Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Trandafiri

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Sh0rpe

Sh0rpe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2010
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema la trandafiri.
Cu ce sa-i stropesc??

Attached Files



#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
melci fara cochilie? asa pare.

#3
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

 Sh0rpe, on 24 iunie 2013 - 07:04, said:

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema la trandafiri.
Cu ce sa-i stropesc??
E posibil sa fie vorba de melci sau de Leptophyes punctatissima.Stropeste cu decis sau calypso

#4
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Pe caldurile astea mai sigur Calypso, Decis nu prea este eficient.
Dar daca nu vezi melcii dimineata sau seara, vinovate pot fi lacustele si astea sunt mai rezistente.

#5
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Daca vezi lacustele inseamna ca sunt lacuste , si eu am un trandafir in fata casei care la fel arata , am urmaarit si nu am vazut melci dar in rest erau lacuste am dat cu calypso si vad ca nu mai am lacuste pe langa trandafir in rest am in solar , dar nu mi au facut nimic la tomate.

#6
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Nu sunt nici melci, nici lacuste, e vorba de albina croitoare. Nu dauneaza in nici un fel trandafirilor, doar ii urateste putin prin decuparea frunzelor. Foloseste frunzele ca sa-si faca cuibul. S-ar putea sa aiba cuib prin apropiere, de obicei cuibaresc in gauri din lemnul putred, daca ai lemn vechi prin zona.
Eu nu recomand stropirea cu insecticid pentru ca este o insecta foarte utila altfel, polenizeaza mult mai mult decat albina de miere.

#7
Sh0rpe

Sh0rpe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2010
Multumesc pentru raspunsuri.Osa urmaresc sa vad daca sunt melci sau lacuste ca sa-i stropesc

#8
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Decupajele acelea rotunde sunt opera clara a albinei croitoare, nu a altor daunatori, te asigur de asta

#9
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Da, croitoare cu siguranta, nu sunt nici melci nici lacuste. Uita-te pe varza de ex, daca ai , sa vezi cum face melcul si vezi diferenta. Astea semicirculare , pe margine, cum zice Claudia, croitoare! Degeaba dai acum, ea apare prin mai, cuiburile sunt deja gata bagate in lemn, adultele au si murit deja. Cauta sursa si indeparteaz-o de trandafiri.

#10
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Am avut si eu trandafiri cu frunzele mancate  ca ale tale.eu am vazut pe ei niste omizi mari,am banuit ca ele ar fi cauza si am stropit cu insecticid. Incearca sa cauti dimineata sub frunze ,s-ar putea sa gasesti si tu si le poti lua cu mana.

#11
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Omizile nu mananca circular ci neregulat.

#12
havenmaster

havenmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 25.05.2005
Buna ziua,
Am si eu probleme cu TRANDAFIRII de gradina care nu mai au frunze. Mare parte au frunzele mancate (poza), cred ca de un vierme mic pe care l/am surpins pe doua frunze, iar al'ii au chiar si florile mancate.
CE AR TREBUI sa fac? Rog mult un raspuns.
Unui alt trandafir i/au cazut toate frunzele, anterior s/au umplut de pete negre/maro, iar acum au ramas doar tulpinile. Ce/i de facut?
Poate sa/mi recomande cineva un site unde a; putea sa citesc mai multe, eventual sa vad si fotografii, despre ingrijirea trandafirilor.
Precizez ca toti trandafirii pe care ii am i/m pus in toamna, acesta fiind primul lor an.
Multumesc pentru sprijin.

Attached Files


Edited by havenmaster, 20 July 2013 - 10:26.


#13
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Aia de pe frunza e o omida, stropeste trandafirii afectati cu un insecticid. Cealalata problema, cu petele negre pe frunze e probabil patarea neagra, boala care apare la trandafiri in general in anii ploiosi, cu umiditate mare. Daca atacul e foarte puternic, poti sa dai cu un fungicid, din ce imi amintesc se poate da cu  Topsin. Chiar daca nu dai fungicid, probleme foarte mari nu vor fi, e o boala care in nici un caz nu-i omoara, doar ca pierd frunzele daca atacul e puternic

#14
Sh0rpe

Sh0rpe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2010
Revin cu o intrebare
In toamna am plantat cam 100 de butasi de trandafiri .Cu toata buna mea intentie inaintea plantarii(ierbicidat,sapat, adunat manual iarba )tot a aparut iarba intre pet-urile cu care au fost acoperiti.
Daca dau  cu total vor fi afectati trandafirii ?

#15
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Daca trandafirii sunt acoperiti cu pet-uri in timpul erbicidarii nu vor fi afectati.

Dar am o curiozitate...de ce i-ai acoperit cu pet-uri? Dupa plantare se musuroiesc, nu se acopera cu pet-uri,. peste iarna pet-ul ala nu le tine de cald absolut deloc!

#16
Sh0rpe

Sh0rpe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2010
Pai butasii erau fara radacina si asa au fost indicatiile Posted Image

Pai butasii erau fara radacina si asa au fost indicatiile

#17
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Aaaa, am inteles, credeam ca e vorba de butasi  altoiti, cu radacina

#18
nemrak

nemrak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.03.2014
buna ziua,cum pot trata trandafirii de paduchii verzi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate