Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Camera foto filmare full HD, minim 60 fps: recomandare

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Da, este adevarat, insa... negasind, macar sa gasesc cu 60 fps-uri, restul fac din soft...

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pentru calitate aș recomanda un Canon 550D cu Magic Lantern + obiectiv de macro (merge și un 75-300 de la Sigma/Tamron/etc. pentru ce vrei tu) + trepied, filmare 720p la 60fps cu bitrate mare.

#21
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Stiu ce spui, Alex... am un 600D si un mark 2... ambele cu magic lantern si as putea folosi 50mm-ul de 1.4 cu niste tuburi de macro (cel putin, eu asa le fac super ok pe macro), insa... as vrea sa filmez in 1080p la 60fps...

#22
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Întrucât ai ajuns deja la 60fps, deși ai plecat de la 120fps:

View Postpickone, on 28 iunie 2013 - 11:27, said:

Stiti cumva vreo camera foto ce filmeaza in Full HD la cel putin 120 fps-uri?
sunt șanse foarte mari ca peste încă o săptămână să vrei 30fps.

#23
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
...nu rezolvi nimic prin a fi ironic... Așadar, profită de faptul că m-ai prins în toane prea bune și renunță pe viitor la a mă trata ironic (iar asta iți recomand să aplici cu toată lumea, DĂ dovadă de respect și ajută dacă ai capacitatea)....

E cat se poate de simplu, m-am gandit ca daca un P500 de la Nikon poate ajunge la 240 fps intr-o rezolutie mai proasta, avand in vedere ca aparatul e putin vechi, or fi scos astia vreo jucarioara mai ieftina cu fps-uri asemanatoare in rezolutii mai mari, ceea ce se pare ca m-am inselat. Apoi, daca cu 600D-ul de la Canon, ajung in 60fps cu 720p, tot asa, o gandire pozitiva in ceea ce or mai fi scos pe partea de "jucarioare", cum este de fapt si acel Sony care filmeaza cu 60 fps-uri, la un pret de 1000 lei, problema fiind fisheye-ul si-l scoate din alegerea mea....

Edited by _DelSte_, 01 July 2013 - 23:22.
-eliminate pasaje cu nota jignitoare-


#24
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Camere sunt multe,
http://pro.sony.com/...oduct-SNCVB600/ de ex.
totuși, la banii ăia poate SH găsești ceva. Și degeaba-i HD dacă ai doar aberații cromatice. Vei avea doar informație de umplutură.

#25
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Da... doar ca ce mi-ai dat aici, e camera de supraveghere (care sufera la modul grav de aberatii), iar pretul... sare enrom peste cel al unei camere foto/video. Referitor tot la aberatiile cromatice, action cam-ul de la sony, pare sa fie in regula, nu sunt sesizabile... doar ca are acel fisheye...

#26
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Spunea cineva ca a cumparat aceasta camera de la un mall cunoscut din Bucuresti si a gasit-o foarte ieftin, mai ales ca modelul nu mai este chiar nou. Culmea, filma 60p in loc de 50p, probabil ca le aduc din State. Nu mai retin exact cat a platit pe ea, parca nu mai mult de 800 RON.
Eu cunosc camera bine, am si filmat cu ea, este foarte buna. Dincolo de fps si modul progresiv, mi-a placut stabilizatorul de imagine si angularul de 24mm.
Nu stiu daca ti se pare o camera de calitate, dar merita o sansa.

#27
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Superb sfatul, ai dreptate, cred ca este o camera potrivita pentru ce vreau eu sa fac, iar 24 mm... nu-i chiar wide, e la limita pentru ce vreau sa fac. Mersi mult! Cat despre 50-60 p ... posibil sa aiba deja in ea modul de alegere intre pal si ntsc, ceea ce ar fi perfect...

Stiam eu ca astia de la sony mai au cate o scapare d-asta, ei implementeaza chestii "funny" prin aparate, gen night vision, samd....

Am gasit una superba, Sony CyberShot DSC-WX50 ... luand referinta ceea ce mi-a recomandat delste. 500 de lei, e mega mokazie, doar sa se mai gaseasca si pe stoc :))

Edited by pickone, 02 July 2013 - 13:44.


#28
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Se pare ca in specificatii n-au precizat de faptul ca e 60i   ... :| chiar ma miram la 500 de lei sa gasesti asa ceva

#29
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Sony CyberShot DSC-HX200V - 18Mp, zoom 30x, GPS, filmare Full HD, 60fps - 1500 lei ... ce sa mai, thread closed! :P

Mersi frumos celor care m-au ajutat sau incercat! Pentru ironici ... ...  ;) simtiti aerul cum trece, nu? :)))

#30
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Din cate imi mai aduc aminte nu avea mod de alegere pal/ntsc. Ce putin nu asta cu care am filmat eu. Tipul ala mi-a spus ca si-a luat si el una din Bucuresti (Plaza) si ca aveau si 60p. Asta era pe la inceputul lui mai. Uite si o filmare scurta facuta cu ea, am filmat 50p si uploadat 25p pentru Vimeo. Sari direct la minutul 2 pentru ca la inceput este un colaj de fotografii, dar apoi urmeaza cateva cadre trase cu camera.

[ https://player.vimeo.com/video/32388883 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Da, n-am ce zice, imi place cum filmeaza... pentru o doar camera foto digitala... mi se pare super ok. Am gasit acel DSC-HX200V (caci 9V-ul nu se mai gaseste, plus ca 200V-ul are si inel de focus/zoom pe obiectiv :D ) unde cei de la f64 spun ca (• 1920 x 1080 @ 60 fps) ...voi trage o fuga pe la ei s-o testez, dar... nici nu cred ca mai e nevoie sa o testez. ce imi pare rau (din ce review-uri am vazut), pare ca nu poti face manual diafragma/shutter-ul/iso-ul in modul de film... stiu ca nu e DSLR, iar shutter-ul este electronic, senzorul destul de mic si n-am ce sa cer de la el... insa doar imi pare rau ca nu le are (am vazut un panasonic ce avea, insa... slab si fara 60fps in p) ...

Mersi frumos, raman dator

#32
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Daca DSC-HX200V este alegerea ta, pune mana pe ea si bag-o la munca :)

#33
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005
Ca sa nu mai deschid un topic nou, poate aveti un sfat si pentru mine Posted Image

Intre un Sony DSC WX60 (model 2013) & Sony DSC-HX5V (model 2010-2011), care este mai bun ?
Practic ma intereseaza sa filmeze full HD si pozele sa iasa clare seara (+ stabilizator). Din ce am mai citit cineva se plangea ca DSC-HX5V distorsioneaza la margini (in modul paronamic). Despre WX60 nu am gasit mare lucru, fiind un model recent aparut ...

Multumesc.

Edited by Adrianp03, 11 October 2013 - 01:17.


#34
mariusqwerty

mariusqwerty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2014
Am o problema conexa, daca ma poate ajuta cineva va rog  !!!. Camera mea filmeaza la 60 fps dar fisierele rezultate sunt MOV si pe TV -ul meu PANASONIC nu se reda sunetul , numai imaginea ( Accepta MP4 si nu mai stiu ce , poate AVCHD ? ) . Care e solutia sa redau inregistrarile de pe camera si cu sonor ( cat mai posibil necomprimate , pentru a nu pierde din sharf-ul inregistrarii Full HD  )  ??

Cu respect

Liviu Predescu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate