Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Trandafiri

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Daca lasi radacinile da din nou, nu scapi de ei asa usor…

#38
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Daca dai de 2-3 ori cu erbicid cand da din radacina si lastarii sunt mici, scapi.

#39
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Claudia rogu-te frumos parca ai zis odata ca ma inveti cum sa fac dulceata de trandafiri ? Acum a inflorit ala catarator care miroase a parfum bulgaresc si ma gandeam sa culeg flori si sa fac o dulceata sa impresionez fetele :)))

#40
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Nu poti face dulceata din orice trandafir, cred ca ti-am spus...indiferent cum miroase. Cataratorul ala al tau e Mme Isaac Pereire? Daca da, ala nu-i bun de dulceata, are petale prea groase. Cu exceptia lui Rose de Rescht toti trandafirii din care poti face dulceata sunt neremontanti.

Daca ai Rose de Rescht ala e perfect, si eu din petalele lui fac dulceata. Pentru o portie de dulceata din care-ti ies cam 3 borcane de 300 ml ai nevoie de 300 gr de petale.
Daca indeplinesti conditiile iti scriu reteta Posted Image

#41
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Nu mai buni sunt cei bulgaresti Kazanlik?

#42
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Sunt foarte buni si aia. N-am pomenit  de Kazanlik pentru ca ma indoiesc ca il are. Poate ma insel. Eu in general ii folosesc in amestec pentru dulceata cu Rose de Rescht iar pentru sirop doar Rose de Rescht pentru ca e  grena, da o culoare frumoasa.  Astia sunt cei doi trandafiri care se preteaza pentru dulceata si sirop indeplinind ambele conditii si anume calitatea petalei si persistenta parfumului. Mai sunt si alti damascena utilizabili dar putini.

Am recoltat si eu flori azi, oala cu sirop e pe foc Posted Image

Edited by claudia313, 29 May 2023 - 14:17.


#43
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Uite asta e trandafirul. Nu stiu ce soi este l-am cumparat dintr-un supermarket sau din Dedeman.

Attached Files



#44
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Daca asta nu o fi bun mai am unul care miroase puternic si pe care l-am vazut pe o lista cum ca ar fi bun de dulceata si anume Chrysler Imperial. Nu am o poza acum dar e ceva superb. Niste flori mari de un rosu puternic spre grena si care mai si miroase foarte frumos. O minunatie de trandafir

#45
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Nu e bun Chryslerul Fa din cel din poza si vezi daca e bun. Petalele trebuie sa fie subtirele. Ai PM cu reteta, daca ai neclaritati, intrebi si iti raspund.

Edited by claudia313, 29 May 2023 - 21:51.


#46
Ami7777

Ami7777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.12.2013
Oare se poate folosi Scudo după tăierea trandafirilor (după prima înflorire)? Sau ce ar fi mai potrivit pentru cicatrizarea tulpinii după tăiere?

#47
Ami7777

Ami7777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.12.2013

View PostAmi7777, on 27 iunie 2023 - 19:08, said:

Oare se poate folosi Scudo după tăierea trandafirilor (după prima înflorire)? Sau ce ar fi mai potrivit pentru cicatrizarea tulpinii după tăiere?
Am întrebat o prostie?

#48
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
N-ai intrebat o prostie. Poti sa dai cu Scudo.

#49
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006
Topicul e mai vechi, stiu lucrul asta, dar pentru nu a deschide un altul nou o sa va expun pe scurt o problema:

Am un vecin care are "ciuda" sau mai bine spus nu se pricepe deloc la "gradinarit". Mai ieri s-a pus sa taie trandafirii din gradina din fata blocului, asta dupa ce i-a mai taiat acum doua saptamani cu alte doua saptamani inainte le-a taiat florile. Ca habar n-are cum sa-i taie si perioada in care trebuie taiati a fost prost aleasa, o alta discutie. Omul, din lipsa de ocupatie, pensionar fiind, isi ocupa timpul liber, se vede ca-i o gramada, taind tot ce e verde oricand si oricum. N-are importanta ca-s flori, copaci, vita de vie, samd.

Bineinteles ca in momentul de fata, de ieri pana astazi, se usuca vazand cu ochii. Pe internet am vazut ca ar exista ceva solutii pentru a-i "resuscita". Credeti ca se mai poate face ceva? La ce solutii ati apela in cazul mai sus mentionat? In afara de a cobori si a-i sparge capul respectivului "destept".

Mentionez ca nu ma pricep la "gradinarit" deloc, doar ce am citit si eu pe internet, astea-s toate "cunostintele" pe care le am.

Multumesc!

Edited by un_el, 22 July 2023 - 09:45.


#50
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Deci tu știi ca ala nu are habar pentru ca ești expert in neavut habar... It takes one to know one..
În general plantele nu mor din cauza ca au fost "tăiate" prost. Dacă se usucă atunci cauza e alta.
Dacă se uscau la anul se poate întâmpla în cazuri extreme dar nici chiar asa, trebuie sa cam insiști cu greșelile ca să se întâmple.

Oriucm, poți sa le dai un tonic hormonal de genul Atonik, un îngrășământ foliar de genul cropmax, etc..

Edited by parintele, 22 July 2023 - 09:47.


#51
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006
Deci, asadar si prin urmare, eu am citit ceea ce am citit pe internet, n-am avut pretentia ca stiu ceva, am mentionat lucrul asta. O sa pun poze cu "betele" pe care respectivul le-a lasat si felul in care se usuca. Pana sa bage clestele pe ele, adica mai ieri, erau bine merci, nu se uscasera. Citeste cu atentie ce am scris: le-a mai taiat de doua ori inainte la interval de doua saptamani.
Daca e cazul de flame, nu e nevoie sa-mi raspunzi, am cerut doar o parere si am fost destul de clar, zic eu, in ceea ce am scris. Merci frumos!

#52
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006
Orice alte idei sunt binevenite! Multumesc anticipat, scuzati faptul ca sunt incepator. :(

#53
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postun_el, on 22 iulie 2023 - 09:51, said:

Deci, asadar si prin urmare, eu am citit ceea ce am citit pe internet, n-am avut pretentia ca stiu ceva, am mentionat lucrul asta. O sa pun poze cu "betele" pe care respectivul le-a lasat si felul in care se usuca. Pana sa bage clestele pe ele, adica mai ieri, erau bine merci, nu se uscasera. Citeste cu atentie ce am scris: le-a mai taiat de doua ori inainte la interval de doua saptamani.
Daca e cazul de flame, nu e nevoie sa-mi raspunzi, am cerut doar o parere si am fost destul de clar, zic eu, in ceea ce am scris. Merci frumos!

Nu e niciun flame, ideea e ca nu știi dar crezi lucruri... Crezi ca de aia se usucă.
Sau ca nu era cazul ca el sa taie... Sau ca a taiat de prea multe ori... Șamd...

Din păcate la agricultura mai rar merge cu crezutul, ori știi, ori e bine întâi sa afli și apoi sa evaluezi/judeci pentru ca altfel ori te superi degeaba, ori te cerți aiurea cu "nebunul", ori faci tu lucruri ca să repari și poate nu e cazul șamd...

Asa cum îți spuneam, faptul ca ciumpilesti niste ramuri nu omoară, cel mult strica aspectul sau cel mult afectează ce se intâmplă în viitor, un viitor însă mult mai îndepărtat decât ți se pare ție și în mod cert mult mai idepartat de ce crezi tu acum... Adică faptul ca are efect negativ imediat acea interventie


Și dacă ai fost atent, chiar ți-am zis cu ce poți stropi ca să stimulezi plantele alea.


#54
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
N-are a face ca i-a scurtat, doar si decît în masura in care foarfeca aia nu era deja purtătoare de boli.
Ia si uda trandafirii aia cu niscai Kristalon Gold (gasesti la Dedeman si altii), stropeste-i eventual si cu Atonik/Cropmax/ alt stimulator asa cum iti spuna parintele.
Nu strica deloc si un insecticid/acaricid  ( si banalul Mospilan ar fi ok)pe care il dai separat de stimulatori.
In momentul asta oricum trandafirii au trecut de primul val de inflorire, daca au fost scurtati deja vei vedea alte flori mai incolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate