Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Isus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#55
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
TU ai stabilit? LOL
Altii au stabilit? LOL
Ca si cum io as stabili ca 1 metru are 101 centimetri si nu 100. Dupa cum vezi, o simpla si banala conventie.
Dar de "sinoadele imperiale" unde s-au stabilit ereziile de azi, de alea nu pomenesti?
Te-nteleg si totusi mi-e mila de tine...

#56
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 22 octombrie 2013 - 12:47, said:

Dar de "sinoadele imperiale" unde s-au stabilit ereziile de azi, de alea nu pomenesti?
Te-nteleg si totusi mi-e mila de tine...
Se numesc ecumenice pentru ca a participat la ele intreaga lume crestina.
S-au desfasurat sub 2 patronaje, unul spiritual suparvegheat de imparatia din ceruri si unul lumesc pus la dispozitie de logistica imparatului. Asa a hotarat Dumnezeu ca omul sa traiasca doua lumi in acelasi timp: una pamanteasca si una cereasca, una fara alta nu se poate.
Ce trebuie remarcat e ca in credinta de tip crestin scripturile de acum 5000 de ani sunt identice cu cele din zilele noastre asa cum s-a demonstrat prin manuscrisele de la Marea Moarta.
"Stiinta" adaugirilor falsificatorii sunt specifice celorlalte religii care nu au niciun dumnezeu.

Edited by altul2, 22 October 2013 - 13:23.


#57
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postaltul2, on 22 octombrie 2013 - 13:22, said:

Se numesc ecumenice pentru ca a participat la ele intreaga lume crestina.
S-au desfasurat sub 2 patronaje, unul spiritual suparvegheat de imparatia din ceruri si unul lumesc pus la dispozitie de logistica imparatului. Asa a hotarat Dumnezeu ca omul sa traiasca doua lumi in acelasi timp: una pamanteasca si una cereasca, una fara alta nu se poate.
Ce trebuie remarcat e ca in credinta de tip crestin scripturile de acum 5000 de ani sunt identice cu cele din zilele noastre asa cum s-a demonstrat prin manuscrisele de la Marea Moarta.
"Stiinta" adaugirilor falsificatorii sunt specifice celorlalte religii care nu au niciun dumnezeu.

Care, bre, intreaga lume crestina? Adica, in mintea ta, daca se-aduna 70 popi si-o pun de-o sedinta e "toata lumea crestina"?
Care patronaj divin, stimabile?Ala in care s-au scos "Evangheliile Apocrife" unde se vorbeste de Hristos?
Vai, tie...ratacitule.
De ce a interzis Arsenie Boca sa fie dezgropat la 7 ani de la moartea sa? Tocmai ca sa nu persiste omul prost in prostia lui de a venera cadavre.

#58
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmadhukar, on 20 octombrie 2013 - 12:44, said:

Scularea din morți

Hai să privim cu atenție cel mai bine documentat miracol al istoriei,
cum le place unor creștini să spună, despre așa zisa Sculare a lui Isus din morți.

Unii au inventat un Iosef din Arimthea care ar fi luat cadavrul lui Isus.
Alții au inventat un Nicodemus care ar fi luat cadavrul lui Isus.
Deci amândoi s-au dus și au luat câte un Isus, același, sau diferiți.
nu vede nimeni ca baiatul asta abereaza? io abia acum am vazut pentru ca n-am citit topicul asta.
eu sint convins ca el a facut comparatii detaliate si a observat cite versete comune au evangheliile si e clar ca nu repeta ca un papagal ce a citit pe undeva, exact la fel cum ne spune si despre iosif din arimatea si nicodim.

ps in toate evangheliile cel care ia trupul lui Isus e iosif din arimatea.

#59
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@cirus6: io-i dau pace lu' madhukar caci el incearca sa vada ceva, dar el nu pune mana sa studieze temeinic. Daca ar studia si Evangheliile Apocrife precum le-a studiat (sau pretinde ca ar fi facut-o) pe cele canonice, ar fi inteles care-i "smecheria" cu Iisus Hristos, dar nefacand acest lucru are doar 20% din piesele de puzzle si deci nu poate alcatui imaginea completa.

#60
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
socrare: ei, acum nu putem spune nici ca evangheliile gnostice ar prezenta adevarata invatatura a lui Isus, cel putin asa cred io, dar prezinta si alte idei fata de evangheliile oficiale si care putem crede ca ar fi apartinut lui Isus. si din cite stiu apocrifele sint scrise ulterior celor canonice si toate evangheliile indiferent ca sint canonice sau nu, pleaca de la cele 2 surse Q si marcu.

#61
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 23 octombrie 2013 - 08:12, said:

@cirus6: io-i dau pace lu' madhukar caci el incearca sa vada ceva, dar el nu pune mana sa studieze temeinic. Daca ar studia si Evangheliile Apocrife precum le-a studiat (sau pretinde ca ar fi facut-o) pe cele canonice, ar fi inteles care-i "smecheria" cu Iisus Hristos, dar nefacand acest lucru are doar 20% din piesele de puzzle si deci nu poate alcatui imaginea completa.
Cred ca e o neantelegere la mijloc: invataturile lui madhukar sunt din evanghelile apocrife, e drept ca cele de pe filiera indiana, dar tot acelasi lucru.

#62
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 23 octombrie 2013 - 08:44, said:

socrare: ei, acum nu putem spune nici ca evangheliile gnostice ar prezenta adevarata invatatura a lui Isus, cel putin asa cred io, dar prezinta si alte idei fata de evangheliile oficiale si care putem crede ca ar fi apartinut lui Isus. si din cite stiu apocrifele sint scrise ulterior celor canonice si toate evangheliile indiferent ca sint canonice sau nu, pleaca de la cele 2 surse Q si marcu.
Eu știam de o singură sursă Q, nu de două.

#63
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postcirus6, on 23 octombrie 2013 - 08:44, said:

socrate: ei, acum nu putem spune nici ca evangheliile gnostice ar prezenta adevarata invatatura a lui Isus, cel putin asa cred io, dar prezinta si alte idei fata de evangheliile oficiale si care putem crede ca ar fi apartinut lui Isus. si din cite stiu apocrifele sint scrise ulterior celor canonice si toate evangheliile indiferent ca sint canonice sau nu, pleaca de la cele 2 surse Q si marcu.
Io le-am citit in intregime si crede-ma ca-ti arata adevarata invatatura a lui Hristos. In intregime, nu vrajeli abbramburistice.
Ceea ce nu convine popimii e ca in Evangheliile Apocrife nu se insista pe ideea de biserica precum in scrierile lui Pavel, iar asta il facea pe "credincios" sa ridice din spranceana, or exact asta vrea popimea sa evite. Ai impresia ca daca respectivii aflau adevarul se mai inghesuiau ca oile la Sf. Asteapta pentru pupat de cutii argintate si o sarmala sarbada?

View Postaltul2, on 23 octombrie 2013 - 08:52, said:

Cred ca e o neantelegere la mijloc: invataturile lui madhukar sunt din evanghelile apocrife, e drept ca cele de pe filiera indiana, dar tot acelasi lucru.
Tu, stimabile, habar n-ai ce scrie in NT, asa ca lasa comentariile sterile.
Madhukar s-a legat strict de ce scrie in NT, dar tu necunoscandu-l cum trebuie, ti-ai zis ca-i mai ieftin sa-ti dai cu parerea.

View Postmario_bril, on 23 octombrie 2013 - 10:08, said:

Eu știam de o singură sursă Q, nu de două.
Exact. Este vorba de o singura sursa, nu de doua.

#64
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 23 octombrie 2013 - 11:16, said:

Tu, stimabile, habar n-ai ce scrie in NT, asa ca lasa comentariile sterile.
Madhukar s-a legat strict de ce scrie in NT, dar tu necunoscandu-l cum trebuie, ti-ai zis ca-i mai ieftin sa-ti dai cu parerea.
N-a citat din Evanghlii. In Evanghelii scrie clar ca Iosif din Arimateea a cerut Trupul pentru a-l pune in mormantul personal. Si tot acolo descrie cum Iisus a Inviat, nu ca s-a prefacut mort sau ce alte trucuri si smecherii ar fi invatat de la maestrii experti din Tibet.

View PostSOCRATE_MMXII, on 23 octombrie 2013 - 11:16, said:

Io le-am citit in intregime si crede-ma ca-ti arata adevarata invatatura a lui Hristos. In intregime, nu vrajeli abbramburistice.
Ai citit si codul lui Da Vinci?

Edited by altul2, 23 October 2013 - 12:36.


#65
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postaltul2, on 23 octombrie 2013 - 12:31, said:

N-a citat din Evanghlii. In Evanghelii scrie clar ca Iosif din Arimateea a cerut Trupul pentru a-l pune in mormantul personal. Si tot acolo descrie cum Iisus a Inviat, nu ca s-a prefacut mort sau ce alte trucuri si smecherii ar fi invatat de la maestrii experti din Tibet.
Le-o fi citit si el pe sarite, asa ca tine. :D

View Postaltul2, on 23 octombrie 2013 - 12:31, said:

Ai citit si codul lui Da Vinci?
Nu, dar am citit "Punguta cu doi bani" de Ion Creanga. Se pune?

#66
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 23 octombrie 2013 - 11:16, said:

Io le-am citit in intregime si crede-ma ca-ti arata adevarata invatatura a lui Hristos. In intregime, nu vrajeli abbramburistice.
Ceea ce nu convine popimii e ca in Evangheliile Apocrife nu se insista pe ideea de biserica precum in scrierile lui Pavel,
Exact. Este vorba de o singura sursa, nu de doua.
fara suparare, dar ideea de biserica in sensul dat de pavel nu exista nici macar in evangheliile canonice. biserica in invatatura lui Isus delimiteaza strict comunitatea de credinciosi adevarati, fara temple fara idoli, doar credinta pura.

View Postmario_bril, on 23 octombrie 2013 - 10:08, said:

Eu știam de o singură sursă Q, nu de două.
io stiu ca marcu nu e inspirat din sursa q, poate confund, baga un link

#67
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postcirus6, on 23 octombrie 2013 - 19:21, said:

fara suparare, dar ideea de biserica in sensul dat de pavel nu exista nici macar in evangheliile canonice. biserica in invatatura lui Isus delimiteaza strict comunitatea de credinciosi adevarati, fara temple fara idoli, doar credinta pura.
Exact asta am zis si io, cirus6. ;)
"Unde sunt doi-trei adunati in Numele Meu, sunt si Eu cu ei" - asta-i biserica propavaduita de Hristos, nu porcariile de azi.
D-aia am zis ca Pavelica si-a tras religie proprie.

View Postcirus6, on 23 octombrie 2013 - 19:21, said:

io stiu ca marcu nu e inspirat din sursa q, poate confund, baga un link
Si marcu s-a inspirat tot din sursa Q.

#68
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 24 octombrie 2013 - 08:28, said:

Exact asta am zis si io, cirus6. Posted Image
"Unde sunt doi-trei adunati in Numele Meu, sunt si Eu cu ei" - asta-i biserica propavaduita de Hristos, nu porcariile de azi.
D-aia am zis ca Pavelica si-a tras religie proprie.

Si marcu s-a inspirat tot din sursa Q.
Inseamna ca Pavel e cel mai tare, el trebuie urmat altfel evident cine nu face ca el o sa fie nasol dupa cum ne arata realitatea istorica.

Si sursa Q de unde s-a inspirat? (intreb de curiozitate)

Edited by altul2, 24 October 2013 - 08:56.


#69
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postaltul2, on 24 octombrie 2013 - 08:55, said:

Inseamna ca Pavel e cel mai tare, el trebuie urmat altfel evident cine nu face ca el o sa fie nasol dupa cum ne arata realitatea istorica.
Bine, stimabile,tu du-te dupa Pavel, da' lasa-ne si pe noi, astialalti, sa mergem dupa cine vrem noi, bine?

View Postaltul2, on 24 octombrie 2013 - 08:55, said:

Si sursa Q de unde s-a inspirat? (intreb de curiozitate)
Io cred ca tu esti bascalios din fire, altfel imi ramane varianta cu râma...

#70
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 24 octombrie 2013 - 09:20, said:

Io cred ca tu esti bascalios din fire, altfel imi ramane varianta cu râma...
In cazul asta chiar n-am fost deloc, dar asta e firul discutiei. Cand declari ca evanghelie sunt preluate din sursa Q nu iti vine sa te intrebi sursa aia de la cine e preluata? Daca raspunsul e ca de la nu stiu ce alta litera din alfabet evident ca o sa ma prapadesc de ras (dar de unul singur nu ma exteriorizez)

#71
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postaltul2, on 24 octombrie 2013 - 10:00, said:

In cazul asta chiar n-am fost deloc, dar asta e firul discutiei. Cand declari ca evanghelie sunt preluate din sursa Q nu iti vine sa te intrebi sursa aia de la cine e preluata? Daca raspunsul e ca de la nu stiu ce alta litera din alfabet evident ca o sa ma prapadesc de ras (dar de unul singur nu ma exteriorizez)

Inca o data-ti dovedesti incultura crasa de care ai dat dovada de atatea ori pana acum.
Deci e clar, ca-n comparatie cu râma - ea matura cu tine pe jos la toate capitolele.
Sursa Q este numita asa deoarece Q vine de la cuvantul german QUELLE care inseamna SURSA, IZVOR.
Acuma, du-te si rade, da' fa-o-n fata oglinzii, ca sa poti rade-n hohote pana te doare burta de ala din oglinda. Spor.

#72
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postmadhukar, on 20 octombrie 2013 - 21:14, said:

ar avea sens numai dacă în versiunea originală
Auzi, da' tu de unde poti dovedi ca materialele tale is originale si perfecte?

View PostSOCRATE_MMXII, on 21 octombrie 2013 - 19:18, said:

Nu doar. Ma refer la TOATE RELIGIILE. Toate leaga omul de diferite ritualuri, indepartandu-l de adevarata libertate: cunoasterea de sine.
E importanta, dar oricat te-ai cunoaste, tot conectat la lumea asta mai mult sau mai putin iluzorie/falsa esti.
Deci situatia sta cam asa:
- nimeni din interiorul lumii asteia nu se poate pozitiona "corect" in raport cu adevarul
- nimeni din lumea asta nu poate sa atinga Realitatea de Dincolo
Singura cale e sa urmezi exemplul Christic, si mai ales sa crezi in El, ca de imitat, mai greu.
Iar pentru asta n-ai decat Biblia.
Daca esti crestin trebuie sa crezi ca atata grija a avut Dumnezeu, sa aiba majoritatea oamenilor acces la Cartea care trebuie.
Daca nu crezi asta, e simplu, te faci altceva.
Dar n-are nici un rost sa o labaresti cu scrieri apocrife/trunchiate/informatii secrete/senzationale etc.

Ca din intamplare, toti cei care merg pe caile astea ajung cam tot acolo, la anarhism, imoralitate, si in final, anti-crestinism la modul general, nu doar anti-bisericism.

Edited by searcher-star, 24 October 2013 - 11:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate