Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Democrația modernã = Dictatura minoritãților

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#55
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 Tinkerbelle, on 12 iulie 2013 - 22:42, said:

Animalele de obicei îşi făceau veacul în Parc Bertrand, dar poliţia venea peste ei noaptea, când dormeau, şi le aplicau corecţia de care spui... Posted Image

asta numesti tu civilizatie?

#56
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 vyctoras1985, on 12 iulie 2013 - 18:37, said:



mai bine plec in alta tara decat sa stau in o tara care ma face inferior doar pentru ca sunt diferit. ei bine obisnuiti-va.romania desi se da civilizata si disciplinata e ultima in europa. asta spune multe. si aia care accepta si pe aia cu turban adica americanii au un mileniu de civilizatie in fata
Nu m-am referit la tine。
Ai luat‐o ca musulmanii。

#57
rzvwien

rzvwien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2006

 vyctoras1985, on 13 iulie 2013 - 07:42, said:

asta numesti tu civilizatie?
da, ai dreptate, ar trebui sa se aloce cateva sute de milioane de euro din banii fraierilor care platesc impozite si sa incerce sa ii ''integreze''. si daca nu se poate, asa cum se intampla de obicei cu primatele astea, asta e, mai aloca niste bani si o iau de la capat.
ma bucur enorm sa vad ca Elvetia s-a trezit la realitate, tot respectul pentru elvetieni, arata ca au si oua nu doar ciocolata si banci. usor usor se pare ca si Austria incepe sa reactioneze politically incorrect cum ar zice hipsterii de prin ong-urile tiganesti/musulmane, cel putin din ceea ce vad pe strada de vreo 2 ani incoace. cand se va trezi si Germania deja vom putea spune ca mai exista un licar de speranta pentru lumea civilizata. Franta pare complet depasita de situatie

problema nu e sa ii accepti pe aia cu turban sau mai negri sau mai stiu eu cum, problema e sa inteleaga toata lumea ca cetatenii unei tari la obligatii egale au drepturi egale, strict in limita legilor. daca legea interzice ciordeala din buzunare nu poti sa vii tu tigan si sa imi zici ca la voi asta e traditia si trebuie respectata ca altfel e discriminare. nimeni nu are nimic cu tiganii sau cu musulmanii atata timp cat cat isi vad de treaba lor si respecta legile si regulile tarii gazda. problema e ca imediat ce se vad mai multi un pic incearca sa isi impuna regulile din lumea de cacat din care provin. in Viena spre exemplu, acum vreo 4-5 ani au facut turcii mare scandal cu iesit in strada sa se desfiinteze barurile de pe strada ''lor'' ca sunt prea multe fete cu fuste pana in cur care beau, etc si ii deranjeaza la religie. s-a facut ancheta de presa si surpriza: marea majoritate a scandalagiilor erau asistati sociali, stateau pe banii papagalilor care trageau ca sa le plateasca lor alocatia la jdemii de puradei.

#58
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Discutia urmeaza sa fie suspendata pe motiv de corectitudine politica.

#59
rzvwien

rzvwien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2006
quelle surprise.......

#60
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 rzvwien, on 13 iulie 2013 - 14:52, said:

da, ai dreptate, ar trebui sa se aloce cateva sute de milioane de euro din banii fraierilor care platesc impozite si sa incerce sa ii ''integreze''. si daca nu se poate, asa cum se intampla de obicei cu primatele astea, asta e, mai aloca niste bani si o iau de la capat.
ma bucur enorm sa vad ca Elvetia s-a trezit la realitate, tot respectul pentru elvetieni, arata ca au si oua nu doar ciocolata si banci. usor usor se pare ca si Austria incepe sa reactioneze politically incorrect cum ar zice hipsterii de prin ong-urile tiganesti/musulmane, cel putin din ceea ce vad pe strada de vreo 2 ani incoace. cand se va trezi si Germania deja vom putea spune ca mai exista un licar de speranta pentru lumea civilizata. Franta pare complet depasita de situatie

problema nu e sa ii accepti pe aia cu turban sau mai negri sau mai stiu eu cum, problema e sa inteleaga toata lumea ca cetatenii unei tari la obligatii egale au drepturi egale, strict in limita legilor. daca legea interzice ciordeala din buzunare nu poti sa vii tu tigan si sa imi zici ca la voi asta e traditia si trebuie respectata ca altfel e discriminare. nimeni nu are nimic cu tiganii sau cu musulmanii atata timp cat cat isi vad de treaba lor si respecta legile si regulile tarii gazda. problema e ca imediat ce se vad mai multi un pic incearca sa isi impuna regulile din lumea de cacat din care provin. in Viena spre exemplu, acum vreo 4-5 ani au facut turcii mare scandal cu iesit in strada sa se desfiinteze barurile de pe strada ''lor'' ca sunt prea multe fete cu fuste pana in cur care beau, etc si ii deranjeaza la religie. s-a facut ancheta de presa si surpriza: marea majoritate a scandalagiilor erau asistati sociali, stateau pe banii papagalilor care trageau ca sa le plateasca lor alocatia la jdemii de puradei.

e vorba de cativa saraci. care s-au nascut asa. si nu au cum sa isi faca casa peste noapte. dar voi adeptii pulanului nu mai stiti pe cine sa dati vina. nu , politicienii ROMANI nu au facut nimic impotriva romaniei. e de vina o minoritate de 1 milion pentru toate relele. cred ca e de vina si fiindca nu dormiti voi bine la noapte. divagari si exagerari stiti sa faceti. rromii sunt lucratori la rigips si azbociment, la munca de jos si se chinuie destul de mult. nu sunt in nici un caz niste intretinuti. aveti un caz bercea mondialu' la care atunci cand va trebuie drepturile omului va duceti cand va trebuie sa dati vina pe cineva aratati spre el dupa ce ca tot voi cu politia voastra ati ridicat un astfel de smecher. si sa va mai zic o vorba a lui madalin voicu: un rrom fura o roata de masina, un ministru roman sau parlamentar fura cu milioanele de dolari. deci unde sunt smecherii? lasa ca o sa plece muncitorii la rigips in alte tari care ii trateaza mai bine sa vedem cine se coboara la o astfel de munca. mi-as fi dorit chiar si un stat al rromilor sa vedem pe fata cine e in stare si cine nu , statul rrom sau statul roman

 terratec, on 13 iulie 2013 - 20:27, said:

Discutia urmeaza sa fie suspendata pe motiv de corectitudine politica.

toti ne nastem cu un creier uman deci avem drepturi egale. restul sunt chestiuni de nuanta. deci corectitudinea politica cere ca orice post ce contine "inferior" sau "cioara" sa fie sters

#61
rzvwien

rzvwien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2006
vyctoras, ce treaba are saracia cu ce am zis eu?! tu chiar crezi ca numai tiganii sunt saraci, nu exista romani saraci, turci saraci, polonezi saraci, unguri saraci samd? de ce o minoritate trebuie sa aiba mai multe drepturi decat alta? de ce un tigan sarac are automat loc special rezervat la facultate si un ungur sau tatar sau lipovean sau ce mai vrei tu nu? de ce nu ar avea aceleasi facilitati si un homosexual sarac, si ei sunt o minoritate chiar daca nu etnica. eu cred ca problema tiganilor, similara dealtfel cu a musulmanilor, e ca ei nu vor nicidecum sa se integreze, ei vor sa ii integreze ei pe ceilalti. vorbim de marea majoritate, nu contest faptul ca exista tigani mult mai civilizati decat multi romani, problema e ca ei sunt intr-un numar total insignifiant raportat la ceilalti. din punctul meu de vedere ''politically correctness'' e cea mai mare porcarie inventata vreodata, mai ales ca a ajuns de cele mai multe ori sa frizeze absurdul. e cam si cum ai ascunde gunoiul sub pres si te-ai minti sigur ca ai o casa curata. cei care nu respecta legea si regulile unei societati civilizate trebuiesc tratati si pedepsiti la fel, problema e ca in cazul tiganilor asta se numeste de deja prea multe ori discriminare. faptul ca te-ai nascut sarac sau ai devenit sarac din varii motive nu este o scuza sa te apuci sa furi sau sa cersesti sau sa dai in cap, problema este ca sunt prea multi (din toate etniile) cu clase cat trenul care considera sapatul santurilor sub demnitatea lor, ei ar vrea un post de director pe undeva, iar asta e o problema de mentalitate transmisa din tata in fiu, nu de saracie.

BTW, o minoritate de 1 milion?! are you for real ?! cred ca numai in Bucuresti sunt 1 milion

Edited by rzvwien, 14 July 2013 - 12:17.


#62
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 rzvwien, on 14 iulie 2013 - 12:15, said:

vyctoras, ce treaba are saracia cu ce am zis eu?! tu chiar crezi ca numai tiganii sunt saraci, nu exista romani saraci, turci saraci, polonezi saraci, unguri saraci samd? de ce o minoritate trebuie sa aiba mai multe drepturi decat alta? de ce un tigan sarac are automat loc special rezervat la facultate si un ungur sau tatar sau lipovean sau ce mai vrei tu nu? de ce nu ar avea aceleasi facilitati si un homosexual sarac, si ei sunt o minoritate chiar daca nu etnica. eu cred ca problema tiganilor, similara dealtfel cu a musulmanilor, e ca ei nu vor nicidecum sa se integreze, ei vor sa ii integreze ei pe ceilalti. vorbim de marea majoritate, nu contest faptul ca exista tigani mult mai civilizati decat multi romani, problema e ca ei sunt intr-un numar total insignifiant raportat la ceilalti. din punctul meu de vedere ''politically correctness'' e cea mai mare porcarie inventata vreodata, mai ales ca a ajuns de cele mai multe ori sa frizeze absurdul. e cam si cum ai ascunde gunoiul sub pres si te-ai minti sigur ca ai o casa curata. cei care nu respecta legea si regulile unei societati civilizate trebuiesc tratati si pedepsiti la fel, problema e ca in cazul tiganilor asta se numeste de deja prea multe ori discriminare. faptul ca te-ai nascut sarac sau ai devenit sarac din varii motive nu este o scuza sa te apuci sa furi sau sa cersesti sau sa dai in cap, problema este ca sunt prea multi (din toate etniile) cu clase cat trenul care considera sapatul santurilor sub demnitatea lor, ei ar vrea un post de director pe undeva, iar asta e o problema de mentalitate transmisa din tata in fiu, nu de saracie.

BTW, o minoritate de 1 milion?! are you for real ?! cred ca numai in Bucuresti sunt 1 milion

o minoritate merita mai multe drepturi si atentie tocmai pentru ca exista unii ca alde vadim pentru care singura problema sunt etniile.
locul rezervat special la facultate e tocmai pentru a atrage spre scoala. nu conteaza ca nu sunt de 10. de fapt nici eu nu imi doresc sa ii vad cititori de kant. asta cu rromii fura este o obisnuinta a voastra transmisa din generatii nu e noua aceasta aberatie. sunt satul de aberatiile cu integrarea pe care le purtati de sute de ani. nu exista asa ceva numit integrare. exista doar existenta unui loc de munca si atat. cultura voastra nu ne intereseaza. si stai tu linistit ca nu i-ai numarat pe cei civilizati ca sa stii cati sunt. e o obismuinta a voastra asta. ca toate de altfel. nu ne intereseaza modul violent in care rezolvati voi problemele.faptul ca te-ai nascut sarac arata ca nu vei avea o casa deci esti expus glumelor a tot felul de vadimisti. da sapatul de samnturi e o munca de jos , prost platita care nu iti aduce nici o demnitate. demnitate inseamna independenta financiara. si da vrem posturi de director.
nu in sectorul 5 sunt vreo 300 de mii. restul cartierelor au mult mai putini rromi
sunt satul de toate aberatiile

#63
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Vyctoras,reduci toate discutiile la ceea ce te doare pe tine mai mult.

#64
rzvwien

rzvwien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2006
''cultura vostra nu ne intereseaza'' - cu asta cred ca am lamurit cam cat de tare va doriti integrarea in civilizatie, sper sa nu ai tupeul sa imi zici ca traditiile si ''cultura'' tiganilor sunt superioare fie si din cel mai mic punct de vedere
''si da, vrem posturi de director'' - e normal asta, oricine vrea, se numeste avansare in cariera, dar tu cred ca nu ai inteles ce am spus, problema e ca multi vor posturi de director in varianta in care ei abia stiu sa scrie si sa citeasca, iar daca le sui ca in conformitate cu pregatirea pe care o au trebuie sa lucreze la munca bruta, necalificata, se oparesc ca vezi doamne sunt discriminati ca sunt tigani . acum ai inteles?  

si da, atunci cand toate celelalte solutii dau gres in mod repetat, singura varianta ramane forta, cui nu ii convin regulile si legile tarii unde traieste e liber sa plece oriunde vrea. spuneai intr-un post anterior ca sustii infiintarea unui stat rrom, asta e de departe cea mai buna idee pe care am auzit-o in ultima vreme. un stat rrom in care sa traiti conform traditiilor si culturii voastre, conform legilor staborului vostru, conform cu orice altceva vreti voi. din pacate, cred ca o sa ramana doar un vis frumos si pentru voi si pentru noi .

#65
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 Ulpiatraiana, on 14 iulie 2013 - 12:46, said:

Vyctoras,reduci toate discutiile la ceea ce te doare pe tine mai mult.

nu ca ar trebui sa reduc la ce te intereseaza pe tine

 rzvwien, on 14 iulie 2013 - 13:05, said:

''cultura vostra nu ne intereseaza'' - cu asta cred ca am lamurit cam cat de tare va doriti integrarea in civilizatie, sper sa nu ai tupeul sa imi zici ca traditiile si ''cultura'' tiganilor sunt superioare fie si din cel mai mic punct de vedere
''si da, vrem posturi de director'' - e normal asta, oricine vrea, se numeste avansare in cariera, dar tu cred ca nu ai inteles ce am spus, problema e ca multi vor posturi de director in varianta in care ei abia stiu sa scrie si sa citeasca, iar daca le sui ca in conformitate cu pregatirea pe care o au trebuie sa lucreze la munca bruta, necalificata, se oparesc ca vezi doamne sunt discriminati ca sunt tigani . acum ai inteles?  

si da, atunci cand toate celelalte solutii dau gres in mod repetat, singura varianta ramane forta, cui nu ii convin regulile si legile tarii unde traieste e liber sa plece oriunde vrea. spuneai intr-un post anterior ca sustii infiintarea unui stat rrom, asta e de departe cea mai buna idee pe care am auzit-o in ultima vreme. un stat rrom in care sa traiti conform traditiilor si culturii voastre, conform legilor staborului vostru, conform cu orice altceva vreti voi. din pacate, cred ca o sa ramana doar un vis frumos si pentru voi si pentru noi .
da civilizatia voastra nu ma intereseaza
sunt destul de mult superioare
am vazut indivizi care abia au citit o carte dar o afacere stiu sa o ruleze deci lipsa cartii nu e neaparat un impediment
ai tu vreo problema daca ne descurcam si cu carte putina? ne trimiteti la munca de jos pentru ca vreti sa ne tineti undeva departe fara acces real la resurse financiare si la posturi sus puse. nu va convine cand vedeti ca un rrom se descurca si depaseste limitele pe care un "sclav" ar trebui sa le detina
poate intr-o zi ne vom face un stat numai al nostru si poate se va vedea atunci care e diferenta intre niste discriminati si niste indivizi liberi

#66
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
prietene victoras....
fara tehnologia si infrastructura construita de NOI, ati umbla in carute pe campuri.
nu are nimeni nimic cu faptul ca cineva are o culoare sau alta, problema apare cand bagajul cultural al unei etnii intra in conflict flagrant cu bagajul alteia.
cum crezi ca ar arata un stat tiganesc?

#67
rzvwien

rzvwien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2006
vyctoras, as fi tentat sa te rog sa definesti mai exact ce intelegi prin a te ''descurca'', dar deja cam banuiesc raspunsul, asa ca nu te mai obosi, mai ales atunci cand ''lipsa cartii nu e un impediment''
sa stii ca in absolut toata lumea asta, oamenii fara carte si fara pregatire sunt tinuti la munca de jos , indiferent de etnia sau minoritatea sexuala, religioasa, samd din care provin. observ din posturile tale ca ai mentalitate de ''jmeker'' bravo tie si mult succes, poate o sa devii chiar un lider important al noului stat tiganesc liber si independent , care, cel putin eu unul, sper sa se infiinteze cat mai curand

#68
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
fara voi poate nu mai eram sclavi 1000 de ani
bagajul cultural n-are legatura cu discriminarea la care suntem supusi
ar arata foarte bine

#69
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

fara voi poate nu mai eram sclavi 1000 de ani

De ce nu ati ramas in India?
Sunteti liberi ca pasarile cerului sa va intoarceti acolo.
Apropo,de ce preferati ioropa occidentala?

Quote

am vazut indivizi care abia au citit o carte dar o afacere stiu sa o ruleze deci lipsa cartii nu e neaparat un impediment
ai tu vreo problema daca ne descurcam si cu carte putina? ne trimiteti la munca de jos pentru ca vreti sa ne tineti undeva departe fara acces real la resurse financiare si la posturi sus puse. nu va convine cand vedeti ca un rrom se descurca si depaseste limitele pe care un "sclav" ar trebui sa le detina
poate intr-o zi ne vom face un stat numai al nostru si poate se va vedea atunci care e diferenta intre niste discriminati si niste indivizi liberi
Nu-l mai condamna pe Terratec pentru rasism.

#70
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 vyctoras1985, on 14 iulie 2013 - 12:45, said:

o minoritate merita mai multe drepturi si atentie
asta-i un ilogism
In momentul in care favorizezi o minoritate rupi o balanta si construiesti frustrari
Ori exista egalitate juridica ori nu.
Alternativa fiind o dictatura, a minoritatii.

#71
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Ha
Niste minoritari si-au luat bataie in constanta
S-au gasit sa se smardoiasca cu astia de la dias
Pacat ca nu le-au bagat sabia pe gat

#72
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 rich1974, on 14 iulie 2013 - 13:20, said:

cum crezi ca ar arata un stat tiganesc?
În primul rând ar duhni oribil, când ai intra pe teritoriu...plus manele peste tot! :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate