Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Emigrare la 44 de ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#37
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Eu iti urez succes, sper sa reusesti (intr-un fel sau altul) sa-ti atingi obiectivul. Imi plac profesionistii (din ce spui, esti unul) indiferent de domeniul in care activeaza. Daca Romania nu te vrea poate Germania (sau alta tara dezvoltata) te merita, asa cum se intampla cu multi alti profesionisti romani.

N-are sens sa mai dezbatem ce trebuia sa faci, cred ca raspunsurile trebuie sa se concentreze in directia a ce trebuie sa faci de-acum incolo. Eu in locul tau mi-as face un plan, din cate observ nu ai un plan, esti impins de impulsurile si frustrarile momentului, cu alte cuvinte te cam grabesti.

Eu cred ca totusi ar trebui sa o iei mai usor, sa-ti faci un plan, sa stabilesti anul in care vrei sa pleci ca fiind 2014 (atunci se ridica si restrictiile de munca in tarile UE in care exista). Pana atunci ai timp poate sa mai strangi un ban, in cazul in care esti interesat tot de Germania, Austria sau Elvetia (cantoanele unde se vorbeste germana) inveti cateva lucruri de baza ale limbii, gandeste-te ca iei un ziar sa cauti un loc de munca, eu cel putin sunt zero la capitolul limba germana, chiar daca ar fi tot ziarul plin cu oferte avantajoase mie, tot nu mi-as da seama.

Una e sa cunosti limba la un nivel minimal, alta e sa nu o cunosti deloc, e foarte important.

Dupa cum spuneam, un plan cred ca o sa te ajute, cauta informatii cat mai multe, zone in care ai putea sa mergi, pretul la chirii, taxe, site-uri cu anunturi, ceva legislatie, plus neaparat cuvinte care au legatura cu domeniul tau, astfel sa poti explica una alta, ti se defecteaza o scula, se intampla ceva subit, trebuie sa cunosti sa explici ce s-a intamplat si de ce ai nevoie.

Sigur gasesti pe internet cursuri de limba germana pentru incepatori, in cateva luni trebuie sa prinzi ceva.

E riscant cum vrei tu sa faci, daca insa nu te intereseaza banii cu care pleci, faptul ca ai putea intampina o mare dezamagire, cine stie ce alte lucruri ti se mai pot intampla pe-acolo, esti un om al momentului, al riscului, poti sa incerci. Ca sa inchei intr-o nota amuzanta, daca reusesti sa aduci masina acasa cu echipament cu tot esecul e doar pe jumatate.

Daca pleci acum (asta seara, sau cand iti vine), neaparat asculta melodii de genul asta tot drumul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMbATaj7Il8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Alex-Softpedia, 26 July 2013 - 20:32.


#38
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Vârsta nu e neapărat un impediment, eu m-am mutat în Austria la 43 de ani, dar aveam deja un contract semnat şi şi o bază materială decentă.

#39
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postlukas43, on 26 iulie 2013 - 19:58, said:

Asa crezi tu?Cine nu ar vrea sa aiba bani?
Ai ai spus tu. Ai avut o afacere dar ai lasat-o balta asteptand... nici tu nu stii exact ce.

#40
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Iti zic doar atat, socrul meu a plecat din tara la 60 de ani si ii pare rau ca nu a facut-o mai devreme

#41
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostAlex-Softpedia, on 26 iulie 2013 - 20:05, said:

Eu iti urez succes, sper sa reusesti (intr-un fel sau altul) sa-ti atingi obiectivul. Imi plac profesionistii (din ce spui, esti unul) indiferent de domeniul in care activeaza. Daca Romania nu te vrea poate Germania (sau alta tara dezvoltata) te merita, asa cum se intampla cu multi alti profesionisti romani.

N-are sens sa mai dezbatem ce trebuia sa faci, cred ca raspunsurile trebuie sa se concentreze in directia a ce trebuie sa faci de-acum incolo. Eu in locul tau mi-as face un plan, din cate observ nu ai un plan, esti impins de impulsurile si frustrarile momentului, cu alte cuvinte te cam grabesti.

Eu cred ca totusi ar trebui sa o iei mai usor, sa-ti faci un plan, sa stabilesti anul in care vrei sa pleci ca fiind 2014 (atunci se ridica si restrictiile de munca in tarile UE in care exista). Pana atunci ai timp poate sa mai strangi un ban, in cazul in care esti interesat tot de Germania, Austria sau Elvetia (cantoanele unde se vorbeste germana) inveti cateva lucruri de baza ale limbii, gandeste-te ca iei un ziar sa cauti un loc de munca, eu cel putin sunt zero la capitolul limba germana, chiar daca ar fi tot ziarul plin cu oferte avantajoase mie, tot nu mi-as da seama.

Una e sa cunosti limba la un nivel minimal, alta e sa nu o cunosti deloc, e foarte important.

Dupa cum spuneam, un plan cred ca o sa te ajute, cauta informatii cat mai multe, zone in care ai putea sa mergi, pretul la chirii, taxe, site-uri cu anunturi, ceva legislatie, plus neaparat cuvinte care au legatura cu domeniul tau, astfel sa poti explica una alta, ti se defecteaza o scula, se intampla ceva subit, trebuie sa cunosti sa explici ce s-a intamplat si de ce ai nevoie.

Sigur gasesti pe internet cursuri de limba germana pentru incepatori, in cateva luni trebuie sa prinzi ceva.

E riscant cum vrei tu sa faci, daca insa nu te intereseaza banii cu care pleci, faptul ca ai putea intampina o mare dezamagire, cine stie ce alte lucruri ti se mai pot intampla pe-acolo, esti un om al momentului, al riscului, poti sa incerci. Ca sa inchei intr-o nota amuzanta, daca reusesti sa aduci masina acasa cu echipament cu tot esecul e doar pe jumatate.

Daca pleci acum (asta seara, sau cand iti vine), neaparat asculta melodii de genul asta tot drumul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMbATaj7Il8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc Alex...Am citit cu mare atentie tot ce ai scris si pot sa-ti spun ca ai mare dreptate.Frustrarile si lipsurile ma imping sa fug de aici,dar daca judec rational,ce ai spus tu e perfect.Dincolo de frustrarile mele de multe ori am gandit ca tine,dar uneori ajungi la momente imposibile in viata cand ai fugi unde vezi cu ochii.Multumesc inca o data....

#42
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Renunta la dormitu in masina, te fac pachet imediat politaii germani. Verisorul meu a dormit sub poduri aprox. 6 luni, am fost nevoit sa ii trimit bani prin Western Union ca sa poata supravietuii. Si asta in Italia. El a plecat la 39 de ani. Tot asa a zis ca intr-o luna reuseste sa se puna pe picioare, a avut nevoie de 6 pana sa gaseasca un loc de munca permanent.
Incearca prin firme romanest care isi trimit angajatii in Germania subcontractand lucrari sau sunt pur si simplu firme de plasare de munca. Dupa ce te mai dezgheti si intelegi pe unde te afli poti incerca pe cont propriu.

#43
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMaterium, on 27 iulie 2013 - 00:33, said:

1. sau sunt pur si simplu firme de plasare de munca.
2. Dupa ce te mai dezgheti si intelegi pe unde te afli poti incerca pe cont propriu.
1. Taci! La cum gandeste are toate sansele sa ajunga ultimul sclav incuiat si legat intr-un grajd asa cum ajung multi.
2. Nu ii place n-auzi, el vrea angajat sa munceasca pentru altii.

#44
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Iar eu am congelatorul defect de 1 an.

#45
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostNASTYPRIMUL, on 27 iulie 2013 - 00:58, said:

Iar eu am congelatorul defect de 1 an.
Ai fost tare cu asta...Posted Image Repara-l.

View PostFriskey, on 27 iulie 2013 - 00:45, said:

1. Taci! La cum gandeste are toate sansele sa ajunga ultimul sclav incuiat si legat intr-un grajd asa cum ajung multi.
2. Nu ii place n-auzi, el vrea angajat sa munceasca pentru altii.
Prietene tu esti pus pe cearta?Nu vreau sa fiu sclavul nimanui.Ce e asa rusinos sa fii angajat?Sa stii ca fiind autonom nu e raiul de pe pamant.Adica toti care sunt angajati sunt sclavi dupa tine?Eu am intrat pe forumul asta sa cer unele pareri,nu sa ma cert...Dupa felul in care te ambalezi,presupun ca esti f.tanar si nelinistit.

View PostMaterium, on 27 iulie 2013 - 00:33, said:

Renunta la dormitu in masina, te fac pachet imediat politaii germani. Verisorul meu a dormit sub poduri aprox. 6 luni, am fost nevoit sa ii trimit bani prin Western Union ca sa poata supravietuii. Si asta in Italia. El a plecat la 39 de ani. Tot asa a zis ca intr-o luna reuseste sa se puna pe picioare, a avut nevoie de 6 pana sa gaseasca un loc de munca permanent.
Incearca prin firme romanest care isi trimit angajatii in Germania subcontractand lucrari sau sunt pur si simplu firme de plasare de munca. Dupa ce te mai dezgheti si intelegi pe unde te afli poti incerca pe cont propriu.
Firmele de aici nu ofera joburi in meseria mea.Nu inteleg de ce,pentru ca meseria este foarte cautata in tari precum Germania,Franta sau Anglia.Alt fapt este ca se dau multe tepe cu firmele de aici.Eu am aplicat direct la ei,fara intermediari romani.

#46
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Trebuie sa-ti doresti sa pleci, nu sa astepti raspunsuri de la altii, o limba straina o inveti in 2-3 luni daca ai vointa.

#47
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
+ cipirica.

#48
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postlukas43, on 26 iulie 2013 - 17:37, said:

In ultimul timp nu prea am mai lucrat pe casnice...Am avut contract cu Hochland Romania si imi umplea tot timpul si scoteam si bani frumosi...

E ceva ce nu prea se leagă aici... eşti dispus să pleci cu doar mărunţiş în buzunar, să lucrezi la patron fără să ştii limba (deci îţi dai seama cum te poate trata/păcăli ăla), să dormi în maşină... doar ca să ajungi în Germania, de parcă acolo ar fi raiul pt imigranţi est-europeni? În timp ce aici, nu mai eşti dispus să lucrezi aia şi aia, cîştigi "bani frumoşi" dar nu se "lipesc" de tine, etc...

Am mai cunoscut oameni care au plecat ştiind că meseria lor e "foarte căutată" dar au avut mai puţină... căutare ca emigrant român care nu ştie limba, nu are domiciliu şi nu are experienţă în ţara respectivă.

Zi că din motive personale vrei să pleci din Ro şi pleacă... e alegerea ta... dar din pdv strict logic, modul cum pui problema nu este în favoarea ta.

#49
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostXON-XOFF, on 27 iulie 2013 - 10:35, said:


E ceva ce nu prea se leagă aici... eşti dispus să pleci cu doar mărunţiş în buzunar, să lucrezi la patron fără să ştii limba (deci îţi dai seama cum te poate trata/păcăli ăla), să dormi în maşină... doar ca să ajungi în Germania, de parcă acolo ar fi raiul pt imigranţi est-europeni? În timp ce aici, nu mai eşti dispus să lucrezi aia şi aia, cîştigi "bani frumoşi" dar nu se "lipesc" de tine, etc...

Am mai cunoscut oameni care au plecat ştiind că meseria lor e "foarte căutată" dar au avut mai puţină... căutare ca emigrant român care nu ştie limba, nu are domiciliu şi nu are experienţă în ţara respectivă.

Zi că din motive personale vrei să pleci din Ro şi pleacă... e alegerea ta... dar din pdv strict logic, modul cum pui problema nu este în favoarea ta.

Cand ajungi uneori in viata la capatul puterilor,poti face si unele compromisuri daca asta ajuta sa ajungi unde doresti.Da,am castigat bani frumosi,dar vremurile alea au trecut si nu se mai intorc.Tara asta din punctul meu de vedere,nu-mi mai ofera nimic.Cand am plecat in Spania,nu stiam limba spaniola si nici un loc de munca care sa ma astepte.Stiam doar meseria care m-a ajutat sa-mi gasesc un job destul de repede.Asa ca,prietene,eu sunt exceptia care infirma regula ca sunt multi care pleaca la cainii cu covrigi in coada din Occident.Iar motivul personal principal este ca tara asta nu mai are nevoie de serviciile mele,la 44 de ani ma considera expirat,iar eu m-am saturat de mizeria de aici.

#50
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
''tara asta'' nu-ti ofera frigidere pt reparat....unii care locuiesc in tara asta au,uneori,nevoie de serviciile tale. treaba ta este sa vii in intampinarea nevoilor lor. pricepi?
ai plecat,esti pe drum?

vremea [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMbATaj7Il8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] a apus demult!

Edited by lacusta75, 30 July 2013 - 18:05.


#51
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu cunosc doua firme romanesti, e adevarat nu-s pe domeniul tau, care sunt subcontractoare, au echipele lor numai de romani si lucreaza ptr alte firme nemtesti. Angajatii aia au casa si masa, asa ca pot veni in Germania cu nimic. Nu zic ca nu se poate castiga mai bine pe cont propriu, dar cand stai prost cu banii, nu cunosti limba si nici nu stii unde sa mergi un astfel de aranjament e destul de convenabil.
Chiar nu cred ca nu-s firme sa isi trimita oamenii pe posturi de frigotehnesti, mai ales pe domeniul industrial.

#52
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Nu vreau sa lucrez pe cont propriu in Germania,sa zicem ca gewerbe.Nu stiu,poate ati dedus gresit din ce am scris.Vreau sa fiu angajat legal si sa lucrez in domeniul meu.In privinta reparatiilor frigiderelor de aici din tara,a celor care au nevoie de serviciile mele,asta iti poate asigura DOAR supravietuirea,nimic mai mult.La 44 de ani vreau mai mult totusi.Vreau sa-mi asigur un trai cat de cat civilizat,nu sa traiesc de pe o zi pe alta.Cat am avut acele contracte am trait binisor.Vreau sa renunt la PFA si sa fiu angajat in Germania...

View Postlacusta75, on 30 iulie 2013 - 18:04, said:

''tara asta'' nu-ti ofera frigidere pt reparat....unii care locuiesc in tara asta au,uneori,nevoie de serviciile tale. treaba ta este sa vii in intampinarea nevoilor lor. pricepi?
ai plecat,esti pe drum?

vremea [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMbATaj7Il8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] a apus demult!
Simt ironie in postarea ta...Nu sunt pe drum prietene.INCA...Nu trebuie sa ma iei la misto,pe bune.Eu am postat pentru un lucru serios si speram sa gasesc niste raspunsuri aici..

Intre timp am primit o invitatie la un interviu in Ulm,Germania.Se vad foarte interesati.Dilema este daca sa plec cu 400 de euro de aici,din astia scazand benzina si taxa de autostrada.Instinctul ma indeamna sa plec,dar nu stiu ce voi face cu 150 de euro in buzunar..

Edited by lukas43, 04 August 2013 - 11:20.


#53
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View Postlukas43, on 04 august 2013 - 11:26, said:

Nu vreau sa lucrez pe cont propriu in Germania,sa zicem ca gewerbe.Nu stiu,poate ati dedus gresit din ce am scris.Vreau sa fiu angajat legal si sa lucrez in domeniul meu.In privinta reparatiilor frigiderelor de aici din tara,a celor care au nevoie de serviciile mele,asta iti poate asigura DOAR supravietuirea,nimic mai mult.La 44 de ani vreau mai mult totusi.Vreau sa-mi asigur un trai cat de cat civilizat,nu sa traiesc de pe o zi pe alta.Cat am avut acele contracte am trait binisor.Vreau sa renunt la PFA si sa fiu angajat in Germania...


Simt ironie in postarea ta...Nu sunt pe drum prietene.INCA...Nu trebuie sa ma iei la misto,pe bune.Eu am postat pentru un lucru serios si speram sa gasesc niste raspunsuri aici..

Intre timp am primit o invitatie la un interviu in Ulm,Germania.Se vad foarte interesati.Dilema este daca sa plec cu 400 de euro de aici,din astia scazand benzina si taxa de autostrada.Instinctul ma indeamna sa plec,dar nu stiu ce voi face cu 150 de euro in buzunar..

Daca ai primit invitatie, pleaca cu trenul. De ce sa arunci banii pe benzina? Oricum vrei sa lucrezi angajat si nu ai nevoie de masina. E mai ieftin cu transportul in comun. Pe mine ma costa din Grecia 250 euro pt benzina si autostrada si am doar 1500 km. Daca ramii fara bani de benzina vei ramine si fara masina. Daca esti doar cu geanta, si cu autostopul te poti deplasa.
Totul e sa fii hotarit si sa te adaptezi. Eu, daca imi pun in cap acum sa plec in China, te asigur ca plec doar cu 10 euro si ajung acolo.
Am batut la viata mea potecile prin munti, pe ploi, arsita si ninsori, si nu m-am dat batut. Am facut mii de km pe jos, si la virsta mea as mai avea tupeul sa o fac. Totul e sa vrei. Daca nu incerci, nu vei sti ce sanse ai fi avut.
Nu pe forum vei gasi raspunsul pe care-l astepti, ci in interiorul tau. In hotarirea ta si in capacitatea de a te adapta.
Daca vrei, poti incerca sa aplici pt Canada. Dar nu pe program federal, ci local. Tot ce iti trebuie este o oferta de lucru. Programul pt Quebec este cel mai usor, dar trebuie sa stii franceza.
Fa-ti aici un test si vezi daca poti pleca pe program federal: http://www.cic.gc.ca...h/index-int.asp

#54
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bine ca-l inveti tu sa repare frigidere in Canada!

Ala care vrei sa pleci: pune mana si munceste si fa rost de bani de drum (dus-intors) si de stat acolo 3 luni. Invata limba, ca altfel mirosi a prost de la 2000 km. Daca n-o poti invata, stai dracu acasa si mergi pe sanitere de constructii - doar atata poti tu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate