Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 

Dilema mare legata de bac :)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 DinamoWrs, on 12 iulie 2013 - 21:56, said:

nu faceti offtopic,raspundeti-mi la intrebare

Pai ce raspuns, rasfoieste mai bine listele alea pe .edu si ai sa gasesti inclusiv note intre 4.5 si 5 ;)

#20
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Eu cred ca 50 de sutimi conteaza mult la o nota si in conditiile actuale de la bac unde se sufla si in iaurt nu cred ca cineva rotunjeste notele substantial asa de amorul artei.  La o contestatie 50 de sutimi pot face totusi o diferenta care nu poate fi neglijata.

#21
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012
Mai deci eu am corectat la BAC, si cam asa se face. Daca lucrarea e intre 4,50-4,90 mai cautam sa-i mai gasesc ceva sa-i dau 5-ul. Uneori chiar nu gaseam nici 10 sutimi, dar tot am dat 5-ul, fortat cum ar veni.
Nu este insa vreo regula oficiala(desi cand te duci la instructajul pentru corectare, inspectorii de acolo roaga profesorii sa procedeze asa), este doar bunul-simt al corectorilor si nu e nimeni obligat sa procedeze asa!
Insa, din cate am vazut, aproape toti sau chiar toti adera la aceasta regula nescrisa.
De aceea nu gasesti note intre 4,50 si 5.
Deci nu e vorba de nicio rotunjire.

Edited by anto84, 14 July 2013 - 17:01.


#22
DinamoWrs

DinamoWrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.07.2013

 anto84, on 14 iulie 2013 - 17:00, said:

Mai deci eu am corectat la BAC, si cam asa se face. Daca lucrarea e intre 4,50-4,90 mai cautam sa-i mai gasesc ceva sa-i dau 5-ul. Uneori chiar nu gaseam nici 10 sutimi, dar tot am dat 5-ul, fortat cum ar veni.
Nu este insa vreo regula oficiala(desi cand te duci la instructajul pentru corectare, inspectorii de acolo roaga profesorii sa procedeze asa), este doar bunul-simt al corectorilor si nu e nimeni obligat sa procedeze asa!
Insa, din cate am vazut, aproape toti sau chiar toti adera la aceasta regula nescrisa.
De aceea nu gasesti note intre 4,50 si 5.
Deci nu e vorba de nicio rotunjire.

MULTUMESC FRUMOS PENTRU RASPUNSUL ASTEPTAT.
SCURT SI LA SUBIECT MI-ATI RASPUNS.
O DOAMNA TOT DOAMNA RAMANE.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu ma indoiesc profund de veridicitatea informatiilor astora minunate; in primul rind nota nu este pe lucrare sa poti sa zici imediat cit iese (si crede-ma majoritatea profesorilor, ca si majoritatea oamenilor, sint extrem de slabi la aritmetica elementara) si in plus exista si mina a doua.

#24
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 anto84, on 14 iulie 2013 - 17:00, said:


De aceea nu gasesti note intre 4,50 si 5.
Deci nu e vorba de nicio rotunjire.

Eu am gasit dupa nici un minut de cautare. Nu sunt multe, dar sunt :|

#25
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 DinamoWrs, on 12 iulie 2013 - 21:19, said:

intrebarea mea este daca la mate chiar am stiut eu de 5,00 ?
Nota a fost sub 5, mai mult ca sigur.
Anul trecut, dupa bac, multi colegi erau fericiti ca la mate au luat 5,00 (cam un sfert din clasa). Pe urma a venit dirigintele si le-a spus ca toti cei care au avut fix 5 inseamna ca au avut mai putin dar i-au mai ajutat putin corectorii. (de obicei daca e de la 4,50 in sus)

 anto84, on 14 iulie 2013 - 17:00, said:

Insa, din cate am vazut, aproape toti sau chiar toti adera la aceasta regula nescrisa.
Nu toti. Aveam o profa de biologie care se lauda tuturor ca ea noteaza exact cat e cf. baremului sau mai putin uneori (de exemplu, la biologie poate sa mai scada jumatate de punct/cerinta daca considera ca nu e formulat complet raspunsul), dar niciodata "nu a tinut-o inima" (vorbele ei) sa dea mai mult. Daca era 4,95 asa lasa. Nu stiu si cat de adevarat e ce zicea, dar o cred in stare :D

Edited by Corupt, 14 July 2013 - 22:57.


#26
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

Quote

si crede-ma majoritatea profesorilor, ca si majoritatea oamenilor, sint extrem de slabi la aritmetica elementara) si in plus exista si mina a doua.

 f300, on 14 iulie 2013 - 21:33, said:

Eu ma indoiesc profund de veridicitatea informatiilor astora minunate; in primul rind nota nu este pe lucrare sa poti sa zici imediat cit iese (si crede-ma majoritatea profesorilor, ca si majoritatea oamenilor, sint extrem de slabi la aritmetica elementara) si in plus exista si mina a doua.

Crede-ma ca asa este. Da, exista si mana a doua si la urma cei 2 profesori se confrunta, si dau 5-ul, daca e peste 4,50.
Oricum, daca e unu al dracu si nu vrea sa dea, il mai convinge celalalt, si daca tot ramane 4,60 sa zicem, faci contestatie si ai sanse maxime sa iei 5-ul.
Nu stiu de ce credeti voi ca profesorii sunt niste zbiri care vor sa dea note cat mai mici, sunt rare cazurile de astfel de afectiuni.
Si nu stiu ce vrei sa zici ca profesorii nu stiu sa adune, e ridicol!
Da, greseli se pot face, mai ales ca ai de corectat 100-200 de teze in cateva ore, dar erorile sunt putine si se descopera la confruntarea cu al doilea corector.
A, mai sunt unii care nu au chef si nu corecteaza decat o singura data, si copiaza de la celalalt corector notele la restul de lucrari. Aici da, pot apare probleme, insa treaba lor, daca se descopera ca au gresit, ii penalizeaza la salariu.

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 anto84, on 14 iulie 2013 - 23:34, said:

A, mai sunt unii care nu au chef si nu corecteaza decat o singura data, si copiaza de la celalalt corector notele la restul de lucrari. Aici da, pot apare probleme, insa treaba lor, daca se descopera ca au gresit, ii penalizeaza la salariu.

Care UNII?! Pai exact asta sustii ca e o practica comuna, ca se da o nota neconforma cu realitatea si copiata de la un profesor la altul!!!

Iar asta cu contestatiile e din alta lume; in afara de pile (care nu sint asa multe si de obicei se aranjeaza inainte de contestatii) nu se maresc notele decit in cazuri de greseli grave ale profesorilor! Daca a luat 4.60 pe bune atit ramine, dimpotriva are sanse sa mai scada la contestatie ca se corecteaza mai cu atentie si se leaga de orice!

#28
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

 f300, on 15 iulie 2013 - 06:32, said:

Care UNII?! Pai exact asta sustii ca e o practica comuna, ca se da o nota neconforma cu realitatea si copiata de la un profesor la altul!!!

Iar asta cu contestatiile e din alta lume; in afara de pile (care nu sint asa multe si de obicei se aranjeaza inainte de contestatii) nu se maresc notele decit in cazuri de greseli grave ale profesorilor! Daca a luat 4.60 pe bune atit ramine, dimpotriva are sanse sa mai scada la contestatie ca se corecteaza mai cu atentie si se leaga de orice!
Nu e o practica comuna.
Mai, la contestatii iti da , cam 90% sigur. Am vazut si contestatii duse de la 4 la 5, fara nicio pila sau alte balarii.
Degeaba credeti voi ca majoritatea profesorilor sunt ai dracu' si vor sa-i nenoroceasca pe elevi, nu-i asa.
Sunt si din astia, nu neg, dar numarul lor este mic si la urma urmei daca nu ai invatat sa scoti un 5 curat, e problema ta, mergi la noroc!
Da, nu poti fi sigur ca orice profesor trage catre 5, dar ti-am zis, eu asa am procedat cu colegul meu de corectare.
La urma am luat toate tezele intre 4,50 si 5 si ne-am straduit sa le facem de 5. Nu mi s-a parut corect ca sa mai dea elevul odata pentru 30,40 sau 50 de sutimi.

Edited by anto84, 15 July 2013 - 08:57.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e vorba de profesori ai dracu e vorba ca astea sint nereguli enorme. Cum faceti, scrieti notele pe ciorna si dupa aia le "masati" sa iasa 5? Daca se respecta procedura in momentul in care se da nota pe fiecare punct din barem (de fiecare dintre miini) nu se stie daca lucrarea e de 5 sau nu. Nu e ca la teza ca sint doua subiecte si profesorul vede imediat cit sa puna ca sa iasa 5. Nu e numai neregula evaluarii gresite in sine dar ca sa se poata ajunge la pasul "hai sa ii dam 5" trebuie facute alte minarii serioase, probabil cu consecinte penale.

#30
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

 f300, on 15 iulie 2013 - 11:29, said:

Nu e vorba de profesori ai dracu e vorba ca astea sint nereguli enorme. Cum faceti, scrieti notele pe ciorna si dupa aia le "masati" sa iasa 5? Daca se respecta procedura in momentul in care se da nota pe fiecare punct din barem (de fiecare dintre miini) nu se stie daca lucrarea e de 5 sau nu. Nu e ca la teza ca sint doua subiecte si profesorul vede imediat cit sa puna ca sa iasa 5. Nu e numai neregula evaluarii gresite in sine dar ca sa se poata ajunge la pasul "hai sa ii dam 5" trebuie facute alte minarii serioase, probabil cu consecinte penale.
Auzi, ai corectat la examene? Habar nu ai despre ce comentezi.
Fiecare profesor corecteaza lucrarea si aduna punctajele, cum sa nu se stie nota?
Esti chiar culmea.
Da, fiecare profesor da nota lui, pe o ciorna, apoi se compara si daca nu e diferenta mai mare de un punct intre cele 2 note, se face media intre ele si aia este nota elevului!
Ce manarii si chestii penale visezi, cred ca iti este rau!
Da, e vorba ca dai un 5 din mila, dar vad ca daca unii il privesc drept chestie penala, poate n-o sa mai dau nici eu de acum...Unora vad ca nu le convine nimic...
Pe bune ca nu mai dau, pai poate or sa treaca bacul unii ca tine, atat de *** incat privesc bun-simtul drept chestie penala. Chiar nu imi imaginam!

Edited by anto84, 16 July 2013 - 14:26.


#31
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 anto84, on 16 iulie 2013 - 14:25, said:

Da, fiecare profesor da nota lui, pe o ciorna, apoi se compara si daca nu e diferenta mai mare de un punct intre cele 2 note, se face media intre ele si aia este nota elevului!
Nu toti. Am vorbit cu unii profi si ziceau ca pe final, daca se plictiseau, nu mai corectau si scriau nota de la colegu'.

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este clar ca se mai intimpla (poate chiar in majoritatea situatiilor) sa se mai copieze nota colegului sau sa se scrie "pe ciorna" sau in creion notele dar toate chestiile astea submineaza exact fundamentul corectarii la doua miini care ar trebui sa elimine atit greselile pure cit si alte chestii mai mult sau mai putin grave (spaga, mila, etc).

Si faptul ca un profesor vine si spune (ameninta!!!) in public ca n-o sa mai dea note de mila (si ca probabil o sa dea nota meritata, lucru pe care de fapt este obligat sa il faca, moral si profesional) arata cit de grava este situatia societatii romanesti si a invatamintului in particular.

#33
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

 f300, on 16 iulie 2013 - 14:53, said:

Este clar ca se mai intimpla (poate chiar in majoritatea situatiilor) sa se mai copieze nota colegului sau sa se scrie "pe ciorna" sau in creion notele dar toate chestiile astea submineaza exact fundamentul corectarii la doua miini care ar trebui sa elimine atit greselile pure cit si alte chestii mai mult sau mai putin grave (spaga, mila, etc).

Si faptul ca un profesor vine si spune (ameninta!!!) in public ca n-o sa mai dea note de mila (si ca probabil o sa dea nota meritata, lucru pe care de fapt este obligat sa il faca, moral si profesional) arata cit de grava este situatia societatii romanesti si a invatamintului in particular.

Comentezi si tu.... habar nu ai despre procedura de corectare, dar vorbesti pe aici ca si cum ai fi expert. Numai experti in invatamant peste tot.
Iti permiti sa vii sa tragi concluzia ca majoritatea profesorilor copiaza notele de pe borderourile celuilalt, ceea ce este o prostie, astfel de cazuri sunt putine. Un profesor cu capul pe umeri nu isi poate permite sa faca asa ceva si sa copieze nota celuilalt. Daca celalalt greseste, o incurca amandoi(de la diminuarea salariului pana la alte sanctiuni mai grave).
Eu am zis ca exista cazuri, dar de aici pana la a veni tu sa tragi concluzia ca in majoritatea situatiilor se intampla asa, e cale lunga.

Ce e asa de grav, nu inteleg.  Asa cum la scoala la lucrare sau teza, daca elevul are 4,50 sau 4,60 ii iese 5, la fel mi se pare corect sa nu-l las cu  4,50 sau 4,60 sau 4,80 si sa-i mai dau o sansa.
E un principiu de bun-simt: corectarea sa fie in favoarea elevului.
Oricum, el trebuie sa obtina media finala peste 6, deci va trebui sa ia la celelalte probe note mai mari.  Chiar daca ia 5 la toate, sa zicem ca-i dau profesorii din mila, nu ii iese media finala cel putin 6.
Crede-ma, nu asta e cea mai grava problema a invatamantului. Sunt altele cu zecile...

 Corupt, on 16 iulie 2013 - 14:44, said:

Nu toti. Am vorbit cu unii profi si ziceau ca pe final, daca se plictiseau, nu mai corectau si scriau nota de la colegu'.

Daca fac asa, o fac pe riscul lor. Eroarea se observa la contestatii, sau daca sa zicem ca i-a dat mult in plus si elevul nu fgace contestatie, tot se poate gasi, deoarece ministerul mai corecteaza odata un numar de teze, prin sondaj, iar daca se gaseste diferenta mai mare de 1 punct, primii corectori sunt sanctionati cu diminuarea salariului si altele.

#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu am tras nici o concluzie privind "majoritatea", nu am si nu cred ca are nimeni date statistice privind asta; am pus de la "se mai intimpla" la "poate majoritatea" ca sa acopar toata gama de la sa zicem sub 1% la peste 50%, ca sa nu vina cineva sa spuna ca domle asta se face foarte des, nu e numai "se mai intimpla". Se pare ca n-am acoperit suficient procentajul mic, "se mai intimpla" nu e suficient de bun, ce ar suna acceptabil, "in rare cazuri"?

Si DA, este grav sa dai o nota incorecta din mila sau orice alte motive si este si mai grav cum ajungi sa dai acea nota fara represalii: sa stai cu mina a doua (care obligat a corectat separat, daca nu asteapta sa copieze notele tale) si dupa aia sa complotezi cum sa arati "mila" astfel incit sa nu iasa o neregula pentru care sa fiti sanctionati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate