Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfaturi despre Pitbull ( Chiar si Rottweiler)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Buna, as dorii sa achizitionez un pitbull rasa pura. Imi place foarte mult aceasta rasa. Ce trebuie sa stiu inainte sa il achizitionez.
In primul rand stau la casa , am curte mare.Spatiu are destul pentru a fugii. Ce parere aveti despre aceasta rasa , cum se intelege cu copii , e loial ?
Daca are aceasta rasa sa imi spuna niste pareri sau sa si puna niste poze cu prietenul lor :)

Mai e o rasa care imi place mult respect rottweiler. Oscilez intre cele doua. Ce parere aveti ? Veniti va rog cu argumente pro contra :)
Multumesc mult si multa sanatate in continuare!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
am vazut video-uri in care acesti caini omoara persoane, dar am vazut si video-uri in care se joaca cu copiii . Nici un caine nu e rau , ci totul tine de cum il cresti.

Edited by Andreysc7, 30 July 2013 - 19:21.


#3
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Pai normal ca il cresc ca un iubitor de caine cu grija , duiosie ca pe o persoana. Doamne fereste sa il bat sau alte chestii deastea de prosti.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Daca nu ai mai crescut macar un caine din una dintre rasele mai agresive atunci e cam riscant sa-ti iei un pitbull. Nu ma refer la faptul ca poate omora pe cineva, ci la faptul ca trebuie sa stii cum sa-l educi si sa-l dresezi astfel incat sa asculte de tine, mai ales ca pitbull-ii au unele faze cand incep sa devina independenti exact ca un adolescent.

De ce nu alegi o alta rasa, de exemplu un tervueren sau un malinois? Din cate stiu malinois sunt foarte inteligenti, fiind folositi in mutle tari de catre politie.

Edited by Hider141, 30 July 2013 - 20:12.


#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 Hider141, on 30 iulie 2013 - 20:10, said:

Daca nu ai mai crescut macar un caine din una dintre rasele mai agresive atunci e cam riscant sa-ti iei un pitbull. Nu ma refer la faptul ca poate omora pe cineva, ci la faptul ca trebuie sa stii cum sa-l educi si sa-l dresezi astfel incat sa asculte de tine, mai ales ca pitbull-ii au unele faze cand incep sa devina independenti exact ca un adolescent.


Gresit .Nu e nimic riscant. Si la mine primul caine de rasa , agresiv, a fost tot Pitbull . Luna viitoare Bella face un an . S-a facut un caine foarte loial si foarte bun de paza . Nu intra nici dracu in curte si latra la orice i se pare suspect . Uneori treaba cu latratul e cam enervanta , da' merge .
Cat despre fazele cu independenta , daca esti ferm in exprimare , se calmeaza imediat . .

 Hider141, on 30 iulie 2013 - 20:10, said:

Din cate stiu malinois sunt foarte inteligenti,

Adica faci pitbulli prosti ?

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
tu vrei sa stai cu asa ceva  pe langa copii? vrei sa scapi de ei? da-i spre adoptie mai bine!
de ce ti-ai lua un animal facut pentru a kilari drept pet? e ca si cum ti-ai pune la cheile de la masina o grenada ca breloc.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 emyboy, on 30 iulie 2013 - 20:24, said:

Gresit .Nu e nimic riscant. Si la mine primul caine de rasa , agresiv, a fost tot Pitbull . Luna viitoare Bella face un an . S-a facut un caine foarte loial si foarte bun de paza . Nu intra nici dracu in curte si latra la orice i se pare suspect . Uneori treaba cu latratul e cam enervanta , da' merge .
Ma refeream la faptul ca daca nu stie cum sa educe un caine, sa fie asa cum spui tu, ferm in exprimare, atunci s-ar putea sa ajunga sa nu mai asculte de el la un moment dat.

 emyboy, on 30 iulie 2013 - 20:24, said:

Adica faci pitbulli prosti ?
Nu insinuam asta, si nu am absolut nicio prejudecata fata de pitbulli.
La un moment dat m-am informat mai mult despre pitbull si stiu ca atunci cand sunt crescuti de catre o persoana responsabila ajung sa devina niste caini iubitori, foarte devotati familiei, si care totodata sunt foarte bunip pentru paza locuintei tale.

Edited by Hider141, 30 July 2013 - 20:49.


#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@sorin147
Daca tot habar n-ai ce vorbesti, e preferabil sa taci.
Un pit nu e mai periculos decit alta rasa, atita timp cit este crescut de un om responsabil. Daca nu, orice rasa este periculoasa si agresiva. Sau ai impresia ca un caine de 50kg, orice rasa ar fi el, daca este antrenat sa atace o sa aiba vreo problema in a te transforma in snitzele?

#9
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 sorin147, on 30 iulie 2013 - 20:31, said:

tu vrei sa stai cu asa ceva  pe langa copii? vrei sa scapi de ei? da-i spre adoptie mai bine!
de ce ti-ai lua un animal facut pentru a kilari drept pet? e ca si cum ti-ai pune la cheile de la masina o grenada ca breloc.

Nu mai rupe P**a . Am avut un caine luat de pe strazi , practic un maidanez . Se afla intr-o situatie deplorabile cand l-am adus acasa . Dupa ce s-a facut bine , s-a transformat intr-o masina de lupta . Sarea pe oricine nu era de-al casei . Ba chiar intr-un an a rupt lantul si  a sarit in cotet la porc si mi l-a omorat Posted Image . Era foarte agresiv cu cei dinafara familiei .
Si mai zici ca doar pitbullii stiu sa ucida . Ala mi-o lichida pe Bella in 2 timpi si 3 miscari Posted Image .

Edited by emyboy, 30 July 2013 - 20:56.


#10
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 AndreiOC, on 30 iulie 2013 - 19:11, said:

Ce trebuie sa stiu inainte sa il achizitionez.
Ca asa un caine va trebui purtat in lesa si cu botnita pe strada. Asa zice legea.

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@Hinder 141
Nu mai recomandati oameni buni caini de munca drept pet. Astia sint selectati pentru anumite calitati. Sint caini inteligenti (peste medie), agili si rezistenti. In mina unuia cu timp si pricepere sint o bijuterie. In mina cuiva fara pricepere si fara timp, se plictisesc si devin distructivi. Stiu ca suna bine "am caine politist", dar lucrurile nu sint chiar asa cum par.

#12
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

 dan78rom, on 30 iulie 2013 - 21:07, said:

@Hinder 141
Nu mai recomandati oameni buni caini de munca drept pet. Astia sint selectati pentru anumite calitati. Sint caini inteligenti (peste medie), agili si rezistenti. In mina unuia cu timp si pricepere sint o bijuterie. In mina cuiva fara pricepere si fara timp, se plictisesc si devin distructivi. Stiu ca suna bine "am caine politist", dar lucrurile nu sint chiar asa cum par.

Cand se apuca malinoisu sa muste...sa te fereasca DumnezeuPosted Image
Decat malinois mai bine ii recomanda,cocker,labrador,soricar..etcPosted Image

#13
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Ba fratilor , inteleg ce ziceti voi ca no' primu caine mai agresiv dar ce pana mea poate sa iti faca daca il iei puiut , ii faci o crestere si un comportament happy nu de batai sau mai stie dracu ce .  Eu sincer nu cred ca sare pe tine daca nu ii faci tu ceva din bun senin sau daca vii si ii futi o lopata in cap. Pai cum plm sa nu sara pe tine ?
Mai bine iau maidanez de pe strada decat uratenia aia de malinois.

Normal ca pe strada il scot cu lesa si cu botnita doara nu is nebun sa merg cu el asa din vorbe pe bulevard.

Edited by AndreiOC, 30 July 2013 - 21:28.


#14
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

 AndreiOC, on 30 iulie 2013 - 21:28, said:

Ba fratilor , inteleg ce ziceti voi ca no' primu caine mai agresiv dar ce pana mea poate sa iti faca daca il iei puiut , ii faci o crestere si un comportament happy nu de batai sau mai stie dracu ce .  Eu sincer nu cred ca sare pe tine daca nu ii faci tu ceva din bun senin sau daca vii si ii futi o lopata in cap. Pai cum plm sa nu sara pe tine ?
Mai bine iau maidanez de pe strada decat uratenia aia de malinois.

Normal ca pe strada il scot cu lesa si cu botnita doara nu is nebun sa merg cu el asa din vorbe pe bulevard.

Daca iti place ia-l..dupa aia vezi tu cum te descurci cu el.

#15
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Pai cred ca am sa iau unul , imi place foarte mult si cum arata , e si mai micut , puternic. Are un vecin si e superb deaia ma bate gandu sa iau si eu unu.
Acuma incercarea moarte n-are.. Oricum EU NU CRED ca e asa dificil. Doara nu e leu sau alta draconie.

Edited by AndreiOC, 30 July 2013 - 21:33.


#16
DrVet15

DrVet15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2013
Orice caine trebuie crescut cu o mana ferma si trebuie sa stie exact cine este stapanul.cainele este un animal de haita care se supune masculului alfa..daca respectiva persona nu e in stara sa fie acel mascul alfa..cainele va sesiza si va incerca sa fie el...indiferent de rasa..ca este bichon, ciobanesc sau doberman. Multa lume trateaza un caine ca si pe propiul copil...Gresit..un caine trebuie sa isi stie exact locul in familie , ce are voie sa faca si ce nu.
cat despre rottweiler, aceasta rasa este una dintre cele mai imprevizibile rase de caini.

Spun aceste lucruri din experienta proprie si experienta acumulata in cabinete veterinare alaturi de crescatori de caini

#17
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Daca intentionezi sa iti iei un caine ai ai si copii cauta o rasa care accepta copii. Sunt multe rase care respecta pe adulti si stapini si nu respecta copii pe care ii considera niste rivali. Evita rase agresive precum cele enumerate de tine, ciobanesc german, schnauzerii cu cele 3 tipuri. Un labrador ar fi perfect. Daca doresti o rasa agresiva atunci evita sa aiba contact cu copii ca altfel pot avea loc evenimente nasoale. Despre rase de caini gasesti pe net numeroase articole.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ia-ți o femelă că sunt mai docile dar să știi că sunt și mai șmechere decât masculii. Singura problemă ar fi că rasa asta nu prea suportă alți câini așa că nu-ți vei putea lua și alt câine atâta timp cât trăiește acesta. Un pitbull veritabil nu are agresivitate față de om ci față de alți câini. Dacă e crescut cum se cuvine, ferm dar fără violență, socializat de mic cu oameni și alte animale,  nu vor fi probleme . Au o încăpățănare în ei moștenită de la terrierii cu care s-a format rasa așa că trebuie să știi să te impui incă de când e pui ca după 5-6 luni nu vei mai reuși. Și eu, între pitbull și rottweiler, aș alege pitt-ul. Totuși dacă ai copil de vârstă mai mică, ar fi mai prudent să-ți iei un golden sau un labrador.

Edited by Freddy12, 30 July 2013 - 22:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate