Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zadar sau Split/Trogir?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Salut, ne-am programat vacanta anul acesta in Croatia, am facut cam tot traseul numai ca am o dilema: am doua zile la dispozitie, care destinatie ar fi mai potrivita, Split&Trogir sau Zadar?
O sa venim din sud, Dubrovnik, in drum spre Plitvice.
Din ce am citit Split e "mai oras", Zadar e mai linistit.
Ce parere aveti?

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Ai doua zile la dispozitie pentru ce? Pentru vizitare, pentru baie, pentru odihna?
Toate trei sunt locatii superbe, pline de istorie. E greu sa te hotarasti...
Eu am vizitat Split + Trogir in aceeasi zi, apoi am luat-o spre Plitvice prin Knin - Gracac, pe drumuri de munte.
(primele 2 poze sunt din Split, urmatoarele 4 sunt din Trogir; anul de pe fotografii este 2012 si nu 2010 - nu am setat data calendaristica din aparat)

Attached Files



#3
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Stiu ca-i greu...
Ar fi de fapt cam o zi jumatate, dimineata plecam din Dubrovnik, ajungem pe la pranz probabil, plus inca o zi plina pentru vizitat si ziua urmatoare drumul spre Plitvice.
Cum e drumul prin Knin?

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Este bun, insa plictisitor, cu multe sate si peisaje anoste, obisnuite zonelor de deal-munte (si multe curbe).

Attached Files



#5
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postgarett, on 03 iulie 2013 - 12:00, said:

Salut, ne-am programat vacanta anul acesta in Croatia, am facut cam tot traseul numai ca am o dilema: am doua zile la dispozitie, care destinatie ar fi mai potrivita, Split&Trogir sau Zadar?
O sa venim din sud, Dubrovnik, in drum spre Plitvice.
Din ce am citit Split e "mai oras", Zadar e mai linistit.
Ce parere aveti?

Eu zic Split+Trogir, daca nu ai timp de toate 3.

#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
split & trogir fara discutie
la zadar nu prea ai ce sa vezi in afara de multa liniste si cateva ziduri restaurate, la sibenik e si mai trist

daca nu vrei sa ajungi la krka, o poti lua din split si spre pe sinj - knin pe DN1 ca sa-ti faci o imagine despre altceva decat coasta croatiei
in plus ai si panorama spre muntii bosniei
drumul e destul de putin circulat asa ca poti pedala in voie daca ai cu ce :) asfaltul tine :P
pe la knin am prins singurul radar mobil din croatia - dupa o curba in localitate statea gigel cu pistolul - mi-a facut un croat flashuri si s-a rezolvat ;)

#7
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Daca vii de la Dubrovnik urca-te pe autostrada la Vargovac si vei ajunge mai repede la Split, drumul de coaste este frumos dar plin de limitary de viteza 30-4050 km/h eu am facut o ora si jumatate de la Brela la Split si invers pe autostrada 20 minute!

#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
nu pe autostrada se viziteaza o tara, plus ca e pe kune plimbarea

pe soseaua de coasta poti goni ca disperatul indiferent de limitari
croatii nu-s tampiti sa amendeze turistii
politaii stau la povesti intre ei nu cu radarul ca si boschetarii nostri

#9
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
In principiu nu ma grabesc, doar voi fi in concediu, nu prea am motiv sa ma dau pe autostrada.
Probabil ca o s-o iau pe drumul de coasta si doar daca vad ca o lalai prea tare ma duc pe autostrada.
Chiar, pe unde se ajunge efectiv la Krka? Adica unde sunt cataractele alea pe care le pozeaza toata lumea, la Skradin?

#10
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Eu am plecat dimineata din Dubrovnik, am luat o camera in Trogir pe la pranz. Drum facut lejer, cu pauze pt foto, admirat, etc. Dupa-amiaza plimbare prin Split, intrat pe la obiective(catacombele romane, turn, biserica, etc). In 2-3 ore vezi tot palatul si imprejurimile. Seara plimbare prin Trogir. A doua zi, inca o tura prin Trogir dimineata apoi, in drum spre Plitvice, oprit o ora si jumatate in Zadar. Seara cazat in Plitvice.

Ideea e ca le poti vedea pe toate, daca nu doresti sa pipai chiar orice coltisor si nu te intinzi cu plaja sau cu alte activitati de lenevit.

#11
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Multumesc, cam asa am gandit si eu, pana la urma am facut o rezervare in Trogir.
Daca avem timp sa ajungem si la Zadar in drum spre Plitvice bine, (vrem sa vedem si Krka) daca nu, "ramane pe alta data".
De la Dubrovnik la Trogir ai mers pe autostrada sau pe drumul litoral?
Cam cat se sta in vami in Bosnia?

Edited by garett, 04 July 2013 - 14:10.


#12
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nu se sta la vama in Bosnia (sunt doua) cca 5 minute dar eu nu as glumi cu radarele si limitarile de viteza la Croati, respecta legea si limitarile daca mergi pe drumul de coasta D8 sunt amendati drastic toti cei care incalca legea citeste pe sectiunea turism auto si o sa vezi ce au patit unii. Eu am mers pana la Split pe drumul de coasta si inapoi pe autostrada.

#13
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011

View Postgarett, on 04 iulie 2013 - 14:09, said:

De la Dubrovnik la Trogir ai mers pe autostrada sau pe drumul litoral?
Cam cat se sta in vami in Bosnia?

Pe coasta, nu merita sa intri pe autostrada. Nu mai retin exact cat a durat drumul, dar am mers usor, am admirat, am tot oprit, chiar am intrat si in cateva orasele. E superb drumul.

Nu stai in vama, doar opresti si arati CI-ul.

View Postgarett, on 04 iulie 2013 - 14:09, said:

Daca avem timp sa ajungem si la Zadar in drum spre Plitvice bine, (vrem sa vedem si Krka) daca nu, "ramane pe alta data".


Daca vrei si Krka nu cred ca ai timp si de Zadar.

Eu nu am vazut Krka, dar din ce am citit e mai frumos decat Plitvice, dar e mai putin comercial si, deci, mai putin promovat. Pe mine Plitvice nu m-a dat pe spate. E frumos, dar nu asa spectaculos. E intr-o zona ce seamana cu multe colturi de la noi din tara, doar ca e mult mai bine organizat. In afara de apa albastra, gasesti locuri la fel de frumoase si pe la noi, aceleasi paduri, aceeasi vegetatie, mai putin civilizatia si curatenia. Diferenta este ca, croatii, stiu sa-si vanda tara.

Ca o concluzie, daca treci prin Krka, poti renunta la Plitvice, parerea mea.

Edited by nemuriciu, 05 July 2013 - 09:20.


#14
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postnemuriciu, on 05 iulie 2013 - 09:19, said:


Ca o concluzie, daca treci prin Krka, poti renunta la Plitvice, parerea mea.


Nuuuu... Eu le-am vazut pe amandoua si mi-au placut foarte tare, dar Krka este mult mai mic decat Plitvice. Nu sunt de parere sa renunte la Plitvice, in nici un caz...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate