Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fimoza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Să-l văd eu de la o vârstă când începe să-l lase sula cum o să se mai bucure de o sensibilitate scăzută.

#20
Andresoiu

Andresoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2013
Deci cel mai bine ar fi cu preputioplastia?

#21
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

View PostAndresoiu, on 02 august 2013 - 16:49, said:

Deci cel mai bine ar fi cu preputioplastia?
Eu unu pe varianta asta as merge.Acuma tu incearca sa vorbesti si cu cativa medici,ii intrebi si pe ei ce parere au,etc.

#22
Senseless

Senseless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.03.2008
Gonthar, poza respectiva este macabra... Cel putin pentru secolul in care traim.  Ronin, multumesc pentru alternativa, nu stiam... Eu am 25 de ani si am fimoza, iar predispozitia la infectii urinare este foarte mare. Personal, tocmai pentru a evita circumcizia (preputul are rolul sau - prin circumcizie, pierzi din sensibilitatea glandului) si totodata, aparitia infectiilor urinare, utilizez diferite creme cu antibiotic  si o igienizare riguroasa, de cel putin 2 ori pe zi ! Ronin, asa cum ai scris si tu, pentru partener/partenera este, probabil, foarte bine insa pentru cel circumcizat, nu neaparat. Sincer, dupa 25 de ani cu fimoza si acte sexuale mai dificile, dar cu succes finalizate :)) prefer cealalta metoda. Problema, pentru mine, este gasirea unui medic urolog/chirurg competent ! Va rog, daca aveti cunostinte despre medici urologi competenti, clinici private, costuri totale, in Tg Mures, sa scrieti. Multumesc inca o data Ronin !

#23
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

View PostSenseless, on 18 septembrie 2013 - 12:21, said:

Gonthar, poza respectiva este macabra... Cel putin pentru secolul in care traim.  Ronin, multumesc pentru alternativa, nu stiam... Eu am 25 de ani si am fimoza, iar predispozitia la infectii urinare este foarte mare. Personal, tocmai pentru a evita circumcizia (preputul are rolul sau - prin circumcizie, pierzi din sensibilitatea glandului) si totodata, aparitia infectiilor urinare, utilizez diferite creme cu antibiotic  si o igienizare riguroasa, de cel putin 2 ori pe zi ! Ronin, asa cum ai scris si tu, pentru partener/partenera este, probabil, foarte bine insa pentru cel circumcizat, nu neaparat. Sincer, dupa 25 de ani cu fimoza si acte sexuale mai dificile, dar cu succes finalizate Posted Image) prefer cealalta metoda. Problema, pentru mine, este gasirea unui medic urolog/chirurg competent ! Va rog, daca aveti cunostinte despre medici urologi competenti, clinici private, costuri totale, in Tg Mures, sa scrieti. Multumesc inca o data Ronin !
Iti doresc bafta in gasirea unui medic cu caracter si competent.

#24
Senseless

Senseless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.03.2008

View Postyesyesyesyo, on 02 august 2013 - 12:45, said:

Daca e sa o dam pe net, iau si eu primul rezultat google:
Avem asa:
Avantaje:
Circumcision reduces the risk of developing a urinary tract infection (UTI), such as a bladder infection.
Circumcision reduces the risk of getting some types of sexually transmitted infections such as HIV.
Circumcision reduces the risk of developing cancer of the penis.


Dezavantaje:
Reduced sensitivity – an uncircumcised penis is more sensitive than a circumcised penis, meaning that circumcised men may experience less pleasure during sex. Asta sincer eu il vad ca pe un avantaj, am scris in postul anterior.
Potential complications of circumcision – these include excessive bleeding and post-operative infection, and outweigh any potential benefits. Hai sa fim seriosi, ca nu ne operam in Somalia si nici nu suntem nou-nascuti, sa se intample asta.

Legat de riscurile unei infectii, incerc sa-o spun elegant: Dupa o zi de munca, eventual si transpirat putin ca tot sunt peste 30 de grade, nu-ti mai miroase uneori cand decalotezi? Nu intotdeauna, dar macar asa, o data la 2 saptamaniPosted Image
Ceea ce nu s-ar fi intamplat daca locul respectiv ar fi fost aerisit si nu in geaca de piele.


Mirosul acela despre care vorbesti poate sa fie o infectie urinara, ex: candida.  Circumcizia reduce posibilitatea contractarii unor boli cu transmitere sexuala, inclusiv HIV ?! - aberatie...

Circumcizia reduce riscul dezvoltarii cancerului la penis ?! - alta aberatie...

Daca e sa combatem cele doua variante propuse de "combatere" a fimozei, varianta moderna este muuult mai ok :)

P.s. : Daca tot dam copy-paste la linkuri scrise in limba engleza, faceti traducerea ca sa intelegem toti si toate care suntem romani si nu am avut posibilitatea sa invatam limba engleza...

Edited by Senseless, 18 September 2013 - 12:41.


#25
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View PostSenseless, on 18 septembrie 2013 - 12:38, said:

Mirosul acela despre care vorbesti poate sa fie o infectie urinara, ex: candida.  Circumcizia reduce posibilitatea contractarii unor boli cu transmitere sexuala, inclusiv HIV ?! - aberatie...

Nu stiu a ce iti miroase tie, mie imi miroase a peste. Pastrav proaspat, uneori chiar file de somon.
Legat de BTS-uri, scuze dar chiar nu m-am gandit ca unii au nevoie de explicatii suplimentare, de altfel ca si de traduceri din engleza.
Dar iti explic, ca sa intelegi si tu:
circumcizia duce la desensibilizarea glandului. Adica pielea aia amarata si subtire nu se numeste degeaba asa, ba chiar este porecla pe care o mai capata astia dintre noi mai speciali asa, care inteleg mai greu si nu stiu sa foloseasca nici macar un site de traducere. :)
Odata ce glandul nu mai are hainuta lui protectoare, se intareste, se ingroasa si nu mai este la fel de expus micro-leziunilor prin care se transmit unele BTS.

#26
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

View Postyesyesyesyo, on 18 septembrie 2013 - 14:15, said:

Nu stiu a ce iti miroase tie, mie imi miroase a peste. Pastrav proaspat, uneori chiar file de somon.
Legat de BTS-uri, scuze dar chiar nu m-am gandit ca unii au nevoie de explicatii suplimentare, de altfel ca si de traduceri din engleza.
Dar iti explic, ca sa intelegi si tu:
circumcizia duce la desensibilizarea glandului. Adica pielea aia amarata si subtire nu se numeste degeaba asa, ba chiar este porecla pe care o mai capata astia dintre noi mai speciali asa, care inteleg mai greu si nu stiu sa foloseasca nici macar un site de traducere. Posted Image
Odata ce glandul nu mai are hainuta lui protectoare, se intareste, se ingroasa si nu mai este la fel de expus micro-leziunilor prin care se transmit unele BTS.
Vezi ca s-au inventat prezervativele pentru a te proteja de bolile cu transmitere sexuala.

Edited by DrAlban, 19 September 2013 - 18:06.


#27
Senseless

Senseless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.03.2008

View Postyesyesyesyo, on 18 septembrie 2013 - 14:15, said:



Nu stiu a ce iti miroase tie, mie imi miroase a peste. Pastrav proaspat, uneori chiar file de somon.
Legat de BTS-uri, scuze dar chiar nu m-am gandit ca unii au nevoie de explicatii suplimentare, de altfel ca si de traduceri din engleza.
Dar iti explic, ca sa intelegi si tu:
circumcizia duce la desensibilizarea glandului. Adica pielea aia amarata si subtire nu se numeste degeaba asa, ba chiar este porecla pe care o mai capata astia dintre noi mai speciali asa, care inteleg mai greu si nu stiu sa foloseasca nici macar un site de traducere. :)
Odata ce glandul nu mai are hainuta lui protectoare, se intareste, se ingroasa si nu mai este la fel de expus micro-leziunilor prin care se transmit unele BTS.


Multumesc pentru explicatiile date, astora care intelegem mai greu ce inseamna sa ai fimoza, sa traiesti foarte bine cu asta si sa ai o viata sexuala satisfacatoare dar, am scris si eu aceelasi lucru (e mai greu probabil sa citesti in romana decat in engleza) exceptie facand "infloriturile" specifice aerului de atotstiutor pe care-l emani.  Nu stiu despre ce porecla vorbesti, n-am auzit de asa ceva. BTS se pot lua cu sau fara aceea hainuta protectoare despre care vorbesti, singura problema este acea desensibilizare odata facuta circumcizia.

"La fel de expus micro-leziunilor prin care se transmit unele BTS" - odata inceputa viata sexuala, incepe si expunerea la bolile cu transmitere sexuala, ca ai fimoza, ca nu, ca te circumcizezi, ca nu. De procente sa se ocupe lumea stiintifica, cat 0,000001 % sunt "protejat" de BTS prin circumcizie...

Orice miros cu iz specific, de peste sau de orice alta vietuitoare, inseamna o infectie urinara sau BTS mai mult sau mai putin grava. Eu, cu fimoza nu am aceste mirosuri specifice, insa daca circumuzia te protejeaza, intr-o mica masura de BTS, la fel poti spune ca si spalatul de mai multe ori pe zi te protejeaza, dar nu atat de mult incat sa poti sustine 100 % teoria ta.

#28
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

View PostSenseless, on 18 septembrie 2013 - 12:21, said:

Gonthar, poza respectiva este macabra... Cel putin pentru secolul in care traim.  Ronin, multumesc pentru alternativa, nu stiam... Eu am 25 de ani si am fimoza, iar predispozitia la infectii urinare este foarte mare. Personal, tocmai pentru a evita circumcizia (preputul are rolul sau - prin circumcizie, pierzi din sensibilitatea glandului) si totodata, aparitia infectiilor urinare, utilizez diferite creme cu antibiotic  si o igienizare riguroasa, de cel putin 2 ori pe zi ! Ronin, asa cum ai scris si tu, pentru partener/partenera este, probabil, foarte bine insa pentru cel circumcizat, nu neaparat. Sincer, dupa 25 de ani cu fimoza si acte sexuale mai dificile, dar cu succes finalizate Posted Image) prefer cealalta metoda. Problema, pentru mine, este gasirea unui medic urolog/chirurg competent ! Va rog, daca aveti cunostinte despre medici urologi competenti, clinici private, costuri totale, in Tg Mures, sa scrieti. Multumesc inca o data Ronin !
Tehnic vorbind, preputioplastia si circumcizia sunt cele mai simple operatii pentru urolog si chirurg.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate