Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Democrația modernă = Dictatura minorităților

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Căt de bine sună cuvântul "democrație" pentru majoritatea oamenilor...
La prima vedere totul pare în regulă cu acest concept însă cei care sunt atenți observă că democrația este marioneta minorităților și opresorul majorității.
În mod normal poporul ar trebui sa aibă putere dar nimeni nu spune absolut nimic despre grupările din societate.
Dacă oamenii nu ar avea legături cu alți oameni este posibil ca democrația să poată funcționa și pentru state cu milioane de indivizi (să nu uităm că orașele din Grecia antică aveau căteva zeci de mii de cetațeni iar cei din afara cetății nu aveau drept de decizie).

În prezent asistăm la situații ciudate și mai ales rele pentru majoritari atunci când se formează diverse minorități.
Grupurile minoritare se coaguleză după un element comun care poate fi: rasa, religia, orientarea sexuală, preferințe față de anumite lucruri, pasiuni, sporturi, etc.
Aceste grupuri sunt la început tolerate după care prind curaj datorită discriminării pozitive și incep să deranjeze prin comportamentul lor.

Un exemplu ar fi magrebienii din Franța. S-au înmulțit, au fost acceptați în societatea democratică franceză, au prins tupeu și apoi au început să incendieze mașini.
Turcii din Germania au stat cuminți o perioadă după care au început să acapareze în stil mafiot sectoare al industriei alimentare.
Mai sunt alții care și-au făcut asociații de studiat și impus istoria corectă, cea care îi avantajează pe ei și nu dă altora nici macăr dreptul de a gândi diferit.

Să lăsă etniile și să trecem la sport.
Amatorii de fotbal și de scandal își permit să deranjeze liniștea unui oraș, să vandalizeze bunuri și proprietăți și să atace alte persoane.
Să nu îi uităm nici pe bicicliștii care organizează marșuri de protest și blochează drumuri doar pentru că au o minoritate (și eu am bicicletă dar nu simt nevoia să arăt cât de puternic sunt împreună cu alți bicicliști).

Dacă tot am amintit de pasiuni personale să nu-i uităm și pe "iubitorii" iresponsabili de căini.
Când se organizează în asociații au putere să decidă menținerea pe străzi a animalelor fără stăpân, chiar dacă acestea mușcă zilnic zeci de persoane.


Faptul că indivizii minoritari sunt liberi și își pot impune voința nestingheriți mă face să constat ca Democrația modernă nu respectă voința majoritații, ea este vocea unui grup minoritar compact.
Dacă majoritatea ar avea putere de decizie este clar că grupurile rele ar fi imediat desființate iar indivizii ar fi pedepsiți exemplar.






LE: Acum am citi subiectul lui @Benis despre Democrația din Rusia și am văzut că tratează un subiect similar.
Eu nu m-am inspirat de la el. Cred că este vorba despre telepatie. :)

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Da, se discută deja...

Doar ca tu mergi în sens invers ca logică, faţă de Benis.



#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 terratec, on 10 iulie 2013 - 22:08, said:

LE: Acum am citi subiectul lui @Benis despre Democrația din Rusia și am văzut că tratează un subiect similar.
Eu nu m-am inspirat de la el. Cred că este vorba despre telepatie. Posted Image
Nu cred că este vorba despre telepatie, de câţiva ani (doi?) încoace problematici precum democraţia şi capitalismul preocupă din ce în ce mai mulţi oameni.

WikiLeaks, Anonymous, Occupy, etc, plus sursele media independente, plus ultimele evenimente NSA...

Cred că până şi criza economică e corelată cu aceste mişcări în percepţia societăţii vestice.

Ceva se va întâmpla, o schimbare fundamentală. Nu ştiu când, 5, 10, 15 ani, şi nici cum, cu sau fără război, dar se va întâmpla.

Avem tensiuni sociale în diferite ţări din diferite motive.

#4
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Ideea democratiei de azi e sa satisfaca cate putin, doar sa le creeze o iluzie, tuturor curvelor care plang in fata guvernelor pline de hoti, corupti si criminali.

Edited by echo3, 10 July 2013 - 22:36.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 echo3, on 10 iulie 2013 - 22:36, said:

Ideea democratiei de azi e sa satisfaca cate putin, doar sa le creeze o iluzie, tuturor curvelor care plang in fata guvernelor pline de hoti, corupti si criminali.
Greşeala majorităţii e că numeşte "democraţia reprezentativă" simplu "democraţie".

"Democraţie reprezentativă" e o contradicţie în termeni pe care n-ai cum s-o conştientizezi dacă ai fost spălat la creier de sistemul de educaţie actual - sistem care încearcă să protejeze status quo.

Singura formă de democraţie e democraţia directă.

Idem pentru "sistemul economic numit capitalism" - încă o contradicţie în termeni. Un sistem bazat pe consum cât mai mult, pe planned obsolescence, pe expansiune infinită pe o planetă FINITĂ nu are nimic de-a face cu "A FACE ECONOMIE". Capitalismul este un sistem antieconomic, expansiv.

#6
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
In democratie toata lumea are dreptul la opinie, dar majoritatea decide. Referitor la minoritati, acestea protesteaza pentru recunoasterea drepturilor/abuzurilor lor. Dar nu orice protest are un efect. De exemplu, maghiarii vor autonomie. Au tot dreptul sa protesteze, dar asta nu inseamana ca vor avea autonomie. La fel si cu homosexualii, cu biclistii sau alta minoritate.De la niste simple proteste pana la o lege, este cale foarte lunga.

#7
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
in Romanica este democratie dar nu in sensul la care ne gandim noi, adica doar dreptul sa strigam lozinci NU reprezinta "crema" democratiei, in plus cu asa clasa politica nici nu ai pe cine sa alegi mai de soi....de aceea in momentul de fata "democratia" este doar o iluzie ca si religia, daca crezi cu tarie in ea te simti un pic mai bine dar NU este si real....
adica "scandati mah cat puteti ca noi furam in 4 ani cat vrem", ei asta DA...democratura Posted Image

#8
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 terratec, on 10 iulie 2013 - 22:08, said:

Turcii din Germania au stat cuminți o perioadă după care au început să acapareze în stil mafiot sectoare al industriei alimentare.
Chiar astăzi discutam cu fosta mea profesoară de germană despre gravitatea situației de-acolo...în Germania s-au deschis aprox. 20.000 de localuri care servesc döner kebab, iar asta a schimbat fundamental obiceiurile culinare ale nemților. Au început să consume din ce în ce mai mult fast-food. Ba-n plus multe din mezelurile din supermarkts au acum sigla "halaal". :puke:

Ce vremuri aberante trăim...s-ajungi să-ți vinzi țara la musulmani, să renunți la propria cultură și identitate națională în favoarea unor untermenschen. :death:

#9
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 Tinkerbelle, on 10 iulie 2013 - 23:26, said:

Chiar astăzi discutam cu fosta mea profesoară de germană despre gravitatea situaţiei de-acolo...în Germania s-au deschis aprox. 20.000 de localuri care servesc döner kebab, iar asta a schimbat fundamental obiceiurile culinare ale nemţilor. Au început să consume din ce în ce mai mult fast-food. Ba-n plus multe din mezelurile din supermarkts au acum sigla "halaal". Posted Image

Ce vremuri aberante trăim...s-ajungi să-ţi vinzi ţara la musulmani, să renunţi la propria cultură şi identitate naţională în favoarea unor untermenschen. Posted Image


Elvetienii ce mai fac, le-au dat liber maimutelor islamiste sa-si implanteze focarele de infectie - moscheile prin orasele elvetiene? Parca a fost respinsa prin referendum acum ceva timp...

Edited by mymothman69, 10 July 2013 - 23:35.


#10
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 mymothman69, on 10 iulie 2013 - 23:34, said:

Elvetienii ce mai fac, le-au dat liber maimutelor islamiste sa-si implanteze focarele de infectie - moscheile prin orasele elvetiene? Parca a fost respinsa prin referendum acum ceva timp...
Mymo dragă, am vești îmbucurătoare...în 2009 aprox. 58% din elvețieni au votat PENTRU interdicția asupra construirii minaretelor.
O moschee fără minaret e precum o biserică fără turn cu clopot, și decât să aibă un lăcaș de cult cu arhitectură incompletă, musulmanii au preferat să nu mai ridice noi moschei. :D

E adevărat, decizia cetățenilor elvețieni a fost contestată de 2 ori în instanță, dar fără succes! :D

Musulmanii trebuie să înțeleagă că NU sunt bineveniți printre noi... :)

#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 Tinkerbelle, on 10 iulie 2013 - 23:49, said:

Mymo dragă, am veşti îmbucurătoare...în 2009 aprox. 58% din elveţieni au votat PENTRU interdicţia asupra construirii minaretelor.
O moschee fără minaret e precum o biserică fără turn cu clopot, şi decât să aibă un lăcaş de cult cu arhitectură incompletă, musulmanii au preferat să nu mai ridice noi moschei. Posted Image

E adevărat, decizia cetăţenilor elveţieni a fost contestată de 2 ori în instanţă, dar fără succes! Posted Image

Musulmanii trebuie să înţeleagă că NU sunt bineveniţi printre noi... Posted Image


Deocamdata au respins impunerea unor simboluri religioase. Dupa ce vor prinde curaj vor respinge anumite popoare cu totul.
Cei care vor sa guste schweizer pot merge ca turisti, doar atat, dreptul de sedere si cel de cetatenie trebuie obtinut cu acordul locuitorilor.

#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
pe voi ar trebui sa va ingrijoreze hotia din romanica si felul in care arata societatea noastra nu ce fac ciorile in alte tari ca le avem noi pe-ale noastre...

#13
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 OriginalCopy, on 10 iulie 2013 - 22:43, said:

Capitalismul este un sistem antieconomic, expansiv.
Vorbesti despre strutocamila etatist-corporatista -sprijinita si de stangisti- care distruge economia reala (privata) astazi.

 alexandru_1988, on 10 iulie 2013 - 23:11, said:

In democratie toata lumea are dreptul la opinie, dar majoritatea decide. Referitor la minoritati, acestea protesteaza pentru recunoasterea drepturilor/abuzurilor lor. Dar nu orice protest are un efect. De exemplu, maghiarii vor autonomie. Au tot dreptul sa protesteze, dar asta nu inseamana ca vor avea autonomie. La fel si cu homosexualii, cu biclistii sau alta minoritate.De la niste simple proteste pana la o lege, este cale foarte lunga.
Nu e chiar asa.
Cand ai un grup care voteaza 70-80% cu cutare partid care le satisface cererile, partidul respectiv are tot interesul sa neglijeze majoritatea si sa-i pupe in fund pe ei. Respectivul partid va conta pe faptul ca daca mai da cate ceva si majoritatii, aceasta nefiind foarte implicata va continua sa voteze cu el si ca putini vor pleca daca vor constata privilegierea grupului mentionat. Ceea ce se si intampla.

#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 terratec, on 10 iulie 2013 - 22:08, said:

Aceste grupuri sunt la început tolerate după care prind curaj datorită discriminării pozitive și incep să deranjeze prin comportamentul lor.
Deci problema tot majoritatea este.
Nu am putut sa inteleg americanii si europenii care tolerau la inceput, niste imigranti care umblau cu sabii si topoare la ei.

 OriginalCopy, on 10 iulie 2013 - 22:23, said:

Ceva se va întâmpla, o schimbare fundamentală. Nu ştiu când, 5, 10, 15 ani, şi nici cum, cu sau fără război, dar se va întâmpla.
Vei deveni minoritate.

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 Owidiu, on 11 iulie 2013 - 08:42, said:

Deci problema tot majoritatea este.
Nu am putut sa inteleg americanii si europenii care tolerau la inceput, niste imigranti care umblau cu sabii si topoare la ei.
...

Majoritarii se supun regulilor statului in care traiesc si nu se organizeaza. De fapt forma lor de organizare este STATUL, cea mai legala forma de organizare a unor oameni civilizati.
Minoritarii isi fac grupari cu care reusesc sa evite efectul legilor, asa ca ei lupta direct impotriva statului creat de majoritari.

Sa luam exemplul Romaniei.
Statul este forma de organizare a romanilor corecti. Acestia respecta legile.
Tiganii au alte forme de organizare, satra, clanul, familia si alte institutii (staborul, judecatile).
Fiind organizati pentru un scop comun au capacitatea de a influenta institutiile statului mult mai mult decat romanul - individ - individualist.
Priviti anii '90 si veti vedea forta pe care au avut-o clanurile, atat in procesul alegerilor cat si in cel al privatizarilor cu actiuni tranzactionate in piete.

#16
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Degeaba analizam in detaliu daca in fruntea țarii sint alesi oameni incapabili.

Edited by Ulpiatraiana, 11 July 2013 - 09:19.


#17
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Terratec,  cine le-a permis sa se organizeze in clanuri ?

#18
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 Owidiu, on 11 iulie 2013 - 09:21, said:

Terratec,  cine le-a permis sa se organizeze in clanuri ?

Cine le-a permis albanezilor sa faca grupari de tip mafiot in Albania, turcilor in Germania sau mexicanilor in SUA ?

O fi de vina doamna corectitudine politica ?
Pe ea cine a promovat-o ? Cumva cei de stanga ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate