Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

cele mai sigure blocuri din bucuresti din punct de vedere seismic

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdaybreak246, on 09 octombrie 2014 - 00:04, said:

Incearca sa gasesti un bloc construit dupa 80 si cu cel mult 8 nivele,de preferat ar fi totusi 4.
as zice mai degrama dupa `82. adica dupa normativul publicat in 81.

acum cum o dai tot nu e bine: blocurile de 4 etaje au planseele si peretii mai subtiri si poti vorbi cu vecinii.

#74
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Depinde de bloc. Eu am stat in bloc cu 10 etaje din `77 si se auzeau si vanturile date de vecini. Era un copilas deasupra care plangea toata ziua. Acum stau intr-un bloc cu 10 etaje din `74 si nu se aude absolut nimic si am copil mic sub mine. Cred ca de doua ori l-am auzit pana acum. Acasa la parinti in bloc cu 4 etaje nu se aude decat daca tipi ca descreieratu`...e comparabil cu blocul cu 10 etaje in care stau acum.

#75
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View PostAntonBasarabeanu, on 03 octombrie 2014 - 14:35, said:

Buna ziua dragi prieteni,

As vrea sa va cer parerea referitor la un bloc, in care doresc sa achizitionez un apartament in cel mai apropiat timp. Este vorba de un imobil din 1969, P+4, din zona Titan, la 50 m de parcul IOR/Titan. Din ce am vazut blocul pare destul de solid si bine pozitionat.
Din punct de vedere seismic, cum vi se pare un astfel de imobil ?

Logica mea fiind urmatoarea. Daca tot a rezistat urmatoarele cutremure:
1977, 4 martie, Cutremur de gradul 7,2 în România (vezi și Cutremurul din 1977)
1986, 30 august, Cutremur de gradul 7,1 în România
1990, 30 mai, Cutremur de gradul 6,9 în România
1990, 31 mai, Cutremur de gradul 6,4 în România
1991, 12 iulie, Cutremur de gradul 5,7 în România
1991, 18 iulie, Cutremur de gradul 5,5 în România
1991, 2 decembrie, Cutremur de gradul 5,6 în România
2004, 27 octombrie, Cutremur de gradul 6 în România
2009, 25 aprilie, Cutremur de gradul 5,02 (scara Richter) cu epicentru la 95,80 km adâncime, în zona Vrancea, România.

Presupun ca va mai rezista si cutremerele mari ce vor urma, nu ?

Unde as putea afla mai multe informatii referitor la constructia blocului respectiv ? De asemenea, as vrea sa va intreb, daca este de bine sau de rau sa ai alaturi un parc cu iaz, in caz de cotremur ? In general zona Titan, din informatiile pe care le-am gasit, pare a fi o zona cu risc seismic scazut, nu-i asa ?

Multumesc anticipat.

Daca te ingrijoreaza calitatea pamantului, poti sa faci un studiu geotehnic si sa cauti experti sa se uite peste documentele blocului. Asta daca esti dispusi sa cheltuiesti niste bani; cu cat esti dispus sa dai mai mult, cu atat o sa mai un raspuns mai concret dar nu cred ca o sa fie foarte mult comparativ cu pretul locuintei.

In principiu, totul depinde de ce risc esti dispus sa accepti. Clar vor fi cutremure care clar vor pune blocul acela la pamant, asta nu putem sa negam. Cel mai probabil, blocul va mai face fata unui cutremur mare. Dar din pacate, la noi cutremure mari sunt dese deci e posibil sa vina foarte curand. Trebuie sa te astepti macar ca o sa-i scada valoarea mult, chiar daca nu va pati "mai nimic" dupa urmatorul mare.

Eu as fi mult mai ingrijorat de valoarea apartamentului decat de faptul daca blocul cade sau nu. Riscul sa cada (total sa partial) e mic, dar riscul sa devina neutilizabil sau nedorit e mult mai mare.

#76
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Revin pe acest topic:

http://www.evz.ro/co...-doar-trei.html

Quote

Scenariile cu inundaţii și cutremure au fost cele mai severe, relevând faptul că numai o societate, în cazul scenariului cu cutremur, respectiv trei societăţi, în cazul scenariului cu inundații, vor îndeplini rata cerinţei de capital de solvabilitate, scrie în comunicatul ASF.
Singura societate care ar îndeplini cerințele de solvabilitate Solvency II în cazul unui cutremut major este ING, însă asigurătorul oferă numai polițe de asigurări de viață. Prin urmare, nicio companie de asigurări de locuințe de pe piață nu îndeplinește la ora actuala cerințele necesare.


#77
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Va fi dezastru in Bucuresti la urmatorul cutremur.


http://www.hotnews.r...ulina-rosie.htm

#78
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Wow..ce harta!!!
Ar trebui ca guvernul sa aloce bani sa consolideze tot pe gratis. E vorba de istoria si patrimoniul Bucurestiului..si asa..mic. Comunistii au ras mare parte..acum ignoranta va rade tot.

#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu exista nimic pe gratis. tu vrei sa se consolideze tot pe banii contribuabililor?

daca sunt prietati private mi s-ar parea normal ca acele persoane sa plateasca reconsolidarea.

#80
metoyou

metoyou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2015
Buna! As vrea sa stiu parerea voastra despre un apartament la etajul 10/10 in bloc de tip C, zona Frigocom, cu balcon lung, atat la sufragerie cat si la dormitoare. Proprietarul spune ca a fost inceputa constructia blocului in 1976. As vrea sa il cumpar, iar etajul ar fi singurul dezavantaj. In rest e ok, pret/calitate. Stiti ceva despre rezistenta acestor blocuri? La etajul 10 e doar sperietura mai mare, pentru ca se simte mai tare un cutremur sau sunt sanse mai mari sa ajungi la parter cu etajul :)? Multumesc!

#81
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Verifica daca este pe lista de risc seismic, in unele cazuri nu gasesti informatii publice si ajungi sa afli cand faci dosarul pentru credit si tot atunci vei afla ca banca nu crediteaza pentru ca nu se poate asigura la cutremur.
In general blocurile de 10 etaje sunt riscante daca sunt vechi si din caramida, doar constructiile din prefabricate dupa 1980 au teoretic suficienta rezistenta la un cutremur mare.In Drumul Taberei blocurile lamerale tip OD (numite uneori C) sunt cam toate pe lista de risc seismic cu vreo 2 exceptii nesemnificative.
Ultimul etaj este de evitat oricat de mare a fi diferenta fata de alt etaj, vei regreta mai tarziu.

#82
metoyou

metoyou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2015
Multumesc pentru raspuns! Nu cred ca e vorba de tip OD. Din cate stiu acelea sunt pe la Compozitorilor. Oricum am inteles ca asta ar fi pe cadre cu pereti din BCA si diafragma. Am gasit si o lista cu cladrile evaluate dpdv seisimic, publicata de PMB si din cate vad pe Timisoara e doar un bloc - C6 parca, acela fiind cu 8 etaje. Lista e intr-adevar veche, de prin 2000, dar alta mai actuala nu am gasit. In ceea ce priveste ultimul etaj, daca te referi la confortul termic, infiltratii si alte nebunii, avem de gand sa izolam apartamentul si sa refacem terasa, daca il vom cumpara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate