Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

47 Ronin (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

[ http://latino-review.com/wp-content/uploads/2013/07/47Ronin-poster2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Attached File  post-191041-0-69102100-1374073984.png   6.05K   3 downloads



47 Ronin, cel mai asteptat film al lui Keanu Reeves si-a lansat primul trailer. Filmul, pe care fanii il asteapta de ani de zile, n-a fost ocolit de probleme, a fost la un pas sa fie anulat si bugetul a explodat, insa imaginile arata o poveste legendara cu samurai care ii va cuceri pe fani.
In primele imagini  din 47 Ronin, Keanu Reeves apare in ipostaza unui samurai care vrea cu orice pret sa se razbune pe dusmanii sai. Filmul arata la splendid si promite si o poveste mitica, populata cu creaturi supranaturale.


Drama 3D cu samurai, 47 Ronin, anuntata de presa americana drept cel mai mare film al lui Keanu Reeves de la The Matrix incoace a devenit o mare problema pentru Universal care l-a inlocuit pe regizorul Carl Rinsch. Filmul a avut mari probleme, iar bugetul a crescut de la 175 de milioane de $ la 225 de milioane de $, motiv pentru care productia  a fost amanata pentru 2013, desi filmarile au avut loc in 2011.Pelicula 47 Ronin trebuia sa fie lansata in noiembrie 2012, insa a fost amanata pentru februarie 2013 iar apoi pentru decembrie 2013

Bazat pe povestea reala din secolul 18 a celor 47 de samurai care pleaca sa razbune moartea liderului lor, filmul este un SF plasat intr-o lume a vrajitoarelor si uriasilor si care va imbina elemente stilizate din istoria reala cu elemente fantastice pe stilul Lord of The Rings. Keanu Reeves este singura vedeta a distributiei care este completata de cativa dintre cei mai buni actori japonezi ai momentului printre care Tadanobu Asano, Rinko Kikuchi, Hiroyuki Sanada si Togo Igawa.

Filmarile au inceput in martie 2011 in Budapesta, iar anul trecut echipa a terminat in Londra o serie de scene pe care le-a avut de returnat. Una dintre marile preocupari ale producatorilor a fost absenta lui Keanu Reeves din batalia finala a filmului care va avea premiera pe 25 decembrie 2013. Universal a refuzat sa comenteze problemele, desi o sursa din cadrul studiourilor a marturisit ca productia a ajuns un cosmar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OAHzFoX1hcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by Dany noob, 27 July 2013 - 10:55.


#2
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Prea SF pentru o poveste cu samurai.Am impresia ca o sa fie o tocana de efecte cu un scenariu prost facut.
O sa atraga fanii 3D pentru efecte dar nu cred ca o sa dea pe nimeni pe spate.
(Nu m-as supara sa ma insel dar mai bine faceau o poveste mai realista gen cei 7 samurai decat monstrii aia urland de-ti sparg timpanele prin salile de cinema).Posted Image

#3
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
De ce apare gagicul lui lady gaga in film ???

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 echo3, on 27 iulie 2013 - 11:30, said:

De ce apare gagicul lui lady gaga in film ???

Pentru ca poate Posted Image. oricum imi plac tatuajele tipului

Edited by Andreysc7, 27 July 2013 - 11:35.


#5
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Ce??? Tatuajele alea sunt adevarate :D  :D ?

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La cum s-au scremut sa-l scoata, probabil este praf. Vor doar sa-si scoata banii cheltuiti.

Numele nu imi place, mai exista un film Ronin, mi se pare plagiat - ala chiar a fost bun dar nu exista legatura intre ele.

Edited by don_dannielo, 27 July 2013 - 12:00.


#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 echo3, on 27 iulie 2013 - 11:47, said:

Ce??? Tatuajele alea sunt adevarate Posted Image  Posted Image ?

da :)

#8
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Ronin - este acel samurai fără stăpîn sau maestru din perioada Japoniei feudale (1185–1868). Un samurai poate deveni ronin (vagabond) după moartea stăpînului său sau după ce și-a pierdut privilegiile și a fost concediat.De obicei, un ronin își găsea cu greu un nou stăpân, pentru că veneticilor li se dădea cu greu încredere. Aproape toți hoții și pirații japonezi prveneau dintre ronini.

Filmul , desi contine multe elemente de fantezie , are la baza o poveste reala , The 47 Ronin.

Plagiat , auzi..

Edited by Dany noob, 27 July 2013 - 12:04.


#9
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Povestea e reala, dar din ce am vazut in trailere, nu prea are legatura cu filmul asta si nici cu filmul Ronin.
De fapt povestea are la baza sacrificiul unor samurai (deveniti ronini) pt. a spala onoarea stapanului lor care a fost neindreptatit si fortat sa-si faca seppuku (harakiri). Astia au planuit in detaliu razbunarea, au infaptuit-o, apoi obligati sa-si faca seppuku la randul lor.
Oricum evenimentul e iconic, dar pt a exemplifica loialitatea si sacrificiul sunt altele mai intense si mai edificatoare.

Edited by Genjurooo, 29 July 2013 - 01:45.


#10
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
Premiera filmului in Romania 27.12.2013.(Avanpremiera in cateva cinematografe in 26.12.2013.)Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KrWh2Y-8ZuQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
vlad2991

vlad2991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 11.12.2013
Arata groaznic filmul, cat si povestea.

#12
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Dupa trailer am crezut ca o sa vad un fel de The last Samurai asa mai fantasy ..vise tata :)

N-am vazut toate filmele in care joaca Keanu Reeves, dar sunt convins ca asta e unul dintre cele mai cretine
PS: chiar ii sta ca dracu cu barba aia :lol:

#13
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,119
  • Înscris: 04.09.2013
mie mi s-a parut un film reusit pentru ceea ce vroia sa transmita si anume ideea de razbunare. restul efectelor, nici nu am bagat de seama. nu cred ca ala era punctul forte al filmului.

#14
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
O porcarie sinistra.

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
film prost, nici macar Keanu nu-l salveaza

#16
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
filmul imi pare mediocru chiar si pentru un fantasy (n-are nici o legatura cu SFul) si chiar n-are nici o legatura cu povestea celor 47 de ronini, care e alta gisca in alta traista.
da pentru amatorii de efecte merge intr-o duminica ploioasa.

#17
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Aceasta ecranizare este "departe" de adevarata legenda a celor 47 ronini.
Corcitul Kai ( Keanu Reeves ) introdus fortat in scenariu nu straluceste, doar samuraiul "Oishi" interpretat de Hiroyuki Sanada a fost ok.

Edited by raul_6776, 23 March 2014 - 13:40.


#18
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,693
  • Înscris: 13.10.2003
Slab film, nerecomandat, pierdere de vreme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate