Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Viata evreiasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
274 replies to this topic

#55
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 vio69a, on 09 septembrie 2013 - 00:24, said:

nu stiu cum il cheama si nu ma intereseaza.dar a insusit munca altora pe care eu i-am citat cand am discutat cu Salomee despre Jen.Ro
Lovesti sub centura, nu-i frumos..
cand ai fost aratata cu degetelul te-a interesat
nu intram in polemica cu tine
am scris mai putin, deci incercarea de dezvinovateala ti-o pot insusi, cu tot cu cal
fara cucuruz, ca este parte din imnul national evreiesc.

 vio69a, on 09 septembrie 2013 - 00:24, said:

acum daca ai spus ca am insusit munca altuia astept de la tine citate ORIGINELE  de pe blogul respectivului care le-am insusit.
de data asta nu te las pana nu te dovedesc mincinoasa si de rea intentie.
ti le pun cum sa nu

 vio69a, on 07 septembrie 2013 - 13:05, said:

La un nivel mai adanc, la fel cum corpurile lor cresc si se schimba intr-un mod nou, asa si sufletele lor cresc si se schimba. Traditia cabalista ne spune ca fiinta spirituala a unei persoane are mai multe nivele de suflet. Un nou nivel de suflet numit neshamah devine constient la momentul bar sau bat mitzvah-ului. Acesta este nivelul care ii da unei persoane abilitatea de a lua decizii constiente si rationale.
Termenul bar mitzvah inseamna literal “fiul unei porunci,” si bat mitzvah inseamna “fiica unei porunci.” Aceasta face aluzie la doua lucruri:
Un baiat bar mitzvah sau o fata bat mitzvah se straduieste sa se apropie mai mult de Dumnezeu – ca un fiu sau o fiica de parintele lui sau al ei. Principalul mod de a face asta este prin a respecta poruncile sau mitzvot-urile pe care Dumnezeu le-a dat in Tora. Intr-adevar, poate cea mai importanta intamplare a acestei zile este faptul ca tanara persoana devine din acea zi complet responsabila de respectarea legilor Torei.
este de pe
http://edikup.wordpr...etii-evreiesti/
si multe altele
deci nu m-ai dovedit nici de mincinoasa nici de rea intentionata
nu astept scuze, ca nu stii ce`s alea.

Edited by ThinkAbout, 09 September 2013 - 00:31.


#56
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 ThinkAbout, on 09 septembrie 2013 - 00:30, said:

am scris mai putin, deci incercarea de dezvinovateala ti-o pot insusi, cu tot cu cal
fara cucuruz, ca este parte din imnul national evreiesc.


ti le pun cum sa nu


este de pe
http://edikup.wordpr...etii-evreiesti/
si multe altele


nu, trisezi si acum. este de pe www.jen.ro de unde respectivul a copiat ...ia de la fata:

http://www.jen.ro/ci...ta_files_4.html

inainte cu 3-4 ani  a fost scris asta, fata blogul ce l-ai citat tu....

cacao....

Edited by vio69a, 09 September 2013 - 00:37.


#57
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 vio69a, on 09 septembrie 2013 - 00:24, said:

Ca nu prea vad sa fi deschis vre-un topic pe Softpedia de cant te invarti pe aici, afara de unu singur cu razboaie pe Islam
vezi stramb.

 vio69a, on 09 septembrie 2013 - 00:34, said:

nu, trisezi si acum. este de pe www.jen.ro de unde respectivul a copiat ...ia de la fata:

http://www.jen.ro/ci...ta_files_4.html

3-4 ani inainte a fost scris asta fata de ce ai citat tu....

cacao....
de unde stii ca edikup nu a scris madama si pe jen.ro?
pana una alta tu ai copiat de pe altele fara sa pui link-ul
deci, ce te faci cu deontologia
nu de alta dar cu copy-paste faci flood de topice.
macao.
nici originala nu stii sa fii
cand esti inventezi institutii inexistente pe la UE :roflmao:

Edited by ThinkAbout, 09 September 2013 - 00:37.


#58
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Draga Itzik si Rashela...scuzele mele....
V-ati plictisit?
Nu-i nimic ..sa vorbim de alte obiceiuri de nunta.

De exemplul la nuntile religiosilor.
Daca sunteti invitat si nu stiti regulile, riscati sa nu dansati cu sotia.....
Caci sala este impartita in doua de un paravan inalt  pe toata lungimea ei.
Femeile sunt separate de barbati.
.
Si unii si altii, manaca, danseaza si se distreaza in grupul lor..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YAqKBEJbfG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum ca petrecerea a inceput, sa vedem cateva dansuri specifice...

dansul facliilor aprinse...:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d4C-KO_DvVc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dans hasidic

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vVHF9Njfrbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dans hasidic caucazian...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GVnjjEgMJvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar cel mai fantastic dans de nunta ce l-am vazut este in.....
Fiddler on the roof - Bottle dance

Da, fantastic,  ca insasi filmul...vedeti-l cu Haim Topol....!!!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9sH3mjOsZY0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 09 September 2013 - 01:15.


#59
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006

 vio69a, on 08 septembrie 2013 - 17:04, said:

ne e nevoie sa ma inspir dintr-un blog care reproduce copy-paste fara sa mentioneze sursa
pasaje intregi din www.jen.ro.....
de asa expert ma lipsesc, ma duc direct la sursa..

www.jen.ro
http://www.jen.ro/ci...ta_files_0.html


Ciclul de viata....(ce coincidenta)

Miracolul nasterii

Ciclul vietii evreiesti incepe la nastere. Fara nici un ritual sau ceremonie solemna, orice copil nascut dintr-o mama evreica este evreu, si ramane asa pana la ultima sa suflare.
In primul capitol al Cartii Genezei, Dumnezeu ii porunceste omului “fiti roditori si va inmultiti.” Procreatia, astfel, este mitzvah – o porunca de la Dumnezeu. Este si o imitare a lui Dumnezeu, si astfel un act sfant. Cand un tata si o mama concep un copil impreuna, creeaza o noua fiinta si repeta actul creatiei. Si deoarece creatia este un act dumnezeiesc, evreii spun ca un copil are de fapt trei parinti: o mama, un tata si Dumnezeu.
etc....etc....etc.......


Blogul citat:
http://edikup.wordpress.com/
http://edikup.wordpr...etii-evreiesti/

Miracolul nasterii

Ciclul vietii evreiesti incepe la nastere. Fara nici un ritual sau ceremonie solemna, orice copil nascut dintr-o mama evreica este evreu, si ramane asa pana la ultima sa suflare.
In primul capitol al Cartii Genezei, Dumnezeu ii porunceste omului “fiti roditori si va inmultiti.” Procreatia, astfel, este mitzvah – o porunca de la Dumnezeu. Este si o imitare a lui Dumnezeu, si astfel un act sfant. Cand un tata si o mama concep un copil impreuna, creeaza o noua fiinta si repeta actul creatiei. Si deoarece creatia este un act dumnezeiesc, evreii spun ca un copil are de fapt trei parinti: o mama, un tata si Dumnezeu.

etc...etc....etc....

Tot materialul Site-ului de educatie evreiasca este inclus pe blog...
sursa?
Dumnezeu e mare si ne iarta greselile noastre  precum si noi iertam  gresitilor nostrii....
Asa-i Barbu78 ??

Iete drace... ma pomenesc implicat intr-o polemica fara sa stiu... Mai-mai, dar importanta persoana am ajuns Posted Image

Pentru a lamuri un picut lucrurile, spre deosebire de autoarea topicului, eu am mentionat chiar la inceputul capitolului respectiv din blogul meu sursele... dar se pare ca vio ori citeste in diagonala, ori nu vrea sa citeasca.
Oricum, blogul respectiv nu este destinat iudaismului, ci este unul personal, la care am adaugat respectiva sectiune la cererea unora dintre fostii mei cursanti din perioada 1999-2006, perioada in care au si fost redactate acele materiale de catre respectivele persoane (inclusiv subsemnatul).

Toate sunt materiale vechi, care ar necesita o revizuire, dar.... timpul e din ce in ce mai putin, prioritatile sunt altele.

Ca o concluzie personala, ca de obicei userita vio ia franturi de informatie de ici, de colo si neintelegandu-le face o varza totala.

Cu scuze pentru ca am intevenit in aceasta deosebit de docta, va urez tuturor un an bun si sa fiti inscrisi in Cartea Vietii!

Pentru cei care inca nu o merita, mai aveti timp sa va corijati greselile inca vreo cateva zile, pana la Yom Kippur si Sucot Posted ImagePosted Image

Edited by edikup, 09 September 2013 - 07:51.


#60
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 edikup, on 09 septembrie 2013 - 07:47, said:

Iete drace... ma pomenesc implicat intr-o polemica fara sa stiu... Mai-mai, dar importanta persoana am ajuns Posted Image


Exact asta a fost motivul  pentru care ti-am trimis pm de informare.
Sa ai posibilitte de replica.
Si e bine ca ai facut precizarile de mai sus, caci desi nu am citit in diagonala, nu am gasit sursele mentionate ca link nici la inceputul, nici la subsolul materialelor de pe blog
Adevarat, ele sunt mentionate generic , in textul unuia  din capitole, "Sărbători, tradiții și obiceiuri"
pe care nu l-am accesat.
Citez:

Multe din aceste materiale au fost concepute, compilate, redactate și, bineînțeles, folosite, în cursul celor 8 ani de existență a “Seminarului de Iudaism și Istoria Evreilor”, precum și a altor numeroase programe educaționale ale Centrului Pedagogic al FCER.


Trebuie sa fii de-al casei, ca sa intelegi ca Centrul Pedagogic  si site-ul ce uneste aceste materiale www.jen.ro
cu care m-am ajutat eu....... sunt identice !!
Daca nu citeam din intamplare ultimul rand scris mic in subsol nici acum nu stiam.

Oricum, este locul de a spune ca a fost o neintelegere  si daca in vre-un fel sau altul crezi ca te-am lezat , imi cer sincere scuze.Sper sa fie acceptate .

#61
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
Pe de alta parte, eu unul in momentul in care incepea polemica as fi trimis un mesaj privat userului respectiv pentru a lamuri daca a copiat sau ba, inainte de a-l acuza de plagiat.

Dar... asta este... civilizatia lui copy/paste e in floare.

Totusi, avand in vedere perioada in care sunt facute scuzele (yamim noraim), nu am ce face, si trebuie sa le accept. :) asa ca, din punctul meu de vedere, subiectul este inchis, si ma retrag.

#62
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 edikup, on 09 septembrie 2013 - 13:56, said:

asa ca, din punctul meu de vedere, subiectul este inchis, si ma retrag.

Multumesc.

#63
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 vio69a, on 09 septembrie 2013 - 13:49, said:

Oricum, este locul de a spune ca a fost o neintelegere  si daca in vre-un fel sau altul crezi ca te-am lezat , imi cer sincere scuze.Sper sa fie acceptate .
Foarte frumos !

#64
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 edikup, on 09 septembrie 2013 - 07:47, said:

Cu scuze pentru ca am intevenit in aceasta deosebit de docta, va urez tuturor un an bun si sa fiti inscrisi in Cartea Vietii!
Leshana tovah tikatev v’tichatem/Leshana tovah tikatevee v’tichatemee ca nu stiu genderul asa ca nu doresc mistake
Un an nou bun, o inscriptie buna!

 edikup, on 09 septembrie 2013 - 07:47, said:

Pentru cei care inca nu o merita, mai aveti timp sa va corijati greselile inca vreo cateva zile, pana la Yom Kippur si Sucot Posted ImagePosted Image
Gemar chatima tovah

Edited by ThinkAbout, 09 September 2013 - 17:42.


#65
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 vio69a, on 09 septembrie 2013 - 14:57, said:

Multumesc.

Acuma ne aduci si permiterea Cerbu-lui  in scris la ce ai facut copy paste din scrisele lui ?

#66
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 ThinkAbout, on 09 septembrie 2013 - 17:41, said:

Un an nou bun, o inscriptie buna!


un an niu bun cu o inscrirptie buna nu se prea potriveste.
Sau mai stii ?


Asta este o inscriptie buna ?

[ http://www.viajoa.ro/sites/default/files/resize/cimitirul_evreiesc_bucuresti3-560x372.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si asta mai putin buna?

[ http://www.crime.md/wp-content/uploads/2013/09/%D0%91%D0%B5%D0%B7-%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cum trebuie sa arate o inscriptie buna?
sa nu se ia vopseaua ?
sa fie adanca ?
de cati mm ??

#67
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
In Israel sunt cateva cimitire crestine afara de cele pe langa localitatile crestine. Un cimitir crestin unde s-au ingroapat crestini  in mare parte cetateni straini care au decedat in Israel si familile lor nu au putut financiar sau nu au vrut sa aduca decedatul inapoi acasa la ei. Acolo sunt ingropati si cativa muncitori romani care au murit in accidente de munca.
Trist ca la mormantul lor nu au vizitat familia si nu iplomatii romani. Slujbele la inmormantare au fost facute de preoti ortodocsi. Cimitirul este intretinut de primaria orasului Beer Sheva(Sapte fantani)

#68
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 vio69a, on 10 septembrie 2013 - 15:19, said:

un an niu bun cu o inscrirptie buna nu se prea potriveste.
Sau mai stii ?


Asta este o inscriptie buna ?
Aia nu-i inscriptie, decat in mintea ta.
Nu-i asa ca oricat copy paste faci de la altii despre iudaism, tot incapabila sa treci prin fitrul gandirii esti.
O singura inscriptie conteaza.
A gutten kvittl vorba vorbitorilor de idish :roflmaofast:
Si merge ca urarile se fac impreuna
A gut gebentsht yohr

#69
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
deci ce uram de anul nou unui evreu dupa stiinta ta ??

Sa ai "un an nou bun si o inscriptie buna" ??
Adica sa nu stearga, sau cum ??

 ThinkAbout, on 09 septembrie 2013 - 17:41, said:

Un an nou bun, o inscriptie buna!


Poate este inscriptia de la sectia de impozite ??

Edited by vio69a, 12 September 2013 - 15:43.


#70
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 vio69a, on 12 septembrie 2013 - 15:40, said:

deci ce uram de anul nou unui evreu dupa stiinta ta ??
citeste mai sus
scrie deja.
nu-i greu.
ma rog, la tine s-ar putea sa fie.
iti lipsesc notiunile primare si faci varza din toate.

#71
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 ThinkAbout, on 12 septembrie 2013 - 16:01, said:

citeste mai sus
scrie deja.

am citit: ..."o inscriptie buna..."
ce-o fi asta...??ce poate fi pentru un evreu o inscriptie buna ?
de cand sunt eu ne-evreica nu am auzit asa ceva...

Edited by vio69a, 12 September 2013 - 16:37.


#72
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 vio69a, on 12 septembrie 2013 - 16:34, said:

am citit: ..."inscriptie usoara..."
ce-o fi asta...??
A gutten kvittl
fix asta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate