Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

domiciliu & divort

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
francko

francko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.02.2009
buna ziua,

problema este astfel: sunt sotul, cu domiciliul stabilit in CI la adresa sotiei. Acum (nu mai conteaza motivul - o gramada de neintelegeri), vom divorta pe cale administrativa (indeplinim conditiile pt aceasta cale), insa sotia insista ca inainte de a ne prezenta la primarie, sa imi modific domiciliul din buletin de la adresa ei. doresc sa stiu daca modificarea adresei mele, in mod oficial, pune pe hartie, oficializeaza plecarea mea de la domiciliul conjugal, in acest fel nu stiu daca nu ma pune intr-o pozitie de ma acuza de parasirea domiciliului (si nu stiu care ar fi consecintele) in cazul in care sotia se suceste si nu mai doreste calea administrativa ci cea judecatoreasca, sa ma acuze in acest fel de cine mai stie ce. La ce imi sugerati sa fiu atent, ce ar trebui sa evit?

sper ca am formulat intrebarea destul de explicit
din cate am vazut, nu pare sa se fie dezbatut subiectul, in caz ca da, imi cer iertare ca nu am observat si va rog sa ma indrumati spre acea discutie

multumesc

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Parasirea domiciliului conjugal nu mai este un impediment la divort.
Chiar daca se suceste sotia, nu ai de suferit de pe urma mutatiei la noua adresa.

Oricum, ca sa fie totul ok, pune-o sa dea o declaratie de mana in care sa specifice ca ea ti-a cerut sa te muti de acolo(* just in case si cu 2 martori)
Dar una peste alta, ea nu te poate obliga sa iti muti adresa de acolo.
Faptul ca nu mai locuiesti acolo, ar trebui sa ii fie suficient, in fine....fiecare cu ideile lui.

#3
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Mare grija, ca femeile umbla tot timpul cu tertipuri si viclenii...Ar trebui sa iti gasesti un avocat si sa iti ceri partea cuvenita din avere.

#4
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
apartamentul e proprietate comuna?
eu n-as avea incredere sa fac asta!
de ce vrea sa-ti schimbi domiciliul in acte INAINTE de divort?

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostGonthar, on 26 iunie 2013 - 11:25, said:

Mare grija, ca femeile umbla tot timpul cu tertipuri si viclenii...Ar trebui sa iti gasesti un avocat si sa iti ceri partea cuvenita din avere.

Gonthar, taci!

Daca e casa ei dinainte de casatorie, nici mama avocatilor nu ii va da ceva din ea.
Averea de care vorbesti, este doar lucrurile si veniturile dovedite din timpul casatoriei legale.

#6
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
In primul rand, nu te lua dupa sfatul altor femei ! O sa caute sa te insele si sa te induca in eroare. Gaseste-ti un avocat barbat care sa se
ocupe de asta. Asigura-te ca se face partajul cum trebuie si ca o sa iei jumatate din ce are.

#7
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006

View Post-Diana-, on 26 iunie 2013 - 11:29, said:


Daca e casa ei dinainte de casatorie, nici mama avocatilor nu ii va da ceva din ea.
Averea de care vorbesti, este doar lucrurile si veniturile dovedite din timpul casatoriei legale.


salutare

tot ce e cumparat inainte de casatorie devine bun comun daca ai minim 5 ani de cand sunteti casatoriti. nu poate primi nimic daca e dobandit de sotie prin mostenire sau donatie.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostKobra2602, on 26 iunie 2013 - 11:50, said:



salutare

tot ce e cumparat inainte de casatorie devine bun comun daca ai minim 5 ani de cand sunteti casatoriti. nu poate primi nimic daca e dobandit de sotie prin mostenire sau donatie.

Niet.
Asta e visuL romanului, DAR NU ESTE CORECT CEEA CE SPUI!
Este un mit ca dupa 5 ani se impart bunurile achizitionate, donatii etc inainte de casatorie, crede-ma ca stiu atat din proprie experienta cat si dpdv legal!

Iti caut text de lege imediat.

#9
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View PostKobra2602, on 26 iunie 2013 - 11:50, said:



salutare

tot ce e cumparat inainte de casatorie devine bun comun daca ai minim 5 ani de cand sunteti casatoriti. nu poate primi nimic daca e dobandit de sotie prin mostenire sau donatie.

ha?

#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cititi aici, Sectiunea 2, Regimul comunitatii legale, Noul Cod Civil 2011 http://www.dreptonli...vil.php#cartea2

View Postsydneyaus2005, on 26 iunie 2013 - 11:55, said:

ha?

Lasa-l, ca nu stie ce zice.

Edited by -Diana-, 26 June 2013 - 12:02.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostKobra2602, on 26 iunie 2013 - 11:50, said:



salutare

tot ce e cumparat inainte de casatorie devine bun comun daca ai minim 5 ani de cand sunteti casatoriti. nu poate primi nimic daca e dobandit de sotie prin mostenire sau donatie.

Poţi oferi o dovadă a spuselor tale?

#12
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Asa gonthar, power to the men, cand vom avea suficiente informatii o sa scapam de femei si vitlesugurile lor si ne vom inmultii in eprubete. Posted Image

#13
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Gonthar are un fetis cu secretarele de la facultate...

#14
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View Post-Diana-, on 26 iunie 2013 - 11:29, said:


Gonthar, taci!

Daca e casa ei dinainte de casatorie, nici mama avocatilor nu ii va da ceva din ea.
Averea de care vorbesti, este doar lucrurile si veniturile dovedite din timpul casatoriei legale.

daca a fost reparata/imbunatatita  pe banii comuni atunci i se va da

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostHDDGuru, on 26 iunie 2013 - 13:35, said:


daca a fost reparata/imbunatatita  pe banii comuni atunci i se va da

Tu vorbesti de investitii in casa, care trebuie dovedite cu acte, cu martori, care una peste alta, impartit la 2 si cu calcularea gradului de uzura este egal cu mai nimic?

I se va da, da...

Trebuie sa ai toate chitantele si sa dovedesti ca ai cotizat din venituri gen salarii, etc.
Daca nu ai avut venituri in perioada aia, nu obtii nici macar 3 lei.

#16
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostKobra2602, on 26 iunie 2013 - 11:50, said:



salutare

tot ce e cumparat inainte de casatorie devine bun comun daca ai minim 5 ani de cand sunteti casatoriti. nu poate primi nimic daca e dobandit de sotie prin mostenire sau donatie.

Aberezi.

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostDau, on 26 iunie 2013 - 14:12, said:

Aberezi.

Acum ca suntem 3 deja, probabil ca ne va crede :)

#18
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Ma indoiesc, Diana.
Cand ii vezi cu cata tarie sustin anumite idei, de care habar nu au, te ia durerea de cap.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate