Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

comertul la piata

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 20.09.2006
Am tot cumparat de multe ori de la piata dar abia astazi am inteles de ce multi comercianti seteaza pretul / kg gresit pe cantar: sa luam exemplul cireselor care sa zicem ca sunt 8 lei; comerciantul pune pretul / kg la 0.08 si nu 8.00 cum ar fi normal.
Azi am vrut sa iau cirese de 5 lei, si mi-a pus 580g, dar cu pretul / kg setat la 0.08, cantarul a aratat 0.05 la pret, desi in mod normal 580 grame costa 4.64 ron (deci cantarul rotunjeste in sus, nu va arata niciodata 0.0464). Si asa, cei care iau sub 1kg sau cer in varianta "dati-mi de X lei", sunt fentati cu cativa zeci de bani permanent.
Ati mai observat asta? Ce se poate face? Eu ma gandesc sa anunt OPC-ul sa ii oblige ca atunci cand cantaresc sa bata pretul corect / kg, altfel e inselatorie.

Edited by Talkabout, 22 June 2013 - 15:39.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
ca la piata, dar sa nu-ti inchipui ca e singura lor smecherie.opc-ul ar putea fi o solutie, dar doar pentru scurt timp, vor inventa altceva. Si tot vei fi furat. kasai in tennisi!

#3
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Poate sa aiba cumparatul la piata zeci de dezavantaje pentru ca un singur avantaj face cumparaturile faine.
NEGOCIEREA!!!

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,948
  • Înscris: 25.01.2007
Acolo e si loc de negociere, auzi 5 lei cirese la timpul asta. Pe aici sunt 2 lei, seara chiar mai ieftin.

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 20.09.2006

View PostClerik, on 22 iunie 2013 - 15:57, said:

Poate sa aiba cumparatul la piata zeci de dezavantaje pentru ca un singur avantaj face cumparaturile faine.
NEGOCIEREA!!!

Ok, sa spunem ca negociez de la 8 la 7 lei. Care e diferenta intre negociere si faptul ca esti inselat la cantar? Nici una. Ala tot iti va pune mai putine cirese

View Postslai, on 22 iunie 2013 - 15:58, said:

Acolo e si loc de negociere, auzi 5 lei cirese la timpul asta. Pe aici sunt 2 lei, seara chiar mai ieftin.

2 lei din alea mari, carnoase, nu? Posted Image Pe acolo pe unde esti tu, poate. In alte zone ale tarii gasesti si cu 12 lei kilu.
Dar nu asta e ideea topicului. Negocierea e altceva

#6
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Anul asta nu am mincat cirese....greva de cirese.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostTalkabout, on 22 iunie 2013 - 15:38, said:

Azi am vrut sa iau cirese de 5 lei,
te-a pacalit ala cu juma de cireasa. nasol. baga reclamatii la opc, prim ministru, ue - fii barbat!

#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 20.09.2006

View PostQuantum, on 23 iunie 2013 - 06:48, said:

te-a pacalit ala cu juma de cireasa. nasol. baga reclamatii la opc, prim ministru, ue - fii barbat!

Nu e juma de cireasa. sunt chiar vreo 5-6 cirese care inca puteau fi puse! Ce, aia nu e marfa?! E dreptul meu.

Edited by Talkabout, 23 June 2013 - 10:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate