Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...
 

DELL VS HP

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Știi, depinde ce gamă de HP ai cumpărat! HP, Lenovo, Dell, Acer, Asus, etc fac laptopuri care nu sunt cele mai ieftine pentru că au ultimul procesor quad core, ultima placă video, etc., toate într-o carcasă de o construcție de proastă calitate și din materiale ieftine, dar tot HP, Lenovo, Fujitsu și Dell fac laptopuri foarte solide. Ca să afli ce game sunt robuste la fiecare producător uita-te pe magazinele de laptopuri la mâna a o doua ca să vezi câte modele de Acer, HP Pavilion sau Dell Inspiron se vând! Ai să vezi că mai nici unul, deși ăstea sunt cele mai vândute modele!

Cele care se vând cu succes la mâna a doua, cu garanție, sunt, în general: Dell Latitude, Dell Precision, Dell Vostro, Dell XPS, HP Elitebook, HP Probook, Lenovo Thinkpad, Fujitsu Celsius, etc.

Exemplu de pe PC Garage:

Dell Inspiron 15R 5520, 15.6',  Procesor Intel® Core™ i3-3110M 2.4GHz Ivy Bridge, 4GB, 1TB, Radeon HD 7670M 1GB, Linux, preț 2.749,98 lei

[ https://i.imgur.com/c5ueV7O.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dell Latitude E6530, 15.6',  Procesor Intel® Core™ i3-3110M 2.4GHz Ivy Bridge, 4GB, 500GB, HD 4000, Linux, preț 4.319,98 lei

[ https://i.imgur.com/YwNhxXI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


La o privire fugitivă îți sar în ochi doar avantajele Inspironului:
1. placă video dedicată;
2. HDD de capacitate dublă;
3. sunet Waves MaxxAudio 3!!! ( nu știu ce e asta dar sună la fel de pompos ca sunetul doctorului DRE cel beat de pe HP Pavilion)
4. Preț fantastic! Cu aproape 1 570 de lei mai puțin!

Singurul dezavantaj al Inspironului ar fi rezoluția 1366x768 față de 1600x900 a Latitude dar pentru un gamer înrăit este o veste bună: fluiditate mai mare în jocuri!

Culmea este că cel mai scump Inspiron este cu mult mai ieftin decât cel mai ieftin Latitude:

Dell Inspiron 15R 5520, 15.6', Procesor Intel® Core™ i7-3612QM 2.1GHz Ivy Bridge, 8GB, 1TB, Radeon HD 7670M 1GB, Linux, Silver, preț 3.339,98 lei

[ https://i.imgur.com/uJh4hgD.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La doar 3 340 lei ai dublul memoriei RAM, dublul capacității de stocare de la cel mai ieftin Latitude dar și procesor i7 quad core și plătești și cu 980 lei mai puțin decât pe cel mai ieftin Latitude ce are Intel i3! O afacere excelentă!

Totuși, revine întrebarea: de ce diferența așa de mare de preț când Inspiron e așa de bine dotat? Răspunsul va putea fi descoperit peste 2-3 ani când pe piața de second hand nu vei găsi, la magazinele specializate, nici un Inspiron ci numai Latitude, Precision, Vostro și XPS cu toate că cele mai vândute au fost Inspiroanele!

Exemplu: http://www.citgrup.r...-Hand-Dell.html

Edited by albastru, 14 July 2013 - 19:48.


#20
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 15.07.2013
Eu unul as alege Dell si nu HP. Personal, pentru uz casnic am un HP 4530s Probook de care nu sunt foarte multumit: se incalzeste foarte rau, mai ales daca vrei sa ai si Linux  nu ai nicio sansa (fierbe la propriu). In plus display-ul este dezamagitor, unghiuri foarte mici si culori departe de un ton normal. Eu il folosesc conectat la un monitor extern, altfel este foarte greu de lucrat pe el (rezolutie mica 1366x768 pentru 15.6 inch). Rezolutia nu pot spune ca este foarte proasta, insa display-ul este foarte slab, practic fostul Vaio (SRN11) tot de 15 inch  avea un display mult superior, la o rezolutie mai mica (1280 x 800).

Pentru uz profesional, notebook-ul de serviciu este un Dell Latitude E6430 de care sunt foarte multumit pana acum : constructie solida (se simte mai robust decat Probook), interiorul este acoperit cu un plastic cauciucat placut la atingere si care ofera un "grip" foarte bun cand il transporti. Display-ul, aceasi poveste, desi este ceva mai mic decat la 4530s, tot un panel de trei parale au folosit, lucru care nu ma deranjeaza foarte mult pentru ca il folosesc cu docking station.

Ca si performante imi par asemanatoare, niciunul nu este de gaming, mai degraba office + programare, surf si cam atat. Oricum. Dell se incalzeste mult mai putin fata de Probook, care devine zgomotos doar din surfing.

Sfatul meu este sa cantaresti bine la ce vei folosi notebook-ul si sa incerci sa alegi modelul care satisface o mare parte din nevoi. Eu unul nu mai alerg dupa "raw performances" insa am devenit foarte atent la display: panelurile IPS sunt incomparabile cu cele clasice, am cumparat (la oferta) un Acer V5 122p, 11.6 inch cu panel IPS si touchscreen, display-ul face toti banii. Pentru mobilitate este excelent, duce office si surfat pe net leger, mult mai utilizabil decat o tableta. Partea lui proasta este producatorul, in care nu am foarte multa incredere, dar o sa vad cum se comporta micutul.

#21
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Hp g6-2245sq am si eu , trebuie curatat tot timpul , mai sunt si unele probleme cu driverele , dar o data nimerite toate , schimbat hdd-ul cu un ssd , si ai un calc superb ... oricum eu m-as orienta spre un ASUS . Au return to service rate mai mic decat orice firma ...

Edited by GabaGN, 16 July 2013 - 11:08.


#22
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003

View PostHEX2FUN, on 16 iulie 2013 - 11:01, said:

Eu unul as alege Dell si nu HP. Personal, pentru uz casnic am un HP 4530s Probook de care nu sunt foarte multumit: se incalzeste foarte rau, mai ales daca vrei sa ai si Linux  nu ai nicio sansa (fierbe la propriu). In plus display-ul este dezamagitor, unghiuri foarte mici si culori departe de un ton normal. Eu il folosesc conectat la un monitor extern, altfel este foarte greu de lucrat pe el (rezolutie mica 1366x768 pentru 15.6 inch). Rezolutia nu pot spune ca este foarte proasta, insa display-ul este foarte slab, practic fostul Vaio (SRN11) tot de 15 inch  avea un display mult superior, la o rezolutie mai mica (1280 x 800).

Pentru uz profesional, notebook-ul de serviciu este un Dell Latitude E6430 de care sunt foarte multumit pana acum : constructie solida (se simte mai robust decat Probook), interiorul este acoperit cu un plastic cauciucat placut la atingere si care ofera un "grip" foarte bun cand il transporti. Display-ul, aceasi poveste, desi este ceva mai mic decat la 4530s, tot un panel de trei parale au folosit, lucru care nu ma deranjeaza foarte mult pentru ca il folosesc cu docking station.

Ca si performante imi par asemanatoare, niciunul nu este de gaming, mai degraba office + programare, surf si cam atat. Oricum. Dell se incalzeste mult mai putin fata de Probook, care devine zgomotos doar din surfing.

Sfatul meu este sa cantaresti bine la ce vei folosi notebook-ul si sa incerci sa alegi modelul care satisface o mare parte din nevoi. Eu unul nu mai alerg dupa "raw performances" insa am devenit foarte atent la display: panelurile IPS sunt incomparabile cu cele clasice, am cumparat (la oferta) un Acer V5 122p, 11.6 inch cu panel IPS si touchscreen, display-ul face toti banii. Pentru mobilitate este excelent, duce office si surfat pe net leger, mult mai utilizabil decat o tableta. Partea lui proasta este producatorul, in care nu am foarte multa incredere, dar o sa vad cum se comporta micutul.

ProBook este varianta entry level de laptop business de la HP. Echivalentul de la Dell pentru gama ProBook este gama Vostro la fel cum echivalentul pentru Dell Latitude este HP Elitebook seria p. De obicei toate ecranele de rezoluție 1366x768 sunt foarte proaste, mai ales dacă sunt de dimeniuni >= 15".

Oricum, ca orice laptop, are nevoie de curățare ca să funcționeze în parametri optimi. Sunt sigur că dacă l-ai curăța de praful acumulat și acel ProBook ar merge impecabil. Oricum este de o calitate incomparabilă cu HP Pavilion.

Edited by albastru, 16 July 2013 - 11:26.


#23
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
Daca tot vi-am cerut parerea, se cuvine sa va spun si care a fost varianta aleasa.Dell a fost alegerea finala si anume acesta

#24
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Aveai Asus K56CB in banii aia,mai solid,mai placut ca aspect si cu o placa video mult mai ok.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate