Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Liftul spažial - unealta de cucerire a spažiului

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Posteugeniusro, on 19 iunie 2013 - 12:16, said:

Va fi pe exterior nu in cladire, casa liftului va fi undeva pe orbita deasupra ecuatorului dincolo de orbita pentru sateliti geostationari.

[ http://www.spacelift.org/img/space-elevator.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

exista planuri si pentru un lift lunar

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a5/Lunar_space_elevator.svg/760px-Lunar_space_elevator.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iei liftul pana sus pe orbita, te transferi cu locala pe orbita lunara si cobori acolo iarasi cu liftul, dupa toate calculele va fi drumul mai scurt decat cu trenul Bucuresti - Constanta Posted Image
Problema romanilor este ca au ramas cu traume din cauza astora de la Ascensorul Posted Image

Problema romanilor este ca au ramas cu traume din cauza lor, nu are nici o treaba Ascensorul cu traumele, si stiu mai bine ca tine, de 25 de ani imi mananca zilele clientii romani.

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Posteugeniusro, on 19 iunie 2013 - 13:28, said:

Da stiu plutoniul este de fapt un gunoi radioactiv si saracii teroristi se chinuie sa il reproceseze facand bombe din el, ce magari americanii ca nu ii lasa in pace Posted Image
Ete caca, plutoniul a fost produs în centrale nucleare a căros activitate era chiar producere de plutoniu, hai mă leși, și americanii și rușii făceau intenționat treaba asta. Singura diferență e că pe americani îi pupă mai multi în cur, eu nu știu de astea, poate le pute mai frumos zona aia.

View PostLordRaptor, on 19 iunie 2013 - 13:27, said:

Ca sa vad daca esti capabil sa folosesti sinapsele alea.
Daca nanotuburile de carbon sunt atit de promitatoare si ofera marea cu sarea dpdv al proprietatilor mecanice, si au mai si fost fabricate dinainte de "era informatiei", cum naiba de nu sunt in productie industriala pana acuma, stiut fiind faptul ca un calculator se produce cu mai putin de 100 de euro in ziua de azi.

Daca gasesti raspunsul la intrebarea asta, o sa intelegi si de ce nu o sa vezi lift spatial cu nanotuburi de carbon decat in cartile stiintifico-fantastice.
Eu am oferit doar un exemplu cu acele nanotuburi. Ele se pot face și din nitrit de bor, dacă e vorba. Motivul pentru care nu se produc pe scară largă e simplu: încă nu există tehnologia miniaturizată suficient pentru a le produce pe scară largă. Dar miniaturizarea este destul de previzibilă, este calculabilă.

Edited by benis, 19 June 2013 - 13:40.


#21
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postsammydo, on 19 iunie 2013 - 13:36, said:


Problema romanilor este ca au ramas cu traume din cauza lor, nu are nici o treaba Ascensorul cu traumele, si stiu mai bine ca tine, de 25 de ani imi mananca zilele clientii romani.

Hopa avem pe cineva de la Ascensorul printre noi, care stati la bloc ? sariti pe el Posted Image

#22
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Motivul pentru care nu se produc pe scară largă e simplu: încă nu există tehnologia miniaturizată suficient pentru a le produce pe scară largă

Nu exista proces tehnologic prin care sa obtii nanotuburi lungi de kilometri intregi. Nu cresc decat maxim cativa centimetri. Si nanotuburile de carbon nu se "sudeaza".
Deci tocmai te-ai lovit de marea problema a nanotuburilor. Nu stim sa le facem suficient de mari pentru a le putea utiliza si la altceva decat demonstratii stiintifice.

Iar problema tuturor celorlalte solutii este faptul ca sunt prohibitiv de scumpe.
Si daca te costa mai mult decat esti in stare sa produci cu el, degeaba. S-a dus vremea bataliilor ideologice in care s einvestea fara numar. Daca nu aduce profit, nu se face. Si liftul tau spatial, nu numai ca nu aduce nici un profit (cel putin in viitorul imediat), dar mai e si scump ca naiba. Mai vorbim peste vreo 100 de ani, cand chiar o sa fie nevoie de asa ceva.

Deocamdata e numai bine aici, la planetuta.

#23
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Liftul ala de ce anume e legat? Voi vreti sa faceti doar lift, fara cladire? Voi nu sunteti in stare sa faceti o autostrada de atatia ani de zile, si vreti lift pana-n spatiul cosmic?
Bai, baieti, lasati-va naibii de prostii si apucati-va de munca! Apucati-va de munca!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DCv2y98fwxE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Daca statia terminala a liftului este dincolo de orbita geostationara datorita fortei centrifuge va mentine cablul intins, conteaza cat de departe este dincolo de orbita geostationara (unde fortele centrifuge sunt egale cu gravitatia) si cat de grea este, pentru a sustine greutatea cablului si a liftului.

#25
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

View Posteugeniusro, on 19 iunie 2013 - 13:28, said:

Da stiu plutoniul este de fapt un gunoi radioactiv si saracii teroristi se chinuie sa il reproceseze facand bombe din el, ce magari americanii ca nu ii lasa in pace Posted Image
Cu plutoniul rezultat in urma arderi combustilului nuclear intr-o centrala nucleara civila nu faci o arma nucleara.
El are un procent prea mare de Pu240(15%....20%).
Pu240 are o rata mare a emisiilor spontane(de vreo 10.000 de ori mai mare decat Pu239) ceea ce al face foarte periculos pentru cei ce-l proceseaza.De asemenea o arma nucleara(presupunand ca ai putea sa o faci) ce are un procent de Pu240 mai mare de 5% detoneaza ineficient.Pu239 este mult prea costistor se fie separat de Pu240,chiar si prin cele mai performante metode de imbogatire.De aceea pentru a minimiza producerea de Pu240 reactoarele ce fabrica plutoniu de uz militar au un timp de iradiere al uraniului mult mai scurt decat cele comerciale.Pu reprocesat din combustibilul nuclear uzat poate fi folosit doar in reactoare nucleare civile sub forma de MOX.

View PostLordRaptor, on 19 iunie 2013 - 13:44, said:

Nu exista proces tehnologic prin care sa obtii nanotuburi lungi de kilometri intregi. Nu cresc decat maxim cativa centimetri. Si nanotuburile de carbon nu se "sudeaza".
Deci tocmai te-ai lovit de marea problema a nanotuburilor. Nu stim sa le facem suficient de mari pentru a le putea utiliza si la altceva decat demonstratii stiintifice.
Nanofire de ordinul km si zecilor de km pot fi obtinute si in ziua de astazi la costuri mici;dar ele nu sunt din carbon ci din materiale plastice.Au rezistenta la rupere mult mai mare decat cele obisnuite,dar tot sunt inferioare nanotuburilor din carbon.
Dar in general asa este.Nu avem tehnologia obtinerii nanotuburilor de carbon de ordinul km,sute sau mii.

Edited by asterix1, 20 June 2013 - 01:34.


#26
Gandalf_123

Gandalf_123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.05.2013
Acum turismul spațial costă vreo 20 de milionane de dolari la fiecare drum în spațiu. Multe companii din SUA vor să facă transport spațial privat cu navete spațiale. Un cablu întins până pe orbită și vom avea turism spațial pentru mase.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLordRaptor, on 19 iunie 2013 - 13:44, said:

Nu exista inca proces tehnologic prin care sa obtii nanotuburi lungi de kilometri intregi
Fixed.

Acum cateva decenii nu exista nici tehnologia de a manipula materia de ordinul zecilor de nanometri, in curand nanometrilor, si parea imposibil sa ai un tranzistor facut din doar cativa ZECI de atomi. Azi se intampla. Problema e doar de timp si de cercetare in acel domeniu. Daca citeati cartile care au popularizat ideea, vedeati ca una din idei e sa aduci un asteroid sa il plantezi pe orbita, apoi din el sa faci cablul pana jos, in asa fel este o contragreutate care controlata atent nu lasa cablul sa scape/coboare, etc. Oricum ideea tine de viitorul mai indepartat, nu cred ca in urmatorii 10 ani se poate apuca cineva de asa ceva, nu avem inca tehnologia la dispozitie pentru a produce ieftin materialele necesare.

#28
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

View PostMembruAnonim, on 20 iunie 2013 - 11:31, said:

Fixed.

Acum cateva decenii nu exista nici tehnologia de a manipula materia de ordinul zecilor de nanometri, in curand nanometrilor, si parea imposibil sa ai un tranzistor facut din doar cativa ZECI de atomi. Azi se intampla. Problema e doar de timp si de cercetare in acel domeniu. Daca citeati cartile care au popularizat ideea, vedeati ca una din idei e sa aduci un asteroid sa il plantezi pe orbita, apoi din el sa faci cablul pana jos, in asa fel este o contragreutate care controlata atent nu lasa cablul sa scape/coboare, etc. Oricum ideea tine de viitorul mai indepartat, nu cred ca in urmatorii 10 ani se poate apuca cineva de asa ceva, nu avem inca tehnologia la dispozitie pentru a produce ieftin materialele necesare.


Tot nu reusesc sa inteleg unde anume imi contrazici mie ideea!

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ideea e ca totul progreseaza. Nu exista imposibilitatea construirii decat din punct de vedere financiar, in cateva decenii se va ajunge si la asta. Daca te gandesti la costuri, sunt relativ mici fata de ridicarea pe orbita cu rachete a materialelor necesare pentru explorare, colonizare samd. In momentul in care tehnologia va exista si costurile vor fi rezonabile, se va construi pentru ca e cea mai ieftina cale de a transporta intre orbita si sol cantitati mari de resurse in ambele directii. Orice alta metoda este prea scumpa.

#30
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
In domeniul nanotuburilor de carbon, de vreo 50 de ani tot incearca sa progreseze si inca nimic.

Hell, am inventat si imbunatatit toate chestiile alea de care ziceai tu, am miniaturizat pana cand facem calculatoare care misca satelitii pe orbita si care iti incap in palma, avem toti calculatoare in stanga si'n dreapta, totul a "progresat", mai putin nanotuburile astea buclucase.

See my point? Fie suntem prosti de bubuim, si nu stim sa ne concentram decat pe poze cu gagici goale pe internet, fie problema chiar e suficient de grea incat de vreo 50 de ani sa tot batem pasul pe loc. In acest caz, permite-mi sa revin la prognoza mea initiala de vreo 100 de ani (asta ca sa aiba baietii timp sa-si faca ordine prin fisiere si sa puna cap la cap cam tot ce au reusit sa faca pana acuma. :)

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In domeniul nanotuburilor nu are cum sa se progreseze decat de un deceniu. De descoperit au fost descoperite de rusi prin anii 50 initial, dar vesticii au aflat de ele un pic mai tarziu se pare. Insa degeaba stii de un fenomen daca nu ai sculele necesare, si sculele necesare pentru a putea manipula asemenea dimensiuni au aparut abia prin anii 2000, atunci s-a reusit prima oara sa lucreze la dimensiuni submicronice, deci sa intre in domeniul nano. Asa ca desi cunostinta despre ele avem de aproape 70 de ani, cercetarea efectiva a inceput mult mai tarziu. Primul patent pentru producerea unor nanotuburi a fost acordat in 1987, si practic popularizarea acestor nanotuburi a inceput abia la inceputul anilor 90. Si atunci oricum nu aveau echipamentele necesare sa produca coerent si repetabil cantitati mari de nanotuburi, abia recent au reusit asta in laborator, dar cu costuri de cercetare, adica nefezabile economic. Normal, cercetarile merg mai departe si sunt convins ca in 20 de ani vom putea spune ca partea de fizica e rezolvata in constructia liftului, ramane de rezolvat si partea economica.

PS - daca vrei sa vorbim de tehnologii care bat pasul pe loc, vezi fuziunea. Acolo se bate pasul pe loc, initial dupa realizarea centralelor pe fisiune se spera ca destul de repede vor reusi sa produca si fuziunea controlata, dar ultimele estimari indica faptul ca o data posibila pentru producerea fuziunii controlate s-ar intinde pana prin 2050. Dar asta e alta discutie

#32
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
cea mai veche tehnologie care a batut pasul pe loc este transmutatia atomica, inca din antichitate oamenii au cercetat transformarea plumbului in aur (uneori au folosit nisipul)

#33
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Si daca ramane intre etaje ?

#34
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postpetre69, on 20 iunie 2013 - 19:42, said:

Si daca ramane intre etaje ?

suni la 112 Posted Image

#35
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012

View Posteugeniusro, on 19 iunie 2013 - 13:08, said:

Cand am spus ca se pot trimite pe soare nu am spus intamplator, prima viteza cosmica este 7,9 km/sec. sau 28.476 km/oră, si este viteza de satelizare, este viteza necesara si suficienta ca sa ramai pe orbita, dar evident ca nu vrem ca gunoiul nuclear sa cada inapoi pe pamant si atunci ii imprimam o viteza de 11,2 km/sec. sau 40.000 km/oră adica a doua viteza cosmica, evident gunoiul va pleca de pe orbita pamantului si va ajunge in soare, e indicat sa ii fie imprimata o traiectorie spre soare ca sa nu avem surpriza ca se intoarce inapoi daca i se schimba traiectoria la intersectia cu alte corpuri spatiale.

acele deseuri aruncate in soare nu reprezinta ceva de genu... peleti aruncati pe foc intr-o centrala!!! nu ma intelegeti gresit ...soarele la marimea sa poate accepta in teorie orice porcarie de genu asta.. dar daca prin exploziile generate ... ajungi la unde electromagnetice si .. arzi tot ce e pe pamant.. teoria si fizica o sa sustina ca acest lucru e imposibil insa... a incercat cineva pana acum?

#36
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
E o problema de ordin de marime, ce gunoaie am putea noi sa aruncam pe soare sunt maruntisuri si nu are cum sa influenteze semnificativ activitatea solara, cat priveste materialele radioactive care se pot folosi de teroristi, nici macar nu se pune problema declansarii unei explozii nucleare dar ar putea face destul rau cu o "bomba murdara" o bomba clasica care contamineaza radioactiv zona in care explodeaza.

Edited by eugeniusro, 15 July 2013 - 07:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate