Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

openSUSE 12.3

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@dani.user: bănuiesc că te referi la directoare/ fișiere, că aplicații e simplu (menu- clic stânga pe aplicație- add to desktop), trebuie să alegi la View ca layout Folder în Desktop Settings, așa poți crea/ copia fișier/ directoare. Dacă nu e niciuna din astea două fii mai explicit te rog.
Ca fapt divers, Kubuntu mi se mai pare mai bun ca OpenSuSE, Sabayon e de reținut și el (stabil, rolling-release).
[ https://i.imgur.com/T9X6sO9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shogun1, 31 July 2013 - 18:15.


#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Layout: Folder, asta era. Mersi ca mi-ai amintit.

#21
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Cu plăcere! Doar nu era să lași bunătate de Kde pentru atâta lucru, nu? Posted Image

#22
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005
salutare
am instalat in urma cu cateva saptamanai OpenSuSE 12.3 Kde si pot spune ca m-a uimit rapiditatea lui fata de Kubuntu 12.04.
A trebuit totusi sa renunt la el pt ca nu am gasit cum sa imi instalez imprimanta Canon Pixma IP1800 pe care o am
In Ubuntu, kubuntu o pot instala fara probleme dar in opensuse nu am gasit modalitatea. Din system settings nu o instaleaza , nu gaseste drivere pentru ea
Solutii?...mersi

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai daca l-ai dezinstalat....ce solutii?

#24
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005

View Postrich1974, on 12 august 2013 - 17:55, said:

pai daca l-ai dezinstalat....ce solutii?

il pot instala la loc,
l-am dezinstalat pt ca aveam nevoie de imprimanta si nu am gasit nicio solutie sa o instalez la mom respectiv

#25
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
solutia e una generala.
google

#26
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Postshogun1, on 31 iulie 2013 - 18:14, said:

Ca fapt divers, Kubuntu mi se mai pare mai bun ca OpenSuSE.
Ce te face sa spui asta?

Ce distributie integreaza cel mai bine KDE-ul? Mie mi se pare ca openSUSE numai ca e de nivel mediu spre avansat, nu e pentru incepatori.

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 15:12.


#27
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
După cum am specificat e doar o impresie personală (mi se pare...), nu trebuie să influențeze pe nimeni, preferințele diferă. Ultima dată când am încercat OpenSuSE, acum vreo 2,5- 3 ani, YaST (Yet another Setup Tool) era greoi și mai slab comparativ cu MCC (Mandriva Control Center), zypper nu m-a încântat, Kde era destul de instabil pe atunci (asta în orice distro, dar crăpa cam prea des în OpenSuse), personalizarea Kde iar nu-mi plăcea, mărunțișuri. Oricum părerea mea e subiectivă, dacă-ți place folosește-l cu plăcere!
Iar Kubuntu compensează anumite buguri prin comunitatea mare, documentație, manager pachete CLI și altele.

LE: integrare KDE? Greu de spus, depinde de preferințe. Mulți cred că OpenSuse, ei au legături strânse cu KDE, dar după mine e cam același lucru în orice distro în linii mari, fiecare distro personalizează puțin Kde-ul, mai mult sau mai puțin reușit, chestii minore, le modifici în câteva minute... Posted Image
Și chiar n-aș spune că OpenSuse e pentru useri medii > avansați, păi atunci Gentoo sau Slackware pentru cine sunt?

Edited by shogun1, 17 August 2013 - 15:43.


#28
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Am inteles, din cate am citit cu ultimele versiuni e cam invers OpenSuSE 12.3 e foarte stabil, bine finisat si personalizat pe cand Kubuntu 13.04 vine aproape fara nici o modificare a KDE-ului si cu multe crash-uri, buguri Review: Kubuntu 13.04 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PW4OtsAJb70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Siiiigur ca da, http://forum.softped.../#entry13566767

#30
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Am crezut ca e o exceptie, din pacate sunt putini utilizatori pe forum ca sa ne facem o impresie clara.

Care e cea mai buna distributie KDE pentru incepatori ? Sau pentru cei de nivel mediu, avansat?
Cred ca o sa fac un topic separat pentru asta.

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 16:05.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu are rost sa intrebi ceva ce tine de perceptia si placerea altuia ! Testeaza si trage concluzia pentru tine. Asa ti-a fost dat gratis Linux-ul, sa-l folosesti daca-ti este util, nu sa aiba cota de piata.

Edited by neagu_laurentiu, 17 August 2013 - 16:09.


#32
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Am testat destul, inebunesc daca ma apuc acum sa testez doate distributiile care au DE KDE.

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 16:08.


#33
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Bănuiesc că depinde și de hardware, eu am încercat Kubuntu 13.04 și s-a descurcat onorabil, n-am avut niciun crash, se mișca foarte bine. Buguri or mai fi, nu zic. Cât despre faptul că nu e modificat e ceva bun, uneori ”optimizările” astea pot fi contra- productive, Canonical oricum avea un singur om la Kde și Qt, și-n Arch Kde e nemodificat/ pur/ vanilla, și-n Slackware.
Indiferent de distribuție Kde este matur, stabil, rapid, nu mai e 4.0... La fel Xfce și Lxde. Azi Unity și Gnome3 trebuie să se ”maturizeze”.

Hai să zicem că pentru începători sunt (ordinea e aleatorie): Kubuntu, Mint, Rosa, Mageia, OpenSuSE, iar pentru medii- avansați: Gentoo, Slackware, Arch, Debian.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Mageia, Rosa, OpenSuSE integreza bine KDE.

#35
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postneagu_laurentiu, on 17 august 2013 - 16:10, said:

Mageia, Rosa, OpenSuSE integreza bine KDE.
Da, toate trei au centru de control integrat, o unealtă super pentru începători.
În plus cei de la Rosa- s creativi, inovatori, urmează tradiția Mandriva!

Edited by shogun1, 17 August 2013 - 16:14.


#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Nu vad ce obtii testand 1001 distrubutii si DE-uri.

Alega una, invata tot ce poti din ea, gaseste solutii cat mai bune la problemele tale si fa-ti pana la urma treaba folosind-o.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate