Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Întrebări pentru foștii/actualii funcționari (publici, sau ce-or fi...)

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Alina0303

Alina0303

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.07.2017
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati.
Intentionez sa particip la un concurs pentru o functie publica.
Am insa o singura nelamurire in ceea ce priveste cerintele specifica ale postului, si anume:
2. Condiții specifice:
- Studii universitare de licență absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diploma de licență sau echivalentă;
- Vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice – minimum 5 ani.

Am inteles ca nu se cere un domeniu anume in ceea ce spriveste studiile, dar vechimea (necesara exercitarii functiei publice) ce este?
adica eu sunt economist licentiat - cu vechime ca si economist - 11ani. Ma incadrez in cerintele postului>?

#38
arigo555

arigo555

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.12.2012

View PostAlina0303, on 07 iulie 2017 - 12:40, said:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati.
Intentionez sa particip la un concurs pentru o functie publica.
Am insa o singura nelamurire in ceea ce priveste cerintele specifica ale postului, si anume:
2. Condiții specifice:
- Studii universitare de licență absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diploma de licență sau echivalentă;
- Vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice – minimum 5 ani.

Am inteles ca nu se cere un domeniu anume in ceea ce spriveste studiile, dar vechimea (necesara exercitarii functiei publice) ce este?
adica eu sunt economist licentiat - cu vechime ca si economist - 11ani. Ma incadrez in cerintele postului>?

Da, îndeplinești condițiile. Nu le îndeplineai dacă aveai diplomă în drept (de exemplu) și aveai vechime în funcția de șofer.
Asta se dovedește cu adeverința model de la ANFP, în care firma la care ai lucrat atestă că pe perioada în care ai fost angajat ai avut atribuții în domeniul diplomei de studii, deci vechime în specialitatea studiilor.

În mod normal, orice funcție publică are anumite atribuții pentru îndeplinirea cărora sunt necesare anumite studii/specializări.
Cu toate acestea, există funcții generaliste (consilier relații cu publicul) sau specializate pentru care pregătirea se face după ocupare (inspector de integritate), pentru ocuparea cărora nu este necesară diploma într-un anumit domeniu. În general acestea se scot la concurs cu gradul debutant, nefiind necesară vechime în specialitate. Postul menționat fiind de grad profesional principal (de unde și necesitatea vechimii - 5 ani) este necesară dovada vechimii în specialitatea studiilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate