apoi vezi site-ul original. Pierdere de vreme. Salvand in Bookmarks direct in Fx e mult mai simplu si rapid. Posted Image

#1162
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am gasit de fapt unde era pocket. cred ca de la tema pe care o folosesc la firefox, s-a eliminat iconita, desi ea exista acolo.

uite diferenta intre prima si a 2-a poza.

insa tot nu apare reading mode  Posted Image

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 03 June 2015 - 22:07.


#1163
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce tema folosesti si tu, nici nu se vad butoanele pe ea. Posted Image
Reader View apare doar pe anumite site-uri, precum: http://news.softpedi...ox-482705.shtml (este fix langa butonul de Refresh, in dreapta adress bar-ului)

[ http://cdn.techdows.com/wp-content/uploads/2015/05/Firefox-Reader-view-icon.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by d4m4g3, 03 June 2015 - 22:15.


#1164
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
azi imi aparuse pe pc garbage, asa am dat de el la mnca si am vazut ce face, in rest nu am prea umblat. insa nici pe pc garbage nu-mi mai apare ca sa fac ceva cu el.

pai folosesc tema asta ca sa nu-mi omoare ochii lumina de la monitor. si softpedia este cu classic dark pt acelasi scop. cu toate astea am luminozitatea monitorului data la 0 si abia ma multumeste.

si uite asa am descoperit un bug. nu stiu daca este al extensiei sau de la firefox.

dupa ce intru un customize, daca inainte imi functionau taburile pe 2 randuri, acum nu mai merg si ramane pe 1 singur rand pana la restart.

#1165
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Este foarte inconsistent. M-am uitat si eu la produse luate la intamplare, acelasi link, odata apare, dau refresh, nu mai apare.

#1166
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

Sunt de parere ca web designerii lucreaza luni bune (la site-urile mari/complexe) la un design mai destept pentru a putea fi citit usor, si apoi vin astia cu software-ul si trantesc o optiune care scoate tot si lasa o coloana de text si o poza amarata. Un fel de site pe care-l faci in Notepad in 60 de secunde.

Nu, ei lucreaza la cum sa castige cat mai multi bani din publicitate. La fel ca si aici pe softpedia. Si putine site-uri au text alb/gri pe fundal negru.

#1167
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca si softpedia mai incearca sa castige cat mai multi bani cu publicitatea ....

on: nu stiu ce sa zic, nu o sa incep sa iau la rand produsele sau site-urile sa vad la care apare sau nu apare, dar cert este ca in seara asta cat am umblat pe net, nu am mai gasit deloc acea optiune. nu stiu daca este ceva de moment sau poate chiar un bug.

#1168
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

View Postasda, on 02 iunie 2015 - 13:28, said:

De ceva vreme observ ca imi functioneaza foarte foarte lent mozilla 38.01 pe w7 x64.
.........................................................................
Am probleme de lag si cand mut intre tab-uri, un delay la fiecare pagina accesata, etc, nu era asa inainte, nu stiu ce sa fac sa scap, e foarte deranjant.
Incearca sa faci update, acum deja e mozilla 39.0 Beta 2 (au fost 4 update-uri in ultimele 10 zile)
(problema pe care o ai la mutatul intre tab-uri ,cred ca a fost rezolvata cu unul din update-urile la vers 38.05)

#1169
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View PostDany_Darke, on 03 iunie 2015 - 22:45, said:

daca si softpedia mai incearca sa castige cat mai multi bani cu publicitatea ....
Enervanta reclama de ieri ce teroriza forumul. http://forum.softped.../#entry17299486
http://forum.softped.../#entry17299042

View Postdeathnite, on 03 iunie 2015 - 21:24, said:

Reading list e compatibil doar cu unele site-uri. Pentru a dezactiva reader-ul. reader.parse-on-load.enabled false
Corectare, era vorba de Reader View.
De mentionat ca dupa dezactivarea serviciilor pocket si hello, e nevoie si de un restart la Firefox.

Edited by deathnite, 04 June 2015 - 02:54.


#1170
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

View PostDany_Darke, on 03 iunie 2015 - 22:20, said:

azi imi aparuse pe pc garbage, asa am dat de el la mnca si am vazut ce face, in rest nu am prea umblat. insa nici pe pc garbage nu-mi mai apare ca sa fac ceva cu el.

pai folosesc tema asta ca sa nu-mi omoare ochii lumina de la monitor. si softpedia este cu classic dark pt acelasi scop. cu toate astea am luminozitatea monitorului data la 0 si abia ma multumeste.

si uite asa am descoperit un bug. nu stiu daca este al extensiei sau de la firefox.

dupa ce intru un customize, daca inainte imi functionau taburile pe 2 randuri, acum nu mai merg si ramane pe 1 singur rand pana la restart.

Cum se pot pune taburile pe două rânduri?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate