Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Ajutor! Trebuie sa cumpar baterii baie, si nu ma pricep!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
severiusyahoocom

severiusyahoocom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 28.07.2013
eu am ales tot felul de noname-uri, apoi ceva italienesti care au tinut ceva,
din cauza apei dure au plecat si cele italienesti care nu erau scumpe deloc,
apoi am dat peste cele de la grohe care sunt ceva mai scumpe dar isi merita
toti banii, un alt sfat este sa sa scazi de la robinetul de pe conducta debitul
de apa, de acolo incepe "moartea" lor si se continua cu apa prea fierbinte,
utilizarea intr-un mod mai agrsiv, sau joaca copiiilor :)

#20
m_ralu

m_ralu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.08.2012
eu am cumparat de la Rom**al un set complet de baterii de baie Grohe (baterie lavoar, baterie cada, furtun si para de dus + bara de fixat pe perete pentru dus, inclusiv toate racordurile si garniturile necesare) cu 700 de lei anul trecut.. Acuma vad ca l-au facut 860 ron. Acelasi set este si la Dede**n cu 850 ron parca... tot cei de la Dede**n au si un set asemanator de la Kludi. Ambele seturi sunt foaaarte avantajoase la pret, daca te uiti cat costa individual fiecare baterie...foarte calitative... eu sunt incantata de ele...

#21
severiusyahoocom

severiusyahoocom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 28.07.2013
uite ralu este inca un client multumit!

#22
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cam scumpe armaturile de baie bune in RO.
Eu am luat din Germania la approx 1/2 din pretul din Ro(online)

#23
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,512
  • Înscris: 17.09.2007
Amuzante parerile la noname-uri. Adevarul e ca daca nu te deranjeaza zgomotul facut de cartus prin tevi (gen cand face cineva dus trebuie sa dai TV la maxim), reglajul din topor al amestecului de apa (cu efecte fie in injuraturile ca vine apa prea calda/prea rece, fie loviturie de ciocan in centrala) atunci poti cumpara orice cocean.
Personal am mers in general pe noname-uri pana m-am desteptat. Pe de alta parte e greu sa alegi un produs rezonabil ca pret si bun, reclama e minunanta. In acelasi magazin in care erau baterii Ferro (Polonia parca) erau si Hansgrohe. Ferro 5 ani garantie, Hansgrohe 3 ani, pretul la Ferro era o idee mai ieftin (nu cu mult). In final n-am avut alt criteriu decat sa fac un test-drive pe uscat la toate modelele (adica sa sucesc de manete), Ferro mi s-au parut a avea un reglaj mai fin decat modelele Hansgrohe expuse, asa ca am ales Ferro (probabil Hansgrohe erau modelele low-cost). Ca si test-drive umed fata de bateria noname cea de la Ferro are un zgomot de cartus evident mai mic.
Acum clasa de zgomot la baterii este si nu prea este trecuta. Am vazut unele interesante la Ferro cu robineti cu aspect clasic, doar ca sunt tot pe sfera, partea proasta e ca arcul de reglaj al debitului era foarte redus, partea buna era ca erau intr-o clasa de zgomot mai buna.

Edited by Hansolo, 15 August 2013 - 10:13.


#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
eu am luat niste baterii Kerste, au deja un an si nu am plangeri la bateriile propriu zise
la una am primit si cartus de rezerva
doar furtunele din dotare au fost execrabile, unul a cedat instant cand am ponit apa, imediat dupa montaj
le-am schimbat pe toate, sa fiu sigur

#25
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
la no name-uri este de preferat sa se cumpere racorduri de inox pt a nu avea surprize.
as mai adauga ca bateriile de calitate au mai rigid ansamblul cartus-maner si modulatia se face mult mai bine. de altfel se si misca usor.
Pt dus pot sa va spun ca nimic nu se compara cu o baterie termostatata - stabilitate perfecta a temperaturii, control super bun, apa calda vine mai repede, etc... dezavantajul este dat de pret. eu am luat ingropate cu Grohe Rapido T

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
exact, racorduri de inox
la celelalte ajungi sa schimbi 3 pe an
legat de stabilitatea temperaturii, daca ai centrala pe gaz aceasta face totul, nu e nevoie de baterii speciale

ce am remarcat, o baterie buna are constructie solida, este grea, are corp gros, brate groase, maner solid care se misca "smooth", nu se zgarie usor
teoretic ar trebuie sa faca si zgomot mic, dar asta e discutabil

#27
edy99

edy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.04.2008
Am experimentat:

Grohe - din modelele cele mai ieftine(260 RON)
Kludi - premium la reducere(500 RON)
Ferro - nu cred ca au categorii(150 RON)
Noname - 45 RON

Timp de exploatare 5 ani -  Grohe si Kludi aspect dupa cei 5 ani 10/10 si nu prevad sa le schimb urmatorii 10 ani(Kludi se curata mult mai usor de calcar decat Grohe - se sterge pur si simplu cu o carpa)
                                       - Ferro a suferit un detrartraj intern total si o schimbare de perlator - aspect 6/10 - estimez sa o schimb in urmatorii 2 ani
                                      - Noname a sucombat in primul an din cauza depunerilor de calcar, mentionez ca racoardele au fost schimbate in momentul achizitionarii, cele originale pareau foarte fragile si aveau scaun de plastic in olandezi. Daca o detrartram mai mergea un an dar am preferat sa o schimb cu Kludi

Recunosc ca unele noname-uri pot rezista destul de bine in timp! E o loterie si  riscati sa va treziti mai devreme sau mai tarziu cu parchetul plutind prin casa!
Primul lucru la care m-as uita la un noname ar fi greutatea si abia apoi la materialul din care e facut(pe care nu il poti identifica decat vizual). Am vazut destule plastice cromate!

P.S.: Sora mea a patit-o de cateva ori cu bateriile pe care nu vroia sa dea prea multi bani, asta cu mentiune la parchetul plutind de mai sus!
Dupa ani de tras pocinoage si-a luat baterii "scumpe" Franke (150 Ron) de care in final este multumita si linistita de vreo 3 ani! Nu sunt spectaculoase dar isi fac treaba!

Asa ca as recomanda 1. Kludi, 2. Grohe, 3 Franke si Remmer,    Ferro undeva pe locul 20  or mai fi cateva intermediare, Pyramis m-au surprins placut si relativ ieftine.
Noname doar undeva unde o inundatie nu ar deranja pe nimeni si cuiva caruia nu i-ar pasa ca le schimba la an sau atunci cand le schimba o sa ajunga ca taie anumite elemente din cauza ruginii si calcarului.
Daca am reusit sa contribui cu ceva la

#28
zetman

zetman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.06.2011
Eu mi-am amenajat apartamentul acum si m am documentat mult la tot ce am pus in el. La bateriile de baie recomand grohe sau kludi. Preturile incep de la 250 ron , eu am luat grohe la 550 ron din dedeman. Intra pe grohe .ro ca sa vezi diferenta dintre una buna si o chinezarie si iti zic sincer MERITA.

#29
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Salut
Ca sa nu mai deschid un alt topic, am zis sa scriu aici.
Am cumparat o baterie de cada si cand sa o Montez am cazut ca aparatorile acelea din spate sunt mai distantate fata de perete. Un instalator mi-a zis ca se gasesc capace mai mari care ajungypana la perete si se lipesc de perete. Problema e ca nu stiu unde sa gasesc aceste capace. Stiti vreun magazine care ar putea avea accesorii deiversificate pt baterii? La Dedeman nu au asa ceva decat modelul standard.

#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
sigur hornbach.

#31
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate