Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Sapa crapata!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
eli1979

eli1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.09.2011
Sapa a fost turnata anul trecut peste instalatie de incalzire prin pardoseala, cu aditiv, banda de dilatare, etc.  Constructorul  a turnat acei stalpisori  de pontare cu o zi inainte si apoi a continuat cu restul a doua zi . La o saptamana deja crapasera iar acum dupa un an , arata jalnic. In zona stalpilor de pontaj sapa s-a macinat lasand gauri destul de adanci. Deasemenea stalpii sunt complet detasati de restul sapei care si suna a gol in destul de multe locuri. Care este cea mai buna solutie acum pentru a rezolva aceasta problema, avand in vedere prezenta incalzirii prin pardoseala iar scoaterea sapei este exclusa fara a strica tot? Mentionez ca toata suprafata va fi placata cu gresie.

Edited by eli1979, 27 July 2013 - 16:26.


#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Contactezi constructorul...

#3
eli1979

eli1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.09.2011

 eli1979, on 27 iulie 2013 - 16:12, said:

Sapa a fost turnata anul trecut peste instalatie de incalzire prin pardoseala, cu aditiv, banda de dilatare, etc.  Constructorul  a turnat acei stalpisori  de pontare cu o zi inainte si apoi a continuat cu restul a doua zi . La o saptamana deja crapasera iar acum dupa un an , arata jalnic. In zona stalpilor de pontaj sapa s-a macinat lasand gauri destul de adanci. Deasemenea stalpii sunt complet detasati de restul sapei care si suna a gol in destul de multe locuri. Care este cea mai buna solutie acum pentru a rezolva aceasta problema, avand in vedere prezenta incalzirii prin pardoseala si scoaterea sapei este exclusa fara a strica tot? Mentionez ca toata suprafata va fi placate cu gresie.

mda..din pacate nu este o solutie in acest caz.. Posted Image

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Acum, serios, ce astepti de la noi? Sa venim sa-ti reconstruim casa? Din ce-ai scris, nu se-ntelege nimic.

#5
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Plachezi pardoseala cu polistiren extrudat de 2cm ( fara a baga si dibluri/ciuperci),plasa fibra de sticla peste polistiren,apoi gresia.Toate astea,daca
permite cota de placare.

#6
eli1979

eli1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.09.2011

 rumegus, on 27 iulie 2013 - 16:25, said:

Acum, serios, ce astepti de la noi? Sa venim sa-ti reconstruim casa? Din ce-ai scris, nu se-ntelege nimic.
Ce nu e de inteles??? Se poate face ceva sau trebuie sa scot sapa si sa refac instalatia care sigur va fi facuta varza..? Ma asteptam la un sfat , vroiam doar o parere obiectiva din partea unor persoane cu experienta , dar cred ca am gresit locul...

#7
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Locul nu l-ai gresit cu siguranta.
Nu cumva a apucat sa inghete asta iarna in conditiile in care umiditatea din casa era inca mare ? Asta ar fi o intrebare. A doua intrebare ar fi daca s-a armat sapa respectiva, pentru ca era obligatoriu sa fie armata. Eu exclud din start ideea colegului eu69 de a placa cu extrudat pentru ca eficienta sistemului de incalzire in pardoseala se reduce la 0. De asemenea este problematica si turnarea unei alte sape pentru ca la fel ar reduce foarte mult eficienta sistemului de incalzire in pardoseala. Interesant de stiut care este amploarea fenomenului si cred ca niste poze ar fi edificatoare. Exista solutii pentru reparatii dar ar trebui intai vazut despre ce e vorba. Vazut pentru ca citit nu e totuna. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 27 July 2013 - 17:24.


#8
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007
poti turna o sapa autonivelanta tot cu aditiv pentru a astupa toti porii si denivelarile pe care le ai dupa care cu un adeziv mai de calitate si sa fie totodata compatibil cu incalzirea in pardoseala{adica elastic}vei lipi gresia .nu vei avea probleme daca agentul termic nu va sari de 40-45 grade.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista solutii bicomponente pentru reparat crapaturi si fisuri in beton, cauta asa ceva prin magazinele cu materiale pentru constructii. Se injecteaza cu un pistol asemanator cu cel pentru silicon, face si amestecul celor doua solutii in timpul injectarii.

#10
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cel mai simplu si rezistent in timp: se placheaza cu un adeziv elastic bun, de ex ak elastic de la isomat.
adezivul se pune atat pe placa cat si pe sapa.
chitul de rosturi sa fie unul de calitate, un ceresit ce43 parca, nu din ala la punga de 5 lei ..., si rostul de min 3mm.

asa am eu, si de 2 ani nu am probleme. si eu am sapa pe suport de lemn!

#11
arhipropub

arhipropub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.08.2013
O solutie la problema ta ar fi folosirea unui mortar de raparatii pentru umplerea golurilor si a fisurilor. Eu ti-as recomanda Sika Repair® 10. Apoi cum s-a mai spus si mai sus: foloseste un adeziv bun pentru placarea cu gresie.

#12
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Parerea mea este ca singura solutie viabila este refacerea in totalitate a lucrarii.Altfel sunt bani si timp cheltuiti degeaba pe diverse carpeli.
Bafta

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 king_tzapone, on 27 iulie 2013 - 20:36, said:

poti turna o sapa autonivelanta tot cu aditiv pentru a astupa toti porii si denivelarile pe care le ai dupa care cu un adeziv mai de calitate si sa fie totodata compatibil cu incalzirea in pardoseala{adica elastic}vei lipi gresia .nu vei avea probleme daca agentul termic nu va sari de 40-45 grade.

Si eu subscriul la solutia asta. Mai baga un 3-4 centimetri de sapa facuta cu simt de raspundere si se rigidizeaza totul pe dedesubt si uniformizeaza si distributia incarcarilor.

Iar sapa pana in 5-6 cm nu se armeaza.

Si uite ce se intampla cand se lucreaza cu "meseriasi" gasiti in ziar si care lucreaza la negru ca "sa economiseasca clientul TVA". Ajungi sa intelegi filosofia proverbului prinde orbul, scoate-i ochii.

#14
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007
si am curajul  sa fac pariu ca nu sunt meseriasi la negru ci de la firma .cunosc "n" cazuri cu persoane angajate la firme consacrate care habar nu au ce inseamna un   DELTA. cand i-am intrebat sau oparit  si au plecat (sincer cred ca si-au dat seama )
mai bine cu unul la negru cu recomandari sau portofolii.
acum sa sara de cur in sus legiuitorii dintre noi dar daca ii caut la oute si pe ei cred ca au devenit cocosi(sterpi)intre timp

Edited by king_tzapone, 04 August 2013 - 21:28.


#15
eli1979

eli1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.09.2011
Multumesc tuturor pentru raspuns. Din pacate refacerea lucrari nu este posibila datorita tevilor din sapa care ar fi distruse. Si eu as fi optat pentru aceasta solutie daca ar fi fost viabila. Am hotarat repararea fisurilor cu un produs tip Eporip sa kerarep , dupa care sapa autonivelanta. Vom testa sistemul timp de 10 zile..incalzit-racit-incalzit, etc..daca nu vor aparea fisuri , vom monta gresia folosind un adeziv flexibil .

#16
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ma mai chiniu sa scriu odata: nu orice adeziv flexibil e bun pentru cazu asta!

trebuie unul bicomponent, numai alea rezista in timp!

am vazut in piata adezivi pe care scria pe sac "flexibil", "superflexibil" etc...si costa 30-35 lei!
aia nu!

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Arkouda, on 04 august 2013 - 11:14, said:


Si eu subscriul la solutia asta. Mai baga un 3-4 centimetri de sapa facuta cu simt de raspundere si se rigidizeaza totul pe dedesubt si uniformizeaza si distributia incarcarilor.

Iar sapa pana in 5-6 cm nu se armeaza.

Si uite ce se intampla cand se lucreaza cu "meseriasi" gasiti in ziar si care lucreaza la negru ca "sa economiseasca clientul TVA". Ajungi sa intelegi filosofia proverbului prinde orbul, scoate-i ochii.
Ce legatura are TVA-ul cu spargerea sapei. Ce crezi ca daca platea TVA se speria sapa si nu se mai crapa. Hai ca deveniti penibili. E vorba aici de materialele folosite ,de respectarea procedeelor de punere in opera a materialelor, de timpul de uscare, de meseriasi etc... Ce dracu stii doar ca esti constructor. Nu o mai da cu TVA-ul. Daca ai meseriasi prosti poti plati si de 3 ori TVA-ul ca tot prost iese.

#18
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Daca platesti TVA-ul inseamna ca ai o factura de materiale si de servicii si mai inseamna ca poti sa ii iei de gat, sa ii reclami la ANPC. Asta este legatura intre TVA si sapa sparta.

Asa...ti se face cu batista din mersul trenului.

Edited by Arkouda, 18 August 2013 - 07:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate