Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Cabdida krusei

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 04.01.2010
Mi-am facut analizele si mi-a iesit candida krusei..

Am fost la medic orl si mi-a prescris nistatina o pastila doua pe zi si controlic pentru reflux gastric..

Cand iau nistatina lucrurile se imbunatatesc pe moment insa parca nu are efectul dorit.. Substanta alba din gura reapare.. Controlocul e pistol cu apa.. Refluxul gastric ar fi si el o problema insa nu stiu daca imi trece cu un tratament asa de slab

Se poate ca nistatina plus controloc sa fie prea slabe.. Cineva-medic-mi-a spus ca nistatina nu ajuta pentru ca ceea ce am eu candida krusei e foarte rezistenta

Poate fi o cauza constipatia? Am probleme in sensul asta.. Ar mai fi helycobacter.. Marti am programare la gastro interolog pentru a elimina si asta..

De asemenea cineva mi-a recomandat vfend.. L-as putea gasi in farmacii la noi? Se vinde fara reteta?

Sunt disperat sincer.. Este foarte neplacut si deja ma supara de foarte mult timp.. As incerca si alte medicamente..

Nu am avut niciodata probleme cu atomacu sau senzatii de usturime.. Am insa probleme de constipatie pe care incerc sa le rezolv.. De asemenea la ultimele analize hakycobacter nu a fost prezent.. Asta in sange

#2
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Pana sa te avanti la tot felul de medicamente incearca ceva mai simplu: gargara cu bicarbonat de sodiu. Pui o lingura de bicarbonat in 100-200 ml apa si clatesti bine gura inainte de culcare si dimineata. Dupa gargara nu mai clatesti gura, chiar daca are gust neplacut. Incearca 10-14 zile si scrie apoi aici daca te-a ajutat.

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Eu as merge pe Diflucan.
Macar de incercat, pt ca da rezultate bune.

Ai ceva probleme de imunitate grave? Krusei e mai rezistenta decat albicans, sora ei mai mica, care e explicatia la tine?

Mai ar fi acidul caprylic ca tratament, dar la noi nu se gaseste, din nefericire.

Incearca si tratamentele naturiste, pt care eu nu bag mana in foc, dar macar stii ca ai incercat tot ce se poate.

Sanatate multa, iti doresc!

#4
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

 softpedian, on 09 iunie 2013 - 13:47, said:

Mi-am facut analizele si mi-a iesit candida krusei..

Am fost la medic orl si mi-a prescris nistatina o pastila doua pe zi si controlic pentru reflux gastric..

Cand iau nistatina lucrurile se imbunatatesc pe moment insa parca nu are efectul dorit.. Substanta alba din gura reapare.. Controlocul e pistol cu apa.. Refluxul gastric ar fi si el o problema insa nu stiu daca imi trece cu un tratament asa de slab


Poti sa imi spui si mie exact ce simptome te deranjeaza la aceasta candida?

#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
cartea asta ai incercat http://remediucandid...ei-meniu_index/

#6
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 04.01.2010

 hot_tequila, on 10 iunie 2013 - 20:05, said:


Poti sa imi spui si mie exact ce simptome te deranjeaza la aceasta candida?

Dupa investigatii mai atente am descoperit ca sunt infectat cu H. Pilory in forma critica. Ceea ce era ciudat pentru ca in viata mea nu m-a durut stomacu. Banuiesc ca nu la toata lumea reactioneaza la fel.

Candidoza era provocata de acidul gastric rezultat de la HP si fermentatie. Am urmat un tratament de o luna jumate insa deocamdata nu am reusit sa scap de HP-ul respectiv ( banuiesc ca era rezistent la claritromicina ). O sa urmez un alt tratament ( din cate am vorbit cu medicul ) care substituie claritromicina cu un alt medicament care sa speram ca isi va face treaba.

#7
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

 softpedian, on 16 august 2013 - 15:39, said:

Dupa investigatii mai atente am descoperit ca sunt infectat cu H. Pilory in forma critica. Ceea ce era ciudat pentru ca in viata mea nu m-a durut stomacu. Banuiesc ca nu la toata lumea reactioneaza la fel.

Candidoza era provocata de acidul gastric rezultat de la HP si fermentatie. Am urmat un tratament de o luna jumate insa deocamdata nu am reusit sa scap de HP-ul respectiv ( banuiesc ca era rezistent la claritromicina ). O sa urmez un alt tratament ( din cate am vorbit cu medicul ) care substituie claritromicina cu un alt medicament care sa speram ca isi va face treaba.

Ce medic era acela? Trebuia sa iti faca concomitent si antibiograma!
Plus ca eu am vazut ca se dau niste scheme de tratament, nu este un singur antibiotic.
HP din ce analiza a reiesit? Gastrica, de sange? Cea gastrica este cu adevarat relevanta (endoscopie).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate