Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Geanta / Rucsac foto

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
186 răspunsuri în acest subiect

#73
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Ca sa nu fac un topic nou cu un subiect banal voi posta tot aici.

Treaba e ca mi s-a rupt o chestie din aia de care tragi ca sa se deschida fermoarul (nu stiu cum se numeste). Unde as gasi ceva asemanator sa-i pun? Ar fi o mers o carabiniera mica, neagra, dar nu gasesc. Sa o trag cu mana merge greu, ca e pe fermoarul vulcanizat. Momentan am tras-o la capat de tot, pentru ca cealalta din pereche e functionala... pentru moment.

PS. La cat a costat ma asteptam sa tina mai mult mai ales ca l-am si menajat.

#74
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 10.05.2007
Ia de undeva un snurulet de telefon, faci o bucla si gata...

#75
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.337
  • Înscris: 05.08.2008
Ce rucscac imi recomandati ? Ma gandesc la un mai bun acces la aparat si obiective. ma chinui cand trebuie sa schimb obiectivul ca trebuie sa dau rucsacul actual jos, il desfac , intra si o groaza de praf intre timp etc..

Buget : ~300 ron.

Numai bine !

#76
mikiugor

mikiugor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 173
  • Înscris: 07.06.2010

View PostAlecsandre, on 31st August 2010, 12:16, said:

Ce rucscac imi recomandati ? Ma gandesc la un mai bun acces la aparat si obiective. ma chinui cand trebuie sa schimb obiectivul ca trebuie sa dau rucsacul actual jos, il desfac , intra si o groaza de praf intre timp etc..

Buget : ~300 ron.

Numai bine !


Ce anume vrei ? Un rucscac ?  :nonobad:

#77
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.491
  • Înscris: 20.09.2007
Nu mai  bine incerci niste tocuri de obiectiv + centura ( asta daca vrei acces cu adevarat rapid) si iti pastrezi actualul rucsac.

Editat de mrdobanda, 31 august 2010 - 13:42.


#78
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.337
  • Înscris: 05.08.2008
buna buna ideea . :D centura cu tocurile de obiectiv vor trebui sa fie de la aceeasi firma? ma gandesc ca au metode de prindere diferite.

#79
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.491
  • Înscris: 20.09.2007
Cele mai ok ca pret mi se par tamracurile. Si tocuri si centura. Din astea imi iau eu.

http://www.f64.ro/ta...sorii-foto.html

http://www.f64.ro/ta...t-70-200mm.html

http://www.f64.ro/ta...case-large.html

#80
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006
ia lowepro, tamrac nu sunt asigurate bine anti-desprindere. cel putin nu modelul pe care l-am avut si era sa imi trimita un 85 1.8 intr-un torent din retezat.

#81
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.491
  • Înscris: 20.09.2007
Lowepro au scai parca. Nici alea nu-s grozave. Eventual daca le cosi cumva, sa fii sigur ca nu mai pica.

#82
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006
nu, Lowepro au scai dublu, si nu pica decat daca se rupe centura. eu am avut un tamrac 5375, care are prindere cu scai, si ca dublura are niste capse ce se desfac usor, incomparabil mai nesigur.

Editat de nicolaie, 06 septembrie 2010 - 12:51.


#83
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.595
  • Înscris: 08.02.2007
Sunt doua tipuri de situatii in care pozez:
-in oras cand am nevoie de ceva spatiu si pentru alte lucruri marunte si cand principalul pericol este furtul;
-la munte cand am nevoie de foarte mult spatiu pentru alte lucruri.

Nu cred ca exista o solutie pentru ambele situatii.

In oras folosesc un Lowepro Flipside 200. Mi se pare ideal pentru asa ceva. Intrarea este pe partea lipita de spate cand il ai in carca, are doar un mic buzunar accesibil din spate. Materialul este foarte rezistent si este extrem de greu sa iti fie furat ceva din el. Nu are compartiment pentru laptop.
Cand ai nevoie de aparat il rasucesti pe centura de mijloc desfaci fermoarul si ai acces la tot echipamentul fara sa il pui pe jos.
Singurul meu regret este ca nu am luat varianta mai mare, "300", cand avea inca un pret decent. Acum este 379RON :thumbdown:.
Il folosesc de aproape 2 ani.
Merge si la munte in ture scurte de o zi. Ii atasez un mic sac de compresie in care imi indes haine. Dar este un rucsac foarte mic : 3 obiective ceva accesorii un trepied agatat , o sticala de apa mica pe exterior si cam atat.

In ture lungi la munte iau un toc de aparat si 2 de obiective, pe care fie le tin in rucsacul mare de tura fie le atasez de o centura.

Editat de idaho333, 10 septembrie 2010 - 10:50.


#84
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 382
  • Înscris: 02.01.2007
De-a lungul "lungii" mele cariere foto am acumulat un rucsac, o geanta de mici dimensiuni, doua tocuri pentru aparat foto, o centura+curele; mi-a mai trecut inca un rucsac prin posesie. Ceea ce pot spune cu certitudine este ca nici unul dintre obiectele de mai sus nu ma satisfac intru totul. Cred ca fiecare dintre noi a incercat / are acasa o serie de genti / rucsaci / tocuri, pana cand a ajuns la o solutie acceptabila din punctul lui de vedere, iar altii dintre noi suntem inca in cautarea solutiei perfecte.
Concluzia ar fi ca ceea ce e bun pentru unii, s-ar putea sa nu treneze pe nevoile / expectantele tale, neexistand, nici in acest caz, solutia universala.

Editat de c_baias, 16 septembrie 2010 - 15:48.


#85
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.337
  • Înscris: 05.08.2008
corect corect. am renuntat momentan la moftul cu centura foto. am ajuns acum la alta prapastie de drumuri. (greu cu criza, te face sa gandesti mai mult :)) )

acesta : http://www.f64.ro/pr...oto/index.htmlsau
acesta : http://www.f64.ro/lo...-200-black.html

#86
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.864
  • Înscris: 07.10.2006
Excursie sau uz de zi cu zi?

Daca e pt excursie, eu unul as lua micro-trekkerul.

Pentru uz de zi cu zi (adica cand nu iei toata sandramaua dupa tine), nu pot sa recomand decat ceea ce folosesc:

http://www.f64.ro/ta...pack-black.html

http://www.f64.ro/ta...-pro-black.html

Eu unul folosesc versiunea 7x, si in ea intra usor un Nikon D200(cu grip separat), cu un 18-70 atasat, un SB600 si mai ramane loc de un 55-200 si un 50mm.
Eventual atasandu-i un toc pe laterale (are doua curele de prindere pt tocuri Tamrac), pot sa mai iau un obiectiv cu mine.

Avantaje ca se poate roti usor in fata daca vrei sa protejezi rucsacul de eventuali musafiri nedoriti, are fermoarul pe interior, deci nu atenteaza nimeni la continut cat esti cu ea in spate, e rezistenta la apa (am tras cu ea prin ploaie usoara si nu a ajuns umezeala la obiective) si la abuz.
Datorita formei si compartimentarii, e foarte usor sa scoti aparatul din ea si sa schimbi obiectivele.

Dezavantajele:
Compartimentul de accesorii nu este atat de protejat...daca ai filtre se prea poate sa o incaseze.
Pentru cei care nu au umeri mai lati/nu sunt foarte puternici, poate sa fie greu de purtat mult timp in spate. Totusi, datorita felului cum are facuta cureau, poti sa o porti si ca geanta de umar, iar cand scoti aparatul din ea, devine mult mai usoara.

Editat de Rapier, 18 septembrie 2010 - 12:50.


#87
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 382
  • Înscris: 02.01.2007

View PostAlecsandre, on 18th September 2010, 13:10, said:

corect corect. am renuntat momentan la moftul cu centura foto. am ajuns acum la alta prapastie de drumuri. (greu cu criza, te face sa gandesti mai mult :)) )

acesta : http://www.f64.ro/pr...oto/index.htmlsau
acesta : http://www.f64.ro/lo...-200-black.html

Vezi ca "Microtrekker" e ... chiar micro! Si nu in sensul bun al cuvantului!

#88
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.337
  • Înscris: 05.08.2008
mi-a venit microtrekkerul care este chiar micro. in sensul BUN al cuvantului. Mi-au incaput toate accesoriile . pana si trepiedul pot sa il iau cu mine. sunt foarte incantat de el ! am atasat si 4 imagini pentru a va face idee cat de mic e si cat de mult incape in el.

ps : in buzunarul frontal am si o cutie cu triggere + husa de ploaie pentru aparat + 2 blende

Fișiere atașate


Editat de Alecsandre, 29 septembrie 2010 - 19:02.


#89
Hajduk

Hajduk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 263
  • Înscris: 31.12.2006
Bugetul ti-a restrans aria.
Mai nou folosesc combinatia rucsac Arcteryx Axios 50 + Domke F-803 Camera Satchel - RuggedWear™. Este putin bizara, stiu.

Interesant conceptul Click Elite Escape. Sau mai noul Click Elite Contrejour.

Recomand tuturor geanta Domke 803. Este scump Domke, foarte scump. Dar nu depaseste Billingham f/Stop 1.4.

#90
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.337
  • Înscris: 05.08.2008
o da, de parca ma duceam in africa pt o luna sa imi iau ditamai gentoiu de Arcteryx Axios 50 + diplomatul ala (care personal ma amuza. parca ai fi postas. naspa ar fi sa il tii chiar ca diplomat )
nu m-a restrans cu nimic bugetu. sunt mai mult decat incantat !

numai bine !

Editat de Alecsandre, 04 octombrie 2010 - 22:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate