Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri
 Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...
 Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...
 Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 

5d3

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View Postmircea812, on 17 iulie 2013 - 09:05, said:

Iote acilea unul la acelasi pret  :

Quote

CANON EOS 5D MARK III ( 5DM3) KIT EF 24-105 F/ 4 L IS USM AF = 2850 euro
CANON EOS 5D Mark III ( 5 D Mark 3 ) Digital Camera ( Body ) Full Frame , 22 Mpix , HD = 2300 euro
CANON EOS 6D KIT 24-105 F/4 L IS ( WiFi + GPS ) = 2000 euro
CANON EOS 6D Body Full Frame Camera ( WiFi + GPS ) = 1450 euro
NIKON 800 Digital SLR Camera ( Body ) = 2150 euro
http://www.efoto.ro/...30716231035.php

#20
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
@calexe, ai vrut sa spui ca "....orice firma cu activitate normala NU are de dedus TVA..." Sau depinde ce intelegi tu prin activitate normala...de vreme ce se presupune ca prestezi activitati normale (productie, comert, ceva servicii...etc.) si ca ai profit (ca doar asta e scopul unei societati comerciale), nu prea ai de pe unde deduce TVA-ul ala...(daca tai facturi si nu lucrezi la negru, daca tot suntem legisti).....in fine...cat despre inchisoare si altele, e cale lunga Posted Image

In alta ordine de idei, vecinii nostri din Ungaria au site-uri de unde poti cumpara si ai si garantie europeana, la Canon de ex...(asa parca imi scrie pe certificatul de la 17-40'ul ce l-am cumparat eu)....

Departe de mine gandul de a instiga la incalcarea legilor, dar...poate sunt oameni cu societati, care nu au chef sa dea 24% in plus, altfel spus, vor sa plateasca cu 24% mai putin decat pretul de lista la un device foto...

De ex. la un Canon 5d MKIII - body, pretul fara TVA este 10.067 lei....cam aproximativ 2.250 EUR si ai factura pe el + garantie...

Edited by Dizlpower, 22 July 2013 - 23:20.


#21
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mai, eu nu ma dau purist. Dar imi place sa stiu ce risc atunci cand risc, daca risc. Si nu-mi place ca unii, ca tine, raspandesc informatii false bazate pe banuieli, wishful thinking sau neintelegerea situatiilor. Sunt colegi de forum care nu cunosc in detaliu aceste lucruri si care ar putea pica de fazani nevinovati (sau li s-ar putea imputa vina de a crede in mituri urbane, deh).

Orice firma normala produce o plusvaloare, adica o valoare adaugata, si are de platit TVA la stat pe valoarea adaugata. Ca de aia se si numeste TVA = Taxa pe Valoarea Adaugata. Din TVA-ul colectat din activitatile comerciale (vanzari) si care trebuie dat la stat firma poate deduce TVA-ul aferent la achizitii, atunci cand achizitia se face din tara. Deci orice firma normala are de unde sa deduca TVA. Cand achizitia se face din EU firma din RO primeste factura fara TVA dar are de declarat achizitia intracomunitara.

"Vecinii nostri din Ungaria" - eu am sunat la ei sa intreb ce inseamna "garantie europeana" si mi-au spus ca daca am probleme returnez marfa cumparata la ei. Asta NU ESTE garantie oficiala. "Garantie europeana" este o denumire pacalitoare, da impresia ca ar fi vorba de garantie oficiala, dar nu este. Este o chestie riscanta. Depinde de bunavointa lor si nu prea ai putere de negociere in caz de neintelegere atata vreme cat nu te duci personal la ei. Iti doresc sincer sa nu ai probleme cu 17-40 luat de la ei. Oricum e un obiectiv bun, nu prea se strica. Dar atata vreme cat 5d3 se poate lua din RO tot la cca. 10.0000 lei (fara TVA), cu garantie oficiala, nu vad rostul de a cumpara pe firma de la "vecinii nostri din Ungaria" la acelasi pret, + transport si cu "garantie europeana".

Iar referitor la a cumpara un produs din EU declarand drept cumparator o firma oarecare platitoare de TVA (se poate lua din baza de date MF, e publica) - asta inseamna sa-ti incerci norocul ca sa vezi daca soft-urile de control au sau nu chei de verificare. Cum spuneam, cei care se incumeta, sa ne zica si noua daca soft-ul ala e asa tampit sau nu.

Edited by calexe, 23 July 2013 - 06:57.


#22
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Mai, din calculul tau cu TVA-ul, reiese ca statul roman, in intr-un acces de altruism, a introdus aceasta taxa numita "TVA" pentru a baga bani in buzunarele intreprinzatorilor...Posted Image Nici mie nu-mi plac unii ca tine, care prefera sa ia totul de-a gata sau sa nu faca o mica sfortare in a gandi logic pentru a avea o clara judecata asupra lucrurilor Posted Image...

I.   Imi cer scuze pentru off-topic, dar iti pot explica foarte simplu si...aparent logic cum functioneaza aceasta nebuloasa, numita si Taxa pe Valoarea Adaugata:
   1. Eu sunt un intreprinzator si cumpar un produs cu 10 lei (compus din 8.06 lei + TVA 1.94 lei) => rezulta deci, un TVA deductibil (pe care il am de inscasat de la statul roman), in suma de 1.94 lei;
   2. Il revand cu 15 lei (compus din 12.10 lei = TVA 2.90) => rezulta deci, un TVA colectat (pe care il am de plata catre acelasi stat roman), in suma de 2.90 lei;
   3. La sfarsitul lunii, facem o operatiune simpla: scadem cifra cea mai mica din cea mai mare si vedem care dintre valorile TVA prevaleaza...in cazul nostru (si in majoritatea cazurilor) TVA colectat sau TVA de plata = 0.96 lei.
*  ce rost ar mai avea TVA-ul, daca nu sa ne faca sa platim taxe...noi toti...persoane fizice sau juridice....
** Imi pare nespus de rau ca trebuie sa te dezamagesc, dar...Orice firma normala NU are de unde sa deduca TVA...

Intr-adevar, sunt societati care au TVA de rambursat (deci de luat inapoi de la statul roman), dar in cazuri mai rare...cum ar fi: 1. societatile care care fac investitii multe in acea perioada si TVA-ul de dedus de la materialele incasate si achitate il depaseste ca valoare pe cel de plata, aferent vanzarilor; 2. societatile care efectueaza tranzactii scutite de TVA, dar cu drept de deducere al acestuia (deci nu platesc TVA aferent vanzarilor dau au dreptul sa deduca TVA aferent cumpararilor sau achizitiilor) si astfel au mai tot timpul au TVA de rambursat sau recuperat de la stat...

  Normal si obligatoriu ca se si inregistreaza factura, ca exista o baza de date a tranzactiilor intracomunitara...societatea completeaza in declaratii valoarea achizitiior din UE...marfa ajunge la sediul social al SC din Ro.

II. Nu e vorba de incercat norocul, este o baza de data la nivel european, numita si VIES in care trebuie sa te inscrii, daca esti platitor de TVA si vrei sa faci achizitii din UE. Cine a spus ca alegi o societate la nimereala si iti incerci norocul si sa iei o firma la nimereala ?....poate ai o firma...poate ai un prieten cu o firma care desfasoare activitate gen media sau ceva de genul... in fine, cine are de inteles, intelege....cine nu, NU.

   Unii ca mine vor sa ajute pe unii oamenii sa cheltuiasca mai putin, nu vreau sa vand nimic sau sa prostesc lumea....la 10.000 lei sau 15.000 lei, cat iti construiesti bugetul, din banii de TVA, ai putea sa-ti iei inca um obiectiv, sau fac diferenta intre un body sau altul...

La momentul cumpararii, ai un buget pe care te chinui (sau nu) sa-l strangi.....Daca eu am societate si pot cumpara fara sa platesc inca 24% ACUM, de ce sa platesc mai mult cu acel procent de 24%, bani pe care statul in foloseste vreo 2 luni (chiar de mi-i ramburseaza inapoi in termen de o luna..., decontul de TVA il faci la sfarsitul lunii si nu cand ai achizitionat acel bun).....

  Nu mi-e greu sa trimit aparatul sau obiectivul in Ungaria...personal mi-e totuna, ca nu sunt din Bucuresti sa merg personal la ei...

  Am un certificat de garantie oficial CANON (pe care scrie si in limba romana) si asta nu este o pacaleala....!..si este vandul de o societate, nu de vreun nene care il aduce din SUA...

   Ce sa mai lungim discutia:
- daca am de cumparat chestii foto, cumpar de pe www.edigital.ro sau de la altii daca sunt mai ieftini decat -24%...
- daca am de cumparat anvelope la masina, cumpar de pe www.cauciucuridirect.ro...e aceeasi poveste, firma lor e din DE...(si e si transportul gratuit)

  Poate am deschis ochii unora, poate ca nu...Oricum, tu sa cumperi de la magazine din RO, ca altfel "Se lasa cu parnaie"...nu de alta, dar poate trece moda cu suspendarea Posted Image

Edited by Dizlpower, 24 July 2013 - 16:25.


#23
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDizlpower, on 24 iulie 2013 - 16:21, said:

...
** Imi pare nespus de rau ca trebuie sa te dezamagesc, dar...Orice firma normala NU are de unde sa deduca TVA...
...
Ptiu belea! Eu am 2 firme, una din 1996 si una din 2008, si vreo 2 controale fiscale la activ, trecute cu bine de altfel. Dar ce ma fac acum, ca daca ma iau dupa ce zici tu inseamna ca sunt de fapt intr-o mare belea... Posted Image
Orice firma normala are de unde deduce TVA intrucat colecteaza TVA din vanzari in cuantum mai mare decat plateste la cumparari. Pentru ca vanzarile sunt mai mari decat cumpararile. Nu vorbesc aici de firme care sunt pe pierderi din diverse motive.
De calculat ai calculat corect, singur ai aratat prin acel exemplu ca ai avut de unde deduce TVA-ul aferent achizitiei, cu toate ca zici ca NU.... Intelegi anumite chestii gresit si te zborsesti aiurea. In fine.

In alta ordine de idei, mie edigital.ro, aia cu .ro din Ungaria, mi-au raspuns ca da, garantia e internationala, 1 an, valabila in RO, dar ca in caz de incident acoperit trebuie sa trimit aparatul la ei. Dar e mai frumos sa te cred pe tine, probabil ca ei nu stiau ce spun sau m-or fi pacalit? Asta cu trimisul la ei pe mine unul nu prea ma incanta. Sunt atatea povesti pe net cu incidente de garantie nerecunoscute. Dar sa nu banuiesc comerciantul pe nedrept, poate ca e corect si rezolva totul. Oricum, asta cu "trimisul la noi" semnaleaza marfa gri, ceea ce nu inseamna ca marfa n-ar fi ok. Problema e alta - au baietii capacitate de reparatie si dotari corespunzatoare? Probabil ca nu. Daca sunt cumsecade iti inlocuiesc obiectul. Daca nu - ghinion, se pot lega de tot felul de chichite. Evidend, daca diferenta de pret ar fi substantiala in favoarea comerciantului de marfa gri ti-ai putea asuma si acest risc.

Rastalmacesti multe chestii din ceea am zis ca sa pice pe ce sustii tu. Tipic. Nu ma supar, sunt vaccinat.

In final, ca sa inteleaga toata lumea si ca sa fim totusi on-topic, problema se reduce la ce arat mai jos. Exemplu 5d3, body:
1. Achizitie de 9.827 lei fara TVA din H, + transport international, cu garantie 1 an dar incerta as zice eu (chiar daca tu sustii contrariul); fara plata TVA la achizitie. Pentru cautatori-de-nod-in-papura: sper ca am calculat corect pretul fara TVA si nu stiu cat o costa transportul H-RO.
2. Achizitie de 10.076 lei fara TVA din RO, transport eventual intern, cu garantie certa 2 ani la Criss; cu plata TVA la achizitie si recuperare TVA la proxima ocazie, de regula pe data de 25 din luna urmatoare achizitiei.
Variantele sunt reale. 1. sau 2.? Care e mai avantajoasa?
Apropos, la 2. mai e si un card de 64GB pana la 31.7. pentru cei eligilbili in CPS.

Edited by calexe, 24 July 2013 - 19:31.


#24
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Relativ tangential dar am vazut ca s-a discutat un pic: crisprofessional repara pe garantie orice e luat din UE. Informatia vine de la ei.

#25
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Asta ar fi o veste buna. Voi verifica si eu, cunosc pe cineva acolo.

#26
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
N-ar fi rau de confirmat. Insa nici in opinia nu are foarte mare importanta. Atat timp cat nu vor asigura garantie internationala, nu e de mare ajutor. Diferentele serioase de pret sunt in SUA si Asia.

#27
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 08.01.2010

View Postmiromulus, on 24 iulie 2013 - 20:14, said:

Relativ tangential dar am vazut ca s-a discutat un pic: crisprofessional repara pe garantie orice e luat din UE. Informatia vine de la ei.

Mai corect spus incearca sa repare. Sunt foarte slabi, atitudinea e aceeasi ca la orice service, pe mine au incercat sa ma prosteasca pe fata, dar i-am linistit repede.
Pot repara lucruri simple, dar acolo unde e nevoie de precizie am vazut ca pur si simplu nu sunt in stare. Si nu sunt doar eu in aceasta situatie.
Din acest punct de vedere faptul ca ai garantie la ei nu cred ca are o prea mare valoare.

#28
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Miromulus, multumesc de info si pentru ca ai facut lumina in problema Canon UE...chiar vroiam sa sun la ei.

calexe, daca ai 2 firme, ar trebui sa stii mai bine cu ce se mananca fiscalitatea asta si vad ca ti-e si cam greu sa recunosti cand gresesti...dupa cum singur ai raspuns, in mod CORECT, orice firma "colecteaza TVA din vanzari in cuantum mai mare decat plateste la cumparari. Pentru ca vanzarile sunt mai mari decat cumpararile."....deci TVA aferenta vanzarilor, este TVA de plata, pe care il dai si nu il primesti...Banuiesc ca nu ai treaba deloc cu hartiile de pe la societatile astea ale tale...mai intreaba oameni cu societati, cam de cate ori au cerut ei TVA....

*Decontul de TVA se depune lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se depune decontul...apoi statul are obligatia sa va vireze acel TVA in termen de 45 zile, daar statul o sa aiba grija sa va prinda la plata toate sumele, chiar si cele pe care inca nu le datorati, dar le aveti evidentiate in declaratii, la data efectuarii controlului fiscal...


Exemplul dat de tine e corect, si fiecare alege cum doreste...si/sau dupa cum sta cu banii in acel moment....poate vad eu lucrurile diferit, dar eu prefer sa vorbesc de banii pe care ii scot din buzunar, cand platesc ceva.

1. La f64.ro, Canon 5d mk III este12.998 lei si atat platesti cand il cumperi, practic vorbind;
2. La edigital.ro, acelasi Canon 5d mk III + Canon 17-40/F4.0 USM EF-L (sau 24-105mm f4.0), te ajunge 12.624 lei, deci platesti cam aceeasi bani.

Intr-adevar poate face diferenta, garantia data de f64, care este de 2 ani si nu 1 an ca la edigital.ro...poate se poate, poate nu se poate face o extindere de garantie.

A doua la mana, nu cred ca in Ungaria nu este un reprezentant Canon cu un service de calitate....

Edited by Dizlpower, 24 July 2013 - 23:36.


#29
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mai omule, te rog pentru ultima data, nu imi mai pune in gura ce crezi tu ca am spus! Eu am spus si sustin mai de parte (reciteste postul initial) ca orice firma normala are de unde deduce TVA. Adica isi poate recupera TVA-ul de la cumparari. Prin deducere din ce are de platit si nu neaparat prin rambursare. Eu nu am pomenit de rambursare (45 zile, bla-bla-bla, citezi aiurea pentru a demonstra ceea ce nu am spus). Asta cu rambursarea TVA iarasi e numai capsorul tau. Nu mai insinua ca nu stiu ce inseamna TVA colectat. Culmea e ca ma ia la rost unul care nu prea are habar de fenomene. Trebuie sa fi tampit sa ceri la stat rambursare de TVA la sume de ordinul a 2-3000 lei. Daca tu asa iti imaginezi ca asa merge treaba... Sau  ca "prietenul cu firma" se apuca sa jongleze in gestiune ca sa fenteze TVA-ul pentru tine, cum ai lasat sa se inteleaga...

Nu m-am referit la f64, nu prea cumpar de la ei decat maruntisuri. Iar imi pui in gura ceea ce n-am spus. E o caracteristica a ta? Daca tu ai da 12.624 (incl. TVA) la edigital.ro, afla ca in RO, pe canal oficial, se poate lua sub 12.500. Iarasi, cu 2 ani garantie in loc de 1 an. Ok? Adica achizitia de la edigital.ro pica chiar mai prost decat in analiza mea de mai inainte. Fa-ti temele si numai vorbi pe langa ca or mai fi unii de te si cred, si nu e ok.  Uite asa se nasc miturile urbane.

Eu inchei aici. Poti fabula cu spor mai departe.

Edited by calexe, 25 July 2013 - 00:18.


#30
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Confirm:
1) Cris accepta garantie EU in conditiile in care, evident, nu e vorba de vreun fake, si trebuie ca garantia sa fie insotita de factura de achizitie din EU. Cica in EU se vehiculeaza garantii de 1 an si de 2 ani la 5d3. 2 surse ca la jurnalisti - cred ca astfel informatia e fiabila. Cand va intra si HK in EU totul va fi perfect :)
2) Pana pe 31.iul.13 la 5d3 se da un CF 64GB. S-au dat pana acum Lexar 1000x si, mai recent, Transcend 60sapm.spam Cardurile se dau numai celor eligibili care s-au inscris in programul CPS - deci trebuie sa ai ceva "marfa" de inscris acolo, dar pretentiile sunt oarecum modice. Cardul vine de undeva din strainatate, canon.ro nu stia exact ce carduri se dau, stiau numai "cam ce s-a dat pana acum". Oricum, nu sunt pe alese. Numai sa nu vina cu ceva sub 600x ca atunci nu prea mai e "gheseft".

#31
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
E foarte ok atunci....banuiesc ca edigital nu sunt o firma fake....oricum, cine a avut ceva de priceput din discutie, a priceput....nu are rost sa detaliem ce fel de activitate iti permite sa cumperi aparatura foto si ce conditii trebuie indeplinite....

...cat despre restul discutiei, orice firma "normala" ar insemna "orice firma platitoare de TVA", ...caci nu toate sunt platitoare de TVA...

#32
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
am vazut ca vorbiti de tva, nu am avut rabdare sa citesc tot, dar eu am luat 5d2 nou din magazin(sinpro) ca stau in timisoara DAR factura a fost facuta pe un sarb, a dus cutia pana vama a stampilat taxfree si am luat tva-ul cash in 3 secunde.

si eu vreau sa trec de la 5d2 la 5d 1. asta-i alta poveste.


asa ca virgula CAUTATI sarbi de incredere.

#33
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postbogdan_galetuse, on 29 iulie 2013 - 16:51, said:


asa ca virgula CAUTATI sarbi de incredere.

eu stiu unul dar sta in SUA! si trebuie sa vina! Posted Image

#34
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
....sarbi, basarabeni....ce-or fi ;)

Edited by Dizlpower, 04 August 2013 - 11:49.


#35
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Gata. Am comis-o. 12.150 (incl. TVA 24%, se deduce pe 25.8). 2 ani garantie oficiala. Boinus CF Lexar 32GB 800x (600 lei).

Un altfel de review:
- IQ perfect pana la ISO 400 (NR  = 0 in LR), excelent pana la ISO 800, f. bunicel la ISO 3200-6400, utilizabil pana ISO12800. Mai sus nu am incercat inca ceva concludent. Astept concursurile de natatie din toamna de la Izvorani ca sa ma pronunt. Oricum aproape 2 stop-uri peste 7D la ISO mare. Iar sub ISO 400 nu prea se compara, e altceva...
- Imi pare ca de data aceasta fiecare treime de ISO beneficiaza de amplificare individualizata. Adica nu se mai intampla ca la 7D (si alte camere Canon) ca ISO 160 sa fie mai bun ca ISO 100 sau ISO 125. Zgomotul creste oarecum liniar cu ISO. Dar pana la ISO 400 camera asta nu are zgomot! Deloc.
- Zgomotul e cu totul altfel decat la 7D. Zgomotul de luminanta are granulatie foarte fina iar cel croma este redus. Chiar daca lasi ceva zgomot in imagine in favoarea detaliilor - asta nu prea deranjeaza. Cel putin asta e impresia mea.
- Imaginile arata si ele altfel decat pe 7D. Nu pot cuantifica motivele, este o impresie subiectiva. Cerd ca este o combinatie a mai multor factori: rezolutie, zgomot mic cu granulatie fina, detalii, DR, DoF mai ingust. Imaginile parca au profunzime - in sensul ca spatialitatea devine evidenta. Imaginile de 7D imi par acum plate rau.
- Expunere mult mai buna decat la 7D pe evaluativ. Exista spatiu generos de ajustari tonalitati daca e necesar.
- Crop se face fara probleme. N-am tiparit inca postere.
- AF - alta clasa decat pe 7D. In primul rand precizia, inclusiv la lumina de veioza. Flexibilitatea a evoluat si ea - se poate personaliza mai fin comportamentul la tracking. De exemplu pot trece cu o singura apasare de buton (anume butonul DoF Preview) din AF Single Point spre zone AF cu zona la alegere, si asta si cu parametri de tracking personalizati. E fantastica functia asta!
- Declansatorul e mai sensibil vs. 7D --> mai putine sanse sa misti poza la apasare.
- Pana si roata mare si joystick-ul se misca altfel fata de 7D. Le simti mai bine. E alt feeling.
- Butonul DoF Preview este (in fine!) pus unde trebuie, poate fi accesat ergonomic si poate capata functii personalizate multiple. Cea mai tare am zis-o mai sus. E drept, ca la un moment dat esti cu degetele ca pe pian... Dar se invata.
- Tot in fine - poti vedea magnificare 100% sau cat vrei cu o singura apasare de buton. Better late than never.
- Papa la baterie in draci (vs. 7D).
- 6 cps e mai slab ca la 7D, dar cu ceva atentie se rezolva in majoritatea cazurilor. N-am simtit ca nu m-as descurca.
- Era sa uit: Silent Shutter Release (numai 3cps) e un vis pentru foto wildlife. Abea astept sa am nevoie de functia asta.

Cateva probe aici. Info in EXIF. In ca nu am terminat de finisat template-urile de PP in LR, dar asa, ce am scos acuma.

Attached File  0640_20130809_acasa_002_cristi.jpg   491.62K   50 downloads crop minimal
Attached File  0640_1-1_20130809_acasa_002_cristi.jpg   735.5K   56 downloads 100%

Attached File  0640_20130809_acasa_001_cristi-2.jpg   491.55K   53 downloads Attached File  0640_20130809_acasa_012_cristi.jpg   553.93K   37 downloads Attached File  0640_20130801_acasa_005_cristi.jpg   564K   37 downloads
Attached File  0640_20130801_acasa_004_cristi.jpg   602.22K   35 downloads Attached File  0640_20130808_acasa_007_cristi.jpg   733.82K   36 downloads Attached File  0640_20130808_acasa_004_cristi.jpg   744.06K   48 downloads
Attached File  0640_20130809_acasa_001_cristi.jpg   599.73K   51 downloads

Edited by calexe, 10 August 2013 - 02:16.


#36
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Mi-am zis ca din concediu nu ma bag in seama pe forum dar evenimentul e prea important. Felicitari  boss!!!!!!!!Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate