Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Impotriva atacurilor de natura antisemita...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
161 replies to this topic

#1
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Frati si surori, iata, suntem toti oameni si creaturi ai aceleasi rase. Nu avem toti aceeasi culoare a sangelui? Nu respiram cu totii acelasi aer? Pentru ce, deci, trebuie sa ne atacam si sa ne uram semenii? Singura lor ,,vina” este ca s-au nascut intr-o anumita nationalitate. Nu este niciun motiv sa uram sau sa ne purtam cu dispret fata de niste oameni ca si noi. Daca cineva este vinovat, sau a furat, sau a inselat, sau a batut pe cineva, ori a omorat, ori a savarsit tot felul de ilegalitati, atunci acela sa fie pedepsit conform legii. Dar aceasta este indiferent de nationalitatea acelui om. Pentru ce sa jignim si sa dovedim ura nejustificata? Ce castigam daca jignim acesti oameni? Sa discutam si sa fim civilizati intre noi. Sunt unii si au fost si in istorie care au ucis milioane de oameni fara nicio vina decat ca s-au nascut intr-o anumita familie. Altii scriu pe internet si emit teorii ale conspiratiei. Frati si surori, succesul in zilele noastre depinde de inteligenta fiecaruia, de pregatirea si viziunea asupra vietii, nu de apartenenta la o etnie sau alta. De aceea este si ilegal sa promovezi ura, xenofobia si rasismul. In timpuri naziste, asa ceva era permis. In timpurile nazismului, ideea superioritatii bazate pe rasa nu era doar legala, ci si general acceptata. Astazi, asemenea idei sunt ilegale si s-au dovedit nestiintifice si profund imorale. Altii ii ataca pe acesti oameni din pricina credintei lor, iudaismul. Dupa cum am scris si in discursul impotriva atacurilor de natura religioasa, acesta nu este un motiv de dispretuire si de cearta. Dumnezeu ne-a lasat pe Pamant pe toti diferiti. Crestini si musulmani, mozaici si hindusi, ori de religie shintoista sau cu credinte in tot felul de zei. Niciunul dintre noi nu este perfect. Pentru ca nu suntem perfecti, nu putem sa ne acuzam intre noi. Sa traim deci, in pace si armonie. Sa dezbatem civilizat pe teme ce tin de cunoasterea religioasa, de conceptii, si nu de rasa, culoarea pielii sau nationalitate.

#2
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Se urasc intre ei din cauza religiei! In toate religiile, cei care nu se inchina la divinitatea acceptata de aceasta sunt considerati pagani. Ura va exista mereu, indiferent de cate incercari se vor face pentru a o stopa.

#3
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Cine ii ataca domne pe evrei? Sau arabi (ca semiti sunt si unii si altii). Din cate stiu eu evreii sunt bine merci, au si tara lor super securizata, au in general noroc in afaceri datorita inteligentei... care e problema?

#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Cei 2 544 de ”sclavi ce nu se supun de buna voie poporului ales”.

#5
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Evreii ne urasc si vor sa ne distruga. Mult rau au provocat omenirii si mai ales Romaniei!

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGonthar, on 12 iunie 2013 - 21:02, said:

Evreii ne urasc si vor sa ne distruga. Mult rau au provocat omenirii si mai ales Romaniei!
Gonthare lasa prostiile ca nici romanii intre ei nu se prea iubesc , mai ales cand e vorba de bani si putere .

#7
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postpacopaco1967, on 12 iunie 2013 - 21:06, said:

Gonthare lasa prostiile ca nici romanii intre ei nu se prea iubesc , mai ales cand e vorba de bani si putere .
Romanii, in mare parte, nu s-au iubit niciodata intre ei.
In cativa ani, o sa fie mai multi negri printre noi..
Nu ar fi mare diferenta, ba chiar una infima.. in ceea ce priveste educatia si comportamentul.

Edited by bogdan_z, 12 June 2013 - 21:26.


#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblacktiti89, on 12 iunie 2013 - 20:46, said:

Sa dezbatem civilizat pe teme ce tin de cunoasterea religioasa, de conceptii, si nu de rasa, culoarea pielii sau nationalitate.
Buna idee, imposibil de realizat.

#9
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
In tot lungul istoriei s-au gasit ne-evrei ignoranti si lipsiti de cultura care  au decis in prostia lor ca evreii sunt de vina ca s-au nascut prosti . O parte dim preoti pe vremuri aminteau des ca "vreii au omorat pe Iisus". Si asta a depins de ignoranta si lipsa de cultura.
Asa, in multe tari ,im ,are parte tari nu de calitatea prima  antisemitismul a trecut din tata-n fiu si sa insurubat in ADN -ul lor.

Nostim este ca timpurule s-au schimbat dar ura continuie cu toate ca evreii au spus Bye-bye si au emigrat in tara lor care au reconstruit-o si in 68 de ani a devenit una din cele mai inaintate tari din lume.  Nu, nici asta nu a schimbat ideile puerile a celor infectati cu antisemitism.   Evreii/Israelienii se uita cu mila cum o minoritate de antisemiti reusec sa tina Romania pe loc si o impiedica sa se ridice la nivelul tarilor din Europa.

Antisemitiinu i-si amintesc ca armata romana,trimesa de gen Antonescu  a omorat cam 250 000 de evrei cetateni romani. Romania de azi a recunoscut aceasta crima.

Ca souvenir:  https://www.google.c...img.Tqop1RSlG50

Edited by Edgaroropsitul, 23 June 2013 - 18:11.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lasa lasa, ca si cand semitii tineau sub jug financiar tara Romaneasca, acum nu mai conteaza? Sau 1907 a fost o joaca in parc? Asa ca nu mai arunca papusa in alta curte nici evreii nu sunt niste sfintisori proaspat fatati, sunt la fel de rai ca si toti ceilalti. Ca doar n-or fi popor sfant....

#11
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostMembruAnonim, on 23 iunie 2013 - 19:12, said:

Lasa lasa, ca si cand semitii tineau sub jug financiar tara Romaneasca, acum nu mai conteaza? Sau 1907 a fost o joaca in parc? Asa ca nu mai arunca papusa in alta curte nici evreii nu sunt niste sfintisori proaspat fatati, sunt la fel de rai ca si toti ceilalti. Ca doar n-or fi popor sfant....

Tipic la subiectul dicutii.  Cineva care in viata lui/ei nu a vazut si vorbit cu un evreu,care tot ce stie a auzit de la jigodii antisemite,are azi tupeul,in 2013 sa declame ce a aflat cand a deschis ochii.

Foarte interesant ce scrii dumneata.Dece sa incepi in 1907 si nu in anul 1 cand s-a nascut Iisus Hristos,acel evreu care l-ati facut Mantuitorul vostru  ?  Si el facea parte din Poporul Sfant,Poporul Ales  sau/si Poporul Lui. Ca mine si ca toti evreii din lume si Israel.

Chestia cu evreii este ca antisemitii tin minte numai fanteziile lor. Ei nu-si amintesc ca evreii romani au activat sute de ani economia romaneasca sau cultura romaneasca ca de exemplu,cine crezi tu ca au infintat a doua universitate din Romania la Iasi?  Cine au fost in trecut doctorii,inginerii si avocatii si inca 1001 de profesii  in Romania?  Evreii!
Ia uite-te azi la situatia Romaniei fara evrei cam 50 de ani. Uite-te si la Israel ,statul evreilor .  Te-am convins? Nu cred ca ADN-ul nu se poate convinge.
Problema dumitale.

#12
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012
edgare, nu cred ca are adn-ul vreun amestec in diferenta dintre israel si romania. doar ca voi va iubiti tara mai mult decat buzunarele. la noi e pe dos.

#13
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View PostEdgaroropsitul, on 24 iunie 2013 - 11:30, said:

Ei nu-si amintesc ca evreii romani au activat sute de ani economia romaneasca sau cultura romaneasca ca de exemplu,cine crezi tu ca au infintat a doua universitate din Romania la Iasi?  Cine au fost in trecut doctorii,inginerii si avocatii si inca 1001 de profesii  in Romania?  Evreii!
Intradevar, pe vremuri in Romania evreii erau bine infipti in economie, stiinta, cultura,etc. incat nu mai aveai loc de ei. Am vorbit cu persoane mai in varsta care si acum se cutremura cand isi aduc aminte de evrei. Prin siretlicuri si viclenii, evreii aveau functii importante in universitati, teatre, centre de cercetare,etc. si era foarte greu pentru un roman sa razbata si sa obtina un post. Aveau grija evreii sa primeasca numai oameni de ai lor.

#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostGonthar, on 24 iunie 2013 - 12:11, said:

Aveau grija evreii sa primeasca numai oameni de ai lor.
Nu este adevarat.

#15
media_nou

media_nou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.06.2013
Nu mai stiu cine a afirmat--persoana importanta dintre politicienii lumii--,...am vazut azi pe la stiri,...ca Romania are avantajul, ca e o tzara Vie?


Sint de acord!


Posted Image

#16
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostEdgaroropsitul, on 23 iunie 2013 - 18:09, said:

Evreii/Israelienii se uita cu mila cum o minoritate de antisemiti reusec sa tina Romania pe loc si o impiedica sa se ridice la nivelul tarilor din Europa.

Vrei, te rog, sa ma juti sa inteleg mai bine care este legatura dintre antisemitism si dezvoltarea unei tari, cea de care vorbesti in textul tau citat mai sus, ca nu reusesc sa pricep.

#17
media_nou

media_nou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.06.2013

View PostBilly, on 24 iunie 2013 - 18:16, said:


Vrei, te rog, sa ma juti sa inteleg mai bine care este legatura dintre antisemitism si dezvoltarea unei tari, cea de care vorbesti in textul tau citat mai sus, ca nu reusesc sa pricep.


e foarte mare legatura, Billy!


este ca si cum, tu, sau eu,,...nu conteaza cine,...tin cu dintii( sau gingiile) la mindria neamului din care provin!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Edgare, nu mai da cu biciu in balta facand afirmatii de gradinita pe aici. De unde stii tu ce e tipic unei discutii, cand tu nu esti in stare sa porti una fara sa arunci cu cacat pe aici? Sau ce am citit, de unde, cat si cu cine antisemit? pac pac, antisemit asa, tamnisam? Mai usor cu pianul pe scari. M-am referit la momentul ala din istorie pentru ca ala e unul in care evreii(nu doar ei, dar parte din arendasi astia erau, ce sa fac daca asa e istoria reala, nu aia pe care vrei tu sa o crezi) ii persecutau pe romani. Si nu imi servi mie povesti cu mantuitori si alte palavre, alea sunt bune pentru tinut in frau populatia necivilizata,  nu oamenii inteligenti, care nuau nevoie de o religie pentru a avea o credinta. A, ca tu te simti sfant, parte a poporului sfant, bravo tie, nu ma intereseaza. Apropo, una din prietenele mele bune e evreica, ne intelegem excelent, nu scoatem sabiile sau pungile de cacat cand ne vedem, ba din contra. nu sunt nici semit, nici antisemit, astea sunt alte baliverne, in general nu am nimic cu nimeni atata timp cat nu incearca sa imi forteze mie pareri de-astea care sunt depasite. Asa ca daca are cineva de aici o problema esti dumneata, nu eu, eu nu am raspuns cu atacuri virulente ad hominem.

Edited by MembruAnonim, 25 June 2013 - 00:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate