Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

pret manopera vopsire lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
Buna ziua!

Vreau sa vopsesc elementele de lemn de la casa, insa nu reusesc sa ma lamuresc asupra preturilor la manopera.
Am gasit pe net referinte la metru liniar, metru patrat, grinzi, ferestre, etc, insa nimic concret.

Ce e de vopsit:
- 9 ferestre (fiecare e dubla si din 3 piese pe parte, deci 6 sticle cu rame in total; nu vreau vopsit decat randul exterior)
- balustrade de lemn de la cele 2 balcoane: sunt cam 16 m liniari de scanduri per rand (late de ~15 cm) si sunt 4 randuri
- un gard inalt de 1.8m si lungime ~20m (nu e "inchis", intre scanduri e lasat spatiu - in total cam 1/3 din gard e fara lemn)
- usa de la garaj, are cam 2*3=6mp lemn masiv.

Mentionez ca totul in afara de gard a fost vopsit anterior, si partial a inceput sa se exfolieze.
As dori sa stiu sa cunosc preturile actuale pentru manopera (in conditiile in care asigur materialul si sculele) precum si ce anume presupune aceasta manopera (de ex: cate straturi aplicate de vopsea, include sau nu pregatirea suprafetelor, etc; variante pe diferite scenarii sunt ideale).


Va multumesc anticipat.

#2
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
fara a vedea concret la fata locului,nimeni nu poate aprecia valoarea manoperei. treaba cu pregatirea suprafetelor e mai complicata...depinde de gradul de degradare,de solutiile adecvate pt suportul existent,etc. ceva poze ar fi binevenite!

#3
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Minim doua straturi, recomandabil sa se vopseasca toate elementele, mai ales daca sunt apropiate, in cazul geamurilor si randul interior altfel vor exista diferente.

Si eu sunt interesat de costul manoperei pentru ca eu deja vopsesc: 14 usi, 4 geamuri duble a cate 16 piese plus un acoperis de tabla 2x4m si deja am acceptat 500 lei. Sunt curios: m-am fentat sau nu.

#4
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
daca le faci in 20 de ore,e ok.

#5
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007
ok

Edited by king_tzapone, 26 July 2013 - 20:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate