Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Inlocuire doua geamuri cu trei geamuri termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
In general, la termopanele mai vechi (2003), s-ar putea inlocui cele doua geamuri (sticlele ), si sa pun trei? Stiu ca e greu in acelasi spatiu, dar cu micsorarea distantei dintre sticle si micsorarea dimensiunilor riglei care tine geamurile in toc, oare nu s-ar putea? Cred ca producatorii (de pe SP) ar putea avea un raspuns.
Multumesc.

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Cred ca nu deoarece daca ai un geam de 20mm (cum am eu la cele vechi) iar sticla are 4mm spatiul este acum de 12 mm doar. Cu o a treia coala ar fi imposibil in acest spatiu. Eu am argon si low-E iar pe exterior am rulouri verticale.

#3
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postdanghetau, on 28 iunie 2013 - 11:45, said:

Cred ca nu deoarece daca ai un geam de 20mm (cum am eu la cele vechi) iar sticla are 4mm spatiul este acum de 12 mm doar. Cu o a treia coala ar fi imposibil in acest spatiu. Eu am argon si low-E iar pe exterior am rulouri verticale.
Nu neaparat tot in 20 de mm. Poate in 24 de mm cu distanta dintre foi de 6 mm. Grosimea riglei de prindere scazand si ea cu 4 mm.

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Am luat in calcul si aceasta varianta, am doua ferestre cu geam de 26mm si tot mi se pare ca nu e spatiu pentru 3 coli. Din cate am inteles e bine sa nu fie toate foile de aceasi grosime asa ca un minim de 3-6-4mm tot e mult. Cel mai ingust profil de 3 foi de geam de la ce grosime pleaca, ai verificat? Apoi daca se putea pune se punea pana acum... zic si eu. Sau ca sa faca si ei un ban recomanda schimbarea integrala a profilului desi cred ca aici cam au dreptate.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cu micsorarea baghetei de aluminiu nu faci mai nimic, mai ales ca e cam standard.
Dar daca e un profil care se mai fabrica, cei de la care ai cumparat geamuriel ar putea avea baghete de pvc - alea care tin foaia de geam fixata pe fereastra - de dimensiuni mai mici. caz in care ar putea merge si 3 geamuri. Dar doar ei ar putea sa-ti spuna si numai dupa ce le zici ce profile ai.

#6
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

View Postofi_tm, on 28 iunie 2013 - 11:51, said:

Nu neaparat tot in 20 de mm. Poate in 24 de mm cu distanta dintre foi de 6 mm. Grosimea riglei de prindere scazand si ea cu 4 mm.


daca ai geamurile duble de 24... incearca varianta 4+6+3+6+4 =23

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu e bine, la doar 6 mm spatiu de aer izolarea termica scade dramatic.

doar pt o izolatie fonica mai buna ajuta sa pui 3 foi in loc de doua(cu conditia sa nu aiba toate aceeasi grosime)

vezi ce profil ai(marca model) si cauta pe net poate se pot face baghete mai inguste ca sa maresti grosimea totala a pachetului de sticla.


dar daca ai sticle vechi atunci sigur nu sunt low-e sau 4s, asa ca  eu as face asa:

prima sticla 4s4mm-aer-a doua sticla lowe4mm. si este suficiant pt izolatie termica buna.
asta doar daca nu ai ochiuri de sticla f mari, peste 2m2 bucata.

Edited by msn2, 28 June 2013 - 15:51.


#8
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
a! si cu argon penauntru!

#9
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postmsn2, on 28 iunie 2013 - 15:51, said:

nu e bine, la doar 6 mm spatiu de aer izolarea termica scade dramatic.
doar pt o izolatie fonica mai buna ajuta sa pui 3 foi in loc de doua(cu conditia sa nu aiba toate aceeasi grosime)
vezi ce profil ai(marca model) si cauta pe net poate se pot face baghete mai inguste ca sa maresti grosimea totala a pachetului de sticla.
dar daca ai sticle vechi atunci sigur nu sunt low-e sau 4s, asa ca  eu as face asa:
prima sticla 4s4mm-aer-a doua sticla lowe4mm. si este suficiant pt izolatie termica buna.
asta doar daca nu ai ochiuri de sticla f mari, peste 2m2 bucata.

De ce scade ?
Eu le-am cumparat de low-e dar dupa aceea la multi ani am aflat si cum pot sa vad daca sunt intr-adevar low-e. Si se pare ca nu sunt...
E mare, peste 2m2.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Scade, ptr ca nu sticla este izolatorul termic principal ci stratul de aer.

In mod normal nu trebuie sa scada sub 8 mm acel spatiu. Ideal ar fi 10-12 mm.

#11
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
Am citit pe undeva ca daca creste distanta dintre geamuri prea mult, convectia dintre geamuri inrautateste izolatia.
Ar fi util de stiut de undeva (cu date) o comparatie intre cele doua optiuni:
- prima sticla 4s4mm-aer-a doua sticla lowe4mm
- varianta 4+6+3+6+4 =23

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Da, daca e prea mare iar e problema. De-asta am zis cat ar fi ideal. Ca dimensiuni maxime n-ar trebui sa fie mai mare de 16mm spatiul ala.



#13
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

View Postmsn2, on 28 iunie 2013 - 15:51, said:


prima sticla 4s4mm-aer-a doua sticla lowe4mm. si este suficiant pt izolatie termica buna.
asta doar daca nu ai ochiuri de sticla f mari, peste 2m2 bucata.

??? ce castigi la faza asta?

View Postofi_tm, on 02 iulie 2013 - 10:35, said:

Am citit pe undeva ca daca creste distanta dintre geamuri prea mult, convectia dintre geamuri inrautateste izolatia.
Ar fi util de stiut de undeva (cu date) o comparatie intre cele doua optiuni:
- prima sticla 4s4mm-aer-a doua sticla lowe4mm
- varianta 4+6+3+6+4 =23

Cel mai recomandat cred ca ar fii 4s+clear sau clear+low-e...

Daca pui 4s + low-e  nu castigi nimic  !

#14
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cea mai buna solutie ar fi cea cu argon inside care scoate cam 1.1

var aia de 4s4mm-6mmargon-4fl-6mmargon-4lowe scoate 1.2, f putin adica pt 3 foi

Edited by msn2, 02 July 2013 - 16:22.


#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Care este scopul final al acestei înlocuiri nu s-a precizat. Ce se dorește? Izolare fonică, sau izolare termică suplimentară?

Pentru izolare termică, dacă geamurile actuale sunt float+float cu aer, merită înlocuirea cu un low-e de ultimă generație combinat cu un float, umplut cu argon și eventual cu baghetă caldă. Se poate ajunge la 0,8 - 0,9 W/mpK de la 2,4 W/mpK pentru float+float cu aer.

Pentru izolare fonică e o teorie întreagă și e mult mai costisitor de obținut.

Edited by Digix, 03 July 2013 - 10:13.


#16
aky77

aky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.07.2008
Era bine de stiut ce profil aveti , si mai important cu cate camere. Daca vorbim de un profil cu trei camere , greu de crezut ca veti reusi sa gasiti un producator care sa va faca tripan cu grosimea de 24 mm total , deoarece nu prea cred ca mai are cineva stocuri de bagheta distantier de aluminiu atat de ingusta ( asta daca doriti tripan). Daca doriti doar doua foi de geam , dar cu un coeficient mai bun decat ce aveti acum.....va recomand 4S (control solar) + float - daca bate soarele foarte rau , sau LowE + float .
Daca aveti un profil de 4-5 camere ( grosimea lui de la interior la exterior de 7 cm minim) , atunci lucrurile sunt mai simple . Acest tip de profil va permite sa puneti un tripan de 32 minim (variaza in functie de profil), deci baghetele distantier nu vor mai fi o problema , si veti schimba odata cu sticla si bagheta care tine sticla (cea din PVC), cu una mai ingusta care sa permita un pachet de sticla mai mare.
Furnizati-ne mai multe detalii pentru a va putea ajuta.

#17
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Scuze ca-s un pic adiacent la subiect.
Am casa cumparata cu tamplarie de plastic de proasta calitate, din 2001, cand important era sa ai, nu calitatea.
Am o fereastra cu cate trei despartituri egale, deschiderea este pe geamul de mijloc, cele din lateralul acesteia sunt fixe. Problema este ca nu mai etanseaza cum trebuie, tocul ferestrei batante arata stramb si feroneria s-a cam stricat.

Se poate apela la/exista o firma care monteaza asa ceva si care sa stie sa schimbe doar partea batanta din mijloc, inclusiv tocul si feroneria aferenta, eventual si geamul (lasand intact restul tocului si cele doua treimi din fereastra) cu ceva mai scump/rezistent?

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Înlocuirea se poate face doar cu materiale din același tip de tâmplărie (dacă mai există),

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate