Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Geanta / Rucsac foto

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
186 răspunsuri în acest subiect

#55
Ditzah

Ditzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 02.01.2007
M-am uitat si eu la ala. Mai aveam invizor de asemenea Kata DR-466 (care nu mai e pe stoc pe la nimeni) sau DR-467.
Mai erau si de la Cullmann sau Tamrac ceva.

Toate sunt super-ok, si pana la urma ma voi opri la unul dintre ele, dar sunt dezamagit ca nu exista ceva... mic.

#56
nightman0040

nightman0040

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 05.03.2007
Tocmai ce mi-am luat un Lowepro fastpack 250 cu 240 lei, e elegant si destul de incapator

[ http://img24.imageshack.us/img24/6991/leadpicfastpack25064211.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005
Cum numarul "sculelor" si accesoriilor a cam crescut in ultima vreme, am ajuns sa caut o geanta foto mai incapatoare.
As vrea ceva sugestii pentru o geanta in care sa-mi incapa 3 body-uri, 2-3 obiective,2 flashuri.Pretul maxim in care trebuie sa ma incadrez e pe la 200-250 ron. Pe f64 n-am gasit decat genti mici, in care incape doar 1 body+2 obiective -  din astea mai am deja 2, dar e obositor sa mergi la un eveniment echipat cu 2 genti....


Multumesc.

#58
Hajduk

Hajduk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 263
  • Înscris: 31.12.2006
Cred ca suma corecta ar fi 150-200 usd.
Kata PR-460 Photo Reporter Bag
Domke F-7
Domke J-1 Journalist
Tenba Shootout Large Shoulder Bag (Tenba sunt cam grele)
next generation of Lowepro Magnum AW : 400 AW sau 650 AW

Mai ieftin iesi cu un rucsac.

Propunerile mele :
ThinkTank Airport™ Ultralight V 2.0
ThinkTank Urban Disguise™ 50 sau 60.

Am ThinkTank Urban Disguise™ 35 si Streetwalker Pro.

#59
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005
Multam de raspuns.
Din pacate n-am de gand sa dau 200 usd pe o geanta, cel putin in momentul asta, iar un rucsac este prea incomod pentru mine, trebuie sa am acces rapid la aparatura.
Daca nu gasesc, pana la urma, ma gandesc sa "customizez" o geanta de uz general cu folie poliuretanica si sa o adaptez pentru foto.

#60
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.958
  • Înscris: 27.04.2005
exista rucsacuri din acelea cu acces din lateral la aparat, gen LowePro Slingshot, nu stiu sa-ti zic mai mult, dar nu-mi vine in cap alta solutie la o problema gen multa aparatura + acces rapid la ea.

Nu cred ca arati foarte profi ducandu-te la un eveniment cu un rucsac obisnuit din care iese folia poliuretanica atunci cand scoti ceva din el.

#61
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Tocmai mi-am achizitionat un Tamrac Expedition 5x.
Riscand a ma ridiculiza, va intreb: cum pastrati voi obiectivele si blitzurile in geanta / rucsac? Cu sau fara "caciulita"? Cand le pun in huse nu prea mai incap asa bine... dar in acelasi timp vreau sa fie si protejate. :D

#62
stteff

stteff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 17.11.2005
Ce intelegi tu prin caciulita? :mellow:  Capac sau parasolar montata? Caci eu pot sa tin obiectivul cu parasolarul montat si este suficient de protejat asa, deci numai am nevoie si de capacul de la obiectiv. :D

 Cayn, on 31st October 2009, 19:29, said:

Tocmai mi-am achizitionat un Tamrac Expedition 5x.
Riscand a ma ridiculiza, va intreb: cum pastrati voi obiectivele si blitzurile in geanta / rucsac? Cu sau fara "caciulita"? Cand le pun in huse nu prea mai incap asa bine... dar in acelasi timp vreau sa fie si protejate. :D


#63
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Prin caciulita ma refeream la husa. Eu le tin cu parasolarul inversat. Ma gandeam daca ar  fi bine sa le tin si in husa, si cu parasolar etc... Sau poate  ca e redundant.

Cat despre capac nici nu poate fi vorba sa nu fie montat. :D

Editat de Cayn, 01 noiembrie 2009 - 09:29.


#64
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.702
  • Înscris: 02.04.2002
Salutare, sunt in cautarea unui rucsac foto care sa imi gazduiasca echipamentul compus din 2 body-uri, 2 flashuri, 4-5obiective, cabluri + restul de accesorii de la baterii la carduri. Am tot cautat pe net review-uri sau comparatii intre diverse firme sau tipuri de rucsaci dar este destul de saracacios google pe partea asta.

Din ce am gasit in oferta la f64 mi-au atras atentia urmatoarele:

http://www.f64.ro/ta...amrac-4394.html
http://www.f64.ro/ta...amrac-4394.html
http://www.f64.ro/ta...edition-6x.html
http://www.f64.ro/ta...edition-7x.html
http://www.f64.ro/lo...s-aw-black.html

Ce ma doare pe mine:

cat de usor este accesul la diverse accesorii
cat de bine sta pe spate (poate fi greu dar comod sau poate fi usor si incomod de purtat pe spate)
cat de bine sunt construiti
spre exemplt, daca cineva are 6x il gaseste destul de incapator sau ii pare rau ca nu a luat 7x
o sa il port destul de mult in spate asa ca orice gram conteaza, dar totusi fara a face rabat de la spatiu interior.

Orice sfat sau sugestie sunt binevenite, mai ales de la cei care s-au aflat la un moment dat in situatia mea.

Multumesc frumos.

#65
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Nu pot sa ma pronunt cu privire la vre-o unul din produsele pe care le-ai enumerat caci eu nu car atat echipament de-o data la mine niciodata, insa parerea mea ar fi sa nu platesti in plus la ruxac si pentru compartimentul de laptop. La ce greutate ai in spate banuiesc ca vrei prefera sa nu te plimbi pe munte si cu laptopul in spate. Eu laptopul il iau cu mine doar la evenimente ca sa mai golesc din carduri, ca am eu pasarele mele ca s-ar putea strica CF-ul si sa pierd tot. La toate evenimentele ma deplasez cu o masina asa ca laptopul sta linistit in portbagaj iar eu am agatata la gat doar geanta cu strictul necesar si ceva backupuri.

#66
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Eu am ales varianta gentii, tot pentru 2 aparate + restul. Cred ca stii diferenta: ruxactul e foarte bun pana trebuie sa umbli in el. Trebuie sa-l dai jos din spate si la urma sa-l iei in spate, cu cat mai greu, cu atat mai nasol. Ca sa-l deschizi trebuie sa-l pui culcat undeva chiar cu partea care sta pe spate, deci jos nu merge, ca il murdaresti (si uzezi prematur) si apoi te murdaresti si tu pe haina, deci trebuie sa gasesti o alta suprafata orizontala, ceea ce nu gasesti oricand ai nevoie. Deci e bun la carat dar mai nasol de umblat in el. Geanta e invers. Cand merg la plimbare pe jos iau o alta geanta mai mica si evident nu atata echipament. Nici nu fac drumetii cu zilele ca sa am nevoie de multe. Cand am nevoie de scule mai multe, fie si numai geanta mare plina, adica fara trepied, stative, blituri de studio, role de cablu etc, care e clar ca nu le pot cara in mana, tot iau masina, ca totusi e grea de carat, chit ca mai poate fi pusa si jos prin metrou, autobuz etc (spre deosebire de ruxac). Unii se mai uita si ca daca apari cu geanta pari mai profi decat cu ruxac, eu nu m-am luat dupa asta, pur si simplu mie mi-e mai utila geanta. Acuma tu stii mai bine cum iti desfasori activitatea si care ti-e mai utila. Oricum, e foarte greu sa alegi din poze, oricare ar fi, ruxac sau geanta, trebuie vazute, si chiar si asa, pana nu il compartimentezi dupa marimea sculelor si vezi ca au intrat toate (eventual o rezerva pentru ce mai ai in plan de cumparat), tot nu esti sigur ca e bun de mare. Ca lucratura, nu cred sa fie probleme la marcile consacrate. Trebuie totusi atentie la fermoare, la cumparare si apoi la utilizare.

#67
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.702
  • Înscris: 02.04.2002
Multumesc pentru raspunsuri.

Genti am 2 si rucsac 1 dar au devenit neincapatoare. Cand fotografiez un eveniment mie unuia imi este oarecum incomod sa ma duc cu o geanta de asta m-am orientat catre inca un rucsac. Da am si eu de mers la plimbare si drumetii genti si rucsac mai mici.

Da asa este ideal ar fi sa poti pune mana pe ei dar din pacate nu toata lumea locuieste in bucuresti iar in brasov am acces doar la Kata de pipait dar care mi s-au parut cam scumpute - pret/spatiu.

Referitor la laptop eu nu prea am vazut rucsaci de astia mari care sa nu aibe si compartiment de laptop. Eu am unul micut de 11 parca tocmai pentru portabilitate si il folosesc doar pentru bkp la carduri.

O seara buna! Va tin la curent cu ce voi alege.

#68
cxtxlxn

cxtxlxn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 178
  • Înscris: 24.04.2007
once kata, always kata.pt mine...

#69
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu vroiam ceva din seria Tamrac Expedition, insa au compartimentul pentru laptop configurat prost, si intra doar din cele mici. Mi-ar trebui cu spatiu foto generos, fara compartiment general. Nu imi plac seriile Fastpack sau Slingshot de la Lowepro.

M-am gandit la asta insa este mult prea scump, desi ca specificatii este ideal. As vrea undeva sub sau in jurul a 500 de lei.

Voi ce aveti/ce ati lua?

Editat de nicolaie, 30 martie 2010 - 04:29.


#70
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Tinand seama de dimensiunile sale, rucsacul Tamrac Expedition 5X poate fi considerat bagaj de mana in avion?

#71
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 18.12.2007
In primul rand cel mai bine verifici pe site-ul companiei aeriene care sunt dimensiunile acceptate pt. bagaje de mana

In rest pot sa zic ca tocmai am zburat cu Wizzair cu un rucsac Tamrac 3385 si nu a zis nimeni nimic, nici ca e mare si nici ca e greu. Comparate ochiometric (le am pe ambele), intre Tamrac 3385 si 5586 nu sunt diferente foarte mari, in partea de jos ambele sunt cam la fel de groase si late iar 3385 e ceva mai inalt, vreo 10cm, dar si ceva mai ingust in partea de sus (zona care nu e pt. foto). Oricum la companiile aeriene mai mici, gen Wizzair nu prea se uita nimeni la bagajul de mana, doar poate sa nu exagerezi. Foarte multi intra in avion cu trolere, unele chiar mai mari decat rucascul. De intrat sigur intra in locul pt. bagaje, poate doar sa ai ghinionul sa urci ultimul in avion si sa nu mai  gasesti loc, dar chiar si asa solutii se gasesc la momentul respectiv.

Daca vrei sa-l cumperi, 5586-ul e un rucsac destul de bun, intra destul echipament in el, e comod de purtat (cel putin pt. mine), singura lui problema e ca nu prea intra altceva in el. De ex. daca vrei sa cari o sticla de apa ori improvizezi ceva ori te uiti spre accesorii MAS care mai costa si alea ceva. Mai e trepiedul, se poate prinde fara probleme pe rucsac, insa e cam enervant sa accesezi echipamentul cu trepiedul prins de rucsac, plus ca un 190XPROB cu cap 488RC2 e aproape dublu ca inaltime comparativ cu ruscacul.

LE: scuze, defapt tocmai am vazut ca am 5586 care e putin mai mare decat 5585, am corectat mai sus

Editat de _thunder_, 01 iunie 2010 - 21:42.


#72
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Ok. Multumesc pentru raspuns. De cumparat l-am cumparat mai demult, dar de abia acum se iveste o calatorie mai indepartata, cu avionul. M-am uitat pe site-ul GermanWings si vad ca pentru bagajul de mana dimensiunile maxime sunt 55 x 40 x 20 @ 8Kg. Sper sa fie ok 41 x 32 x 25 cm.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate