Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Instrumente de facut muzica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
Buru1ana

Buru1ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.01.2011
De curand m-am hotarat sa ma apuc de muzica dar nu ma pricep deloc la instrumentele muzicale. Un studio de inregistrari iti cere in jur de 100 de euro pe o piesa.
Ce instrumente imi trebuiesc ca sa imi scot singur muzica? Vreau sa invat sa imi fac singur negativele la fiecare piesa si tot ce e nevoie.
Va rog sa nu imi recomandati instrumente muzicale standard pentru copilarii, caut ceva cu care pot sa fac muzica la un nivel destul de pro, imi fac album pentru casa de discuri.
un negativ care ma impresionat foarte mult este [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iLlt2wO9z8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ceva instrumente corespunzatoare?

Edited by Buru1ana, 15 June 2013 - 20:18.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sony soundforge,fruityloops,Cubase,etc,un Cpu capabil,placa video irelevanta si o placa de sunet profesionala(gen turtle beach,e-mu,m-audio) cu ASIO pt latente mici.Si 2 monitoare(difuzoare) ,ca-s facute pentru asa ceva.

#3
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Poti sa iti iei si mama Cubase-ului, daca nu ai ureche muzicala nu faci prea mare lucru. E ca si cum ti-ai lua program profesionist de desenat ca sa faci ilustratii profesioniste dar nu prea ai talent la desen. In rest, cele enuntate de Xeleron sunt numai bune. As mai adauga si Sony Acid eventual.

#4
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
O clapa midi cred ca iti este suficient si un computer cu ceva soft-uri. Poti incerca o clapa midi cu drum pad-uri,Akai MPK Mini spre exemplu este o clapa la un pret accesibil.

#5
Buru1ana

Buru1ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.01.2011
Man.. eu am laptop nu mai folosesc sistem desktop. Asus N76VZ , intel core i7 3630QM 2.4 ghz , placa video nvidia geforce gt 650M 2 GB, 8 gb ram 16000 frecventa , l-am luat pentru jocuri in general, e foarte puternic ruleaza orice joc. tu zici ca pentru muzica imi trebuie sistem desktop neaparat?
si ca sa va faceti o idee, eu as vrea sa cumpar instrumentele undeva de pe okazii pentru ca nu dispun de foarte multi bani, in randul miilor de euro. ceva gen 500-1000~ de euro pentru o orga,200 euro pe un microfon, chiar is afon complet la asa ceva. as vrea niste linkuri daca se poate..

#6
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Canti la   ce-atarna !!!

#7
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Lasand instrumentele, spune-ne daca te stii ca ai voce, ritm, prezenta scenica. Daca nu excelezi macar la una din astea trei, n-ai nicio sansa.

#8
Buru1ana

Buru1ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.01.2011
Am eu stimulentul meu natural pentru ureche muzicala si altele, unii poate isi da seama despre ce vorbesc aici. Si ca voce, eu nu cred ca trebuie sa ai cine stie ce voce. Vocea o poti ajusta in mare parte din programe nu?

Pentru inceput as vrea sa stiu instrumentele de baza, cum ar fii microfonul sau orga.  cu care pot sa scot o piesa. Dupaia cumpar si restul

Edited by Buru1ana, 15 June 2013 - 21:09.


#9
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Recomand Fruity Loops. Eu il folosesc de multa vreme.

#10
Buru1ana

Buru1ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.01.2011
Daca imi recomandati toti programe, nu mai am nevoie de instrumente? mi-ar ajunge doar un microfon de calitate? la ce ar mai fii bune instrumentele muzicale daca s-au inventat softurile pentru asa ceva? se poate face muzica de calitate numai din softuri?

Edited by Buru1ana, 15 June 2013 - 21:23.


#11
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Pai din programe + claviatura midi poti face un sintetizator (unul bun costa de la 3000 lei in sus, poate chiar mai mult). Dar oricum laptop dupa tine tot cari/ai in casa asa ca poti lua doar claviatura. Un M-Audio Oxygen 61 http://www.djsuperst...-oxygen-61.html ar fi numa' bun. Eventual m-audio 49 dar are mai putine clape.

#12
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Poftim instrument:

Attached Files



#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Doamne Dzeule mare. Si eu care credeam ca aberez. Dar se pare ca sunt mic copil...

#14
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Muzica se compune nu se face. Nici măcar grecii antici nu o considerau artă-techne (în sensul vechi al cuvântului) ci o considerau venită de la muze.

@Inițiator du-te la Conservator, au aia acolo instrumente, nu trebuie să le cumperi tu!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate