Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Baze umane pe Venus - un paradis energetic

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Încă de câteva decade, oamenii au început să exploreze spațiul. Primele planete explorate care ar fi și candidate unor posibile viitoare baze umane ar fi Marte și Venus. În timp ce anericanii s-au concentrat pe Marte, rușii au "tras" tare pe Venus, o planetă misterioasă, ascunsă de nori groși. În timp ce solul pe Venus este imposibil de locuit, temperatura medie situându-se pe la 470 de grade celsius, la o altitudine mai mare, puțin peste 50 de kilometrii, temperatura se situează în jurul valorii de 30 de grade, perfect habitabil. Ceea ce este însă superb este că un balon imens la altitudinea respectivă umplut numai bine cu o atmosferă în care s-ar putea respira ar avea portanță! Asta datorită atmosferei de CO2, mai grea.
Dar ce este cu adevărat impresionant este energia disponibilă acolo. Pentru că energia este sângele oricărei civilizații moderne. Astfel, între acest balon și sol avem o diferență de temperatură de peste 400 de grade, ideală pentru centrale electrice. Iar transportul între astfel de baze plutitoare s-ar putea face cu dirijabile cu panouri solare atât în partea de sus cât și în partea de jos, deoarece norii venusieni reflectă 90% din radiația solară. Din norii de acid sulfuric se pot extrage hidrogenul și oxigenul, pentru apă și pentru respirat. Balonul ar fi locuibil atât în interior cât și la suprafață în sere mai mici sau mai mari în funcție de nevoie sau de posibilități.
Venus mai are și un subțire strat de ozon, precum și un câmp magnetic mai slab generat de vânturile solare care lovesc atmosfera.
Cu alte cuvinte, vorbim de o lume bogată în energie, iar un asfel de proiect îmi pare mult mai fezabil decât o eventuală bază pe Marte.
Hai să dezbatem un pic chestiunea.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
De proiectul mars-one stiam, de asta cu venus nu. Sincer, te-ai oferi voluntar ca fiind primul in asa ceva ? cu riscul de a nu te mai intoarce pe terra Posted Image . Stiu ca se aleg candidati pentru marte. Dar nu stiu ce sa cred, si acolo poze trimise de acel robot care e ar fi pe marte, pozele cam seamana cu unele regiuni aride de pe Pamant.

Edited by Andreysc7, 19 June 2013 - 13:28.


#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru chestia asta cu Venus, da, m-aș oferi voluntar. Știi cum se zice, Decat o viata cioara, mai bine vultur o zi !
Nu că aș avea o problemă cu viața mea, dar consider că o astfel de ralizare ar fi prioritară existenței mele aici.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View Postbenis, on 19 iunie 2013 - 13:28, said:

Pentru chestia asta cu Venus, da, m-aș oferi voluntar. Știi cum se zice, Decat o viata cioara, mai bine vultur o zi !
Nu că aș avea o problemă cu viața mea, dar consider că o astfel de ralizare ar fi prioritară existenței mele aici.

Si eu m-as oferi voluntar, dar nu printre primii. Daca proiectul va fi realizat, parerea mea este ca acei primii care se vor duce vor fi ca niste cobai.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
În proiectele de pe Marte încep să am tot mai puțină încredere din cauza costurilor mari pentru a susține o civilizație acolo, pentru că singura sursă de energie ar fi reactoarele nucleare, care necesită o groază de resurse pentru a fi contruite. Pe când pe Venus nu ai nevoie de energie nucleară, energia este din belșug, trebuie doar folosită.

Mai consider că întrebarea care se pune în asfel de situații de colonizare nu este dacă este apă sau cum se ajunge, ci cum obțin energie și câtă energie poți obține, precum și ce elemente sunt disponibile. Ori pe Venus avem energie "ca la botul calului", iar elementele necesare sunt disponibile, chiar dacă este nevoie de energie pentru a obține apă, nu este o problemă, astfel. Poate că datorită cantității imense de energie disponibilă, economia pe Venus ar fi înfloritoare.

Fabrici robotizate la sol ar putea produce panouri solare destinate dirijabilelor cu un consum mic de energie datorită temperaturii ridicate. Aceste fabrici ar conține alte componente din cu totul alte materiale decât cele de pe pământ.

Edited by benis, 19 June 2013 - 13:30.


#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Da dar problema ar fi urmatoarea : cum se vor construi acele fabrici care vor asigura venirea omului pe planeta :P . Adica na, nu poti sa trimiti un austronaut cu o trusa de scule si sa se apuce de treaba :P

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Stati cuminti... baloane pe Venus sa tina un oras cu infrastructura si toate cele ? Come on :)

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Păi "orașul" ăla nu va fi un oraș ca cele pe care le cunoaștem, temperatura fiind mică nu mai e nevoie de megastructuri. În plus, nu vă închipuiți că se vor face autostrăzi pe respectivul balon. Marele avantaj e modularitatea, în sensul că poți crește modular de la baloane mici, pentru 10 oameni la baloane ce țin și zeci de mii de oameni.

Însăși faptul că discuțiile de acest gen crează interes arată că oamenii au o înclinatie intrinsecă spre explorare.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Oamenii au nevoie de spatiu, nu sunt sardele, singurii clienti ar putea niste cercetatori dispusi sa sacrifice confortul pentru cunoastere si cam atat Posted Image In plus cum stam cu life suport, cu hrana, cu productia de lichide si gaze ? Eu nu cred ca e realist by the way... oricum ar fi amuzant sa vedem ce pateste un balon cand e lovit de furtuna solara acolo pe Venus Posted Image
Nici pe Marte nu e realist din cauza lipsei campului magnetic. Ar putea fi pe luna cu suportul logistic aferent dar si acolo sunt o multime de inconveniente. In sistemul nostru solar nu prea avem locatii bune de colonizat la modul realist, nici lunile lui Jupiter nu ajuta.

Suntem condamnati la singuratate - Arthur C. Clarke.

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Nu stiu ce sa zic, momentan nu mi se pare asa de realizabil. Sunt multe de luat in considerare + distanta

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie cautat in afara sistemului Solar plus o metoda noua si eficienta de transport pana acolo, sunt mai multe sanse sa gasim ceva colonizabil prin alte parti, la noi numai in baze si costum spatial se poate sta pe planetele conexe si asta nu se cheama colonizare, cel mult  cercetare, baze experimentale, nicidecum nu e o viata normala. O colonizare nu poate acea succes decat in masura in care poate fi sustinuta de resurse si conditii (lectie invatata din istorie)... plecarea cu gandul de a face baze & stuff fara nici o certitudine de viitor echivaleaza cu o sinucidere. Ce se intampla cu "colonistii" cand compania "venus project" da faliment ? Posted Image

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View Postandreic, on 19 iunie 2013 - 13:55, said:

Ce se intampla cu "colonistii" cand compania "venus project" da faliment ? Posted Image

buna intrebare Posted Image Posted Image

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Vise taica.

#14
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
cand o sa apara si astia pe acolo inseamna ca a inceput colonizarea Posted Image

[ http://www.kleckas.lt/blog/wp-content/uploads/baumgartner-space-gipsy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Băi nene, putem să discutăm civilizat despre subiect sau ne trolluim unii pe alții? De ce peste tot se duscută despre Marte dar Venus este tabu?
Nu am zis că, spre deosebire de Marte, unde colonizarea se estimează că se va începe abia în câteva decade, pe Venus o să începem de mâine!

#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postbenis, on 19 iunie 2013 - 14:08, said:

Băi nene, putem să discutăm civilizat despre subiect sau ne trolluim unii pe alții? De ce peste tot se duscută despre Marte dar Venus este tabu?
Nu am zis că, spre deosebire de Marte, unde colonizarea se estimează că se va începe abia în câteva decade, pe Venus o să începem de mâine!

Conditiile pe venus sunt mult mai dure, temperaturi ridicate, presiuni ridicate, atmosfera acida, chiar crezi ca maine avem gata tehnologia necesara sa mergem acolo? ultima statie trimisa acolo a supravietuit 45 minute parca Posted Image
http://en.wikipedia....ations_of_Venus

Edited by eugeniusro, 19 June 2013 - 14:15.


#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Cum a zis si andreic. Cred ca ar fi mai bine sa se puna mai mult accent pe mijlocul de transport si sa cautam in afara sistemului solar. Si un bun motiv ar fi acesta : cand s-a gasit o planeta ce poate fi colonizata fara a fi nevoie sa stai intr-o capsula, iti dai seama ca nu va fi nevoie de costuri uriase pentru dezvoltare ? Pentru ca pe acea planeta vei putea sa iti procuri singur resursele si nu va fi nevoie sa le cari de pe terra pana acolo ca sa "construiesti" o colonie. Gandeste-te cat ar costa transportul acelor "fabrici de energie" + instalatii fara de care oamenii nu pot supravietui.

Asa pe o planeta ce iti permite sa respiri, asta nu va fi o problema

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postandreic, on 19 iunie 2013 - 13:55, said:

Trebuie cautat in afara sistemului Solar plus o metoda noua si eficienta de transport pana acolo, sunt mai multe sanse sa gasim ceva colonizabil prin alte parti, la noi numai in baze si costum spatial se poate sta pe planetele conexe si asta nu se cheama colonizare, cel mult  cercetare, baze experimentale, nicidecum nu e o viata normala. O colonizare nu poate acea succes decat in masura in care poate fi sustinuta de resurse si conditii (lectie invatata din istorie)... plecarea cu gandul de a face baze & stuff fara nici o certitudine de viitor echivaleaza cu o sinucidere. Ce se intampla cu "colonistii" cand compania "venus project" da faliment ? Posted Image
Văd că tu eşti mai realist  decăt ideea iniţiatorului cu Venus , sigur o să fie aplicabilă în momentul când se va încheia proiectul "Noua Ordine Mondială" deja în desfăşurare alertă , de exterminare a 6 miliarde de pământeni care nu îmbrăţişează viziunea ateistă şi atunci orice bazaconie care o debitaţi acum se va aplica Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate