Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

I am HDTV ready !

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
lucas_con

lucas_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2005
Sunt novice in acest domeniu. Mi-am luat si eu un LCD-TV cu o diagonala considerabila cat sa nu imi convina calitatea semnalului CATV. Ma gandesc sa trec pe o varianta de DTH sau DVB-C. Stiu ca pana la HDTV mai e mult, dar incerc sa fac pasul spre the very best next thing ...
Deci , am si eu mai multe intrebari pentru cine poate sa raspunda :

- setupboxul cu care vine , preia semnalul digital si il codeaza la loc in semnal analog pentru receptoarele clasice? Sau are si posibilitatea sa il transmita mai departe digital pentru receptoarele digitale ( e o problema cu semnalul intretesut care vine pe transmisie analog, care trebuie deintretasut  de receiverele digitale )
- Vorbiti mereu de calitate buna a imaginii si a sunetului. Daca semnalul este digital, presupun ca intalnim si o rezolutie cu care se transmite. Care este aceea? E rezolutia aceea care va face sa spuneti ca e mai buna calitatea semnalului? Sau lipsa pierderilor de semnal pe clasicile CATV ?
- care sunt canalele care au cea mai buna calitate a canalelor ? Exista vre-un canal care transmite 16:9 si Dolby Digital ? Mai ales cele de filme pot face asta?
- stiu ca nu exista HDTV in Romania , pentru ca inteleg ca in primul rand ca sa primesti semnal HDTV trebuie sa existe televiziune care emite HDTV. Am inteles ca sunt pe afara astfel de televiziuni . Se pot recepta aici ? De ce e nevoie pentru asta ?
- un scurt comentariu...sa stiti ca retelele de magazine sunt pline de LCD-TV-uri si plasme ? Ofertele au inceput sa devina atractive pentru f multi. Si se vor iefitini in continuare. Cred ca in razboiul calitate-pret dintre cei care ofera semnal digital  , va invinge cel care va inclina balanta spre calitate. Eu asta caut mai presus de toate : calitate. Pretul nu conteaza.

Astept raspunsurile voastre la intrebarile mele precum si orice alte comentarii utile.

Multumesc.

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Se pot receptiona cateva canale in HDTV (multe sunt inca in teste)... cu o antena parabolica (ceva mai mare) + o placa DVB instalata in PC
Deocamdata, este cel mai accesibil echipament pentru HDTV... pana sa apara si la noi receiverele satelit capabile HDTV, vor mai trece cativa ani
Mai multe info pe:
http://www.dvbskystar.com/hdtv.html
cu precizarea ca acum au inceput si englezii de la BBC testele in HDTV

#3
petrarca2055

petrarca2055

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.05.2005
acu' un an si ceva plasma era 200 milioane...poate imi iau si eu cand va fi vreo 50...peste vreun an...dar as vrea sony :) sau panasonic :)

#4
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Pioneer ºi Panasonic sunt cei mai buni la plasme... Sony nu se remarcã cu ceva special

#5
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Premiere tocmai a amanat HDTV pe Decembrie: http://www.premiere...._hdtv_start.jsp

#6
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
nu neglijati DLP-ul copii, nu neglijati DLP-ul!

Edited by Bitch_in_Red, 09 November 2005 - 23:12.


#7
lucas_con

lucas_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2005
hai ca stiu ca puteti mai mult.. va rog raspunsuri concrete si la celelalte intrebari.
dezbateti subiectul...poate mai invata si altii...si va rog fara terminologii ciudate si acronime...

Multumesc

#8
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003

View Postlucas_con, on Nov 9 2005, 22:30, said:

- setupboxul cu care vine , preia semnalul digital si il codeaza la loc in semnal analog pentru receptoarele clasice? Sau are si posibilitatea sa il transmita mai departe digital pentru receptoarele digitale ( e o problema cu semnalul intretesut care vine pe transmisie analog, care trebuie deintretasut  de receiverele digitale )

nu inteleg concret aceasta intrebare.  receptoarele digitale nu prind semnale analoage cum receptoarele analoage nu prind semnale digitale ... Daca ai HDTV si primesti semnal HDTV receptorul transmite semnalul HDTV mai departe cu un cablu special HDTV pt. intrarea HDTV in televizor. un TV HDTV inseamna o imagine de cel putin 720p sau 720i insa este recomandat sa ai un TV cu 1080i ... Deci daca ai tv LCD nu inseamna ca este compatibil HD. Are intrari HD?


Quote

- Vorbiti mereu de calitate buna a imaginii si a sunetului. Daca semnalul este digital, presupun ca intalnim si o rezolutie cu care se transmite. Care este aceea? E rezolutia aceea care va face sa spuneti ca e mai buna calitatea semnalului? Sau lipsa pierderilor de semnal pe clasicile CATV ?

- transmisiile normale de DVB sunt transmise in rezolutii gen DVD la 720*576 sau 544*576. transmisiile CATV de obicei inseamna ceva de genul 352*288 ... sau asa ceva. HDTV inseamna de obicei 1920*1080 sau 1440*720 (in state - poate fii o informatie gresita aceasta a doua rezoluti, pt. ca si eu am auzit de la cineva). Alt factor important la transmisiile DVB este bitrate-ul ... este recomandat minim 3500 kbps /canal insa acesta valoare depinde de continutul canalului ... un canal Teletext necesita un bitrate mai mic decat un canal de sport.

Quote

- care sunt canalele care au cea mai buna calitate a canalelor ? Exista vre-un canal care transmite 16:9 si Dolby Digital ? Mai ales cele de filme pot face asta?

16:9 Dolby? Pro7 la germani din cand in cand, sau unele canale din Sky Italia si Sky UK ... de obicei canalele FAT nu transmit asa. Cele mai bune calitativ sunt canalele germane de pe Astra si unele de pe Hotbird ...

Quote

- stiu ca nu exista HDTV in Romania , pentru ca inteleg ca in primul rand ca sa primesti semnal HDTV trebuie sa existe televiziune care emite HDTV. Am inteles ca sunt pe afara astfel de televiziuni . Se pot recepta aici ? De ce e nevoie pentru asta ?

Da se poate receptiona insa numai canale demonstrative ... ex: HD Forum de pe Hotbird, sau Astra HD de pe Sirius.

Quote

- un scurt comentariu...sa stiti ca retelele de magazine sunt pline de LCD-TV-uri si plasme ? Ofertele au inceput sa devina atractive pentru f multi. Si se vor iefitini in continuare. Cred ca in razboiul calitate-pret dintre cei care ofera semnal digital  , va invinge cel care va inclina balanta spre calitate. Eu asta caut mai presus de toate : calitate. Pretul nu conteaza.

Du-te la Media Galaxy Brasov ... o sa vezi oferta de HDTV acolo. merita.

#9
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Nu sunt sigur, dar cred ca din receiver in LCD poti introduce semnalul HD prin mufele de PC sau DVI.Eu am descarcat de pe site-ul microsoft niste filmulete in HD ( 720p sau 1028p ) si le-am vizionat pe LCD prin DVI de mare exceptie.Filmuletele sunt cu sunet 6.1 si sunt comprimate cu codecul WMV 9 ( parca ).

#10
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
da, exista niste trucuri pentru asa ceva insa nu prezinta o calitate chiara asa de buna. daca ai un procesor K lumea (cel putin un Intel 2.4 Ghz HT) si o placa DVB poti vedea HDTV si pe rezolutii mai mici, dupa o conversie real time a programelor DVB. Insa nu este aceeasi lucru ca un HDTV adevarat, special conceput pt. HD

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Acesta este un receiver HDTV adevarat... si asta vor avea englezii incepand de anul viitor!
Uff... tara mea de glorii, tara mea de dor  :naughty:   cand vad si la tine asa ceva ?  :D

Attached Files


Edited by rz, 11 November 2005 - 20:21.


#12
lucas_con

lucas_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2005

View PostMrMxyzptlk, on Nov 11 2005, 12:45, said:

nu inteleg concret aceasta intrebare.  receptoarele digitale nu prind semnale analoage cum receptoarele analoage nu prind semnale digitale ... Daca ai HDTV si primesti semnal HDTV receptorul transmite semnalul HDTV mai departe cu un cablu special HDTV pt. intrarea HDTV in televizor. un TV HDTV inseamna o imagine de cel putin 720p sau 720i insa este recomandat sa ai un TV cu 1080i ... Deci daca ai tv LCD nu inseamna ca este compatibil HD. Are intrari HD?

Are vreo 40 de mufe in spate . LCD-TV-ul meu e un receptor digital prin natura lui. Are intr-adevar si 2 tunere analog pentru a putea primi si semnal analog. Intrebarea mea era daca setup-box-ul lui Focus sa zicem, are si o iesire DVI pe care sa o introduc direct in LCD , si nu composite , SCART sau mai stiu eu ce...

Apropo de HDTV, a fost un reportaj aseara pe PRO TV despre introducerea HDTV in Europa, si se intrebau pe la un moment dat , pe cand si la noi ?... Apoi daca nici ei nu stiu...care ar trebui deja sa se gandeasca la trecerea la HDTV...noi ce sa mai zicem. Eu sincer as fi multumit daca macar 1 sau 2 televiziuni s-ar gandi sa emita HDTV in Romania, ( HBO , SKY, sau o alta televiziune de filme )

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Captura (rezolutie 1920 X 1080) de pe Pro 7

Attached Files



#14
lucas_con

lucas_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2005
ehe...frumos...s-ar putea sa mi se strice LCD-ul asta pana apare un canal romanesc la rezolutia aia..
Dar concret , Astral Digital la ce rezolutie emite? Dar cele 3 DTH-uri? De RCS Digital a mai auzit cineva ceva?
Inca odata intreb, setup box-ul televiziunilor digitale ce iesiri audio-video are? DVI ,SPDIF ceva?

#15
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
pentru imagine Scart sau rca pt sunet de obicei scart sau rca unele au si coax si optical. cauta pe net pe site-ul producatorilor pentru ca acolo apare aceasta informatie.

Edited by MrMxyzptlk, 13 November 2005 - 19:58.


#16
armin

armin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2005
Am vazut ca exista TV-uri "HD Ready" si "HDTV Ready". Stie cineva care-i diferenta?

#17
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
nici una ...

#18
Anaconda

Anaconda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.02.2004
Salutare

...trebuie sa ma lamuresc (…si nu numai eu)
Am  un LCD ca acesta  http://www.clubic.co...to/00129647.jpg
   Care poate HDTV !
1. Am vazut intr-un magazin un DVD Stand Alone (Samsung) impreuna cu un Tv care suporta HDTV ....erau legate cu un cablu ca acesta http://www.goelectro...1/8/506-956.jpg
Intrebarea este …o sa trebuiasca sa cumpar alt DVD Stand alone care suporta HDTV ptr a viziona Filmele in format HDTV ?

2. Pot viziona cu ajutorul PC-ului meu filme HDTV pe LCD –ul meu care suporta HDTV, (sau Trailere) daca da , ce fel de cablu am nevoie ?
System Amd XP 2600 , Hdd 120 Gb , Video 256 mb GeForce Fx 5700 , 1536 Mb Ram

3. Sunt cateva Canale care emit HDTV
http://www.dvbskystar.com/hdtv.html
trebuie Receiver care sa suporte HDTV ? sau le pot viziona si cu ajutorul receiverului meu
Humax 5400z ?
http://www.sattom.de.../5300-gross.jpg  
    
4. Un Film HDTV http://www.amazon.de...2554042-3951228
are aceeasi marime ca a unuia dual ,   8,5 GB ?



   Va Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate