Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Documentar despre comete

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007
Va invit sa urmariti un documentar despre comete ce ofera o noua perspectiva si intelegere asupra acestor corpuri ceresti fascinante

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/34wtt2EUToo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ghendi, 21 June 2013 - 12:08.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,846
  • Înscris: 07.02.2003
Astia sunt aia cu religia universului electric... nu este o perspectiva noua sau intelegere ci o ipoteza fara suport.

#3
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
Am ajuns - din nou - la fraza in care se descrie suprafata neregulata a unei comete, creata astfel datorita unor arcuri electrice. Si atunci, si acum, eu repet intrebarea - arcuri electrice intre ce si ce? Pentru ca - pentru cine-a chiulit in ciclul 2 de scoala generala de la orele de fizica - un arc electric se creaza intre 2 puncte cu o diferenta de potential majora, i.e. anod si catod. Exact ca intr-o masina electrica de prelucrat suprafete, masina pe care o pomeneste si nenea Thunderbolt.

Cometa ar fi unul dintre aceste puncte, sa zicem, desi 'documentarul' se refera la zone izolate de pe suprafata acesteia - caz in care ipoteza arcurilor electrice devine si mai abracadabranta.
Care ar fi celalalt punct? Pentru ca pana acum n-am primit raspuns, nici aici, nici pe video-urile de YT la care am pus aceeasi intrebare, si nu l-am gasit nici in diverse documente ale Thunderbolt pe care le-am citit.

P.S. "In the electrical interpretation, not just comets, but asteroids and meteors as well were born in planetary upheaval, as electric arcs blasted material from the surfaces of planets and moons..." usw.
Nenea Thunderbolt nu pare sa stie ca un meteor este fenomenul atmosferic produs de arderea - partiala sau totala - in atmosfera a unui obiect in cadere catre suprafata (Pamantului). Pacat.

P.P.S. "The jets explode (!) from the comets at supersonic speeds!". Dat fiind ca suntem in spatiu, termenul de supersonic e futil, ramanandu-i valabil eventual doar calitatea de bombastic. 0.34 km/s? In spatiu? Right.

Edited by Ixtl, 21 June 2013 - 14:33.


#4
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007

View Postandreic, on 21 iunie 2013 - 14:14, said:

Astia sunt aia cu religia universului electric... nu este o perspectiva noua ci o ipoteza fara suport.
Ce anume din documentarul de o ora jumate ti se pare fara suport? Le-ai dat un feedback pe youtube cum cer ei in descrierea video-ului?
We ask for your help in inviting scientists and other centers of influence to consider the factual content in this film. For the next 60-90 days we will consider all critical suggestions prior to final editing, and we'll be especially diligent in addressing any statements of fact that a knowledgeable viewer may call into question.
Si cat ai vazut din documentar ca sa-ti faci o parere??

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,846
  • Înscris: 07.02.2003
Vezi mesajul de deasupra celui scris de tine pentru inceput... mie unul toata teoria mi se pare fara suport.

#6
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007

View PostIxtl, on 21 iunie 2013 - 14:27, said:

Am ajuns - din nou - la fraza in care se descrie suprafata neregulata a unei comete, creata astfel datorita unor arcuri electrice. Si atunci, si acum, eu repet intrebarea - arcuri electrice intre ce si ce? Pentru ca - pentru cine-a chiulit in ciclul 2 de scoala generala de la orele de fizica - un arc electric se creaza intre 2 puncte cu o diferenta de potential majora, i.e. anod si catod. Exact ca intr-o masina electrica de prelucrat suprafete, masina pe care o pomeneste si nenea Thunderbolt.

Cometa ar fi unul dintre aceste puncte, sa zicem, desi 'documentarul' se refera la zone izolate de pe suprafata acesteia - caz in care ipoteza arcurilor electrice devine si mai abracadabranta.
Care ar fi celalalt punct? Pentru ca pana acum n-am primit raspuns, nici aici, nici pe video-urile de YT la care am pus aceeasi intrebare, si nu l-am gasit nici in diverse documente ale Thunderbolt pe care le-am citit.

Raspunsul simplu e ca celalalt punct e mediul electric in care se afla cometa. Asta face posibil fenomenul pe care-l numim cometa, altfel am discuta doar despre asteriozi. Prin mediul electric ma refer la fluxul constant sau mai putin constant de particule provenite de la soare. Insa fenomenul e mai complex, se contureaza 2 zone electrice cu potential diferit, delimitate de un double layer. Este vorba de mediul exterior de care pomeneam si cel al cometei, deci putem spune ca este ca si o celula care inconjoara nucleul, pe suprafata peretilor ei putandu-se masura campuri electrice intense. Asta face ca echilibrul electric dintre cometa si mediul exterior sa nu se faca dintr-o data ci treptat, acest double layer reprezentand un fel de bariera de protectie. Deci descarcarile electrice la suprafata depind de mediul electric exterior cometei si variaza in functie de acesta.

View PostIxtl, on 21 iunie 2013 - 14:27, said:

P.S. "In the electrical interpretation, not just comets, but asteroids and meteors as well were born in planetary upheaval, as electric arcs blasted material from the surfaces of planets and moons..." usw.
Nenea Thunderbolt nu pare sa stie ca un meteor este fenomenul atmosferic produs de arderea - partiala sau totala - in atmosfera a unui obiect in cadere catre suprafata (Pamantului). Pacat.
Da-le un mesaj sa se corecteze daca intr-adevar asta e citatul corect din documentar.

View PostIxtl, on 21 iunie 2013 - 14:27, said:

P.P.S. "The jets explode (!) from the comets at supersonic speeds!". Dat fiind ca suntem in spatiu, termenul de supersonic e futil, ramanandu-i valabil eventual doar calitatea de bombastic. 0.34 km/s? In spatiu? Right.
Nu inteleg ce e de mirare cand in mainstream aceasta viteza e explicata prin acumulare de presiune in interiorul nucleului cometei. Doar ca pana acum nu s-au gasesit orificii de iesire, nici caldura suficienta si nici incinte subterane. Supersonic se refera la viteza respectiva, denota o valoare.

View Postandreic, on 21 iunie 2013 - 14:53, said:

Vezi mesajul de deasupra celui scris de tine pentru inceput... mie unul toata teoria mi se pare fara suport.
Si mie "mi s-a parut" acum cativa ani, tocmai de aceea am intrat in detalii, in concret. Daca ai intrebari concrete poate voi putea raspunde. La fel cum am raspuns si acelui mesaj de care spuneai.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate